01_2013 Blog, Notes.

By Administrator at January 01, 2013 22:33
Filed Under: Blog

 

02.01.2013

A máme tu rok 2013 - či chceme, alebo nechceme. Tak si dnes zase preklepnem programy na Silvestra. Bude prekvapenie ?


 

Obávam sa že nie.


Patrí sa začať domovskou scénou - RTVS - Ragan TV Sváko - k tomu už ťažko niečo dodať, STV ryje v podzemí a neustále nachádza len to isté a už je to na zaplakanie že nič nové nevie vymyslieť. Ak by nedostávala peniaze tak by dávno po práve zanikla a nikto by za ňou ani nevzdychol. Začalo to darmovíziou a vydržalo to takto až do dnešných dní. Ak tam nevedia dať schopného manažéra - a to nevedia, (momentálne je najdôležitejšia zmena loga po polroku od uvedenia nového loga  - na to peniaze zjavne sú) tak potom ... zase raz jedna čierna diera na peniaze daňových poplatníkov.


Aby som si zlepšil náladu -  ideme na Západ k našim susedom - ČTV zjavne pochopila, že je načase dať do programu scénky. Síce staršie, pretože nové nikto nerobí, ale aj tak vďaka za to že vôbec sú a že sa objavia na obrazovke. Otázka je čo sa stane, ak nebude Šíp ... Menšík je fajn, ale aby aj po tých rokoch ťahal večery v TV je dosť povážlivé. Síce by som vydržal ak by scénky boli bez uvádzania Luďkom Sobotom, pretože sa zrozumiteľnosť jeho reči povážlivo blíži nezrozumiteľnosti - ale tiež potrebuje z niečoho žiť, že. Ale nakoniec aj tak programy u susedov  sú na tom podstatne lepšie ako u nás, aby som len nehanil.


A poďme na naše dve najznámejšie TV stanice:
- v obidvoch kraľuje reklama jednej nemenovanej firmy - Kozi-Kuzi-Kuzuka - desné, blbé a blbšie. 4x za hodinu to isté, ak nie viac, proste totálny výplach mozgu. Na toto peniaze zjavne sú.
TV JOJ:
Martinka z Turca v hlavnom vysielacom čase - dramaturga Silvestra na tejto TV odporúčam poslať na vyšetrenie na psychiatrii. Panelák každý deň vo vašom príbytku, proste mu neukniknete - ak je toto na Silvestra ako zábava, máme sa na čo tešiť ak bude normálny deň.
TV Markíza:
Na rozdiel od Jojky tu tiež pochopili (ale im to trvalo ...) že korením Silvestra sú scénky. Síce dávno recyklované, ale predsa. Zachraňovali to Krausz a Marcin. Rozmýšľam koľkokrát tých Susedov dávali za ostatné roky ...

Partička - Dano, keď ťa vidím ako sa smeješ tak mi je jasné že to dobre platia, síce sa na to nedá pozerať, ale to asi nebude také dôležité.

Nasledoval výber toho najlepšieho z Uragánu. Príma, je tam jedna krásna scénka - až na to že blb dramaturg nechal ísť scénku asi tak do jednej tretiny a potom to proste ustrihol. Pointa fuč, ale čo potom, hlavne nech je to akčné !
Markíza, pretože prepúšťate vo veľkom  - tiež mám jeden tip - na toho dramaturga! Markíza síce prerieďuje svoje rady, ale tých nezvolených Vyvolených pre polnocou v Modrom z neba to je aj na obyčajného  smrteľníka príliš, pripomína to predvádzanie pávov v ZOO. Toto je elita jednej televízie ? Síce do kostola nechodím, ale nech nás boh ochraňuje ... Ďalšia maličkosť, síce Švajda nedokáže prečítať z čítacieho zariadenia ani jedno zpravodajstvo bez breptu, vďaka tomu, alebo napriek tomu má neotrasiteľnú pozíciiu vo firme ? Peoplemeter mu ukazuje zvláštnu priazeň, inak si to neviem vysvetliť.
Nakoniec Silvestra zabila tesne pred polnocou reklama, v druhej minúte po polnoci ďalšia - Markíza nám jasne ukázala ako to bude u nich vyzerať v tomto roku.
Po polnoci nasledoval recyklovaný Jožko Ráž (ten playback bol katastrofálne viditeľný, ale asi dobre zaplatený), nasledovala recyklovaná Vondráčková, to mi už stačilo, ďakujem.

Recyklácia je uvedená ako dobrý príklad šetrenia zdrojov, TV to pochopili na rozdiel od politikov asi najlepšie zo všetkých a tak máme obdobie recyklácie v plnom prúde.


Ako to povedal náš pán premiér v príhovore na Nový rok, nemáme sa za čo hanbiť. Vlastne je všetko v poriadku, na nič v rozpočte nie sú peniaze, cesty pripomínajú v Bratislave tankodrom, hlavne  že sme zdraví, to je naše jediné šťastie. Napriek všetkému sú ale ešte nejaké peniaze vo Vašom vrecku ... zatiaľ.
A do toho nám ešte príde prezidentská amnestia.
Máme sa na čo tešiť.

 

Kozi-Kuzi-Bazuka !

PF 2013.

___________________________________________________________

Internet mal včera 30 rokov:

Presne 1. januára 1983 bola počítačová sieť Arpanet prepnutá z protokolu NCP na TCP/IP, tým sa odštartovala éra dnešného moderného internetu.

Systémoví administrátori amerického Arpanet-u mali hodne rušný deň. Cca 200 hostiteľských počítačov bolo vtedy prepnutých zo sieťového protokolu NCP (Network Control Program) na nový,moderný TCP/IP. Takto boli postavené základy pre neskorší rýchly rast Internetu, vďaka použitiu nových protokolov bolo umožnené prepojiť viaceré počítačové siete a to aj odlišných technológií.

Prechod na TCP/IP bol zahájený dokumentom   RFC 801  od  Jona Postela. Novinka TCP/IP opísala spôsob, ako všetky tieto siete navzájom jednoducho prepojiť rozdelením komunikácie na pakety (TCP) a zabezpečením ich korektného prenosu (IP).

Tento deň je známy aj ako „flag day“, čo predstavuje v terminológii systémovej administrácie označenie pre významnú a zložitú zmenu.

Aj keď bol prechod na TCP/IP nárazový, prípravy trvali niekoľko rokov. Model TCP/IP zahŕňa štyri vrstvy – od fyzickej, ktorá predstavuje napríklad prenosové médium, až po aplikačnú. Tá zabezpečuje činnosť sieťovej aplikácie a zaraďujeme sem protokoly HTTP, FTP, SMTP či IMAP.

Kým sa technológia dostala do úplne stabilného štádia, uplynuli cca tri roky vývoja. V roku 1977 vykonali neobyčajnú skúšku – dáta z nákladného auta boli rádiovým spojením prenesené k internetovej bráne Arpanetu, následne išli z Arpanetu do Satnetu (spojenie cez satelity) do Nórska, odtiaľ bezdrôtovo do Londýna, kde ich cez kábel preniesli do počítača PDP-10 v juhokalifornskej univerzite. Data precestovali celkovo 153 tisíc kilometrov - úspešne.

Vtedy asi nikto netušil kam to dôjde - našťastie, nanešťastie - alebo chvalabohu - vyberte si.

_______________________________________________________________________________

Pridám jednu perličku:

Tesne pred Vianocami sa mi ozvala dáma z jednej medzinárodne orientovanej firmy a požiadala o zapožičanie joysticku na ATARI pre retro večierok (mám Quick Shot II). O.K, udal som adresu v práci, nech sa po to zastaví na druhý deň, robil som totiž až do večera. Odpoveď:" Aj tak si po neho prídeme taxíkom". Takže mám prvý joystick pre ktorý išiel taxík ...

_______________________________________________________________________________

IT perla:

Nový user:

"Neviem prečo nemám na tlačiarni svoju tlačovú frontu, môžete sa na to prísť pozrieť ?"

"A už ste dali niečo tlačiť ?"

"Nie ..."

___________________________________________________________

04.01.2013

trošku mám problém s tým rokom, stále mám chuť písať 2012 ...

 

ďalší kit od firmy Velleman, určený na čistenie vidosignálu a dodanie potrebných zložiek do signálu ak tam chýbajú:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Velleman-K8036-Video-signal-cleaner.aspx

____________________________________________________________________

07.01.2013

Tak som si objednával minulý týždeň ubytovanie v H.Súči na Forever 2013 - ako som zistil neskoro, všetko obsadené. Smola. Takže hľadám niečo nablízku, uvidíme.

_________

Pôvodný článok doplnený popis čipu ANTIC, takže sú pekne pospolu GTIA, ANTIC, POKEY a FREDDIE

http://blog.3b2.sk/igi/post/GTIA-POKEY-FREDDIE-ANTIC.aspx

_________

Zháňam mikroprocesory 8035, 8040, 8050,8748 - už dlhšiu dobu. Dnes by mi mali prísť 2ks mikroprocesoru 8035 - tie som konečne zohnal - mala by to byť  klasika TESLA MHB8035. Uvidím čo bude ďalej, pretože potom zase zostane len kontakt v USA, alebo Čína, obidvoje je predsa len na trošku dlhšie lakte. Ak niekto má uvedené typy a nepotrebuje ich, ozvite sa, určite sa dohodneme, ďakujem.

Pozerám na podklady, ale na tieto mikroprocesory už fakticky na webe nič nie je k dispozícii - len datasheet.  Robili sa okolo roku 1976 a to je už cítiť ...

_____________________________________________________

09.01.2013

Po veľmi, veľmi  dlhej dobe som si konečne pustil originálne (mám ich doma už aj viac ako 2 roky) zakúpené DVD (cekove sú tam 4ks DVD) - a zase ma to poriadne nadvihlo. Bolo od InterSonicu, Benny Hill. Na úvod desný videoklip, že sa nemá kradnúť ani auto, ani neviem čo ešte a nakoniec že sa nemá kradnúť ani obsah DVD. Úžasné, fantastické, ale dopekla prečo s tým obšťastňujú mňa, ktorý som si tie DVD poctivo zakúpil ! Do šľaka aj s takými idiotmi ! Nasleduje 5 minút ďalšieho videa ktoré sa nedá odstaviť - varenie s Angličanmi - Jamie Olivier a podobní kuchári, atď. Tieto somariny vlastne musím absolvovať zakaždým keď si tie DVD chcem pustiť. Nejako si kladiem otázku či práve tento sprostý spôsob uvádzania obsahu DVD nespôsobuje, že si ľudia radšej zoženú pajcnuté DVD a potom od týchto hlúpostí majú potom svätý pokoj. Páni z InterSonicu - robíte svojmu majiteľovi medvediu službu. Kiežby vás podľa toho aj odmeňoval.

____________________________________________________________

17.01.2013

Sneží a sneží. V Bratislave je už kalamita od rána, kedysi tu bolo snehu omnoho viac a bez problémov. Iste, bolo menej áut, ale zase bolo podstatne viac snehu. Na rozdiel odo dnešku ho ale odvážali z mesta von. V týchto časoch ale nejaká múdra hlava rozhodla "veď sa to roztopí" - časom. Alebo cestári nemali v pláne aby v tomto čase snežilo. Strašné - ak si príroda robí čo chce. Zjavne to ešte nemáme zvládnuté - a s týmto prístupom to ani tak skoro nebude ...

__________

Dnes mám v pláne sa dohodnúť kúpiť mini-ihličkovú tlačiareň, síce pôvodne určená na niečo iné, ale výborne sa dá použiť aj k ATARI. Ako to dopadne dám vedieť. Pretože je to tlačiareň na paralelný port, tak treba zohnať aj interface ATARI - paralelný port. Tu sú dve cesty - zohnať profi výrobok, alebo postaviť niečo podľa svojich podkladov. Skúsim aj jedno, aj druhé.

 

Pri jednom posedení som som si uvedomil jednu vec:

Model ATARI 600XL oslavuje tento rok 30 rokov ) možno už aj 31 ... - tak to už je naozaj sila, pekné výročie. Takže všetkým kto vlastnia túto mašinku želám aby Vám vydržala vo funkčnom stave čo najdlhšie a aby ste si s ňou užili ešte kopec zábavy.

____________________________________________________________

21.01.2013

Takýmto správam sa človek bráni, ale čo už s tým ...:

http://zpravy.e15.cz/byznys/technologie-a-media/pad-legendy-atari-v-usa-zada-o-bankrotovou-ochranu-950106

Ak som už niekde čítal, manažeri čo dokážu spravovať od jadrovej elektrárne cez neviemčo neviemkam nevedia usmerniť výrobu žiadaným smerom. Za tie peniaze čo berú ... a za pár rokov odídu a prídu iní, schopnejší - teda myslia si to o sebe - a to je sakra rozdiel.

Nechcem zabiehať ku konkurenciám, ale aj tam sa zopár ne"schopných" manažerov vystriedalo.

____________

Niečo na zlepšenie nálady, zopár obsahov EPROM pre ATARI, niečo z toho aj asi doteraz nebolo uverejnené, je tam niečo pre 8bity a aj pre ATARI ST:

http://blog.3b2.sk/igi/post/ATARI-obsahy-Eprom-Eprom-contents.aspx

_____________________________________________________

24.01.2012

Dnes sa objavila správa o tom, že v Nemecku zadržali Slováka s dokladmi, kde mal napísaný dátum narodenia 30.2.xxxx

Chudák, bude mať teraz problémy. Snáď sa to ale vysvetlí a neskončí v base. Pri tejto príležitosti som si spomenul na vlastný zážitok tu na domácej pôde.

Myslím si, že som ho ale predsa len tromfol, aj keď to nemám zapísané v dokladoch. Pred pár rokmi som chcel ukončiť v T-Mobile spoluprácu a starý mobil som chcel odložiť do kúta, mal som iný z práce a tak som nevidel dôvod aby som nosil zo sebou mobily dva. Tak som v januári (leden) vyrazil do T-Mobilu zrušiť zmluvu. Paráda, čakal som vyše hodiny, obsluha 5 zamestnanci, ale rýchlosť obsluhy priam nevídaná - teda v zápornom poňatí - zjavne neboli platení za počet vybavených objednávok, inak si to slimačie tempo vybavovania neviem vysvetliť. Odvtedy viem, že dobrá kniha je najlepší základ pri vybavovaní podobných vecí, rozhodne musí byť dosť hrubá aby som ju nedočítal skôr ako sa dostanem na radu. Keď som sa teda konečne dostal na radu - prišla roztomilá slečna - vek tak 19 - a zdôrazňujem bola to blond slečna.

"Čo by ste potrebovali ?"

"Zrušiť zmluvu."

"Určite si to nechcete rozmyslieť ?"

"Nie."

"Dobre, chvíľu počkajte !"

Po cca 15 minútach vo veľmi dobrej nálade dorazila zase naspäť ku mne a dostal som nasledujúce upozornenie:

"Pán xxx, pretože máme január (leden), tak výpovedná lehota začne plynúť až nasledujúci mesiac."

"Áno, samozrejme o tom viem, preto som prišiel už teraz."

"Dobre, preto Vás ešte musím upozorniť, že podľa našich interných predpisov Vaša zmluva potom končí ku dňu 31.2. ..."

"Skutočne ? -  ja som si myslel že to bude 29-teho !"
(vtedy bol práve prestupný rok)

"Nie, nie, pán xxx, Vaša zmluva skončí až 31.2. ...!"

Tak som to vzdal, všetky vysvetľovačky by boli zbytočné - ešte keď sa pritom krásne usmievala - a teda asi som prvý, ktorý vtedy končil v T-Mobile v tomto termíne.

Proste som sa s tým zmieril.

Väčšie číslo berie, tak to bolo odjakživa.

Otvorili sa mi nové obzory.

Ešteže som nepotreboval 31.2. telefonovať, dovtedy mi tá karta mala fungovať.

Ak to pôjde takto ďalej, tak som zvedavý kam to tá mládež dotiahne ...

___________________________________________________________

25.01.2013

Projekt ako z Arduina urobiť perifériu, ktorá nahradí originál floppy disk, všetko je v článku a v odkaze na stránky autora.

Je tu podrobný popis a kompletne je to dotiahnuté do finálnej verzie, čo viac môžeme očakávať ?

link na článok:

Arduino - SIO2MicroSD.

____________________________________________

Burzy na Vajnorske 21 v Bratislave na rok 2013:

Prvá burza elektroniky bude teraz 26.1.2013, čo je skutočne za pár...

___________________________________________________________

28.01.2013

Odkaz na samostatný článok s fotografiami pripojenia studeného resetu pre nasledovné typy počítačov:

ATARI 800XE

ATARI 130XE

ATARI 600XL

ATARI 800XL - s obvodom Freddie

ATARI 800XL - bez obvodu Freddie - reset by mal byť totožný s ATARI 600XL

http://blog.3b2.sk/igi/post/Studeny-reset-Cold-reset-2.aspx
___________________________________________________________

30.01.2013

Ako ste už asi podľa predchodzieho zápisu zistili, prerábal som pár počítačov a dával som do nich studený reset, výborná vec. Nakoniec som sa dostal konečne aj k tomu že som prerobil ďalšiu ATARI 800XL-ku na 320 kB RAM, ale robil som to len pre RAMBO rozšírenie. Prečo ? No, pretože v dnešnej dobe 99.9% vecí beží pod rozšírením RAM typu RAMBO, preto.

Zohnal som konečne tú tlačiareň - je to EPSON TM-U300PA pokladničná tlačiareň, 9 ihličková, tlač 40 znakov v riadku - tak ako je počet znakov na ATARI na obrazovke, paráda. Kotúče papieru sú pokladničné, t.j. niečo sa vytlačí a kópia sa natiahne dovnútra na druhý valec, či aj toto využijete je na Vás ... Dotiahnem do konca ešte iné záležitosti a budem sa tomu venovať (časom) v samostatnom článku. Tie tlačiarne s paralelným portom sa teraz na webe dajú zohnať za cca 30.- Euro, čo naozaj nie je až tak drahé.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

5/4/2018 8:10:47 PM #

trackback

Directory Blog.

Directory Blog.

Igi blog |

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: