Výmena PROM 27128 - replacement PROM - Atari OS. 2x 16kB OS.

By Administrator at May 22, 2024 13:00
Filed Under: Atari

Na uverejnených foto je riešenie 2xOS pre radu Atari 800XL.

 

Takže idem na 2x OS, teda nahradím PROM 27128 za 2x väčší typ EPROM 27256 - jedná sa o upravený Hias (opravený OS) a Hispeed verzia OS Hias (+ sú zabudované vysokorýchlostné rutiny).

 

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

 

V prvom rade som si postavil malú, pomocnú doštičku na ktorej je už všetko potrebné pre uvedenú zmenu (mimo prepínača ktorý je samostatný).

 

Pozor, tak ako je to zapojené na foto je iba pre radu XL, nie je to určené pre radu XE ! - tam treba aby bolo opačné smerovanie, teda Eprom musí byť bližšie ku strane SIO konektoru !


Vysvetlím bližšie - ak použijeme iba doštičku 2x OS do rady XE je to v poriadku a nenastane problém, ale bude si to už prekážať ak použijeme aj doštičku pre Basic. Vtedy treba použiť doštičku s 2x OS ktorá má tzv "zrkadlové" riešenie (XE). Pravdepodobne ak sa to osadí na "tesnejšie", teda ušetrí sa na šírku 1 pozícia na plošnom spoji tak si to už nebude prekážať - ale  riešil som to takto aby sa to dalo pohodlne osadiť a aj bol dobrý prístup pre miesta kde treba prerušiť na plošáku prívod. Dodatočne som nakreslil aj toto zapojenie a taktiež ho uverejňujem.

 

Poďme na schému:

Zapojenie pre 2x OS, t.j. 2x 16kByte, vľavo pre radu Atari 800XL, napravo pre radu 800XE. Priamo v schéme je vysvetlené ktorých 16kB je práve aktívnych. Switch má len 2 polohy - On/Off.  (Ako je u mňa zvykom tieto malé pomocné doštičky si vyrábam sám a teda nečakám či niečo podobného náhodou ulovím na eBay ...)

 

Prerušenie je iba na prívode na pin č.27, ostatné vývody sú zapojené 1:1. Pretože

prepínač pre 2x OS bude na pravej strane počítača tak aj na doštičke je jumper

vyvedený na pravej strane - toľko na vysvetlenie.


Doštička už osadená na svojom mieste, zatiaľ je použitý jumper na prepínanie OS

pokiaľ nenájdem miesto pre switch a teda potom tu bude aj prívod kabeláže.

Na motherboarde je už aj Altirra Basic v.1.58.

 

Dtto.


Hotovo (ešte bez osadeného switchu).

(Fungujú obidva OS, otestované.)

 

Treba použiť rýchlu Eprom (pozor, 250ns typ EPROM 27256 je príliš pomalý, počítač nenabehne), narýchlo som doma 200ns Eprom nenašiel takže neviem zodpovedať či tá bude stačiť (neviem, nebežalo mi to na jednej konkrétnej Eprom, viac rovnako "rýchlych" som neskúšal), vrazil som tam priamo rýchlejšiu), pravdepodobne áno, ale 150ns typ to na 100% istí že to bude prevádzkyschopné.

 

2x OS binárka pre Eprom 27256:

2xOS.bin (32,00 kb)

Jumper short = upravený Hias-om (opravený OS)

Jumper open = Hispeed verzia OS Hias


Schéma zapojenia pre 2x OS bolo pred časom uverejnené (je rovnaká pre radu XL a aj pre XE):

ATARI 800XE - 2xOS in 1 Eprom.


Pozor, stále platí že doštička (použité foto) v dnešnom článku je pre typ Atari 800XL !

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Výmena PROM 2364 - replacement PROM 2364 - Atari Basic.

By Administrator at May 20, 2024 11:46
Filed Under: Atari

Už hotové, celé náhradné riešenie pôvodnej PROM 2364 nasadené na mieste pôvodnej

pätice pre Atari Basic, osadená je Eprom 2764.


Pretože tých počítačov Atari 800XL mám viacero, tak som si dnes ráno povedal že jeden stroj bude mať v sebe Altirra Basic v.1.58, napevno, takže som podľa vzoru z včerajšieho odkazu vyrobil doma "medzikus" ktorý sa zastrčí do pôvodnej 24 pinovej pätice pre Basic. Tých počítačov rady XL mám viacero, takýto jeden kus s takýmto riešením je celkom dobrá voľba.

 

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

 

Netuším koľko mi výroba trvala, ale netrvalo to dlho, rozhodne je to podstatne kratšia doba ako keby som si to objednal hotové - trebárs na eBay ... Ako vidieť na obrázku posunul som 28 pin päticu na plošnom spoji tak že je to stranovo posunuté o 2 pozície, to sa hodí, pretože použitá doštička plošného spoja má vždy 3 piny v rade vedľa seba prepojené. Doštička smeruje tým posunom na stranu SIO konektoru kde je dostatok voľného miesta, na druhú stranu by to už zavadzalo pätičke pre OS. Stačilo prerušiť iba 2 cestičky na plošáku a zapojiť 4 prepojovacie drátiky, väčšia výška pre toto "combo" nevadí, do XL rady Atari sa to zmestí bezproblémovo - i keď už pri tomto riešení horný plechový kryt už na svoje miesto nenasadíte, tu to nevadí ešte nejaké ďalšie veci sú v pláne. Pravdepodobne sa to dá použiť aj u rady XE, ale pozor nemám to odskúšané - bacha na celkovú výšku, tam je toho miesta podstatne menej ! Ďalšou možnosťou je to že sa z  počítača kde nebola pätica vypájkuje pôvodný čip PROM 2364 a priamo sa úprava zapájkuje na jej miesto, výsledne to centimeter na výšku ušetrí - ale ako som spomenul nie je to potrebné. Pre tých čo radi experimentujú je ešte vhodnejšie sem priamo nasadiť dvojnásobne väčšiu Eprom a teda potom je možnosť prepínať medzi Atari Basic C a Altirra Basic-om - to ale vyžaduje vyviesť z počítača dvojdrátom nejaký switch.


Dtto, mierne odlišný uhol pohľadu. Tu je aj vidieť moje interné označenie

počítača č.2 - XL strojov zopár mám (XE taktiež.)

 

Výsledok.


Asi si položíte zásadnú otázku - prečo som to neurobil už dávno ? Pretože ma to nijako "netlačilo", už veľmi dlho používam iba Turbo Basic a teda toto pre mňa odjakživa bola iba okrajová téma. Lenže pri včerajšom spustení tohoto konkrétneho stroja som si uvedomil že na jeho základnej doske je osadený Atari Basic verzie B - a s tým bolo treba niečo urobiť a to aj po tých rokoch. A nejedná sa o opravu pokazeného počítača, toto je skôr vylepšenie, takže sa vytiahli odrezky plošákov, nažhavila sa pájkovačka a - za chvíľu bolo hotovo. Najprv som to chcel nakresliť, ale ešte predtým som použil Google a ušetril som si robotu, našiel som vyhovujúce a pritom hotové riešenie.

Poznámka:

Atari Basic verzia B má v sebe jednu (je ich viac) zásadnú chybu - pri ukladaní Basic súboru ho vždy predlžuje o 16 byte. Takže ak súbor niekoľkokrát zavoláme a spätne uložíme tak nám začne pekne postupne nezvratne "bobtnať".

 

Obrázok je prevzatý z:

https://blog.worldofjani.com/?p=757

 

Nuž a čo si si do tej Eprom dať ? Vyberte si:

 

binárka BASIC C (Eprom 2764):

Atari Basic rev C.bin (8,00 kb)

 

binárka Altirra Basic 1.58 (Eprom 2764):

Altirra BASIC 1_58.bin (8,00 kb)

 

Tu len dodám - táto doštička sa dá použiť aj počítačoch Atari XE, ak ale meníme aj operačný systém a máme minimálne 2x OS je potrebné pre doštičku s OS použiť tzv "zrkadlové" riešenie teda nie doštičku s 2x OS pre Atari 800XL ! to by si už navzájom zavadzalo.

 

Niekomu len obyčajná náhrada pôvodného Basic-u nemusí stačiť a potreboval by prepínať napríklad medzi dvomi možnosťami. Ako na to ?

Vtedy treba použiť Eprom 27128 a potom napríklad môžeme mať k dispozícii Basic C a Altirra Basic v jednej Eprom. Pri zopnutom spínači je vybratých spodných 8kB, pri rozpojenom zase horných 8kB. Na tomto mieste podľa mňa 2 možnosti výberu bohate postačujú.


Obrázok je prevzatý z:

https://blog.worldofjani.com/?p=757

 

Teraz do tohoto počítača ešte postavím doštičku pre 2x OS, teda nahradím PROM 27128 za 2x väčší typ EPROM 27256 - jedná sa o upravený Hias (oprava OS) a Hispeed verzia OS Hias (+ sú zabudované vysokorýchlostné rutiny), mne mať k dispozícii v tomto počítači 2x OS postačuje. Ale o tom zase niekedy inokedy.

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari 800XL - zlá RAM. Atari 800XL - bad RAM.

By Administrator at May 15, 2024 11:30
Filed Under: Atari

Včera som si po čase kúpil lacné Atari 800XL ktoré malo zlú RAM, po zapnutí počítač skáče priamo do Selftestu a ako vidieť je to teda zatiaľ vcelku na milú Jarmilu. OS na doske je zapájkovaný a tak som Sys-checkII OS rom nepoužil, zato som na to išiel inými osvedčenými metódami - i keď tie nemusia zabrať vždy a za každých okolností.


 

Prvá vec ktorä som zistil po otvorení krytu bolo to že počítač má v sebe použité nechvalne známe DRAM uT4264 (Micron Technology), ktoré sú známe tým že odchádzajú kedykoľvek - a neustále, v rebríčku nespoľahlivosti typov 64kB DRAM trvale kraľujú na jeho vrchnej priečke a nechávajú ostatné značky ďaleko, ďaleko za sebou. No, osobne som sa do včerajšku s nimi nestretol a nemôžem povedať že by mi to doteraz nejako zásadne vadilo ..., farbu zobrazenia som zatiaľ nenastavoval, to príde na rad až na konci snaženia.


Po zapnutí počítača som prstom skúšal či niektorá DRAM nebude javiť známky prehrievania, ale ako sa ukázalo táto metóda zlyhala - ani jedna nebola nadpriemerne teplá a ani horúca - takže prišla na rad ďalšia metóda.

Na jednotlivé DRAM čipy 4164 som postupne umiestnil vždy na každú jednotlivú DRAM iba jeden nový čip 4164 od TMM a vždy po priložení novej pamäte som skúsil počítač zase zapnúť.

Toto tak isto nepomohlo (vždy nasledoval skok do Selftestu) a nasledovalo radikálnejšie riešenie - na pôvodné DRAM som umiestnil zvrchu na všetky čipy spolu nových 8x DRAM 4164 od TMM. Samozrejme, priložené dodatočné DRAM musia mať dobre napružené vývody tak aby bol zaručený dobrý kontakt s pôvodnou DRAM. (Poznámka: Všetky "novo nasadené" DRAM od TMM boli dôkladne otestované takže som vedel že sú na 100% v poriadku.)


Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

 

Následne som počítač zapol - a tradá, ozvalo sa známe zarapčanie a na displeji sa objavilo READY. Fajn, sú to teda naozaj len zlé DRAM pamäte. Vypol som mašinu a začal pekne po jednom odoberať priložené DRAM a zase som stroj zapínal aby som zistil ktorá konkrétna DRAM robí neplechu. Nebudem napínať, nebola to iba jedna vadná DRAM - boli zlé 2 kusy DRAM, pri pozeraní sa na dosku počítača spredu sa jedná o DRAM č.1 a DRAM č.6, ich označenie na doske je U13 a U11. Použitý DRAMduino tester po vybratí čipov zo základnej dosky tak isto potvrdil že sú obidva kusy vadné. Potom nasledovalo zapájkovanie dvoch 16 pinových pätíc pre čipy do motherboardu, po založení nových 2 kusov DRAM do nich zase počítač beží ako hodinky, všetko ostatné je v ňom na 100% plne funkčné, dlhodobý test DRAM /pár hodín/ je tak isto "spokojný".


Tu sú už na doske 2 nové DRAM priložené zvrchu na pôvodné čipy, práve tieto

konkrétne 2 kusy boli "odídené".


To isté pri pohľade zvrchu - TMM čipy sú osadené zvrchu na mieste pre U13 a U11.


Vyriešené - osadené pätičky s novými DRAM.

 

Výsledok opravy.

(Tu som už nastavil trimrom farby tak že sa na to už dá pozerať.)


Test DRAM.

 

No a to je asi tak všetko. Teraz ešte bude potrebné nájsť si dostatok času a vymeniť aj ostatné DRAM uT4264 za iný typ ktorý bude v prevádzke výrazne "trvanlivejší". Pridal som priamo na napájací konektor dovnútra počítača ešte Zenerovu diódu 5.6V (5W typ) zapojenú v nepriepustnom smere ako ochranu proti prepätiu. Tým že je priamo na konektore napájania tak reaguje aj vtedy ak je počítač vypnutý a ak je zo zdroja privedené napätie vyššie ako 5.4V, toto je moja štandartne použitá ochrana na všetky moje 8-bitové počítače Atari. Medzitým som ešte na doske počítača priamo vyviedol na PBI zbernicu +5V (ako som zistil táto úprava už má na webe svoje vlastné pomenovanie a to tzv. "PBI 5V patch") čiže je to už presne 1:1 ako na PBI zbernici Atari 600XL, teda +5V je už dostupných na pine č.47 a č.48 PBI zbernice. Na pine č.33 zbernice som zámerne na tomto počítači ešte navyše vyviedol aj signál !CCTL - to je na moje "experimenty" - nech to nemusím "ťahať" z konektoru pre cartridge, akosi sa mi nepozdáva ak by mali ísť vodiče von z tohoto priestoru, mám to teraz k dispozícii a nemusím stavať dekodér na adresu D5xx ak plánujem použiť PBI zbernicu. Zatiaľ mi tieto úpravy na tomto jednom stroji stačia, ešte porozmýšľam či tu neurobím celkovú prerábku na 320kB RAM XL - ale to by potom museli tie pätičky ísť von, pretože pridané RAM potom musia ležia priamo na pôvodných 64kB čipoch (v tomto prípade sa potom jedná o tzv. piggy back riešenie) - inak by sa rozšírenie nezmestilo pod klávesnicu - alebo si dám priamo riešenie externé a to od tf_hh, to je vynikajúce - i keď modul je potom zavesený na PBI zbernici (napájanie bude priamo z PBI, dosť sa prikláňam k tomuto riešeniu). Dám si na rozmyslenie pár dní a potom sa rozhodnem čo a ako urobím, ešte sem pridám zabudovaný Altirra Basic v.1.58  namiesto Atari Basic verzie B a určite aj 2x OS (v prípade riešenia od tf_hh to ale asi bude zbytočné, tam je k dispozícii 4x OS), vyzerá to tak že to proste bude "Atari na všetky možné pokusy". Jediná vec - riešenie od tf_hh nezasahuje do počítača, akurát ho "mierne predlžuje" do hĺbky. Asi ešte na túto tému hodím jeden článok.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

05_2024 Blog, Notes.

By Administrator at May 01, 2024 06:16
Filed Under: Blog

01.05.2024

Dnes tu máme jedno pekné výročie:

Jazyk Basic má 60 rokov.

_____________________________________________________

15.05.2024

Včera kúpené, včera aj opravené, dnes napísané poznámky - zase plne funkčné Atari 800XL:

Atari 800XL - zlá RAM. Atari 800XL - bad RAM.

_____________________________________________________

20.05.2024

Výmena pôvodnej PROM 2364 (Atari Basic B) za Eprom 2764 s obsahom Altirra Basic 1.58 na počítači Atari 800XL:

Výmena PROM 2364 - replacement PROM 2364 - Atari Basic.

(Nakoniec som sa rozhodol že z tejto úpravy urobím samostatný článok.)

________________________________________________________________________________

22.05.2024

Výmena OS PROM 27128 za Eprom 27256 t.j. 2x OS v počítači Atari 800XL:

Výmena PROM 27128 - replacement PROM - Atari OS. 2x 16kB OS.

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Jazyk Basic má 60 rokov.

By Administrator at May 01, 2024 06:13
Filed Under: Non-Atari

Dnes tu máme tu jedno pekné výročie - jazyk Basic 60, teda už je v dôchodkovom veku. Basic veľmi výrazne ovplyvnil 8-bitovú počítačovú éru na konci 70-tych a do polovice 80-tych rokov minulého storočia.


Basic je skratka celého názvu - Beginner's All-purpose Symbolic Instruction Code.



Za prelomový dátum sa považuje 1.máj 1964 o 04:00 ráno, keď počítačoví nadšenci John Kemeny a Thomas Kurtz spustili svoj program BASIC 1. Vyvinuli tento jazyk ako vyučovací nástroj pre pre počítačový systém zdieľania času na Dartmouth College v New Hampshire. Nechali sa inšpirovať jazykom Fortran a taktiež Algol 60. Spomenutá dvojica sa snažila uvieť do života niečo čo by umožňovalo mať k dispozícii jednoduchší spôsob pre vytvorenie softvéru pre študentov na škole. Jednalo sa o to že to malo pomôcť hlavne tým ktorá nemali potrebné matematické vzdelanie.

Prvá verzia BASIC mala len pätnásť kľúčových slov:

LET/PRINT/END/READ/DATA/GOTO/IF/FOR/NEXT/GOSUB/RETURN/DEF/DIM/REM/STOP.
Ako je vidieť medzi kľúčovými slovami chýba príkaz INPUT.

Ako sa ukázalo Basic sa stal prakticky okažite hitom. Autori sprístupnili svoj výtvor bezplatne čo veľmi výrazne pomohlo jeho šíreniu. Onedlho počítačové firmy už ponúkali svoje verzie jazyka Basic, pričom za hlavnú výhodu považovali to že jazyk sa dal naučiť za veľmi krátku dobu.

Jazyk Basic sa stal tak populárnym že sa považovalo za samozrejmé že bol súčasťou fakticky každého domáceho počítača tej doby,
Pokračovalo to aj na PC kde bol Basic tak isto dostupný.

Nebudem zabiehať do podrobností, ale v roku 1975 sa do kolotoča zapojila firma Micro-soft, ktorá začasla dodávať svoje verzie jazyku Basic pre jednotlivé verzie procesorov tej doby, niektoré firmy ale išli svojou cestou a nelicencovali si Basic od spomenutej firmy a vyvinuli vlastné verzie - napr. Sinclair Basic, BBC Basic atď.

Jazyk Basic má svoje mušky a muchy a aj mušiská, jedná sa o interpreter, teda každý riadok programu sa prekladá priamo za behu - nevýhoda uvedeného riešenia je v tom že vďaka tomu je pomalý (na to sa po čase objavili kompilátory, ktorí výrazne pomohli), frfle sa na to že syntax jazyka podporuje zlé programovacie návyky atď. atď., nie je tu k dispozícii štruktúrované programovanie - a najviac vytýkanou vecou sa stal príkaz GOTO.

Po čase (1983) tvorcovia napísali True Basic, ktorý už umožnil štruktúrované programovanie, dal sa tu písať program bez potreby riadkov, taktiež nevyžadoval príkaz GOTO - i keď sa obidve veci dali naďalej používať. (A zase sa objavili iné problémy - ako napríklad 100%-né vyťaženie procesoru pri editácii a kontrole vstupov - klávesnica a myš.)

V záplave rozličných verzií jazka Basic sa táto verzia síce nestratila, ale ani nijako výrazne nevynikla a svetu začal kraľovať MS Basic.

True BASIC už nehrá hlavnú úlohu medzi profesionálnymi vývojármi a hobby programátormi, pritom sa ďalej vyvíja a ponúka sa s rozsiahlymi programovými knižnicami vrátane doplnkových programov. Existujú konvertory zdrojových kódov BASIC a FORTRAN na True Basic. True BASIC sa využíva na univerzitách a školách v USA.

 

Mnoho užívateľov tej doby postupne prešla na jazyk Pascal a na jazyk C - ale tie už na 8bit veľmi svojím rozsahom nepatria. Dnes tu máme Visual Basic ktorý má svoje korene v tejto ére, takže stále je niečo z neho dodnes v kurze.Takže - či jazyk BASIC máte radi alebo nie - je súčasťou dejín programovania.

Poznámka:
V dnešnej dobe má p.Kurtz vek 96 rokov, p.Kemeny zomrel v roku 1992 (vtedy mal 66 rokov).

_____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: