ATARI 400 - 48kB RAM.

By Administrator at November 24, 2013 06:34
Filed Under: Atari

Pod hodne dlhým názvom existuje a dodnes sa predáva:

ATARI 400 HOME COMPUTER 48K RAM EXPANSION KIT.

Čo to je?

 

 

Uff, to je názov ... preložené do slovenčiny, zakúpite si tento kit, otvoríte počítač, zapájkujete 4 priložené kábliky podľa priloženého vyobrazenia, upravíte plastový držiak na RAM kartu (musia sa tam upraviť dva zárezy v plaste), vyberiete pôvodnú 16kB RAM kartu a nahradíte ju priloženou kartou zo zakúpeného kitu, poskladáte to naspäť a ak ste neurobili chybu, namiesto povodných 16kB RAM máte tých kilobytov zrazu celých 48 a teda pre BASIC máte k dispozícii celých 37902 bytov. Teda ak v Basicu napíšete PRINT FRE(0) ...

 

 

Už na obrázku je vidieť že sa kit dodáva aj zo štyrmi predpripravenými vodičmi, ktoré treba v prípade nasadenia kitu pripájkovať na určené miesta na základnej doske. Kde - tak to je v priloženom manuáli.

 

Štandartne teda potom už máme počítač čo má 48kB RAM, nespráva sa to síce ako ATARI 800XL, t.j. stále nemáme k dispozícii RAM aj pod OS ako je to na novších modeloch, ale aj tak je to celkom iná káva ako pri pôvodných 16kB RAM ... hlavne ak pracujete s disketovou jednotkou. A veľká väčšina starých programov chodí na takto upravenom stoji naprosto bez problémov, nechodí iba to čo využíva RAM aj pod OS a to samozrejme nechodí ani na ATARI 800.

 


Pokiaľ je mi známe zariadenie SIO2SD s radou 400 a 800 nekomunikuje, takže buď treba mať k dispozícii originálnu disketovú jednotku, alebo potom dobre poslúži aj SDrive (samozrejme SDrive dobre poslúži aj pri novších verziách ATARI počítačov - a veľmi dobre poslúži ...), len chcem na to upozorniť, túto informáciu mi dal dex.

 

Originálny návod na rozšírenie RAM na 48kB:

atari_400_48k_ram.pdf (1,35 mb)

 

V prípade že si na to aj tak netrúfate, prikladám pre istotu aj link na video ako na to, je to naozaj autorom veľmi slušne spracované a názorne predvedené čo s tým treba robiť:

video: ATARI 400 48kB Memory Upgrade from 16kB

 

Základné údaje o počítači ATARI 400 nájdete tu:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Pocitac-ATARI-400-Computer-ATARI-400.aspx

_______________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

11/24/2013 9:03:56 PM #

dex

Abych upřesnil - se SIO2SD nefungovala PAL verze Atari 800 (NTSC jsem nezkoušel), se SDrive ano.

dex Czech Republic |

11/25/2013 2:34:23 PM #

Igi

Dex - ďakujem za upresnenie, na druhú stranu tých majiteľov čo s tým majú problémy asi veľa nebude ...

Igi Slovakia |

10/6/2018 3:51:39 PM #

trackback

Directory  Atari.

Directory  Atari.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: