01_2011 Blog, Notes.

By Administrator at January 12, 2011 23:28
Filed Under: Blog

13.01.2011

Dnes potešujúca správa, ozval sa mi kolega atarista (MC) o ktorom som nevedel celých dlhých 18 rokov, tak toto ma fakt potešilo, vďaka môjmu blogu sa na mňa znova nakontaktoval, žije v cudzine a tak sa naše cesty nejako rozišli aby sa zase v atari priestoroch znova preťali.

______________________________________________________________________________

Doma konečne dielňa začína byť v použiteľnom stave a tak sa chystám aj vŕtať počítačoch. V robote je práce až až a tak po príchode domov nejako nemám iskru, hlavný nápor bude teraz tak na dva týždne v kuse a potom sa uvidí ...

______________________________________________________________________________

Síce je už po Vianociach, ale malý veľký vianočný darček na nemeckých stránkach ataristov učite poteší:

Kniha Das ATARI Profibuch (v nemčine) bola uvoľnená na stiahnutie na ich stránke.link:

http://www.abbuc.de/

Neviem ako dlho to ešte bude na ich úvodnej strane, tak sa poponáhľajte !

______________________________________________________________________________

17.01.2011

Potreboval som teraz v sobotu a v nedeľu niečo vypájkovať z plošáku a po chvíli ma to prestalo baviť, jednoducho to nechcelo ísť von a mám podozrenie na ERS-50 a tak padlo zásadné rozhodnutie - ERS-50 ide do dôchodku.

Rozhodol som sa že si postavím niečo jednoduché a hlavne funkčné - použijem už osvedčené zapojenie.

Základ - ohrievace teleso okolo 50W, meranie teploty hrotu - digitálne, ale ide to aj bez tejto indikácie. Meranie teploty je priebežné, t.j. ukazuje iba okamžitú hodnotu teploty hrotu, nastavenie požadovenej teploty potenciometrom.

Nároky na presnosť  niekoľko stupňov od nastavenej teploty.

Samozrejme sa dá kúpiť hotový výrobok, ale chcem si postaviť niečo "na mieru" a tak proste idem trošku inou cestou,  "ručku" samozrejme nebudem vyrábať keď ju predávajú hotovú.

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Síce sa dá ERS-50-ka udržať v chode, ale po tých rokoch mám pocit že to už nie je ono. Dnes som si objednal niektoré veci v GME (www.gme.sk) a tak uvidím čo a ako. V prvom rade si to postavím na univerzálnej doske, ak to bude funkčné tak potom sa urobí trebárs aj plošák a dá sa to do poriadnej skrinky a pridá sa digitálna indikácia. Digitálna indikácia - buď LCD modul - kompletný modul je bez problémov k dostaniu, alebo LED zobrazenie s ICL 7107, tu som sa ešte nerozhodol, najprv musí fungovať mikropájka.

Takže teraz sú objednané tieto veci, pretože ich doma nemám, uverejňujem základné veci, ktoré určite doma tiež len tak nemáte, možno transformátor 24V/2A /AC sa doma nájde. Ja som si ho objednal z toho dôvodu že originál má ešte jedno vinutie 12V/2A navyše, čo hodlám použiť na niečo iné, ale na funkčnosť mikropájky to vplyv mať nebude, preto kdo do toho pôjde pokojne stačí to trafo 230/24V/AC/2A. Po dôkladnom naštudovaní zistíte, že asi kopu súčiastok máte doma k dispozícii, ale aj tak prosím použite doteraz nepoužité súčiastky !

Ako som doma pozeral, tak ostatné veci mám dispozícii, takže nejaké veľké ďalšie zháňanie ma obchádza ...

 

Teraz podrobnejšie, toto sú určite najdôležitejšie súčiastky (a aj najdrahšie):

T2117 - integrovaný obvod riadiaci triak, triakom sa ovláda výhrevné teleso

BT136/600 - triak - výkonový prvok pre výhrevné teleso, je možné použiť samozrejme aj iné triaky, pozor na poradie vývodov ! (napr. TIC 216)

N-SL-20/30I-NEW - vlastná "ručka" (pájkovačka), má na sebe 5 DIN konektor, je to náhradný diel pre mikropájku Solomon

DIN 5 P ZP90-BEZ ST - 5 DIN konektor pre "ručku" do plošáku

N_SL-916 GUN STAND - odkladací stojanček pre "ručku", nie je potrebný, ale odporúčam, síce je to na iný model, ale dá sa to použiť

N-SL-20 TRAFO, trafo 230V/1x12V 2A/AC / 2x12V 2A/AC, vlastný transformátor pre mikropájku

 

---------------------------------------------------------------------------

Pre tých čo si chcú niečo o obvode T2117 dopredu naštudovať:

T2117 datasheet

 

Teraz už len čakám kedy prídu súčiastky a idem do toho. Vlastné zapojenie vychádza z už hodne známeho zapojenia, tak sa na to pozrite, aby ste si mohli súčiastky dopredu zohnať a mali ste dostatok priestoru na improvizáciu vlastnými "náhradnými dielmi".


Vlastný stavebný návod spolu s popisom súčiastok a popisom oživenia (cz popis):

Microsolder circuit


Poznámka:

Pri návrhu rátajte s chladičom aj na stabilizátor 7910, pretože jeho výstupné napätie je tiež závislé aj od teploty vlastného čipu stabilizátora. Chladič nemusí byť veľký, ale rátajte s ním, budete mať presnejšie nastavenie teploty.

Trimre P2, P3 a P4 použite viacotáčkové, dajú sa presnejšie nastaviť požadované hodnoty, sú stabilnejšie, zariadenie sa vám odmení stabilnejšou funkciou.

Pozrel som si to zapojenie a je tam jedna hovadina zrejmá na prvý pohľad - poistka nemôže mať hodnotu 80mA, okamžite by zhorela. V zozname súčiastok je uvedená už rozumnejšia poistka 250mA. Keď som u toho, nebolo by od veci keby bola poistka nielen na primári transformátora, ale aj na sekundári - prerušte spoj v bode X3-1 (alebo v bode X3-A) a vložte tam poistku 2.5A, poprípade 3.15A - vždy lepšie ako nič.

____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

5/4/2018 8:10:51 PM #

trackback

Directory Blog.

Directory Blog.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch - som už na dôchodku, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy vo viacerých denníkoch - až som pred rokmi nakoniec zakotvil v jednom denníku kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.