ATARI Centronics Interface - ACI 2_3.

By Administrator at May 02, 2010 02:27
Filed Under: Atari

 

Popis interface ACI-1:


Jedného pekného dňa niekedy v februári roku 1993 sa mi dostal do rúk interface na pripojenie CENTRONICS tlačiarne pre naše ATARI, mal som ho k dispozícii na dva dni. Celé to bolo v krabičke, ktorá sa pri troške úsilia dala bezpečne otvoriť - krabička povolila, vovnútri bola 8048-ka  + latch + Eprom 2732 v pätičke...

 

Upozorňujem na to, že prepínače som nepoužil, pretože ich nebolo treba, prepínače sú všetky v polohe OFF.

 

Kto si to chce postaviť skutočne ako originál, môže, ale potom treba na spodnej strane Switch boxu ešte prepojiť výstupy na uvedené piny procesora.

 

Tu v schéme som to prepojenie zo Switch boxu len popísal, pretože by sa podľa mňa vytratila jednoduchosť zapojenia - kto to ale chce použiť má tu všetko na "tanieri". Ja som už použil  čip 8748, ktorý má priamo v sebe Eprom pamäť a tak sa znížila spotreba a aj potrebné niesto na inštaláciu (ušetrili sa 2 obvody).

 

Pripojené tlačiarne boli všetko ihličkové EPSONy, nebol najmenší problém v komunikácii - ak nereagovali, treba potom na výstupnom konektore uzemniť piny 14 a 16. Pretože v počítačoch ATARI 800 XL v tej dobe bola kopa voľného miesta, interface som si dal priamo do jeho skrinky nad výstupný konektor zbernice - je tam dosť miesta, zozadu bolo vidieť iba 25 pinový konektor pre pripojenie kábliku CENTRONICS. Odber dosahoval cca 45mA, čo zdroj počítača absolútne bez problému zvláda. V zariadení boli použité 4 kusy kondenzátorov, 2x 3.3pF, 1x4,7uF a 1x 22uF, dôležitý je kryštál 6MHz, jeho hodnotu je potrebné dodržať, pretože od tejto frekvencie sú odvodené všetky časovania interface.

Celkom dobrou vecou sa ukázalo vyviesť reset  na zadný panel počítača - je to jednoduché, stačí dať paralelne k C3 mikrospínač. Pri zopnutí mikrospínača príde k resetu ACI.

Zariadenie som otestoval, beží perfektne spoločne aj s disketovou jednotkou, ale o niekoľko týždňov som si dal na pekných pár rokov s ATARI pokoj, takže nemám otestovanú funkciu Switch boxu a už sa asi do toho ani nebudem púšťať.  Podľa zapojenia to asi má v sebe nejaké testovacie veci + asi auto line feed atď.

Ako som sa už zmienil, zapojenie behá aj bez Switch boxu, t.j. skutočne sa dá vyrobiť veľmi malé a tak nezaberie veľa miesta. Kto to chce zo Switch boxom, odporúčam zakúpiť 6x DIL switch:

 

 

 

Schéma interface ACI-1:


 

Schéma interface ACI-1:

ACI-1 circuit

Obsah Eprom:

ACI-1 bin Eprom

___________________

ďalšie časti:

ATARI Centronics interface 1_3

ATARI Centronics interface 3_3

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

5/3/2010 8:06:24 AM #

dzejar

mam asi 10rocnu laserjet hp1100 na paralel port, dala by sa pripojit?

dzejar Slovakia |

5/3/2010 11:32:05 AM #

igi

Dala, ak emuluje tlačiarne EPSON, ostatné novšie chodia iba v grafickom móde a tam sa to nedá - teraz z hlavy neviem či toto hp1100 dokáže. Igi.

igi Slovakia |

10/6/2018 3:52:45 PM #

trackback

Directory  Atari.

Directory  Atari.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: