Atari 1050 - 8in1 - 8x 4kB firmware in Eprom 27256.

By Administrator at January 15, 2019 16:11
Filed Under: Atari


Tak som si jedného dňa povedal - máš k dispozícii v jednej FD jednotke Atari 1050 zabudovaný US doubler, tak isto máš k dispozícii 8x rôzny firmware pre disketovú jednotku Atari 1050 (skrátene A1050), tak prečo to neskúsiť integrovať do jednej jedinej jednotky spolu s prepínačom a prepínač vyviesť na prednom paneli. Pretože neviem o tom, že by si niekto takto FD jednotku upravil tak som si to urobil, nakreslil - a popísal. Je to na testovanie všetkého možného (a aj nemožného) ako stvorené. Ak máte doma spolu 4x Atari 1050 tak naozaj nevidím problém jednu takúto jednotku prebudovať k obrazu svojmu a potom to umožní naozaj všemožné experimentovanie a používanie - a ak si to následne aj slušne popíšete na jej prednom paneli tak sa v tých možnostiach ani po čase nijako nestratíte. Laughing


Prečo som sa do takejto úpravy pustil ?


Vychádza to z jedného poznatku ktorý som zistil pri testovaniach - ak máte zabudované rozšírenie US doubler a pritom použijete pôvodný firmware pre A1050 (proste vrazíte tam pôvodnú Eprom) tak sa to správa úplne rovnako ako pôvodná jednotka, vďaka tomu je možné prepínať medzi jednotlivými firmware bez nejakých problémov - a občas keď sa naša disketová jednotka správa presne rovnako ako pôvodná, neupravená - je to vec celkom užitočná - hlavne pri niektorých špeciálne chránených programoch.

Povedal som si prečo nemať jednu FD jednotku špeciál ktorá pokryje všetky možné dostupné kombinácie firmware a teda hodí sa na všemožné testovanie bez toho aby som musel ustavične v FD jednotke na testovanie vlastností vymieňať Eprom t.j. aby som vedel skúsiť čo ktorý firmware dokáže. A tak som si jednu Atari 1050 vybavil touto "vymoženosťou" a nemusím kvôli tomuto prerábať jednotky iné (tam už mám zabudované Speedy 1050).

 

Čiže len pripomínam:


Dôležité je aby ste než začnete túto prácu mali jednotku už upravenú na US doubler.


Upozornenie:

Zásahy a stavba  zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

 

Ako na to ?

- použiť doštičku, ktorá sa vkladá na miesto pôvodnej Eprom 2732 na motherboarde A1050

  (doštička obsahuje Eprom 27256 a k tomu prepínač 8x 4kB)

  Pre 8x 4kB firmware treba použiť 32kB verziu Eprom, čo je už spomínaný typ 27256.

 

Najprv si treba uvedomiť že potrebujeme do jednej Eprom typu 27256 "narvať" celých 8 druhov firmware, preto je dobré si pripomenúť ako vlastne vyzerá pôvodná 4kB Eprom typu 2732 (4kB) a nová Eprom typu 27256 (32kB) čo ju nahradí:

 

Rozdiel je v počte nožičiek a pridanej adresácie A12, A13 a A14 ktorú pôvodná Eprom samozrejme nemá. Ako si to nasekať na potrebné 4kB bloky si povieme ďalej, spolu zo schémou zapojenia prípravku.

 

Tiež si treba zvoliť vhodný prepínač na prepínanie medzi jednotlivými firmware, doma som mal k dispozícii tieto (DIP prepínačov mám podstatne viac, ale len tých typov čo sú na obrázku). Tak isto mám nejaké BCD prepínače - 3x s vývodmi na boku a 1x s vývodom priamo dozadu. A práve tento posledný sa mi najviac pozdáva - z jednoho jednoduchého dôvodu - má vyčnievajúce "čudlíky" na prepínanie, tie ostatné 3 kusy potrebujú na stlačenie nejakú tyčinku -a tak isto vývody smerok na bok by asi zavadzali pri osadení do predného panelu. Áno, dajú sa vypájkovať a dať tam priamo káblik, ale čudlíky na prepínanie ma jednoznačne zlákali.

 

DIP  prepínače sa mi nehodia, potrebujem aby boli 3x v rade ...

(Vyrábajú sa, doma ich nemám. Nepovažujem ich za pohodlné

pri akejkoľvek práci.)

 

Dtto.


Vybratý BCD prepínač.

(Má priame vývody.)


Jeho druhá strana.

 

Hore na obrázku je jeden z 3 kusov rovnakých BCD prepínačov 1 z 10 s bočnými vývodmi, dolu pod ním BCD prepínač 1 z 10 s priamym vývodom dozadu.

 

Pekne vidieť že má "čudlíky", ktoré sa ľahko stláčajú bez použitia nejakej pomôcky, pre mňa celkom jasná voľba čo mám použiť. Samozrejme je to možné nahradiť aj trojicou samostatných spínačov, ale takto je pohodlnejšie. Jediná nevýhoda - spína sa voči +5V, takže log.1 sa musí pripojiť cez odpor, ktorý ale nemôže byť príliš veľký (zvolil som hodnotu 470Ω - asi by mohli mať väčšiu hodnotu, ale tu som neexperimentoval), napriek tomu ostatné výhody použitia prevažujú, takže prepínač je jasný. Áno, dá sa zapojiť aj tak že sa bude spínať voči zemi, ale potom nebude priamo sedieť poradie jednotlivých 4kB súborov v Eprom (išli by v tom prípade v opačnom poradí), tak som sa tomu vyhol, veci by mali byť logicky nadväzovať. Len upozorňujem že zapojenie vývodov sedí pre mnou použitý prepínač BCD, tie ďalšie 3 čo mám doma majú presne opačné poradie vývodov, takže vždy si premerajte čo máte k dispozícii aby Vás niečo neprekvapilo. Rôzni výrobcovia - rôzne prekvapenia. Keď si to napred prepískate na multimetri tak Vás nič následne nemôže zaskočiť. Jediná zmena môže byť v poradí jednotlivých vodičov k prepínaču, čiže nič zložitého.

Akurát ešte treba vymyslieť kam ten BCD prepínač "narvať" na predný panel disketovky, nie je to také jednoduché ako to môže na prvý pohľad vyzerať.

 

Nasleduje vlastné zapojenie prípravku:

 

 

Adresné vodiče A12, A13, a A14 pripojené priamo na prepínače slúžia na prepínanie 8x pamäťového priestoru po 4kB, čo je práve ideálne zapojenie pre naše potreby.

 

Súbor pre napálenie:

Eprom file:

27256_8x_firmware.bin (32,00 kb)

 

A teraz podrobnejšie ako je interne zapojený tento konkrétny použitý BCD prepínač a tak isto ktorý firmware je práve aktívny, tak isto je naznačené aké čísla drivu sú pre tú ktorú verziu k dispozícii:

 

Funkcia a nastavenie prepínača BCD. Rozsahy čísel disketovej

sa potom prepínajú na zadnej strane kde sú prepínače čísla

disketovej jednotky.

 

   Firmware ktorý je v Eprom k dispozícii - podrobnejšie info, idem na obsah pekne

   zaradom podľa nastavenia čísla BCD prepínača:


Poloha 0 - firmware US doubler verzia 1, rozsah čísel jednotky D1÷D4, boot O.K.

                   /k dispozícii sú hustoty - Single (90kb), Medium (128kb), Double (180kb)/

                   ("tichá" verzia pri prevádzke)

Poloha 1 - firmware US doubler verzia 1, rozsah čísel jednotky D5÷D8, no boot

                    /k dispozícii sú hustoty - Single (90kb), Medium (128kb), Double (180kb)/
                    ("tichá" verzia pri prevádzke)

Poloha 2 - firmware Atari 1050 firmware verzia J, rozsah čísel jednotky D1÷D4,

                   boot O.K.                  
                   /k dispozícii sú hustoty - Single (90kb), Medium (128kb), pôvodná jednotka/

Poloha 3 - firmware Atari 1050 firmware verzia K, rozsah čísel jednotky D1÷D4, boot O.K.
                   /k dispozícii sú hustoty - Single (90kb), Medium (128kb), pôvodná jednotka/

Poloha 4 - firmware Atari 1050 firmware verzia L, rozsah čísel jednotky D1÷D4, boot O.K.

                   /k dispozícii sú hustoty - Single (90kb), Medium (128kb), pôvodná jednotka)/

Poloha 5 - firmware US doubler verzia 2, rozsah čísel jednotky D1÷D4, boot O.K.

                   /k dispozícii sú hustoty - Single (90kb), Medium (128kb), Double (180kb)/

                   aplikovaný patch ("hlučnejšia" verzia pri prevádzke)

Poloha 6 - firmware US doubler verzia 2, rozsah čísel jednotky D5÷D8, no boot
                   /k dispozícii sú hustoty - Single (90kb), Medium (128kb), Double (180kb)/

                   aplikovaný patch  ("hlučnejšia" verzia pri prevádzke)

Poloha 7 - firmware pre WST mechaniku, rozsah čísel jednotky D1÷D4, boot O.K.
                   /k dispozícii sú hustoty - Single (90kb), Medium (128kb)/

 

Z jednotlivých polôh jasne vyplýva že štandartne je preferované nastavenie prepínača na polohu 0, t.j. je vtedy spustený US doubler verzie1 s rozsahom možného nastavenia čísel jednotky D1÷D4 - toto zvláda naprosto skoro všetko čo sa používa a máte k dispozícii zvýšenú rýchlosť nahrávania a ukladania dát.


Ak treba, tak  jednoduchým prepnutím prepínača do polohy číslo 1 bez toho aby bolo treba siahať na prepínače na zadnej stene jednotky príde k tomu že zrazu máme k dispozícii jednotku s číslom D5: (a stále máme k dispozícii US doubler) - a to sa občas náramne hodí, hlavne ak túto disketovú jednotku kombinujeme napríklad z SIO2PC alebo SDRIVE, SIO2SD a podobne.


Ďalej tak isto je k dispozícii (po jeho navolení) aj pôvodný firmware pre A1050 s označením J, K a L - vtedy máme proste priamo pôvodnú jednotku Atari 1050 - to sa zase hodí ak program na diskete sleduje či sa jedná presne o A1050 bez akýchkoľvek úprav, pretože u nich všetky úpravy čo zvyšujú rýchlosť spôsobia že takýto program sa odmietne nahrať. Viem, tých programov je len zopár, dajú sa spočítať na prstoch jednej alebo dvoch rúk, ale takto sa to dá naozaj elegantne obísť a nahráme cez svoju takto upravenú jednotku všetko čo sa len dá - teda to čo máme doma k dispozícii.

Potom nasleduje US doubler verzie2, ktorý sa správa rovnako ako US doubler verzie1, akurát optimalizácia pohybu hlavičky v FD mechanike je poznanie hlučnejšia, ostatné vlastnosti sú rovnaké. Nakoniec je tu aj firmware pre mechaniku WST, mne funguje aj na tejto konkrétnej mechanike Tandon, tak prečo si to tam nedať, že. Akurát som to nevyznačil na popiske, pretože čo čert nechce určite to potom bude niekto na tejto mašine skúšať, tak som pozíciu "7" radšej nechal "utajenú" a nie je označená ani na popiske na prednom paneli.

 

Fotogaléria:

 

Základná príprava - stred obrázku pôvodná Eprom 2732 už vybratá z pätičky, napravo založené rozšírenie US doubler na mieste pôvodného Ram čipu 6810. Pozor, ak tam bola osadená PROM pamäť musíte nastaviť prepojky na Eprom ! Pozri schému zapojenia A1050. Na obrázku prepojky priamo za pätičkou sú v zapojení pre Eprom. 

 

Takte nejako napríklad môže pomocná doštička vypadať.

(V mojom prípade.)


Dtto.

 

Dtto.

 

Prívody na prepínač sú osadené mierne (2mm) nad doštičkou - práve pod nimi je na základnej doske osadený x-tal 4MHz ... našťastie práve tento mierny posun vo výške to skutočne bezproblémovo vyriešil. Najprv zapojené na stole a až potom osadené, ufff ... proste som si to najprv na mieste nepremeral, okamžite sa to vypomstilo, ale táto drobnosť to vyriešila. Druhú doštičku som už nepotreboval vyrobiť.


Pohľad na spodnú stranu, naozaj je tam minimum prepojok.

 

Hlavne sú to prívody k odporovej sieti.

 

Pripojený prepínač jednotlivých firmware.


Už kompletne osadené na svojom novom mieste.


Dtto.

 

Výška nepresahuje už osadený modul US doubleru, stačí dodržať parametre uvedené v časti o domácej  stavbe US doubleru, pod floppy mechanikou je dostatok miesta (5 až 6mm), čiže nič do ničoho nenaráža a tak isto to tam nezavadzia.

 

Pokladám za samozrejmé že FD jednotka Atari 1050 dostane aj možnosť vypínať Write protect režim, pretože potom môžeme bez najmenších problémov využívať obidve strany diskety, preto som si tam túto "vymoženosť" zabudovať (mám to urobené vo všetkých 4 mojich jednotkách). Ak treba, zapnutím do pôvodného režimu zase bude fungovať Write protect ochrana.

 

Tu je už zabudovaný firmware prepínač, R. označuje miesto kde ešte len dám tlačítko Reset, to ešte nie je osadené. Podrobnosti o Resete sú v poslednom odstavci článku.

 

Na konci snaženia môže upravená FD jednotka Atari 1050 vyzerať trebárs takto. Horný popis informuje o tom, ktorý firmware je k dispozícii, číslo na prepínači informuje ktorý firmware je zvolený.  Zase upozorňujem že Reset som ešte nezabudoval, preto nie je osadený. 

 

Takže ak navolíme nami požadovaný firmware,jednotku zapneme a môžeme pracovať vo zvolenom režime. Nemusím nič prehadzovať, keď treba je k dispozícii US doubler v rôznych verziách a teda aj máme 180kB dát na jednu stranu, keď soft vyžaduje na prácu totálne pôvodnú jednotku máme aj to po prepnutí k dispozícii - a to sú ešte pre voľbu 3 verzie firmware. Na skúšanie, testovanie a čo ja viem čo ešte ako stvorené.

Stručne:

All in One, alebo po slovensky - všetko v jednom.

P.S.:

Akurát neviem či sa nemám otočiť na Radima Poláška s výrobou, tie jeho doštičky sú fakt neuveriteľné, estetika zapojenia na univerzálke pri porovnaní pokrivkáva ...

____________________________________________________________

   Poznámka na záver:

  Môžete si zabudovať zabudovať tlačítko Reset, potom môžete prepínať aj za chodu FD jednotky

  (dvierka pre disketu by mali vtedy byť otvorené, nech to ani náhodou niečo na disketu nezapíše)

 

Reset pre disketovú jednotku Atari 1050 si urobíte podľa tohoto návodu (teda ak to chcete mať k dispozícii, myslím si že sa jeho vyvedenie na predný panel naozaj oplatí - ak máte tak veľa rozličných firmware ):

 

Reset Atari 1050

 

Nie je to vždy potrebné previesť, hlavne ak potrebujete režimy (firmware) prepínať len občas, vtedy sa dá bez vyvedeného Resetu žiť naďalej bez nejakých problémov. Akurát je treba pri prepínaní najprv disketovú jednotku vypnúť, prepnúť na iný firmware a nanovo zapnúť. Pri vyvedenom Resete stačí skontrolovať aby nebola založená disketa (ochrana proti náhodnému zápisu pre Resete), podržať Reset, prepnúť na iný firmware a potom zase pustiť Reset.

Dá sa to aj jednoduchšie - tak isto bez založenej diskety (stačí ak sú otvorené dvierka) prepnete na požadovaný firmware a stlačte Reset.

Hotovo.

Ak máte Reset vyvedený je to príjemné z viacerých dôvodov - vždy disketovú jednotku dostanete do žiadúceho východzieho stavu aj bez potreby ju vypnúť - a to sa môže hodiť vždy - za každých okolností.

 

Nad písmenom R. (Reset) je miesto po LED dióde zaslepené pomocou Epoxy (takto už "upravená" sa ku mne táto jednotka A1050 dostala), tu stačí nanovo urobiť otvor a osadiť tam resetovacie tlačítko. F. -označenie prepínača firmware. Veľkosť popisiek iba zakrýva desivé "zásahy" pôvodného majiteľa na prednom paneli, iný dôvod na použitie tak veľkých znakov som nemal.

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

1/15/2019 4:21:57 PM #

trackback

01_2019 Blog, Notes.

01_2019 Blog, Notes.

Igi blog |

1/21/2019 6:54:31 PM #

Radim Polasek

Igor, ja jsem Radim, ne Roman Wink

Radim Polasek Czech Republic |

1/22/2019 9:22:16 AM #

Admin

Radime, viem,
éto ošíbka majá !
Občas keď píšem tak sa pozabudnem, holt tiež som len človek.
Ďakujem za upozornenie - a prepáč, opravené.

Admin Slovakia |

1/23/2019 10:02:15 AM #

Radim Polasek

rad bych si precetl o prestavbe na 3.5'' Smile

Radim Polasek Czech Republic |

1/24/2019 8:30:15 PM #

Admin

Radime,
servus, práve som zohnal mechaniku 3.5" - mám ju na stole, je z Atari ST a je na 720kB. Momentálne pitvám 64kB cartridge MDDOS, takže je to zatiaľ naozaj iba vec vo výhľade ...

Admin Slovakia |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Tento blog slúži na zobrazenie mojich záujmov - je to môj vlastný pohľad na veci, napriek  tomu dúfam že na mojich stránkach nájdete aj to čo hľadáte ...