Alternatívny zdroj k Atari 1050, Atari XF551. Alternative PS for Atari 1050, Atari XF551.

By Administrator at mája 10, 2017 10:50
Filed Under: Atari

Dostal som mailom túto otázku:

"Mám Atari XF551, odišiel mi originálny zdroj 9V/AC/3A. Zdrojovú dosku mám prerobenú, používam 2x DC meniče. Pôvodný zdroj neviem zohnať - čo s tým ? Ako ho nahradiť ?"


V podstate je to dosť jednoduché, ak totiž máte už prerobený napájací zdroj priamo na základnej doske disketovej jednotky (je jedno či sa jedná o disketovú jednotku Atari 1050 alebo Atari XF551 - ich zdroje sú zhodné) na DC/DC meniče kľudne môžete použiť  transformátor 12V/AC/2A. (Pre menej znalých AC = striedavý, DC = jednosmerný.) Dosť často sa dajú nájsť 10V/AC a 11V/AC verzie transformátorov, zase minimálne na prúd 2A. Celý reťazec to v pohode zvládne, aj kondenzátory to ešte zvládnu (pri 12V/AC) - je to síce dosť tesné, ale dá sa. 15V/AC zdroj už neodporúčam, pretože to nezvládne menič (väčšinou bežia v pohode do 36V/DC na ich vstupe, niektoré ale nedosahujú ani na polovicu tejto hodnoty, takže vždy pozrite datasheet čo tam vlastne máte nasadené, je to potom naozaj vo výsledku omnoho lacnejšie ...) a kondenzátory by strieľali jedna radosť, potom to dať do poriadku by už nebola pre nikoho žiadna slasť. Ešte sa vrátim k otázke na začiatku článku. Mne z toho vyplýva že prerábku v zdrojovej časti si zjavne nerobil tento majiteľ sám, pretože ak by ju robil tak by asi vedel ako ďalej postupovať. O.K., každý práve nedrží v ruke pájkovačku, takže si to trošku ozrejmíme, napokon ten majiteľ si asi ani toto riešenie neurobí sám ...

 

Poďme na konkrétny príklad už prerobeného napájacieho zdroja na základnej doske disketovej jednotky Atari XF551, trebárs pri použití takýchto DC/DC meničov:

 

 

Povolené vstupné napätie týchto DC/DC meničov je 36V čo aj pri použití napájacieho zdroja 12V/AC/2A je tak akurát. Čiže toto je jedno z možných riešení.

_______________________________________________________________________________

Druhé riešenie používa k napájaniu jednotky (Atari 1050, Atari XF551) spínaný zdroj 24V/DC/1.5A ktorý na toto použitie naprosto vyhovuje, meniče tak isto neprotestujú - teda tie čo znesú na svojom vstupe 24V/DC - nezabudnite si to skontrolovať. Tu je ale už potrebný zásah - vysvetlím prečo. Riešenie vypínača je také, že musíme na zadnú stranu jednotky umiestniť nový vypínač, pretože sa nedá jednoducho použiť pôvodný, museli by sme preškrabávať plošné spoje a "humusiť" základnú dosku - to by sa nikomu nepáčilo, teda ideme radšej cestou menších úprav.


K tejto úprave nám treba 1x switch a 2x Schottky diódy 3A/minimálne na 40V, lepšie na 60V + jeden odlišný napájací konektor. Switch a konektor (J2 a SW2) umiestnime niekde na zadnú stranu disketovej jednotky. Uvedené riešenie umožňuje aj naďalej požívať pôvodný zdroj (ak sa k nemu v budúcnosti zase dostanete ...)

 

Pozor na to aby ste si potom nepomiešali tieto zdroje medzi sebou a nepripojili takýto zdroj na neprerobenú jednotku ! Asi najlepšie riešenie je potom použiť konektor iného rozmeru - vtedy nepríde ani náhodou k zámene. Na toto prosím pamätajte ! 

 

Možná varianta úpravy v napájacej časti:

 


Ak sa na to pozriete bližšie - uvedené zapojenie je blbyvzdorné, teda v tom zmysle že sa nič nestane ak nejakou hlúpou náhodou by ste mali zapnutý pôvodný zdroj 9V/AC/3A a tak isto aj 24V/DC/1.5A (počítam s tým že sú použité vzájomne nezameniteľné konektory J1 a J2 !), dôkladné oddelenie diódami v zdrojovej časti zabezpečí že sa nič zlého nestane. Diódová logika nám zabezpečí že jednotka pobeží z toho zdroja ktorý práve dáva vyššie napätie. Viacej (rozumej hlbšie) to nechcem rozvádzať aby sme sa nestratili v podrobnostiach, tí čo tomu rozumejú vedia, ostatným je to jedno.

 

Pretože sa zase vŕtame vo "vnútornostiach" zariadenia, nezabudnite:

 

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

_____________________________________________________________

Pre tých ktorí si chcú pozrieť viaceré možnosti náhrady pôvodných napájacích zdrojov pre jednotky Atari 1050 a Atari XF551 majú možnosť si niečo na túto tému prečítať tu:

http://blog.3b2.sk/igi/post/ATARI-1050-ATARI-XF551-napajaci-zdroj-Power-Supply-ATARI-1050-ATARI-XF551-modification.aspx

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Add comment


(Will show your Gravatar icon)

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading