Atari 1050 - ICD US doubler.

By Administrator at februára 17, 2017 17:50
Filed Under: Atari

ICD US Doubler pre Atari 1050.

 

Disketová jednotka Atari 1050 dostala pri svojom uvedení na trh do vienku dve hustoty - poznáme ich ako Single (90kByte na stranu) a Medium (128kByte na jednu stranu diskety, niekedy sa tomu v dostupnej literatúre hovorí aj ako Enhanced, teda rozšírená hustota). My dnes len môžeme rozmýšľať prečo sa nenašlo hneď v počiatku a hlavne priamo firemné riešenie v Atari aj pre použitie Double hustoty (180kB na stranu). Tu vznikal veľký priestor pre tzv. tretie firmy - tu konkrétne zastúpila firmu Atari firma ICD a to viac ako slušne. Hlavný dôvod prečo to priamo nejde je ten, že sa v zapojení disketovej jednotky použila príliš malá RAM pamäť, Double hustota ukladá 256byte a teda použitý čip 6810 ktorý má tej pamäte presne polovicu (128byte) jednoducho na spracovanie 256byte informácie jednoducho nestačí. Všetky dostupné materiály sa zhodujú v tom, že cena čipu 6810 a čipu RAM 6116 bola už vtedy v podstate zhodná a teda rozumné vysvetlenie prečo sa to (zase sa objavuje v histórii japonec Sato ... mali ho už tiež vtedy aj v USA ? - ten chlap sa fakt bleskurýchlo sťahuje po celej zemeguli ...) neriešilo sa hľadá naozaj ťažko, môžem iba ponúknuť svoj pohľad na túto vec.

 


Môj osobný názor je ten že vtedy to naozaj stačilo, 90kByte miesta (aj s DOSom) pre 64kB stroj bolo dostatočné miesto. A pre počítač Atari 130XE s 128kB RAM zase postačovala Medium hustota. A hry viac ako 90kB nezaberali, pohodlen vždy stačila aj jedna strana diskety - takže tu padla zásadná otázka: "Načo sa babrať s väčšou hustotou ?" (nezabúdajte že že v zálohe bola stále dostupná a aj používaná Medium hustota, teda 128kB na jednu stranu diskety)  - takto to vidím ja. (Čím viac miesta na diskete = tým menej predaných diskiet, toto sa určite týka aj iba jednostranného zápisu na disketu - nezabúdajme že tu do toho vstupuje aj stránka obchodná.) Čo je dobré pre obchodníka neznamená vždy nutne že je to dobré aj pre zákazníka. Nakoniec spomeňte si na disketovú jednotku Atari 810 kde tých 90kB na jednu stranu bolo konečným firemným riešením (a potom sa snažili firmy mimo Atari aj tu zväčšiť dostupnú kapacitu, celkom dobrá cesta ako nechať vývoj na iných, čo tak isto v konečnom dôsledku platilo aj v tomto prípade - pre tu popisovanú úpravu disketovej jednotky Atari 1050.)

No, ale my vrtáci ktorí máme radi väčšie pamäťové kapacity na ktorúkoľvek stranu kam sa pozrieme - sme radi ak sa objaví čokoľvek čo funguje na rozšírenie možností disketovej jednotky Atari 1050. A jednoduchšie ako toto aby sme mali vo svojej disketovke skutočnú Double hustotu sa zatial neobjavilo - tak tomu venujem dnešný článok.

 

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.


Najjednoduchšie riešenie je minimálne zdvojiť kapacitu RAM a následne k tomu použiť aj príslušne upravené programové vybavenie. Teraz to čo som napísal sa pokúsim preložiť do slovenčiny - potrebujeme navyše ešte jeden čip 6810 a naprogramovanú pamäť 2732 s novým obsahom. Sami uznáte že to naozaj nie je až tak veľa na prácu. Uvedené riešenie od firmy ICD pochádza z roku 1984, vtedy sa predávalo za $79.95 USD (balenie obsahovalo už špeciálne zapojené (ešte sa k tomu dostaneme čipy sú zapojené v prevedení piggy back) a vzájomne prepájkované 2 čipy 6810 + nová naprogramovaná Eprom 2732 s novým firmware + bola priložená SpartaDOS disketa). Otvorili ste disketovú jednotku, nahradili pôvodnú Eprom novou, následne sa vybral pôvodný čip 6810 (ten Vám už zostal na pamiatku) a nasadil sa do tejto pôvodnej pätičky už pripravený "zdvojený" čip 6810 od firmy ICD. Pojmy "zdvojený" čip a piggy back zapojenie budú v ďalšom texte obšírnejšie popísané.


Zapojenie vývodov pamäte 6810.


Je to zatiaľ absolútne najjednoduchšie riešenie, pritom máme k dispozícii už aj toľko žiadanú Double hustotu - teda potom už máme celých 180kB na jednu stranu diskety, túto jednoduchosť s akou sa to docielilo sa asi už nikomu nepodarí prekonať. A funguje to stále s pôvodným "krpatým" 24 pinovým procesorom 6507, ktorý má predsa len kopu rôznych obmedzení, mimo iného je napríklad k dispozícii len 8kB adresný priestor na všetko. Ale kto vie, vie, paráda. ICD vedelo. 

Trošku to rozvediem - pre využitie Double hustoty musíme mať k dispozícii 256 byte RAM. V čipe 6532 je síce tiež 128 byte RAM (tá sa ale používa priamo pre vlastnú prácu procesoru 6507 a teda je už obsadená a na náš účel sa v žiadnom prípade využiť nedá) a ďalších 128 byte RAM je v čipe 6810 = máme k dispozícii na načítanie sektoru iba 128 byte RAM - to stačí na načítanie Single a Enhanced density (teda 90kB a 128kB). Ako na to aby sme mali pre nás potrebných voľných 256 byte RAM ? Najjednoduchším riešením je pridať ďalších 128 byte - potom už máme k dispozícii potrebných 256byte RAM pre načítanie obsahu sektoru na jeden záťah. No a tu nám toto riešenie poskytuje práve pridanie ďalšieho čipu 6810. Samosebou do dosky ten čip priamo nemáme kde osadiť (nie je tam na to vytvorené žiadne miesto) a tak sa zrodilo riešenie piggy back, kde sa ten prepotrebný druhý čip proste zvrchu "priloží" na pôvodný čip, niektoré potrebné nožičky sa jednoducho len vyhnú smerom nahor a následne sa prepoja podľa priloženej schémy, ostatné nožičky sa vzájomne prepájkujú a celé toto RAM "monštrum" sa nakoniec osadí na pôvodné miesto kde doteraz "sedela" 128 byte RAM čipu 6810. Doma si to vieme vyrobiť tiež - akurát potrebujeme zohnať 1 kus čipu RAM 6810, dnes už asi od ICD originál nezoženieme.

O tomto vedieť aspoň tak v roku 1986 ... (teda v našich končinách) hmmmmmmmm, čas sa nedá vrátiť ...

Zariadenie je plne kompatibilné s pôvodnými hustotami, čiže nespôsobuje žiadne problémy. Vzhľadom k tomu že firma ICD vyvinula operačný systém SpartaDOS je možné pod ním dosiahnuť prenosovú rýchlosť namiesto 19.200Bd 54.000Bd čo je 3x vyššia prenosová rýchlosť. Samozrejme disketa musí byť naformátovaná pod SpartaDOS-om aby sa dosiahla táto prenosová rýchlosť. Zase sa to pokúsim preložiť do zrozumiteľnej reči. Ak ukladáte sektor po sektore a hlavička disketovej jednotky sa tam práve nenachádza tak musíte počkať až do ďalšej otáčky diskety aby ste uvedené údaje mohli v správnom okamžiku zapísať alebo načítať. SpartaDOS dokáže ukladať data na "preskáčku" tak, aby hlavička bola práve v tom sektore kde sú potrebné data. Jednoduché, na PC sa uvedenému javu "nadávalo" menom interleaving. Výsledný zvukový efekt pri používaní je veľmi podobný ako pri používaní zariadenia SIO2SD - sú použité štandartne vlastne rovnaké prenosové rýchlosti (aj keď u SIO2SD to vieme nastaviť aj na rýchlejší prenos).

Rád by som upozornil na možné prenosové problémy pri počítači Atari 130XE (týka sa to ale iba najstarších verzií), v počítači je potrebné odstrániť (alebo aspoň odpojiť jednu jeho nožičku) jedná sa o kondenzátor C304, ktorý je zavesený na prenosovej linke. Po jeho odstránení by mal prenos dát bežať už v poriadku. V novších verziách Atari 130XE sa už uvedený kondenzátor nevyskytuje. Ak je zapojený - nájdete ho v blízkosti SIO konektoru v počítači.

Takže vlastná výmena pozostáva:

1 - vynechám základný pokec že treba odšróbovať kryt, odpojiť mechaniku atď., atď., tu sa už právom dá predpokladať že ten kto do toho ide o celej veci aj niečo vie, ostatní ešte chvíľu študujte a až potom si pitvajte ...

2 - vyberieme z pätičiek základnej dosky 24 pinový čip s označením U10, v lepšom prípade je to Eprom - potom nasledujúci riadok (3) stačí preskočiť

3 - v tom horšom je tam PROM pamäť, potom musíte zmeniť nastavenie jumperov (prepojok), obrázok ako na to prikladám, pri inštalácii sa práve tu najčastejšie robí chyba, takže pozor na to ! vždy si to skontrolujte !

4 - treba vybrať ešte jeden 24 pinový čip s označením U8 čo je typ 6810 = pôvodná RAM pamäť

5 - tieto čipy už v ďalšej prerábke nepoužijeme (ak máme dopredu pripravenú Eprom a piggyback 2x 6810, inak Eprom môžete po vymazaní preprogramovať pre túto verziu software a pri použití pôvodnej 6810 potrebujete zohnať už iba 1ks novej RAM typu)

6 - nasadíme piggyback riešenie 2x čip 6810 na pôvodné miesto čipu 6810

7 - nasadíme novú Eprom na miesto pôvodnej Eprom (ROM)

 

Základná doska Atari 1050 - je tu vyznačené umiestnenie Eprom pamäte (US Doubler),

miesto kam sa osadí piggy back (teda RAM 2x 6810) je označené ako ICD.

 

Nastavenie pre jumpre - teraz tam dávate Eprom, takže treba ich zapojiť pre Eprom, t.j. JP1 a JP3 budú open, JP2 a JP4 short, čiže prepojené.

Nakoniec - tu máte spomínanú tabuľku:Čo máme rozumieť pod pojmom "zdvojený čip" ?

2x čip 6810 sa umiestnené priamo na seba (hovorí sa tomu v žargóne ako "piggyback" riešenie), pričom niektoré vývody treba vyhnúť a ostatné sa spolu prispájkujú. Cínu dávajte tak akurát nech netvorí "guličky", na fotografii je to urobené správne. Rozmýšľal som či sem vôbec budem kresliť schému pretože  nasledovný obrázok mi pripadá natoľko jasný že nevidím dôvod ešte niečo k tomu dodávať, úpravy vývodov aj s prepojením - predrátkovania sú jasne viditeľné. Málokedy je to tak dobre zrozumiteľné ako tu:

 

foto: atariage.com


Nakoniec som sa rozhodol že radšej predsa len pridám aj samotné prepojenie týchto 2x 6810 RAM čipov priamo v nakreslenej schéme - netreba tápať, je to tu, jednoducho pridávame ďalších 128 byte RAM:

 

US Doubler 2x 6810 RAM (piggy back prevedenie)

 

Na hornom čipe 6810 (TOP), sa vyhnú dohora piny 10 a 14, na spodnom čipe 6810 (BOTTOM) sa vôbec nič neupravuje. Následne sa vrchný čip "posadí" na spodný čip (pozor na správnu orientáciu vývodov !) a ostatné nevyhnuté nožičky sa na obidvoch čipoch vzájomne pripájkujú. Na hornom čipe priamo drátikom prepojíme jeho dva piny č.12 a 14 (ten je vyhnutý) medzi sebou. Z horného čipu potom s pinu č.10 (tiež vyhnutý) ideme drátikom na spodný čip na pin č.14. Hotovo ... Následne toto piggy back riešenie osadíme na pôvodné miesto čipu 6810 na motherboarde disketovej jednotky Atari 1050. Tak isto do motherboardu založíme novo napálenú Eprom 2732 s obsahom pre US Doubler - ja len upozorňujem že mám k dispozícii 2 druhy bináriek na napálenie do Eprom, takže treba vyskúšať. Ak Vám to v tomto okamžiku stále nie jasné, kontrolujte si tento text vzájomne spolu s uverejnenou fotografiou, potom by už malo byť jasné čo a ako.

 

USDOUBLER.bin (4,00 kb)

UsDoubler_ok.bin (4,00 kb)

 

nasleduje zazipovaná systémová disketa pre ICD US doubler (ATR):

usd_tools.zip (70,74 kb)


Už len pripomeniem:

- ak disketová jednotka Atari 1050 nebola doteraz otvorená, tak po odpojení kabeláže (dôkladne si označte ako je pripojený ktorý konektor (inak je na nich aj označenie, takže by nemal nastať problém, ale už som mal v ruke na opravu jednotku kde bola kabeláž majiteľa nanova nastrkaná do motherboardu systémom "tuto by to mohlo pasovať a potvora jedna po zapnutí to aj tak nefunguje ! ...") asi je tam ešte od výroby nainštalovaný ochranný tieniaci plech na základnej doske ktorý je potrebné odstrániť aby ste sa vôbec dostali k potrebným čipom. Ak tam ten plech je - je potrebné vybrať celú základnú dosku aby sme sa dostali k uchyteniu tieniaceho plechu a aby sme ho vedeli odstrániť. Po jeho odstránení ho už následne neodporúčam inštalovať naspäť, zariadenie bez problémov pracuje aj bez neho a v konečnom výsledku sa lepšie chladia čipy ktoré boli pod ním
- čipy do pätíc zasúvame s citom, blbé založenie má skoro vždy za následok zalomenie nožičky (ak sme nešikovní tak aj nožičiek) a po ich narovnaní už väčšinou máme následne už iba 1 ďalší platný pokus (potom sa už určite odlomia), takže ..., fakt s citom
- tak isto si treba dôkladne skontrolovať pred opätovným zapnutím či sme čipy osadili správne, teda či je správna orientácia čipu a pin1 je naozaj zastrčený tam kam patrí, posunutie o jeden pin má zvyčajne dosť zlé následky pre celú základnú dosku ak by snme to takto založené zapli do šťavy - takže kontrolovať, kontrolovať ...
- ak to robíte tak že máte celú základnú dosku vybratú von, tak si prosím prepískajte multimetrom, či naozaj všetky vývody vybratých a nanovo založených čipov majú dobrý kontakt v dutinkách pätičiek, je totiž možné že v niektorých prípadoch nebude dobrý kontakt a tak teda by nám potom zariadenie nepracovalo (bola séria motherboardov, kde boli použité nejaké naozaj lacné pätičky a vďaka tomu sa objavili aj problémy), my sa chceme takýmto problémom vyhnúť - ak tam taký problém je väčšinou stačí konkrétny vývod nanovo prepájkovať.

 

No a takto to vyzerá už priamo založené v základnej doske Atari 1050:

(foto poslal skromny, zverejnené s jeho láskavým súhlasom)

Tu si všimnite na tomto obrázku ako sú nastavené prepojky pre použitie Eprom pamäte, nachádzajú sa hneď napravo priamo na úrovni tu osadenej Eprom 2732, čiže toto nastavenie prepojok je už nastavené pre použitie s EPROM pamäťou 2732. Ak ste tam mali osadenú už aj predtým Eprom tak vôbec nič neprestavujete, zmenu robíte iba v tom prípade ak ste tam mali doteraz osadenú PROM pamäť. Ale aj tak je dobré si nastavenie prepojok vždy skontrolovať, nakoniec si tým ušetríte vznik problémov ak by ste nemali správne nastavené prepojky pre prevádzku s Eprom pamäťou. Nakoniec asi aj tak do toho pôjde len ten čo sa vyzná, alebo si to radšej dajte urobiť u niekoho kto to určite neposerká ...

 

__________________________________
Záver:

Jedná sa skutočne o jednoduché, v svojej podstate priamo geniálne riešenie - nezabudnite na to že táto úprava disketovej jednotky Atari 1050 na Double hustotu pochádza z roku 1984, ak to skutočne nadľahčím tak je to priamo vec už z minulého tisícročia, ale ani vek jej neuberá nijako na kvalite. Wink K dispozícii potom máme všetky 3 používané hustoty, je tu totálna spätná kompatibilita s pôvodnou, neupravenou disketovou jednotkou Atari 1050. Štandartne beží jednotka na 19.200Bd, s použitím SpartaDOS-u idete na trojnásobok tejto prenosovej rýchlosti. SpartaDOS je skutočne dobrý operačný systém a tu sa nám aj automaticky navyšuje prenosová rýchlosť. Nakoniec ani cena celého riešenia vo vtedajšej dobe nebola až taká odstrašujúca (v cene bol aj SpartaDOS).


Palec nahor!
____________________________________________________________
Nasledujú poznámky, jedná sa len o doplňujúce informácie:Občas "hnevá" vysoká prenosová rýchlosť u niektorých počítačov Atari 130XE. Toto štandartne nemusíte previesť, je to ale vhodné použiť ak nechcete robiť žiaden zásah do počítača Atari 130XE.

Stačí priamo v disketovej jednotke Atari 1050 odpojiť (alebo ešte šikovnejšie iba vycvaknúť) kondenzátory s týmto označením:

C56, C57, C58 a C61

Tieto kondenzátory sú tak isto zavesené na dátový prenos smerom von a dovnútra disketovej jednotky - toto by malo stačiť na bezproblémový chod disketovej jednotky v spolupráci s Atari 130XE (problémy sa vyskytovali len pri prvých sériách počítačov) v ktorom potom vôbec netreba previesť žiadnu úpravu.

____________________________________________________________

Doplnková infomácia (nemá vplyv na prerábku, skôr je určená na lepšie využitie):

Ak si dáte do počítača upravený pôvodný OS ale už z Hispeed rutinami, tak Vám potom Atari 1050 fičí stále na "plné gule". Mám to urobené v jednom počítači, prepínač má voľby: pôvodný OS - HispeedOS (keby boli nejaké problémy). Zatiaľ ten prepínač som tuším použil 1x.

____________________________________________________________

18.02.2017

Ozval sa rEVERz (kiežby takýchto mailov chodilo viac) - vyjadril sa k úprave v Atari 130XE, má ešte schodnejšiu cestu, tak si dovolím citovať z jeho mailu:


Co se týče koďanu v XE deskách, píšeš C304, tak stačí dát pull-up odpůrek na inkriminovaný vodič. Já tam dával 4k7, stejně jako tu:

http://sio2sd.gucio.pl/wiki/HighSpeed_en

Mě to fachalo všude a je to myslím jednoduché řešení.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Poznámka:

Tu len doplním - práve tento pull-up zabezpečí rýchlejšie nabíjanie a vybíjanie C304 a teda nie je potrebný zásah do počítača.

___________________________________________________________ 

Vaše hodnotenie, Rate post:

Add comment


(Will show your Gravatar icon)

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading