12_2012 Blog, Notes.

By Administrator at December 30, 2012 19:22
Filed Under: Blog

Tak tu máme posledný mesiac tohoto roku. Vraj úplne posledný, už nič nebude. V Rusku začali predávať záchranné balíčky v súvislosti s koncom sveta - ja by som tam potreboval pribaliť aj Atari. Zase na druhú stranu ak bude koniec sveta tak načo nejaký balíček ...

___________________________________________________________

05.12.2012

Pozeral som sa v poslednej dobe na ten videvýstup z Atari, od krupkaja som dostal zaujímavú schému s obvodom FMS6400, nepatrný problém je v tom, že ten obvod je nezohnateľný. Hľadal som náhradu - je ním čip ML6428CS1 - tak isto nezohnateľný. Nasledovali ďalšie čipy čo sú kompatibilné - MAX7443 - už sa nerobí, dtto MAX7453. Nakoniec - paráda, vyrába sa ! - MAX9512 - ale rýchlo som vychladol, robí sa v púzdre 3x3mm a na každej strane má 4 vývody ... Nie je každý deň posvícení ...

 

Vŕtam sa v SIO2SD, robím ďalšiu verziu s iným displejom a mám nachystanú aj tretiu verziu SIO2SD, zase iný displej. Zaberie to trošku času a tak mám teraz takú väčšiu pauzu, nie je to ale v podstate už nič nové čo by za to stálo uverejniť, sú to naozaj len drobné modifikácie - hlavne prispôsobenie sa základnej dosky novému displeju - či už menšiemu, alebo väčšiemu. Zohnal som si nový notebook, pretože ten na ktorom píšem celý blog je zo začiatku roku 2007 a tak pomaly ale isto ho prestáva baviť slúžiť - má na to nárok.

 

Dnes ešte pridané odkazy na popisy Micro SIO2SD  a jeho modifikáciu od gréckeho autora na www.atariage.com:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Micro-SIO2SD.aspx

___________________________________________________________

06.12.2012

Tak som skúsil postaviť na dosku homemade SIO2SD aj spínaný zdroj 5V/3A, podarilo sa, teraz to testujem na záťaži, zatiaľ je to O.K., dokonca aj zvlnenie napätia je na hodne slušnej úrovni - podarilo sa mi to dobre zapojiť aj na univerzálke - dnes som zo sebou spokojný ... Ako napájací zdroj slúži starý spínaný zdroj pre HP tlačiarne, (mám 2kusy), dáva 32V a prúd do 1A, čo v tomto zapojení postačuje. Spínaný zdroj je klasika - čip LM2576 a bižu okolo je katalógový datasheet. Akurát na výstupe som ešte pridal jeden filter - tiež je popísaný v datasheete. Vyskúšal som pripojiť aj menší displej 2x 16 - pri testoch je s ním lepšia manipulácia, vyskúšal som aj oddelené napájanie 5V pre SIO2SD - maká to ako fretka, zjavne to stabilite prospieva. (Je k dispozícii plné napájacie napätie 5V, prenášajú sa iba data, ono tie kontakty na SIO konektore povedzme si pravdu za veľa po tých rokoch nestoja, oxidácia robí svoje.)

Doplnil som to priamo do pôvodného článku, je to na konci článku - odkaz:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SIO2SD-2verzia-opravene-chyby-corrected-version.aspx
___________________________________________________________

09.12.2012

 

Servisný manuál pre počítače ATARI 400 a ATARI 800 - english:

http://blog.3b2.sk/igi/post/ATARI-400-800-field-service-manual.aspx

_____________________________________________________

12.12.2012

Pekný dátum len čo je pravda.

Pri včerajšom brúzdaní po webe som našiel odkaz na popis spínaného zdroja s obvodom LM2576, iste je to známe zapojenie, ale predsa som si len povedal prečítam to, možno sa ešte niečo dozviem. Aj som sa dozvedel, len z toho mi skoro vypadli oči. Hovadina ako Brno, a pritom sa to pyšne na webe prezentuje už od roku 2007. Tak neviem, či to nikomu nestálo za to doteraz komentovať, ale predsa len na tých stránkach by mala byť seriózna informácia a nie záver, že všetko ide tak ako má presne podľa popisu. Houby ! Vývod 5 obvodu LM2576 musí byť uzemnený aby to pracovalo, v popise je uvedený pravý opak. Tak teda s tými presnými informáciami na webe je to občas bieda. Kto mi neverí, pozrite si originálny datasheet, ak vám nestačí že v obrázku je priamo uvedené u pinu 5 - negovaný ON = aktívny v nule.

Obrázok z ďalej uvedeného dokumentu:

 

Nuž čo, zase jedna pekná bublina. A to sú akože overené projekty. Potom sa nedivím, že strašne veľa ľudí robí niečo podľa webu a ono to nefachá ako sa čaká ...
Nakoniec odkaz na celé dielo:

http://www.mlab.cz/Modules/PowerSupply/BATPOWER02A/DOC/BATPOWER02A.pdf

_____________________________________________________

19.12.2012

Idú sviatky, času pomenej, ale jeden pekný obrázok som predsa len našiel, našťastie toto nám zatiaľ na 8bitoch nehrozí:

__________________________________________________________

Všetkým priaznivcom želám príjemné a kľudné prežitie sviatkov v rodinnom (alebo aj inom) kruhu. A dúfam, že sa stretneme aj po Novom roku.

Igi.

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

5/4/2018 8:10:47 PM #

trackback

Directory Blog.

Directory Blog.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch - som už na dôchodku, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy vo viacerých denníkoch - až som pred rokmi nakoniec zakotvil v jednom denníku kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.