5" LCD TFT monitor ver.2.

By Administrator at May 07, 2014 05:50
Filed Under: Atari

 

Pred časom, teda konkrétne 11.02.2014 som spomínal v prvom článku o 5" LCD TFT displeji že som sa ho rozhodol (teda ten displej, je to typ F-MH500V) po tých rokoch prerobiť. A to radikálne. Proste som si povedal že by to mohlo dostať vzhľad malého profesionálneho monitora - to nakoniec aj určilo jeho dĺžku. A keďže dĺžka bola dostatočná tak som si povedal že by bolo dobré ten spínaný 12V zdroj dostať dovnútra skrinky.Vypínač som od začiatku návrhu situoval na zadnú stenu, napájací konektor mal byť ála PC sieťový konektor, čiže oddeliteľný napájací 230V/AC káblik. A aby bola sranda - poruke bol voľný 12V/DC ventilátor s MagLev ložiskom, tak prečo si to neskúsiť ? Ventilátor samo sebou zase išiel tak isto na zadnú stenu. A stavalo sa ...

 

Upozornenie:

Stavby a zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav

 

Podarilo sa, len tu ako vždy po funuse ma napadlo (skrinka už postavená) že by nebolo od veci tam mať zabudovaný ešte aj 5V zdroj - bude menej kabeláže a tak teda to môže byť All In One Smile a môžem z toho aj priamo napájať malé ATARI. A teda "narval" som tam ešte aj spínaný 5V/2.5A zdroj, miesto tam na to je. (Len by som to riešil trošku inak ak by som s tým bol rátal od začiatku.)


Tento 5"LCD displej je určený na občasné používanie, alebo na trvalú prevádzku - nie je síce veľký, ale zase sa dá dobre umiestniť a ubudlo trochu kabeláže - to tiež nie je vec na zahodenie. Určite to nie je určené na to aby ste na ňom niečo trvale čítali (hmm, teda čítať sa na ňom trvale dá, skôr tým myslím na ňom niečo programovať), mám ho na to ak potrebujem kopírovať diskety na SIO2PC alebo naopak - nejaké ATR súbory potrebujem nakopírovať naspäť na disketu - na tento účel to naprosto vyhovuje (zvlášť je to vhodné ak na tento účel máte druhý počítač zapojený natrvalo v potrebnom zapojení a nemusíte ustavične robiť prepájanie kabeláží, to je potom pomoc naozaj ako hrom !), ale zvládne to samozrejme aj iné veci. Lepší by bol väčší rozmer displeja - tipujem dobrý by bol tak rozmer 8", ale aj toto je použiteľné, kedysi som iný rozmer nezohnal a toto je funkčné tak to predsa nevyhodím ak to viem využiť. A zase vďaka menšiemu displeju je to celé hodne skladné a nezaberá mi to zbytočne veľa miesta. A 5" číslo je predsa len celkom slušná hodnota naproti 2.5", alebo 3.5" displeju.

 

 

Teda teraz je jasné že som použil pôvodný displej 5" z prvej časti, škoda by bolo nechať ho len tak ležať skladom. Odber nie je až taký vysoký a displej F-MH500V beží na 12V/DC. Asi by stačil aj 0.5A zdroj, ale keďže mám doma k dispozícii zdroj na 1A (takže je je jasné kde skončil) tak je zaťažený približne na 1/3 svojho maximálneho trvalého odberu - inak povedané, zdroj 12V sa v tomto prípade vyslovene "fláka".


Použitý materiál na výrobu základu skrinky je jednostranný 1.5mm cuprextit, spoje medzi jednotlivým doskami sú prevedené pájkovaním dosák medzi sebou. Použité riešenie zabezpečuje veľmi dobrú tuhosť takto zhotovenej skrinky a nehrozí krútenie takto vytvorenej skrinky. Ďalšie spevnenie nastane po priložení horného krytu ktorý ešte viac spevní celú konštrukciu (nasadzovacie "účko", ktoré má vpredu ešte kryt na displej.) Po zhotovení základných bočníc (následné umytá celá konštrukcia skrinky v technickom liehu) bol potom výsledný materiál 4x prestriekaný tmavošedou farbou, teda nie je použitá čierna, pretože monitory majú skôr tento použitý odtieň. Nasledovali ešte 2 vrstvy matného bezfarebného laku. (Dobré aspoň 2 dni nechať poriadne vysušiť - naozaj je to minimum času, lepšie je to nechať aspoň 3 dni, 6 vrstiev je dosť ... jedna vrstva tak 3 hodiny schnutia, až potom zase ďalšia vrstva.)


No a pretože teplo nie je dobré, pre istotu to celé dostalo aj ventilátor. Ventilátor je na 12V, po zapnutí na okamžik dostane plných 12V - tak na pol sekundy a potom už beží naprosto ticho pri napájaní iba cca 6.4V čo na chladenie naprosto postačuje a je to aj potom absolútne tiché. Ložisko ventilátoru je typu MagLev. Prikladám schému jednoduchého štartovacieho obvodu, ktorý zabezpečí že pri zapnutí je na ventilátore skokovo plné napájacie napätie a potom už dostáva iba tých cca 6.4V. Tento štartovací obvod vlastne zabezpečí že sa ventilátor vždy roztočí, ak by sme nechali hneď iba to nízke napätie - nemuselo by sa podariť ventilátor vždy rozbehnúť ak by ložisko z nejakého dôvodu kládlo vyšší odpor. Po vypnutí sa cez diódu 1N4001 a cez odpor (ten je len ako poistná záležitosť) kondenzátory vybijú a po opätovnom štarte je zase zariadenie pripravené k tomu istému. Cez tú diódu sa to vybije bleskove -pretože je tam pripojené aj napájanie LCD displeja a tak je to pripravené na ďalší štart za pár okamžikov. Na kondenzátoroch nikdy nebude väčšie napätie ako tých 5.6V - je to dané Zenerovou diódou.

 

 

Samozrejme je zabudovaný aj nf zosilňovač pre ATARI počítač - predpokladám že pri 12V to dá tak cez 1.5W, čo viac ako postačuje. Zapojenie je mono, nie je to teda stereo, mohlo by byť, ale nevidím zatiaľ na to dôvod. Zapojenie zosilňovača je napájané tak isto zo zdroja 12V/DC. Odpor reproduktoru by samal pohybovať od 8Ω vyššie, najlepšie tak 32Ω. Maximálna hlasitosť je aj tak viac ako dostatočná.

 

Ako je to všetko zapojené?

 

 

Dlho som zvažoval či dám potenciometre hlasitosti a jasu spolu zo vstupnými konektormi priamo pod displej, ale nakoniec som sa rozhodol riešiť to  netradične  - dal som tieto veci na bok zariadenia. Na zadnú stenu som to nechcel vyviesť, takže toto riešenie je zase jedno z tých - ála Igi. Jasový potenciometer má v originálnom zapojení od výrobcu displeja uvedenú hodnotu 100k/lin, ale vtedy mi pri zmene jasu blikal displej tak že sa na to nedalo pozerať, 10k/lin uvedený problém bezo zbytku vyriešil. (Nevylučujem že som mal zlý potenciometer, takto mi to odvtedy funguje tak som nevidel dôvod to ďalej meniť.)

 

Na ľavom boku je v monitore "vykusnutie, kde idú vstupy - ďalej vzadu je audio vstup, bližšie dopredu je video vstup. Gombíky nad vstupom audio je regulátor hlasitosti, gombík nad video vstupom je regulátor jasu. Zľava je 12V ventilátor, spínaný zdroj 12V/1A pre monitor a nf zosilňovač a za ním nasleduje spínaný zdroj 5V/2A.

 

 

V strede držiaku 5" displeja je umiestnený vlastný audio zosilňovač - je použitá stavebnica EZK-018, alebo je to známe aj pod názvom KMJ7233 (pozri gme.sk), pre daný účel naprosto vyhovuje, použitý reproduktor má impedanciu = 8Ω. Predáva sa ako stavebnica, ale je k dostaniu aj ako hotový modul.

 

 

A umiestnenie zosilňovača, doska je oproti obrázku nad otočená o 180°, napájanie mám na ľavej strane spolu s prívodmi k reproduktorom, na pravej strane je potom vedený prívod nf signálu.

 

 

Použité potenciometre pre reguláciu hlasitosti a jasu majú zhodne použitú hodnotu 10k/lin. Pretože som dorábal zdroj 5V, tak napravo dolu je konektorom vyvedených 5V (čistý cuprextit, ešte nie je ošetrený) - ide to tiež na rovnakú stranu ako sú prívody audio a video. Na reproduktore je pomocná doštička, na ktorej je filter pre napájanie nf zosilnovača (cievka), ktorá oddeľuje napájanie nf zosilňovača od napájania LCD displeja (potláča rušenie). S podivom je to veľmi účinné odrušenie a v reproduktore skutočne nepočuť žiadne rušenie - je to naozaj príjemné zistenie. Použitá cievka je z nejakého odrušovača malého 9V elektromotoru.

 

 

Na obrázku je momentálne vyvedený konektor pre napájanie 5V vetvy pre malé ATARI. Zatiaľ nemám také nožičky aké by som potreboval a preto tam je len hrubšia guma, proste zatiaľ som nezohnal to čo by mi tu vyhovovalo ako materiál na nožičky. A pekne vidieť otvor ktorým vstupuje vzduch na chladenie do celej skrinky. Akurát sa hnevám sám na seba, že ma nenapadlo urobiť v tom vykusnutí viac miesta, inak by tam mohol byť aj ten 5V konektor pre napájanie ATARI. Ale pretože sa to celé riešilo za chodu musel som neskôr pristúpiť na kompromis ktorý síce nezaberá miesto pri týchto vstupných konektoroch ale musel byť vyvedený inde - na spodnej strane skrinky. Nie je to síce elegantné, ale je to funkčné.  A nemusel som všetko od základov prekopať. Otvory na spodnej strane - dierky cca 3mm priemer sú určené pre reproduktor.

 

 

A takto sú teda zapojené vývody 5V zdroja na napájanie ATARI. Konektor je dostatočne robustný a drží veľmi dobre ak je v ňom samček, takže nehrozí samovoľné rozpojenie.

 

 

A zas iný pohľad na popisovanú konštrukciu. Na ľavej strane odspodu v poradí smerom odzdola nahor je umiestnený ventilátor, zdroj 12V/1A, zdroj 5V/2.5A.

 

 

 

Tu zase zľava doprava - ventiláror, zdroj 12V/1A, nasleduje zdroj 4V/2.5A. Vlastný 5" LCD displej je uchytený na distančných stĺpikoch, zospodu je urobená v konštrukcii medzera (medzera cca 7÷8 mm na celú spodnú šírku konštrukcie - tadeto vstupuje čerstvý vzduch do zariadenia) a tak isto aj hore na displejom aby bol dobre chladený - displej sám osebe "papá" cca 4.5W čiže odber pri 12V je 0.375A), takže sa to chladenie oplatí nezanedbať. Cez tú spodnú medzeru vie do skrinky prúdiť čerstvý vzduch na ochladzovanie. Info pre "sporivcov" - chladenie sa dá vyriešiť rozličnými spôsobmi - aj pasívne, ale s tým nech sa skúsi babrať niekto iný, mne to takto vyhovuje. Ten ventilátor nie je proste počuteľný - ide to neuveriteľne potichu tak nevidím dôvod to riešiť inak.

 

Pretože skrinka a teda použitý materiál je vodivý je použité riadne uzemnenie !

Robíte priamo s 230V/AC !


 

Potenciometer vľavo (10kΩ/lin) je regulátor jasu, potenciometer vpravo (10kΩ/lin) je regulátor hlasitosti.

 

 

Pohľad na uchytenie nf. zosilňovača, pekne je vidieť miesto, ktorým vystupuje hore teplý vzduch od LCD displeja.

 

 

Dtto, len už nie v takom detaili.

 

 

A ešte pohľad na zadnú stenu.

 

 

Cinch čierny(black) - audio, cinch červený (red) - video.

Gombík vľavo - hlasitosť, gombík vpravo - jas.

 

 

Rozmery:

výška: 98mm (height)

šírka: 136mm (width)

hĺbka: 176mm (depth)

 

Pozorný čitateľ si iste všimol že monitor má trošku zvláštne riešený displej - proste nie je súmerný voči svojím okrajom a tak som musel "vycentrovať" displej nie podľa jeho rozmerov, ale podľa obrazu ktorý poskytuje. Preto je teda na pravej strane väčšia "fuga" ako na ľavej strane. Výrobca mi tým trošku skomplikoval život, ale čo už s tým ak nevedia vyrobiť displej súmerne z obidvoch strán, vrchný kryt s predným panelom na displej to vo výsledku spoľahlivo zakryje a nebude to vo výsledku nijako rušiť pohľad, bude to súmerné (aj napriek snahám výrobcu). Žeby zase kurvítko ? Kdeže, výhodná vlastnosť priamo od výrobcu ! Nepripomína Vám to niečo ? Zase na druhú stranu tam potom na pravý predný bok bez problémov "narvem" zelenú LED, ktorá je pripojená na zdroj 5V ktorá indikuje že je zapnutý zdroj. Takže teraz sa mi tá somarina od výrobcu z nesúmernosťou bočných strán displeja vlastne hodí. Tssss, teda to sú veci ...

__________________________________________________________

Vrchný  predný kryt zatiaľ nemám doriešený - teda, zatiaľ je vyriešený iba "v mojej hlave", ale to snáď nevadí, ak ho dokončím foto určite priložím. Proste je to 5" LCD monitor, ktorý má v sebe zabudované vlastné napájanie a je tam už aj napájací 5V zdroj pre samotné ATARI. Výsledok ? Úspora miesta, menej potrebnej kabeláže a teda aj prehľadnejšie rozmiestnenie.  Berte to ako inšpiráciu, sú aj iné LCD monitory tejto veľkosti ktoré sa na takúto úpravu hodia, nemám pravdu ?

 

Je to jednoduchý malý monitor s AV vstupom a dorobeným mono zvukom  - na nič iné sa to ani nehrá, je to funkčné a som rád že túto maličkosť mám k dispozícii, šetrí to naozaj hodne miesta. A hlavne spoľahlivo funguje. Je urobený tak aby sa dal postaviť priamo za počítač a teda aj audio a video káblik môžu byť veľmi krátke (do 20cm), tak isto ja napájací kábel pre vlastný počítač. A ak to chcem používať na väčšiu vzdialenosť - nič jednoduchšie ako si urobiť ďalšiu kabeláž dĺžky trebárs 1m na audio, video a 5V rozvod, alebo na inú pre nás potrebnú dĺžku.

____________________________________________________________

Link na už popisovanú prvú, minimalistickú verziu tohoto 5" LCD monitoru, je to vlastne len na porovnanie ako som riešil stavbu malého monitora v roku 2010 (vtedy som mal na stavbu asi tak 4 hodiny) a teraz:

http://blog.3b2.sk/igi/post/5-LCD-TF-monitor.aspx

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

10/6/2018 3:52:49 PM #

trackback

Directory  Atari.

Directory  Atari.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Tento blog slúži na zobrazenie mojich záujmov - je to môj vlastný pohľad na veci, napriek  tomu dúfam že na mojich stránkach nájdete aj to čo hľadáte ...