08_2012 Blog, Notes.

By Administrator at August 01, 2012 21:28
Filed Under: Blog

02.08.2012

Zase jedna "dobrá správa" - niekto zase myslí za nás ...Doteraz stačila aj takáto lekárnička, od 1.8.2012 je ale všetko inak. Nanovo musí byť obal ceolooranžový. Tak si kladiem otázku, že či zachraňovaný  bude trvať na celooranžovom obale, pretože napríklad obsah z bieleho obalu mu asi pravdepodobne ublíži. Zase raz hlúposť na n-tú. Jediná vec na celej záležitosti je to, že si zase niekto potrebuje nacpať kapsu na úkor motoristov. Niečo podobné je aj chystaná technická kontrola auta raz do roka. Pri počte pár desiatok tisíc nehôd je z dôvodu technickej závady evidovaných za rok na Slovensku  iba 66 nehôd, správne, je to dvojciferné číslo. Tak kto koho vodí za nos ?

____________________________________________________________

Teraz už menej vážne:

Ak sa nezníži číslo havárií po každoročnej návšteve STK z dôvodou technických problémov kto za to bude braný na zodpovednosť ? Uvedomuje si niekto koľko pracovných hodín (a ide to do miliónov za rok) ľudia strávia na STK ? Pravdepodobne to bude aj viacej hodín, pretože nie každý býva v okresnom meste kde tá STK je k dispozícii.

Ako to tak pozerám po nete, niektoré tie lekárničky čo predávajú ťahajú farbu až do jasnej červenej. Som len zvedavý kto ohodnotí že či je to už červená farba na lekárničke, alebo to patrí ešte do kategórie oranžovej farby. Budú policajti fasovať placky z oranžovým plastom ako etalón ? Ty prejdeš, mmm, ale ty už máš červenú ! Mimochodom, nebude tam časom ešte aj tlačivo o poskytnutí prvej pomoci a budeme zaškrtávať políčka aký materiál sme použili ? Vyplnený dotazník budeme posielať (ešte neviem kam, ale pod hrozbou pokuty, samozrejme ako inak ...) na nejaké ministerstvo aby mal nejaký úradník teplé miestečko z našich daní.

____________________________________________________________

Takto má vyzerať lekárnička do auta platná od 1.8.2012, len tak medzi rečou obsahuje o pár vecí menej ako tá predošlá. Nejako som vnútorne presvedčený že výrobcovia stiahnu staré modely z trhu, dajú tam iba nový obal - ale zo starým vnútrom a veselo sa ide ďalej ... a ty občan buď rád akú máš múdru vládu. Viem že sa to chystalo dlhšie, ale na to musela byť určite celá komisia čo o tom rozhodla, pretože takéto dielo nemohol vyprodukovať iba jediný človek.

__________________

19.08.2012 doplnené:

Pred pár dňami som čítal rozhovor z jedným lekárom zdravotnej záchrannej služby, ktorý povedal nasledovné:

"Za roky praxe som som sa nestretol s nikým kto by použil v prípade nehody lekárničku, radšej volajú políciu alebo záchranku"... "považujem za vhodnejšie investovať do zaškolenia vodičov ako zachrániť život ako bazírovať na lekárničkách".

Koniec citátu.


Kto nevie lekárničku použiť je mu aj tak na jednu vec, rozhodne to nevidím ako reálne pri nehode študovať priložený papierik Prvej pomoci.

Koniec môjho dodatku.

_________________


(P.S: v celej Európe pri každoročnej návšteve STK by to mohlo do pokladne prinesť ročne vraj 2 miliardy Euro, no comment ... červík hlodá, žeby toto bol pravý dôvod týchto opatrení ?)


____________________________________________________________

04.08. - 05.08.2012


Potešujúca informácia, prišli mi čipy z Ameriky, takže zase bude možné bastliť. Mám tam dobrých známych, ktorí mi ich priniesli osobne. Priznám sa, že to mám na niektoré svoje projekty, takže nič navyše nemám, ale nie je to dôvod aby som sa z toho netešil. Firma z USA to nedistribuuje do Európy, ale bolo zaujímavé ako hľadali na mape Slovensko keď sa dozvedeli kam to má putovať ...________________________________________________________________________________

06.08.2012

foto: NASA

Curiosity už pristál na Marse. A začne pre vedcov zábava. A pre nás tiež.

___________________________________________________________

13.08.2012

Tak dnes mám fakt blbý deň, chcel som si konečne objednať z Holandska disketovú jednotku ATARI 1050, predsa  len sa o tom lepšie píše keď to môžem fotiť a zároveň prerábať, ale ako na potvoru ju prestali dodávať ... prešvihol som termín, pre mesiacom ešte bola normálne v ponuke. Zásoby sa tenčia a kto príde neskoro ... môj prípad. Vedieť to, tak si ju nechám priamo doniesť z USA. Inú možnosť asi už nemám.

Alebo sa nájde niekto, kto má prebytočnú funkčnú jednotku ATARI 1050 za rozumnú cenu?

____________

Dnes som presunul aj popisy elektrobúrz priamo do jednotlivých mesiacov blogu, teraz už tie popisy nemajú podľa mňa samostatne zmysel, toto asi bude na dlhšie posledná úprava v týchto veciach, zníži sa tým počet článkov a asi to bude aj prehľadnejšie. Kto chce pokec, nech číta blog, kto che technické info nech ide priamo na článok.

___________________________________________________________

14.08.2012

Oživenie vybrakovaného počítača ATARI 600XL, síce než som všetko zohnal (teda všetky čipy) čakalo to na dnešný deň skoro celé 4 mesiace. Síce sa vyskytol ďalší problém pri pripojení klávesnice - nešli všetky klapky - tak som teda urobil opravu a malý zásah do počítača, aj tak to bolo kompletne hotové asi za hodinku ... a počítač funguje na jednotku:

http://blog.3b2.sk/igi/post/ATARI-600XL-zije-ATARI-600XL-OK.aspx

Mne sa táto veľkosť počítača páči, nie je to zbytočne veľké ako 800XL a pritom je vovnútri stále dosť miesta na úpravy, teda floppy tam asi nepôjde, ale o tom to predsa nie je.

__________________________________________________________________

15.08.2012

V článku som previedol drobné úpravy, ale sú to len drobné korekcie pre lepšiu zrozumiteľnosť článku.

___________________________________________________________________

16.08.2012

Dodané ďalšie podklady k "Sweet Pea CP-M":

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-1060-CPM-Module-Sweet-Pea-.aspx

____________________________________________________

19.08.2012

Ako to vyzerá, tak nám hackeri napadli stránku www.abbuc.de čo je stránka nemeckých ataristov a dostalo sa to do takého stavu že prenikli do systému a je problém aj s heslami a teda prístupmi. Ako tak čítam, je možné že budú odstavení dlhšiu dobu. Do čerta, ani nám ataristom nedajú pokoj hajzlíci ! Pritom sa jedná o silnú Atari komunitu s výbornou organizáciou. ABBUC, držím Vám palce aby ste svoje stránky čím skôr zase sprevádzkovali. Koho to viac zaujíma choďte na ich stránku. Teda toto je fakt nepríjemná správa.

Správu vydali dnes o 14:33.

 

Doplnok 21.08.2012:

Síce sa mi zdalo divné už predtým že keď som chcel ísť na ich fórum tak to chcelo odo mňa meno a heslo, ale pretože nie som u nich registrovaný a viem že do fóra to netreba - aj tak sommusel niekedy klikať aj 5x než ma to konečne do fóra pustilo, žeby už vtedy boli v systéme? Ja som to pripisoval Mozille, pretože práve vtedy som ju preinštaloval a tak sa mi to nezdalo až také divné.

___________________________________________________________

20.08.2012

 

Ak si chcete vymeniť klávesnicu medzi ATARI XL a XE, potrebujete vedieť ktorý pin na konektore je ktorý ... Trošku "zašmodrchané", ale funkčné:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Tipy-a-triky-013-ATARI-XL-XE-change-keyboard-Tips-tricks.aspx

___________________________________________________________

21.08.2012

1968

Tak dnes máme smutné výročie - 44 rokov od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie vtedajšieho Československa.

Vtedy ako malý chalan som bol s rodičmi a sestrou na dovolenke v Juhoslávii. Boli to časy kedy sa robili výmenné dovolenky a ÚV KSČ vtedy ešte do všetkého nekecalo a tak aj my sme sa mohli dostať lacno k moru. Rodičia vtedy robili v Dimitrovke a tam sa takéto výmenné akcie robili. Cestovali sme cez Maďarsko - išlo sa do Rijeky - a tak cestou sme išli okolo nádherných Plitvických jazier. Nakoniec sme dorazili na miesto pobytu. Tam som strávil nasledujúce 2 týždne prevažne pod vodou - okuliare, trubica a plutvy - to bola moja základná výbava. A nadlho to potom bolo moje posledné more.

Na koniec dovolenky sme sa rozhodli pre celodenný výlet loďou do Splitu. Aj tam bolo výborne, v noci sme cestovali naspäť ďalšou loďou. Okolo polnoci nás ale vyrušili stewardi, odobrali nám naše pasy. Otcovi to nedalo a tak sme išli na kapitánsky mostík za kapitánom. Tam sme sa dozvedeli že nás práve "oslobodzuje" skupina vojsk Varšavskej zmluvy na čele s .... najväčšším priateľom CCCP.

Proste "Zo Sovietskym zväzom na večné časy !"

Kapitán iba chcel mať prehľad o tom, koľko turistov z Československa má na svojej lodi. Pasy nám okamžite vrátili. A na tie zmrazené postavy našich výletníkov do smrti nezabudnem.

Ráno po príchode na ubytovňu už pred budovou stáli zástupy ľudí. Prišli ponúknuť pomoc a nezriedka ponúkali aj peniaze. Tá solidarita z ich strany vtedy bola obrovská. Nakoniec vedenie Juhoslávie vyhlásilo stav, kedy sa pri preukázaní československým pasom dalo cestovať po Juhoslávii úplne zadarmo - týkalo sa to mestskej hormadnej dopravy, železnice a aj cesty lietadlom. Naozaj nám pomáhali ako sa dalo a všade sme mali dvere otvorené.

Pretože hranice boli totálne uzavreté, nebolo možné okamžite vycestovať domov. Takto sme v Juhoslávii strávili týždeň navyše a potom už bolo možné cestovať vlakom do Československa - ale inou trasou ako sme prišli. Teraz sa dalo cestovať iba cez Rakúsko do Viedne a odtiaľ na hraničný priechod v Břeclavi, na priamu cestu do Bratislavy sa mohlo zabudnúť. Rusi inú cestu neotvorili.

Dospelí sedeli celý deň na ubytovni pri televízii a sledovali zábery z Bratislavy (rozstrieľané priečelia obchodov na SNP) a z Prahy (ďalšie desivé zábery), nikomu nebolo do smiechu.

Vlak bol pri odchode z Rijeky úplne plný, po príchode do Viedne ale z neho fakticky všetci vystúpili. Tam sa o nás starali sestričky z Červeného kríža, dostal som mimo iného aj plnú krabicu žuvačiek čo bol vtedy jeden detský nedostižný sen - u nás niečo také ešte nebolo. Keď sa vlak konečne znova pohol na Břeclav, tak nás tam zostalo vo vlaku tak do 15 ľudí. Naši nechali doma babku a tak to bol hlavný dôvod prečo sme sa nakoniec vrátili.

Príchod do Břeclavi - všade boli nápisy Rusi domov ! - na nástupišti pri vlaku každých 5 metrov stál po zuby ozbrojený vojak s odisteným samopalom - už sme boli doma ...

Aj po rokoch si pamätám na ten okamžik, pretože som si ako malý chalan položil otázku - tí čo nás prišli "oslobodiť" neboli kontrarevolucionári ?

 

Ešte niečo o "oslobodzovacej" misii:

 

Prišlo vyše 500.000 vojakov, 6300 tankov, 550 lietadiel, 250 dopravných lietadiel

Zomrelo vyše 100 ľudí ...

Tažko sa zranilo vyše 260 ľudí ...

Tisíce ĺudí bolo ľahko zranených ...

__________________________________________________________

Nasleduje zase niečo o veciach pre ATARI - CX 22 Trakball:

http://blog.3b2.sk/igi/post/ATARI-CX22-Trakball.aspx

__________________________________________________________________

22.08.2012

Obvod SLA4038, našiel som ho na základnej doske zo starej EPSON tlačiarne, bol tam v počte 3 kusov. Je to celkom zaujímavý obvod aj keď sa už dlhšie nevyrába. O to bolo ťažšie o ňom zistiť podrobnosti. Nakoniec som našiel len blokové schéma, bez presného zapojenia vývodov - a tak som meral a kreslil ... výsledok predkladám.

http://blog.3b2.sk/igi/post/Obvod-SLA4038-SMA4038-IC-SLA4038.aspx

 

__________________________________________________________________

27.08.2012

Len stručne:

- začal som stavať driver na 3 krokové unipolárne motorčeky, keď to dokončím tak to vyskúšam a uvediem popis, inak je to klasika 3x L297 a 2x SLA4038 - keď ich mám, hooodne to zjednodušilo návrh dosky - robím to na univerzálke, pretože takto to zapojím a nemusím pre jednu dosku kresliť aj plošák ... mám unipolárne motorčeky a keďže obvody SLA mi "padli do náručia" tak som to využil. Celá predstava je použiť malé ATARI na ovládanie - pre 3x krokový motorček. Počítačov mám dosť a tak je to celé na skúmania a laborovanie. Čo už mám robiť, hry ma nebavia, takže si krátim čas takto.

- pretože život ukázal že by sa zišiel jednoduchý TTL oscilátor tak 10Hz až 100kHz, poprípade až do 1MHz, tak základ beží na 555-ke dá sa to prelaďovať a ak treba presnú frekvenciu tak je zase odvodená od 1MHz kryštálu a ide to pekne cez deličky - ani neviem či to budem uverejňovať, proste potrebujem to na svoje pokusy. Zase klasika na univerzálke, zo šuplíku išiel na túto dosku odložený merač frekvencie (stavebnica, za pol hodiny to fičalo) - síce dokáže (ten merač) bežať až do 100Mhz, ale tam moje pokusy nesiahajú. Nakoniec ak ho budem potrebovať inde odpojím napájanie, vstup a 2 šróby a šup s ním tam, kde ho bude treba viac.

___________

Stránky nemeckého ATARI klubu http://www.abbuc.de/ zase bežia, takže zase máme naspäť dispozícii jeden dobrý zdroj informácií.

___________

Dosť často beriem a nakupujem veci z GM, ale ako asi aj sami potvrdíte, veľmi často veci nemajú tu v Bratislave na sklade.  Potom zostáva - buď to kúpiť inde, alebo čakať či to za týždeň až 10 dní nedorazí z iného skladu. Skúste zohnať 8A Darlingtony, v Blave nič ak je z várky dostupných cca 5kusov, (potrebujem aspoň 20 rovnakých a skladať to systémom - tu toto môže byť a tu radšej už nie - nepovažujem za najlepší začiatok nejakej roboty), skúste hľadať aj iné veci - dosť som z toho znechutený aký malý výber v skutočnosti je k dispozícii. Predavači za to nemôžu, robia čo sa dá, s tými mám dobré skúsenosti.

___________

Jednoduchá náhrada ATARI SIO konektoru, síce je to naozaj "Home selfmade ..." ale ak sa nedá nič iné zohnať tiež môže poslúžiť. Pružnosť celého "zázraku" zabezpečuje práve nanesená vrstva cínu. Mám dosť veľké pochybnosti o dlhodobejšej spoľahlivej funkcii tejto náhrady, hlavne ak treba konektor častejšie odpojiť. Na druhú stranu zase stačí zobrať pájkovačku a ... zase to funguje.

http://tavvva.net/atari/sio-replacement/

__________________________________________________________

28.08.2012

Dlho som rozmýšľal kam nasledujúci príspevok zaradiť - medzi 8 bity, medzi 16bity, ako non_ATARI, nakoniec som to praštil k malému ATARI, dá sa tam totiž pripojiť cez dosku XF551-ky, takže je tam kde je, dobre? Ešte som tam dal manuály ATARI SF354, ATARI SM124 a ATARI 520ST keď už ich mám, možno sa to niekomu zíde:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Floppy-disk-SF354-ATARI-ST.aspx

Na tému 16 bit to bude na dlhšiu dobu všetko, proste nehodlám kvôli jednému článku robiť ďalší "chlievik", das war alles ako na Slovensku hovoríme.

_______________________

Tak som sa dnes stal majiteľom 8 bitu CPC Schneider, tak nejako som sa k tomu dostal ... kamarát mi priniesol. Nič ma to nestálo, iba miesto.

__________________________________________________________

30.08.2012

SORD_computer_corp_logo

Majitelia počítačov SORD, zbystrite svoju pozornosť, podklady (cz) k vašemu miláčikovi sú na:

http://www.8bity.cz/2012/dokumentace-k-sord-m5/#more-2488

Je to aj pre počítače CPC Schneider !

___________________________________________________________________

Tak som si na nete pozrel čo je o počítači CPC Schneider  k dispozícii v cz a sk verzii, zlaté ATARI ... dokonca aj ten časopis spomenutý o riadok vyššie pre SORD a pre CPC Schneider mal vždy len 16 strán,  teda nepretrhli sa, zjavne ale nebolo k dispozícii toľko vecí ako na ATARI , ešte raz zlaté ATARI !Smile

__________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

5/4/2018 8:10:48 PM #

trackback

Directory Blog.

Directory Blog.

Igi blog |

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: