Atari 1050 - ICD US doubler. Part 4.

By Administrator at mája 17, 2018 08:50
Filed Under: Atari


Teraz sa už dostávam k praktickým skúsenostiam po inštalácii rozšírenia US doubler do disketovej jednotky Atari 1050. V minulom dieli rozšírenie bolo poskladané, zabudované, otestované, po zapnutí FD jednotka správne vystaví hlavičku na TRACK 00. Fajn, toto je základ, potom už musí nasledovať jediné - pripojenie priamo k počítaču a pokúsim sa nabootovať. Založil som disketu s DOS 2.5 a boot prebehol - síce na prvýkrát to zblblo, ale po novom reštarte to už fičalo ako hodinky. (Asi som mal niečo v pamäti počítača čo nebolo korektne vymazané.)

 

Odvtedy to beží - no problem, vyskúšané sektorové kopíráky 1.4, 1.5 a podobne, všetko  funguje, naprosto v poriadku. Tak isto som skúšal BiboDOS (SpartaDOS nie, tam všetci vieme že to beží, tak ten som teraz vynechal). Pekné je že BiboDOS rozšírenie US doubler okamžite rozpozná a automaticky prechádza na vysokú rýchlosť (Hi-speed je funkčný aj pri sektorovom kopíráku). Ja mám aj Hi-speed rutiny priamo v OS takže ak prepnem na tento OS fičí to stále tak na 38.400Bd (môj odhad). Tu už len zase môžem skonštatovať - do pekla že toto tu nebolo k dispozícii pred tými rokmi ... síce to nedosahuje také extrémne rýchlosti prenosu ako SPEEDY 1050 - ale zase je to na montáž a výrobu omnoho jednoduchšie a stavím sa že aj dnes by to mnohým jedincom odkojeným Atari bohate postačovalo na všetko možné.

 

Takže teraz fungujú všetky 3 hustoty:


- Single 90kB - fungovalo aj pri pôvodnej jednotke Atari1050

- Medium 128kB - fungovalo aj pri pôvodnej jednotke Atari1050

- Double 180kB - toto funguje až vďaka rozšíreniu US doubler na Atari 1050

 

Prenosová rýchlosť sa pri použití SpartaDOSu (a vlastného sketorového kopíráku) zdvihla na hodnotu hodne slušných 54.000Bd čo je o poznanie viac ako bola pôvodná rýchlosť (19.200Bd) - pre takúto rýchlosť treba už ukladať údaje na disketu cez jeho vlastný sektorový kopírák, ktorý ukladá data metódou interleavingu (tento pojem je asi skôr známy na PC). Jedná sa o to, že data sú potom naskladané tak, že ich FD jednotka dokáže kontinuálne čítať, t.j, hlavička je vždy v takej pozícii že je práve možné čítať údaje. Ak nie sú data takto poskladané, vždy sa čaká na ďalšiu otáčku aby sa dali údaje prečítať (čo hodne zdržuje).


Pokúsim sa to vysvetliť lopatisticky (je to len príklad, reálne o koľko sa medzitým pootočí disketa neviem):

 

Zapíšem údaj, počkám štvrť otáčky a zapíšem znova a tak ďalej dokola až je všetko uložené. Ak je tento zvolený postup správny hlava následne dokáže kontinuálne čítať, buffer sa neprepĺňa a netreba čakať ďalšiu otáčku na to aby som mal data k dispozícii - pretože hlava sa za daný čas presne dostane na také miesto diskety kde sú práve ďalšie potrebné data. Uvedený spôsob dokáže neuveriteľne urýchliť spracovanie dát. Anglicky sa tomu nadáva pre  US doubler "UltraSpeed sector skew" (toto využitie pritom predbehlo dobu PC, ktoré nastupovali až potom. Je fakt zaujímavé koľko drobných "vylepšení" prevzali do seba následne nastupujúce PC).


Priznám sa že neviem ako sa to správa pri disketách ktoré si kontrolujú rýchlosť otáčania a teda aj prenosu dát, pretože takýchto programov je len pár a dajú sa spočítať na prstoch jednej ruky. Je vysoko pravdepodobné že tieto programy nebudú fungovať. Takéto programy by totiž tak isto nefungovali ani na jednotkách XF551, CA2001 a podobne, takže toto ma naozaj necháva chladným a nepovažujem to za dôležitú vec ktorá by nejakým spôsobom toto rozšírenie dopredu deklasovala.

 

V minulom dieli som spomenul že mám k dispozícii 2 binárky, teda dostupný firmware pre US doubler, tak som skúsil najprv s označením ver.1 a potom aj ver.2, nejaké zásadné rozdiely medzi nimi nie sú vo funkčnosti, rozdiel je v hlasitosti prejavu. Aby som to ozrejmil, firmware ver.1 ide omnoho tichšie pri posuve hlavičky, rozhodne je to optimalizované, firmware ver.2 má zvukové prejavy pri posune hlavičky o poznanie hlučnejšie. Nakoniec, natočil som to na video, takže si to môžete sami pozrieť a aj vypočuť. Najlepšie je ten rozdiel badať pri formátovaní diskety.

Z uvedeného dôvodu som sa rozhodol používať firmware ver.1.


Poznámka:

Našiel som síce ešte jednu verziu firmware, ale tá po napálení a založení do motherboardu a zapnutí FD jednotky ani nepípla, neposunula ani hlavičku na TRACK 00, tak som ju ani neuviedol ako verziu 3, jednoducho som ju zlikvidoval a tu v článku jej binárku ani neuvádzam. Spomínam to preto ak by sa niekto ozval že existuje ešte jedna verzia, takže existuje - ale nefunguje !

 

Teraz už nasledujú videá ktoré priamo súvisia s rozšírením US doubler, žiadne diskety neboli dopredu upravované na UltraSpeed sector skew, teda nedosahuje sa plná možná rýchlosť, to už nechám na každom, prehnať si všetky diskety a takto si ich upraviť asi bude na dlhšiu dobu. Pozor, takto upravené diskety sa potom pri použití na neupravovanej Atari 1050 načítavajú dlhšiu dobu, pretože pre ne tá rýchlosť čítania nie je optimalizovaná. (Je to pekná ukážka toho aký je problém spracovať data ak nie sú optimalizované - neupravená jednotka prečíta blok a musí čakať do ďalšej otáčky aby načítala ďalšie údaje - to je to spomalenie v praxi.)  Sami ale uvidíte že to ide svižne aj bez bez úpravy. Mne momentáne stačí že fičí vyššou rýchlosťou aj na mojich nijako neupravovaných disketách.

___________________________________________________________

video:

Normalstart US doubler track00_powerON.mp4 (1,59 mb)

Univerzálna hlavička sa vysunie do pozície TRACK00 pri zapnutí napájania. Je to

vec naprosto základná, ak toto nezbieha tak máte problém. Ak to zbehne, tak 

je v poriadku firmware v Eprom a funguje US doubler rozšírenie.

Jednoduchý test, že ?

____________________________________________________________________

video:

Auto hispeed BiboDOS single_double USD.mp4 (9,01 mb)

Automatický prechod do Hi-speed režimu v BiboDOSe, najprv bootovanie v single

hustote, potom nasleduje boot v double hustote.

_____________________________________________________

video:

USDoubler firmware 1.mp4 (9,55 mb)

Táto verzia firmware beží tichšie, je kultivovanejší chod univerzálnej hlavičky, budí

to dojem že je odladenejšia verzia programového vybavenia, nakoniec vypočujte

si to sami počas formátovania a následného bootingu.

Boot z BiboDOSu, potom formátovanie na double hustotu, uloženie systémových

vecí a následne reboot.

_____________________________________________________

video:

USDoubler firmware 2.mp4 (14,37 mb)

Tu je počuť že univerzálna hlavička ide o poznanie hlučnejšie pri svojom pohybe, inak

firmware plní to isté čo verzia 1.

Tiež boot z BiboDOSu, potom formátovanie na double hustotu, uloženie systémových

vecí a následne reboot.

_____________________________________________________

Aby som nezabudol, sľúbil som priložiť aj firmware verzie 2,  pre

rozšírenie US doubler - teda ak si to niekto chce vyskúšať:

Eprom file:

USDoubler_v2.bin (4,00 kb)

_____


USDoubler V2_5678.bin (4,00 kb)

Táto binárka je síce verzia číslo 2 ale čísla diskov sú posunuté, teda sú

to drivy č. 5, 6, 7 a 8 - existujú jedinci čo radi skúšajú aj takéto veci,

tak to tu teda máte na testovanie. Takže pozor, pretože z tejto binárky

sa nedá nabootovať ! (Je to vždy sekundárna jednotka.)

_____________________________________________________

Binárka verzie 1 sa nachádza v prvom dieli popisu US doubler.

_____________________________________________________

No a nasleduje ešte nejaké to programové vybavenie určené extra pre

US doubler rozšírenie, vrátane spomínaného sektorového kopíráku:
Atr files:

US doubler atr files.zip (220,05 kb)

_____________________________________________________

Na záver už len skonštatujem že toto riešenie svojou jednoduchosťou a funkčnosťou už asi nebude prekonané. Prišlá doštička pre US doubler do Atari 1050 od Radima Poláška je funkčná, išlo to na prvýkrát (ak zabudnem na prvý štart), čo sa týka vzhľadu oproti piggy back riešeniu (čipy nalepené na seba) asi nie je čo riešiť, priestorovo je to tak isto dotiahnuté do konca, ja fakt nemám k tomu čo viac dodať - je to chodivé !

Po týchto skúsenostiach som sa rozhodol že si jeden US doubler predsa len dám do jednej disketovej jednotky Atari 1050 - v tej minimalistickej elegancii je to skutočne neprekonateľné. Jediný problém môže byť zohnať čipy 6810, tie predsa len v našich končinách až tak bežne dostupné nie sú. Ale eBay to istí, takže zohnať sa ešte stále dajú. (Už som si objednal, pretože na test som si musel druhý čip 6810 vytiahnuť z inej chodiacej jednotky.) Diskety nehodlám upravovať, celú jednotku budem mať odloženú ako záložnú - pretože prečíta v podstate všetko čo napríklad XF551 (mimo Quad hustoty, samozrejme), som rád že toto budem mať doma trvale  k dispozícii.

____________________________________________________________

Part 1 - US doubler:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-1050-ICD-US-doubler.aspx


Part 2 - US doubler:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-1050-ICD-US-doubler-Part-2.aspx

 

Part 3 - US doubler:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-1050-ICD-US-doubler-Part-3.aspx

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

17. 5. 2018 8:54:10 #

trackback

05_2018 Blog, Notes.

05_2018 Blog, Notes.

Igi blog | Reply

Add comment


(Will show your Gravatar icon)

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading