Atari XF551 - doplnkové informácie. Atari XF551 - additional information.

By Administrator at March 26, 2019 17:17
Filed Under: Atari

 

O  doplnkových informáciách pre Atari 1050 som sa už zmienil, tak tu teraz mám na rade disketovú jednotku Atari XF551. Pokúsim sa tu podať viacero informácií o ktorých ste možne vedeli a možno aj nevedeli.

 

Viete že:

 

- jednotka Atari XF551 bola nasledovníkom jednotky Atari 1050, jej design zodpovedal už rade počítačov Atari XE, bola poslednou disketovou mechanikou Atari vyrobenou pre radu Atari 400/800, XL/XE osobných počítačov. Jednotka bola kompatibilná so všetkými predchádzajúcimi diskovými formátmi Atari. Pohon mohol byť nastavený na číslo 1 ÷ 4 konfiguráciou prepínačov dip na zadnej strane jednotky. XF551 bola dodávaná s Atari DOS 2.5, ktorý sa defacto stal neoficiálnym štandardom používaným väčšinou komunity Atari, mal k nej byť dodávaný DOS XE ale v čase vyjdenia jednotky do predaja na trh ešte nebol dostupný. Až neskôr vydalo Atari DOS XE, ktorý skutočne využíval schopnosti Atari XF551, t.j. rýchlosť a ukladanie na celú disketu. Atari DOS XE povolil podadresáre, skriptovanie a mnoho ďalších výkonných funkcií, ale napriek tomu sa neuchytil (jeho formát nebol kompatibilný s DOS 2.5 - to bol pravdepodobne najväčší kameň úrazu spolu s neskorým uvedením software na trh). Medzitým ho predbehli produkty tretích strán - ICD SpartaDOS, BiboDOS, MyDOS, ktoré tento problém nemali a boli priamo kompatibilné s DOS 2.5.

 

- kľúčovým konštruktérom modelu XF551 bol Jose A.Valdes z Atari (pracoval vo firme v období október 1979 až august 1989).

 
- použitý procesor 8050 (alebo 8040, ten nemá internú ROM): "HMOS single-component 8-bit microcontroller, 4kB internal rom, 256bytedata memory"

 

- počiatočné správy priamo od fy Atari a aj niektoré médiá v recenziách nesprávne označili že v jednotke sa nachádza procesor 6507 (v skutočnosti je tam použitý mikroprocesor  8040, alebo 8050). Len tak medzi rečou - 6507 28 pinové púzdro, 8040 (8050) má púzdro 40 pinové. Je fakt zaujímavé ak niekto napísal recenziu a tvrdí že porušil záruku aby sa o tom v jednotke sám presvedčil čo je naozaj vovnútri (a zjavne to aj tak asi otvorené nemal), je niečo neskutočné ako niekto obkecáva neobkecateľné ..., nakoniec pozrite si to sami, niečo takého v recenzii len tak neuvidíte:


https://www.atarimagazines.com/v7n2/XF551.html

 

Ukážka:

 

Skôr by som to videl v tomto prípade "na botu" autora článku, teda že si pomýlil radič WD1772 s procesorom 6507 (obidve púzdra majú zhodne 28 pinov), ale aj tak je des že niekto taký urobí recenziu, toto by sa fakt nemalo stávať. Takéto "kiksy" dôveryhodnosť naozaj nikomu nedodajú !

 

- DOS XE v XF551 manuáli nesprávne označuje oscilátor hodnotou 18.3333MHz (správne je táto hodnota = 8.333MHz), zase sa niekto "uklikol"

 

- vnútorným osadením jednotky, teda podrobnosťami o jej čipoch sa tu nebudem nejako zásadne zaoberať, už som to predtým popísal v iných článkoch, nakoniec si to viete pozrieť v samotnej schéme zapojenia.

 

- jednotka XF551 je rozmerovo kratšia, ale zase je o niečo širšia, v prevádzke je podstatne tichšia (tichší posun hlavičky) ako pri prevádzkovaní jednotky Atari 1050

 


- je hodne zaujímavé že na prednej strane jednotky nie je osadený žiaden indikátor zapnutia jednotky, je to naozaj dosť nezvyčajné. Buď sa na to v prebehu vývoja zabudlo, alebo je to nová  "TT" (Tramiel Technology) v praxi - úspora za každú cenu. Obchádza sa to potom rozličnými homemade úpravami, pretože inak neviete či je FD jednotka zapnutá alebo vypnutá - vypínač zariadenia sa nachádza na zadnej strane jednotky a teda nemáme priamo k dispozícii žiadnu informáciu o jej stave. Žeby sa podarilo uviesť kurvítko do praxe ?


Ako na to svojpomocne:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Double-LED-Atari-XF551.aspx

 

- založenie diskety do XF551 nespôsobí žiadnu aktivitu disku (na rozdiel od A1050, kde sa po založení diskety okamžite skáče hlavičkou na nultú stopu a prečíta sa správna hustota). Nových majiteľov práve toto poväčšine vydesilo a mysleli si že majú XF-ku pokazenú (pretože to porovnávajú s A1050).

 

- XF551 jednotka môže zapisovať na obidve strany diskety (má 2 hlavičky), zvláda priamo 4 režimy hustoty:

  Single    - 90kb jednostranne

  Medium - 128kb jednostranne

  Double   - 180kb jednostranne

  Quad      - 360kB obojstranne (tento režim nepozná žiadna iná Atari FD jednotka)

 

Prvé 3 režimy boli spätne plne kompatibilné s Atari 1050 (treba si pripomenúť že režim 3 Double A1050 zvládala až po hardvérovej úprave, režim 4 Quad pre ňu neexistuje, pretože mala iba jednu hlavičku = možný zápis iba na jednu stranu diskety).

 

keď napríklad naformátujete obojstranný disk s dvojitou hustotou pomocou programu SpartaDOS, MY DOS - všetko sa zapíše na 1 stranu disku vrátane celého adresára disku. Akonáhle má disk viac ako 180kB dát uložených na ňom, potom sa zapíše aj 2 strana disku. Výhodou je, že si môžete prečítať všetky adresáre a všetky súbory (ich veľkosť) uložené na 1 strane na ľubovoľnej jednostrannej jednotke s rovnakou hustotou, napríklad ak v A1050 máte zabudovaný US Doubler 1050.

 

 

- pretože táto jednotka sa vyrábala už za éry "Tramiel", tak je bohužiaľ dosť vidieť na motherboarde (základnej doske) že sa na použitom materiáli naozaj výrazne šetrilo - a to až tak že je použitá jednostranná doska s veľkým množstvom prepojok a materiál dosky nie je cuprextit ale je to nejaký tvrdený papier (rozhodne to nie je laminát), ktorý zďaleka nemá takú výdrž ako kvalitný cuprextit, stačí si porovnať kvalitu tejto dosky s doskou použitou v jednotke Atari 1050. Problém by možno nebol až taký vypuklý, ale prejavuje sa to práve na konštrukcii pripojenia prívodných SIO konektorov. Tam sú použité veľmi tenké, priamo vlasové spoje a viklaním konektorov pri zasúvaní kabeláže a jej následnom vyťahovaní ľahko môže prísť k prerušeniu spojov. Poväčšine stačí nanovo vývody konektorov prepájkovať a je po probléme, zmizne studený spoj. Tu hodne pomáha konektory prišróbovať voči základnej doske, vtedy je namáhanie podstatne menšie (neprejavuje sa potom zďaleka tak silno viklanie). Na fórach sa problém rieši buď radikálne (výmena celej dosky napríklad za novú verziu tejto dosky ála Dropcheck, ktorá je podstatne, podstatne kvalitnejšia celým svojím prevedením), alebo sa odporúča nechať SIO káblik zastrčený natrvalo v disketovej jednotke - vtedy neprichádza k takému intenzívnemu namáhaniu spoja konektor - doska plošného spoja.

 

Jedna z viacerých možných variánt novej základnej dosky ála Dropcheck.

(Používa pôvodný chladič pre LM7805 a LM7812.)

http://www.bitsofthepast.com/

Sú dostupné aj novšie kompaktnejšie verzie dosky:

 

 

Tak isto sa používali základné dosky zo zlým označením použitých súčiastok (zdvojené názvy súčiastok) a tiež napríklad boli dosky kde boli zlé spoje pre vypínač (tie následne vo výrobe preškrabali a prepojili správne káblikmi). A potom to hodili do obehu. Niektoré série ale boli vydané bez týchto vyslovených chýb, zatiaľ som videl iba pár takýchto kúskov.

 

Toto je originál doska z výroby - a ktorá bola v predaji.

Perlička:

označenie On - Off je na motherboarde  prehodené, ON je smerom

k stredu dosky, Off je na kraji dosky.


- prvá sa používala FD mechanika Mitsumi, tá vedela čítať aj druhú stranu (obrátenú - občas sa to nazýva flippie, alebo flippies) diskety ktorá bola naformátovaná v jednotke Atari 1050, vedela aj zapisovať na takúto disketu. Táto jednotka teda vedela priamo bezproblémovo čítať a zapisovať na obojstranne nahraté diskety z jednotky A1050 čo sa skutočne hodilo (ak bol vyradený snímač Write protect alebo ak bolo urobené "vykusnutie" na boku diskety aj na druhej strane).

 

- neskôr nastúpila mechanika Chinon, tá s takouto disketou (naformátovaná opačná strana v A1050) robiť absolútne nič nevedela, výrobca tvrdil že to je O.K, pretože si neprepíšete ani náhodou data - zase raz hovadina sa povýšila na výbornú charakterovú vlastnosť, ale veď to vlastne poznáme aj teraz. Ak urobíte náhradu druhého indexačného otvoru tak funguje už ako Mitsumi v predchádzajúcom odstavci.

 

- ak chcete používať obidve strany diskety priamo tak ako v A1050 nezostáva nič iné ako si "samodomo" (homemade) urobiť náhradu druhého indexačného otvoru (týka sa Mitsumi aj Chinon) a povoliť zápis na druhú stranu diskety bez potreby vykusnutia Write protect otvoru - tu treba pridať prepínač Write protect On/Off, potom obidva predchádzajúce odstavce môžete odignorovať.

 

- používajú sa štandartné PC mechaniky 5.25" 360kB DS/DD, takže v prípade ak sa FD mechanika pokazí je ju možné priamo nahradiť PC mechanikou, len pozor, nemusí priamo sedieť pripojenie kabeláže ! = potrebné hardvérové úpravy,FD mechaniky sú dlhšie a teda je tam aj menej miesta.

 

- mechaniku Chinon som neskúšal či dokáže v XF551 naformátovať na 360KB originálnu HD disketu, Mitsumi FD mechanika to pritom dokáže bez najmenších problémov. Tu pozor, pretože takéto diskety ak dáte majiteľovi Atari 1050 tak ju dokáže použiť len ako podložku na kávu (alebo na pivo) pretože tá si s HD disketou skutočne ani len "nevrzne". Takže s používaním HD diskiet skutočne opatrne ! - radšej používajte pôvodné diskety s kapacitou 360kB, HD diskety majú vyšší záznamový prúd (ktorý tu nedostanú - používajú iný druh magnetického materiálu ktorý má vyššiu koercivitu ) a teda spoľahlivosť záznamu môže byť poriadne ohrozená. Takže tento odstavec radšej berte len ako zaujímavú pikošku než ako to že to budete reálne používať. Inak povedané - ak máte doma HD diskety a máte možnosť ich zameniť za DD diskety - neváhajte !

 

- keďže je použitá PC mechanika tým je aj dané to, že FD jednotka otáča disketou rýchlosťou 300 rpm/min, teda presne robí 5 otáčok za sekundu (je to štandartná rýchlosť otáčok pre PC mechaniky 360kB). Výhodou je to že otáčky diskety sú riadené presne x-talom a teda na rozdiel od A1050 ich nijako nenastavujeme, je to dané = máme menej roboty, otáčky netreba nastavovať. Tým nám ale vzniká rozdiel v rýchlosti otáčania oproti A1050 kde to činí 288 rpm/min, kde to teda robí 4.8/ot min. Tento rozdiel v rýchlosti otáčania je presne 4%, čo je v Atari XF551 kompenzované zvýšením kmitočtu oscilátoru procesoru práve o tie 4% a teda nemáme tu 8MHz hodiny ale 8.333MHz. V tom problém nie je, problémom je v dnešnej dobe sa k takémuto oscilátoru dostať. Rieši sa to rozlične, napríklad sa zoberie kmitočet 33MHz a delí sa :4, lenže to potom vyjde = 8.25MHz, čo je presne 1% pod potrebnou hodnotou, alebo inak povedané beží to o celých 83kHz nižšie než treba - a to už problémom je, je to pre niektoré veci príliš veľká odchýlka. Asi najlepšie dostupným riešením je použiť x-tal = 16.666MHz, s ním urobiť oscilátor a použiť následne deličku :2, akurát potrebujete navyše 2 čipy, jeden na oscilátor a druhý pre deličku - ale je to najspoľahlivejšia náhrada originálneho oscilátoru, máme presne = 8.333MHz ako treba. Dá sa to riešiť aj x-talom 33.333MHz v oscilátore a potom sa použije delička :4, tu je odchýlka podstatne nižšia ako v prvom spomínanom prípade, tu to bude = 8.33325MHz. Tu sa už potom skôr prejavuje presnosť vlastného oscilátoru, ale rozhodne je to tak isto zanedbateľná odchýlka od požadovanej frekvencie. Čiže voľne preložené - dá sa to na náš účel priamo použiť.

 

foto prevzaté z atari.org.pl

 

- viete že v Atari XF551 sa používal nielen radič WD1772 ale používal sa aj radič WD1770 ? - používal sa iba v neskôr vyrobených jednotkách. Osobne som sa s tým fyzicky nestretol, všetky jednotky čo som kedy mal v rukách používali WD1772 (a bolo to tak aj vytlačené na motherboarde). A v prípade ak WD1772 nemáte, spoľahlivo ho nahradí práve WD1770 (podľa mne dostupných informácií "ohne probleme" vo verzii 5.25", o funkčnosti 3.5" verzie nič neviem - doplnené 13.07.2019 - ak použijeme 3.5" floppy jednotku a nasadíme OS Hyper XF tak to s WD1770 nebude fungovať, treba tam už potom nasadiť WD1772) - je to bez zmeny firmware - a to je naozaj dobrá správa. Aby bolo jasné že sa nejedná o žart pozrime sa na to na 2 fotografiách:


foto prevzaté z atariage.com

______________

Doplnená poznámka (13.07.2019):

- ak použijeme 3.5" floppy jednotku a nasadíme OS Hyper XF tak to s WD1770 nebude fungovať, treba tam už potom skutočne nasadiť  radič WD1772, pri 5.25" 360kB jednotke problém nebude

- tak isto je problém aj pri pôvodnom OS v.7.7 pri použití 3.5" FD jednotky

A prečo teda Atari použilo WD1770 ?

Dôvod je jasný, radič WD1770 stojí iba 1/3 ceny radiča WD1772 ... takže cieľom bolo zníženie nákladov, o 3.5" jednotke nasadenej do XF551 sa neuvažovalo.

___________

Ďalšia poznámka 05.03.2020:


User Manterola , použitý radič WD1770:

Pri používaní diskiet MyDOS 360K 5.25" -pri čítaní a zavádzaní systému nastali problémy s čítaním a zavádzaním, iné boli prečítané správne.

____________


- veľkým problémom bolo aj to že pri pôvodnom neupravenom firmware jednotky FD mechanika nevedela prečítať novo vloženú disketu ktorá mala inú hustotu ako prvotne založená disketa. Aj keď občas sa niečo načítalo, nikdy ste nemali istotu či Vám to nezmrví dáta pri ukladaní na zle rozpoznanú hustotu novej diskety. Parádny problém, ale zase sa tvrdilo že tak to mám byť a je to v poriadku. Pekne to vyriešil už pred časom úplne nový OS pre túto jednotku - autorom je  S. Dorndorf, OS je známy pod názvom Hyper-XF (tu bol potrebný mimo nového firmware aj hardvérový zásah - vyžadoval pridať mikrospínač, vďaka ktorému jednotka vedela že bola založená nová disketa, pracovalo to na dvojnásobnej rýchlosti). Neskôr to vyriešil čiste softvérovou úpravou pôvodného firmware ver. 7.7. Bob Woolley a chodí to tak isto naozaj pekne.


- najnovšia známa verzia firmware verzie 7.7 (a teda aj jej neopatchovaná verzia - síce tá funguje zo známou chybou rozpoznávania hustoty) je vhodná pre počítače s NTSC systémom a aj s PAL systémom, predchádzajúce verzie sa museli rozlišovať obsahom firmware pre NTSC a PAL, čiže tu zase máme o jeden problém menej (našťastie).


Práve preto rozhodne odporúčam tomu kto nechce robiť žiadne úpravy jednotky XF551 zmenu na opatchovaný firmware ver.7.7 - je to potom úplne iná jednotka ! (A pritom zmena v OS činí púhych 23 byte ...)

 

- kto sa "prekúsal" v tomto článku až sem - chcem povedať že napriek všetkému spomenutému Atari XF551 nie je zlá disketová jednotka - hlavne ak viete kde sa nachádzajú problémy a viete ako si s nimi poradiť a ako ich odstrániť. Poznám pár ľudí čo ju vlastnia a nevymenili by ju za nič na svete. V dnešnej dobe to už aj tak nie je až tak dôležité, pretože máme náhrady disketových jednotiek a teda celé to tak nejako ustúpilo do pozadia. Dnes je to proste už len pre skalných fanúšikov disketových jednotiek a majú radi atmosféru zvuku nahrávanej diskety (dtto sa týka maníkov ktorí radi nahrávajú v režime Turbo 2000 z magnetónu).

____________________________________________________________

Doplnok:

Pri disketovej jednotke Atari XF551 je dobré konektor napájania do jednotky vždy zasúvať pri vypnutom zdroji. Na rozdiel od Atari 1050 má dosť nešťastne tvarovaný vstup tak že je celkom pravdepodobné že sa podarí vyvolať skrat ...

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

3/26/2019 5:26:10 PM #

trackback

03_2019 Blog, Notes.

03_2019 Blog, Notes.

Igi blog |

3/26/2019 5:47:32 PM #

Marek

super, clanok, vzdy si rad precitam o XF551 Smile mam ju (aj spolu s 1050) stale na stole a pripojenu k Atari 800XL. Hlavne teraz na backup diskiet do ATR cez SIO2SD, ale pravda je, ze praca s disketarnami ma nieco do seba...

Marek United States |

4/5/2019 1:18:26 AM #

Marián Výbošťok

Super clanok, ja len dodam ze to preskrabanie plosaku pri prepinaci napajania vlastne sposobilo ze bola disketova jednotka aktivna v opacnom stave ako bol povodne navrhnuty plosny spoj. sudruhovia z taiwanu teda upravili dosku rucne ale na potlac dosky sa vykaslali a centrofixkou to neprepisali.
zaujimavejsia je vsak otazka preco to otacali? ci casom sa preslo na mechanicky ine vypinace/prepinace alebo t bolo navrhnute od zaciatku zle.
nepamatam si ci je ON a OFF alebo 0 a 1 vylisovane aj na plastovom kryte xf551 ale asi to bolo estetickejsie prehodit vo vnutri ako prepisovat na stovkach vyrobenych krytov.

to je ale len moj dohad, podla toho co si hovoril ked sme sa stretli tak cela Xf551 bola dost divoka a stale nachadzas dalsie a dalsie varianty ake vysli z fabriky.

Marián Výbošťok Slovakia |

4/7/2019 8:05:27 AM #

Admin

Je to vylisované na zadnej strane panelu.

Admin Slovakia |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch - som už na dôchodku, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy vo viacerých denníkoch - až som pred rokmi nakoniec zakotvil v jednom denníku kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.