Atari 1050 - vrelé diódy CR15 a CR16. Hot diodes CR15 and CR16.

By Administrator at marca 18, 2017 14:00
Filed Under: Atari

 

V posledných dňoch som mal v rukách jednu disketovú jednotku Atari 1050 a pri tej príležitosti som si uvedomil jednu vec - napäťový násobič ktorý vyrába cca 26V z ktorých potom stabilizátor 7812 vyrobí 12V používa v násobiči dve "prťavé" diódy - CR15 a CR16. Ak máte disketovku otvorenú, zapnutú a teda v prevádzke (najlepšie ak sa číta, alebo zapisuje) tak si skúste na tie diódy opatrne siahnuť - popálite sa. Bohužiaľ tu je to normálny prevádzkový stav.  No a ako sa hovorí čo je poriadne horúce - väčšinou dlho nebude fungovať. Dokonca väčšina jednotiek má diódy zapojené tak že sú "vystrčené" čo najviac nad povrch aby sa dobre chladili. Áno - pomáha to, ale aj tak sú vrelé.

 

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

 

 

Niečo by sa s tým malo urobiť.

 

O tom ako kúri chladič (ak neurobíme nejaké tie prerábky) som sa už zmienil v predchádzajúcich článkoch aj ako na to, dnes si preberieme iba to čo sa dá robiť s týmto problémom.

 

Poďme na schémy zdrojov pre disketovú jednotku Atari 1050 aby sme so ozrejmili kde tie zapeklité diódy sú zapojené, uvediem 2 najznámejšie schémy:

 

V prvom zapojení sa používajú iba tie najobyčajnejšie diódy 1N4001, pre ne je to ale naozajstný "záhul", tie prúdy čo cez tečú ich parádne potrápia. Úbytok pri 1A = 1.1V ...  Nakoniec tie prúdy x úbytok na nich vytvára viac ako 1W tepla - a to púzdro je naozaj mrňavé. Ak to nejde poriadne vyžiariť cez púzdro tak lezie zákonite nahor pracovná teplota. 

 

Poďme ale na to druhé zapojenie: 

 

 

Tu sú použité diódy 1N5392, no, stačí pozrieť do datasheetu kde pri prúde 1A majú úbytok do 1.4V a je jasné že pečú ešte viac ako diódy 1N4001. Je jasné že ani tieto dódy nie sú žiadna výhra v zapojení. Čiže zase som našiel ďalšie kurvítko par excellence v moje obľúbenej disketovke.

Čo s tým ?:

Najjednoduchšie riešenie je použiť na mieste pôvodných diód CR15 a CR16 Schottky diódy, niekde od 60V a vyššie. Napríklad Schottky SB5100 (100V/5A), alebo Schottky SB260 (60V/2A). Sú podstatne masívnejšie, majú lepší odvod tepla a tak isto aj majú menší úbytok napätia na sebe = menší vývin tepla. Akiste v schémach registrujete uvedené rozličné hodnoty kondenzátorov v zdrojovej časti - raz je tam písaných 6800uF, inokedy 4700uF. Na 100% odskúšané že kapacita 4700uF vždy postačuje (teda ak tam náhodou nemáte už vyschnutý kondenzátor ... Smile, moje osobné skúsenosti sú také, že všetky kondenzátory v zdrojovej časti boli vždy v poriadku a mali kapacitu vždy o niečo vyššiu ako je uvedené na obale - aj po tých rokoch).


Teraz už len nasleduje schéma úpravy:

 

 

Sami vidíte že sa nejedná o žiadnu svetobornú úpravu, akurát to chce dodržať niektoré pravidlá pri odpájkovaní - ale to tí čo s takýmito vecami robia vedia a ostatní by sa do toho nemali radšej púšťať.

 

 

Umiestnenie díod CR15 a CR16 na základnej doske Atari 1050.

 

Dtto.

 

Je jasné že treba jednotku ovoriť a vybrať základnú dosku, ale zase takými vecami čo považujem za samozrejmosť sa už nechcem nejako podrobnejšie zaoberať.

Dovolím si zase raz predpokladať že do toho nejde totálny začiatočník.

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments are closed