Programátor je určený pre Atari 600XL/64kB RAM, 800XL, 800XE, 130XE, 320XE, 65XE, XEGS, zo staršími verziami počítačov - Atari 400 a Atari 800 sa neráta.

TOPP - Tesla Old PROM Programmer pre Atari 8bit.
Nasleduje schéma zapojenia TOPP programátoru - najprv v nízkom rozlíšení + nasleduje schéma v plnom rozlíšení. Za nimi je už pokec a taktiež zoznam použitých súčiastok.
Upozornenie:
Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu
zodpovednosť za škody spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených
schém alebo zobrazených úprav.
Náhľad schémy zapojenia:

Schéma zapojenia v plnom rozlíšení:

PP_IGSH11_final_IG_SH_switch_atr.PNG (90,93 kb)
Komentár k schéme:
Na obrázkoch to síce nie je na prvý pohľad poznať ale na doske obojstranného plošného spoja (jedná sa o tzv. "zelenú" verziu dosky) sú pätice ZIF1 a ZIF2 vo svojom poradí vzájomne prehodené - ľahšie sa mi totiž v tomto poradí prepájali potrebné kábliky ... toto je jediný dôvod zmeny oproti nakreslenej schéme. Nakoniec - na doske programátoru je to označené, takže nečakám nejaké problémy s tým kde sa ktorý typ PROM má vložiť. Taktiež je jasne vyznačená pozícia pinu č.1 v ZIF pätičkách aby neprišlo k zlému založeniu PROM. Priamo na ZIF pätičkách je tiež jasne označený smer zakladania PROM čipu, síce oproti zvyklosti že pin 1 býva na strane páčky je to u mňa práve zapojené naopak, ale toto zase až za taký veľký prehrešok nepokladám, rovnako to mám riešené aj na programátore pre 74188 na SBC6502 - poviem to inak - aj tu pokračujem v naznačenom opačnom trende ... označenie pinu 1 na doske programátoru považujem za dostatočne jasné a teda nemalo by prichádzať k nejasnostiam.
K samotnej schéme len toľko že tu máme k dispozícii 3x 8bit (3x 4094) výstupné porty a 1x 8bit (1x 4021) vstupný port, ktoré sú programovo ovládané cez sériovú linku ktorá je tu vytvorená na joyporte č.2.
Čo indikuje v programátore použitá štvorica LED je dostatočne popísané priamo v schéme, takže to tu nebudem zdvojovať.

Ak sa pozrieme na zdroj napájania, je vidieť že sú tu použité 3x diódy 1N4007 (1N4xxx) zapojené v sérii, pričom prvá z nich (D1) je štandartne premostená jumperom. Táto dióda nájde svoje využitie len vtedy ak použitý napájací zdroj dodáva napätie vyššie ako 12V, toto nám umožní použiť aj zdroj s napätím v rozmedzí 12.3V až 12.7V. Zdroj ktorý dodáva potrebných 12V má túto diódu v zapojení skratovanú - teda pri presnom zdroji 12V spomenutá dióda D1 nemusí byť osadená (vtedy stačí použiť skratovaciu prepojku), potom stačí nasadiť iba dvojicu diód D2 a D3. Odpor R1 v zapojení slúži ako tzv. predzáťaž, potom je úbytok napätia na dvoch diódach 1N4007 skoro presne 1.5V čo práve potrebujeme aby sme mali k dispozícii +10.5V.
Pozor, podľa datasheetu programovacie napätie nesmie presiahnuť hodnotu 11V !
Napájací zdroj +12V pre napájanie programátoru musí byť schopný dodať prúd minimálne 1A, potom s rezervou na použitie postačuje. Ak sa použije slabší zdroj tak nemusí prísť k potrebnému prepáleniu interných mostíkov v programovanej PROM.
Pretože je tu potrebné použiť externý napájací zdroj tak logicky z toho vyplynulo že obvody programátoru sú taktiež napájané z neho, teda programátor nezaťažuje zdroj +5V v počítači. Z Atari počítača sa z jeho zdroja +5V odoberá iba napájanie oranžovej (alebo žltej) LED čo je indikácia že počítač je zapnutý, tento odber ale nepresiahne hodnotu 2mA.
Programátor v kľude odoberá cca 20mA, čo nie je veľa, pri čítaní a programovaní PROM dosahuje cca 60mA (5V), pri programovaní je to ešte plus odber pri PGM pulze (12V) - tu sa údaje rôznia buď je to + 450mA alebo až 750mA - ten druhý údaj sa mi ale zdá veľmi málo pravdepodobný. Použitý malý chladič na 5V stabilizátore LM7805 svojimi rozmermi naprosto postačuje. Dtto sa týka použitého chladiča pre tranzistor BD140 - tu by chladič ani nemusel byť, tranzistor totiž v prevádzke bezpečne "chodí" iba v spínanom režime, skôr je to tu použité ako jeho ochrana pri použití "blbej" PROM - čo sa nikdy nedá na 100% vylúčiť. Nakoniec - tranzistor je osadený v pätici takže je ho možné veľmi ľahko vymeniť ak by bolo treba (zatiaľ sa to nestalo a to ani v programátore PROM 74188 pre SBC6502).
Odpor R6 slúži pre potlačenie zbytkového prúdu Zenerovej diódý (ZD) pre červenú LED, t.j. bráni jej rozsvecovaniu pri napätí 5V, toto zapojenie mám odskúšané z programátoru pre PROM 74188 na SBC6502 - nevidím dôvod nepoužiť osvedčené zapojenie aj v tomto prípade.
Použité DIP relé neobsahuje v sebe integrovanú ochrannú dódu - tu ju nahrádza dióda D5 - 1N4148, je umiestnená priamo v pätičke pod relé, je tam pre jej osadenie dostatok miesta.

Pár slov hodím do placu aj k použitému prepojovaciemu kábliku joyport2 - programátor.
Použil som netienený plochý 9-žilový káblik ktorý má v sebe zapojené všetky piny joyportu2, teda na programátor dostávame všetky signálové a napájacie vodiče - reálne sa však z nich používa iba 6 vodičov - a to 4x Data (piny 1,2,3 a 4), +5V (pin 7) a Gnd (pin 8).
Samotná dĺžka prepojovacieho kábliku by nemala presiahnuť 30cm, tu určite platí že menšia hodnota je lepšia. Môj prívodný káblik je práve na spomenutej hranici, aby som mal istotu že to bude chodiť mám k dispozícii urobený aj kratší len 7cm káblik, ale ako som zistil s obidvoma káblikmi programátor funguje bez najmenších problémov. Takže to zhrniem - káblik ktorý bude mať dĺžku medzi 7cm až 30 cm na tomto mieste určite vyhovie.
Tak isto ak použijete na tomto mieste tienený káblik určite neurobíte chybu - akurát budete mať viac roboty pri jeho výrobe, ale potom nebude problémom ani jeho ako viac polmetrová dĺžka.
Pre vytvorenie kábliku (strana joyportu) som rozobral 9-pinový CANNON konektor, odstránil som na ňom pôvodný kovový obal, pripájal som na neho drátiky a následne som koncovku zalial Epoxy, čím som zároveň vytvoril aj úchytku na jeho šikovné vyberanie z joyportu.

Prepojovací káblik TOPP - programátor na joyport2. Na obrázku je prvá verzia základnej dosky počas stavby
ktorá má iné rozloženie súčiastok. Tento konkrétny káblik je použitý aj v novšej verzii programátoru.
(Tu ešte na doske nie je osadený čip 74LS14 - jednoducho toto bol hlavne vývojový kus.)
Pri osadzovaní je dobré skontrolovať skutočnú kapacitu kondenzátoru C12, teda aby mal naozaj 0.1uF /100nF/. Mierna odchýlka od uvedeného u nevadí, ale nech to nie je ± 20% ..., ak to ide mierne do plusu tak to tu nevadí. Použitý kondenzátor je tzv. "modrá" keramika. Môj použitý C12 má kapacitu 98nF, čo tu naprosto bez problémov vyhovuje.
Ako vidieť, pri osadzovaní druhej dosky som už doma nemal k dispozícii rezistorové pole 8x 47k a tak namiesto RF1 som v zapojení použil samostatné odpory, funkčne je to samozrejme zhodné. Dtto sa týka RF3, tu sú tiež použité samostatné odpory 4x 4k7, tie sú osadené priamo na mini doštičke s DIP switchom.
Tranzistor na pozícii T9 (typ BC547 alebo BC546) by mal mať h21e >300, je dobré si to skontrolovať - pri menšej hodnote nemusí sedieť časovanie postupného nárastu z +5V na +10.5V, pri príliš vysokej hodnote je to zase viac náchylné na "vonkajšie vplyvy", myslím tým rušenie, takže je dobré sa tu "držať sa pri zemi". (Moje domáce zásoby ukazujú že u typu BC547 ide kľudne h21e až niekde nad 700, uvedený potrebný údaj pre nasadenie v programátore spoľahlivo dosahuje aj typ BC546.)

Rozmiestnenie súčiastok na druhom prototype TOPP.
Na začiatku programovania joyportu č.2 vyvstal problém s rýchlosťou práce s portom. Budem presnejší - vďaka odporom a kapacitám zaveseným na jednotlivých bitoch brány čipu 6520 priamo v počítači sú nábežné hrany jednotlivých bitov pri snímaní osciloskopom skutočne "desivé", nebudem tu dávať obrázok z osciloskopu, ale najlepšie tvar krivky nábehu do log.1 pripomína vynorenú chrbtovú plutvu žraloka s krásnym postupným oblúkom. Tu jednoznačne pomohlo zaradiť do cesty jednotlivým bitom Schmittov klopný obvod 74LS14 ktorý už presne definoval prechodové stavy bez potreby skúšať nejaké iné riešenie ktoré by si už vyžadovalo zásah dovnútra počítača a teda stratila by sa univerzálnosť. Toto tiež chvíľu trvalo než sme si uvedomili kde je pes zakopaný + že to ešte to vyžaduje nasadenie kapacity C16 - bez nej to nefunguje aj keď sa použije obvod 74LS14.
C16 je tantalový kondenzátor o kapacite 47uF (môže byť až do 100uF/16V - tu platí radšej viac ako menej), je pripojený na +5V samotného počítača a jeho zem. Táto kapacita je mimoriadne dôležitá - bez nej skutočne nebude bezchybne fungovať sériový prenos dát. A že to trvalo než sme práve toto zistili ... (Ak k C16 ešte navyše pridáte paralelne zapojenú keramiku 0.1uF tiež tým určite nič nepokazíte.)
Ja som sem dal na začiatku kapacitu 22uF/16V - normálny elektrolyt + k nemu paralelne keramiku 0.1uF. Ako sa postupne ukázalo síce bola zvolená dobrá cesta, ale s príliš malou kapacitou a nevhodným typom kondenzátoru ...
Ďalšou možnosťou je dať túto kapacitu priamo do počítača, ale tým sa stratí univerzálnosť zapojenia - a nie každý je ochotný sa vŕtať v svojom stroji, čiže aj toto som bral do úvahy.
Neviem, možno by bolo mimoriadne zaujímavé vyskúšať mať túto kapacitu napájkovanú priamo na CANNON konektore ktorý sa vkladá do joyportu, teda by bola zaliata priamo v Epoxy, ale toto som už neskúšal.

Kapacita C16 - modrý tantal priamo pred prívodným káblikom od počítača.
Vľavo na doske sú vyvedené jednotlivé piny od tranzistorov - zelené konektory 2x4 piny, slúžili pri vývoji ako
dobré miesto na meranie - vtedy totiž ešte neboli osadené ZIF pätice.
Čo dodať ?
Čo sa týka osádzania tranzistorov BS170 ktoré sú háklivé na statickú elektrinu - najprv ich v testeri premeriam, potom tenkým odizolovaným drátikom (napr. z licne) prepojím jeho nožičky do skratu a tranzistor zapájkujem do dosky. Potom drátik odstránim a voilá, tranzistor zaobchádzanie s ním a aj pájkovanie v zdraví prežil. Ako vidieť v zapojení sa nešetrilo kapacitami, ani to neodporúčam, tu rozhodne platí radšej ich mať viac ako menej ...
________________________________________________________
Nasleduje zoznam súčiastok - BOM:
1x power supply 12V/DC/1A
1x universal double-sided printed circuit board 90x150mm
1x connector Cannon 9pin - male
1x switch 12V/DC/On/Off
1x DIP relay EDR201A1200 (reed relay 12V/1000Ohm/1A)
1x DIP socket, 16pin
1x DIP switch 4x
1x precision socket, 14 pin
4x precision socket, 16 pin
2x socket (Zero Insertion Force), 16pin (ZIF1,ZIF2)
1x connector 12V/DC
JU1 - jumper 2pin
JU2 - jumper 3 pin
C1 - 220uF/16V
C2,C3,C4,C5,C6,C7,C13,C14,C17 - ceramics 100nF
C12 - "blue" ceramics 100nF ±5%
C8,C9,C10,C11,C15 - 22uF/16v (min. 10uF/16V)
C16 - tantal min. 47uF/10V (100uF)
C18 - 20nF (2x10nF) - only for Atari 600XL/64kB RAM and 800XL !
RF1 - resistor array, 8x 47k
RF2 - resistor array, 8x 3k9
RF3 - resistor array, 4x 4k7
R1,R4,R9 - 1k2
R2,R10 - 22k
R3 - 360Ω (2x 180Ω)
R5,R8 - 4k7
R6,R11 - 1k8
R7 - 39k
R6,R11 - 1k8
D1,D2,D3 - diode 1N4007 (1N4xxx)
D4 - diode SB260 (SB360,1N5819) Schottky
D5 - diode 1N4148
ZD - Zener diode 5.6V - BZX55/C5V6
LED1 - green, 5mm, 2mA type
LED2 - blue, 5mm, 2mA type
LED3 - red, 5mm, 2mA type
LED4 - orange (or yellow), 5mm, 2mA
T1,T2,T3,T4,T5,T6,T7,T8 - transistor BS170
T9 - transistor BC547 (BC546,2N2222,2N3904) h21e>300
T11,T12 - transistor BC547 (BC546,2N2222,2N3904)
T10 - transistor BD140, h21e>110
IC1- TTL 74LS14
IC2,IC3,IC4 - CMOS 4094
IC5 - CMOS 4021
IC6 - LM7805, positive 5V voltage regulator
____________________
V ďalšej časti bude k dispozícii základné programové vybavenie verzie 1.0 ako atr súbor pre disketovú jednotku alebo jej súčasnú náhradu.
___________________________________________________________
Prvá časť:
TOPP - Tesla Old PROM Programmer for Atari 8bit. Part1.
Druhá časť:
Práve ju sledujete ...
Tretia časť:
TOPP - Tesla Old PROM Programmer for Atari 8bit. Software V.1.0. Part3.
Štvrtá časť:
TOPP - Tesla Old PROM Programmer for Atari 8bit. Picture manual. Part4.
Piata časť:
TOPP - Tesla Old PROM Programmer for Atari 8bit. Own construction. Part5.
Šiesta časť:
TOPP - Tesla Old PROM Programmer for Atari 8bit. Software V.1.1. Part6.
Siedma časť:
TOPP - Tesla Old PROM Programmer for Atari 8bit. Software V.2.0. Part7.
___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post: