Atari XF551 - oprava, výmena FD Mitsumi za TEAC FD-55BR. Repair Atari XF511, replacing FD MITSUMI - TEAC FD-55BR.

By Administrator at októbra 01, 2018 09:00
Filed Under: Atari

Použitie náhradnej 5.25" FD mechaniky

v Atari XF551.

 

Tak toto bol asi najťažšie a najdlhšie chystaný a písaný článok na tomto blogu. Pretože som mal zdravotné ťažkosti a neskončilo to len u mňa ale pokračovalo to ďalej v rodine tak na túto úpravu som sa chystal predlhých 5 mesiacov (pre vysvetlenie - prácu som urobil koncom prvého septembrového týždňa) - ale nakoniec som si k tomu našiel čas a previedol som to. Marek, pozdravujem Ťa a ešte raz prepáč že mi to tak dlho trvalo.


Pre časom (Atariáda) som sa dohodol s Marekom Chorvátom že sa pozriem na jeho disketovú jednotku Atari XF551 ktorá síce sčasti fungovala, ale tak nejako zvláštne, čítala, ale zapisovať ani mäkké f. Najprv som si myslel že je problém v optickom snímači Write protect, ale ani skratovanie tranzistoru v optočlene neprinieslo zmenu - jednotka na zmeny log. stavov z čidla Write protect nijako nereagovala a stále bola iba v režime  nazvem to asi najlepšie tak že to bol Floppy disk ROM. Čiže overené, problém je skutočne priamo v FD jednotke, pretože ak som tam vložil svoju domácu FD jednotku tak s jeho základnou doskou z XF-ky to fičalo ako o život a absolútne bez najmenších problémov. Nastalo zháňanie nejakej dobrej 360kB FD jednotky ktorá by mala dobre a bezproblémovo fungovať v Atari XF551 - a hlavne typ ktorý sa na pôvodné miesto zmestí - i keď sú potrebné úpravy. No, povie sa, ja moje domáce FD jednotky mám už zadané a tak som si musel na tohtoročnej Atariáde počkať na dexa, ktorý mi priniesol disketovú mechaniku TEAC FD-55BR ktorá sa práve na toto výborne hodí (patrí mu moje poďakovanie).

 

Upozornenie:

Zásahy a stavba  zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

,

 

Poďme si pozrieť najprv pôvodnú neupravovanú jednotku Atari XF551, aby bolo jasné čo nás pri prerábke čaká:

 

Pôvodná mechanika Mitsumi Newtronics D503V

Takže originál Atari XF551 s mechanikou Mitsumi - napájací konektor je úplne vľavo hore (pri pohľade z prednej strany FD), pod ním sa priamo nachádza veľmi krátky FD prívodný káblik (10.3cm) takže ak vymeníte FD jednotku za inú zaručene budete musieť tento káblik meniť za dlhší. (Len ak by ste mali k dispozícii na výmenu originál Mitsumi mechaniku tak Vás to nečaká.) Všimnite si že chladič má zahnutý horný diel, ktorý zakrýva 3 veľké filtračné kondenzátory.

 

Pôvodná mechanika Mitsumi Newtronics  D503V

Ďalší pohľad na jednotku, zvrchu chladiča je zahnutý plech (ten odstránim, pretože nemám pocit že zlepšuje chladenie, skôr brzdí prúdenie vzduchu a mne aj dosť zavadzal - nakoniec odstránenú plochu  chladiča nahradím pridaným chladičom). Táto úprava ale nie je nevhynutná, takže len to tu pripomínam aby ste vedeli že sa to nemusí robiť. Moja práca - moje rozhodnutie.

 

Pôvodná mechanika Mitsumi Newtronics D503V

Dobre si všimnite aká veľká je medzera medzi FD jednotkou a chladičom. Pri použití novej náhradnej jednotky TEAC FD-55BR sa táto medzera zmenší tak na 1.5 až 2mm voľného miesta - to už nám naozaj veľa voľného miesta nezostane. Bude treba vymyslieť kade sa bude ťahať kabeláž napájania FD.


A teraz si porovnáme pôvodnú a náhradnú FD mechaniku:


Vľavo pôvodná mechanika 5.25" Mitsumi Newtronics D503V, napravo náhradná mechanika 5.25" TEAC FD-55BR. 

Náhradná mechanika je oproti Mitsumi už na prvý pohľad o poznanie dlhšia.

 

Vľavo pôvodná mechanika 5.25" Mitsumi Newtronics D503V, napravo náhradná mechanika 5.25" TEAC FD-55BR.

TEAC zasahuje svojím FD konektorom priamo do chladiča - takže tu to bez úprav a teda bez roboty nebude.

 

Dobre si všimnite skutočne minimálnu medzeru medzi FD a chladičom - tu je už v "sánkach" nasadená nová náhradná FD jednotka TEAC FD-55BR,  napájanie sa presunulo vľavo nadol - FD konektoru zavadzia chladič - zasahuje do neho a mimochodom káblik do FD jednotky je fakt krátky - chýba mu na dľžku potrebných ešte tak cca 12mm, zase raz kurvítko v praxi ako vyšité, ale tak to už býva. Prečo jednoducho keď sa to dá aj zložito. Wink

 

Pretože FD jednotka TEAC FD-55BR nemá zakapotovanú vrchnú časť tak ako FD jednotka Mitsumi musíme dávať pozor aby sme nepoškodili mechanizmy ktoré sa nachádzajú odkryté - preto dávajte naozaj pozor ako s touto jednotkou zaobchádzate !


Minimálna zostávajúca medzera medzi chladičom a FD TEAC-55BR, našťastie sa tam FD stále zmestí. Ak použijete inú FD mechaniku, dobre si zistite či nebudú na prerábku zavadzať hlavné 3 filtračné kondenzátory (je to miesto kde môže zasahovať vývod konektoru). TEAC 5.25" sa tu dá použiť, aj keď som skutočne pri prvom priložení a odmeraní zaváhal či to bude možné. Je to možné - len som sa na to musel vyspať, potom som už malpredstavu ako na to.

 

Prívod 5V a 12V do FD jednotky svojou dĺžkou našťastie postačuje, ale pozor, treba ho viesť spredu zospodu z vonkajšej strany tesne vedľa chladiča ! - inak bude naozaj hodne zavadzať vlastnej novej FD mechanike - foto ako to je urobené bude v ďalšej časti článku.


Tu je videť že chýba skutočne len zopár mm aby sa dal použiť pôvodný FD káblik (možno by stačilo ak by ho v základnej doske krimpovaním smerovali na opačnú stranu, ale to by som asi chcel skutočne už veľa). Takže bez výmeny za dlhší káblik to naozaj nejde - ale poďme ďalej.

 

Ďaľším kurvítkom je prichytenie stabilizátoru LM7805. Je to zvnútra a je to urobené samorezným šróbom. Takže ak chcete vybrať chladič musíte vybrať zo základnej dosky minimálne 1 kondenzátor (C102). Ja som tu vyhol horný plech chladiča aby to bolo dobre vidieť. Táto horná časť plechu bude úplne odstránená (už som to spomínal - a aj previedol).

Riešenie problému do budúcnosti tak že už prestane byť problémom:

Dieru prevŕtať 3mm vrtákom a na uchytenie použiť 3mm šrób s matkou (ešte sa k tomu vrátim).


Ďalšie kurvítko ako vyšité - šrób čo drží Graetzov usmerňovač - priamo zasahuje do konektoru napájania. jednoznačne z toho vyplýva že tak ako stabilizátor s chladičom boli najprv umiestnené na dosku a prichytené a až potom sa zapájkovali niektoré spúčiastky čo prečnievali. Ak chcete šrób odšróbovať tak doslovne šróbovákom "frézujete" konektor napájania - a s ním potom vikláte konektor v tej paprndeklovej hmote s ktorej je vyrobená doska plošného spoja.

Bŕŕŕŕŕŕŕŕŕ - strašné ...

Riešenie:

Použitie pri práci na tomto mieste menší krížový šróbovák (teda ak sa Vám podarí šrób pootočiť).


Tak tu je spomínaný obvod LM7805 a prístupná je iba táto strana šróbu ...


Tu je to z vnútornej strany, vyšróbovaniu bráni kondenzátor vľavo.


Tu som už C102 z dosky vybral - a vďaka tomu je už vonku aj chladič.


Strana plošného spoja, tu sa vyberá kondenzátor C102.


Pretože chladič je už vonku - môžem C102 dať na svoje pôvodné miesto.

 

Oddychové zátišie, ale len na chvíľu. Teraz bude nasledovať príprava

nového FD kábliku namiesto pôvodného. Ale najprv nová FD jednotka.

 

Nachystáme do pôvodných koľajničiek novú disketovú jednotku TEAC FD-55BR. Zo spodnej strany treba skontrolovať nastavenie jumperov - takto je to pripravené na prácu a priamo v tejto konfigurácii funguje v Atari XF551.

 

Tu nás čaká najhoršia práca - výmena FD kábliku, najprv treba vybrať pôvodný káblik. Pretože konektor je zaletovaný tak bude potrebné nové "zakusnutie" nového káliku previesť priamo na doske. Dá sa to ... Opatrne odstránime hornú plastovú krytku konektoru a potom vyberieme pôvodný FD káblik.

 

Pôvodný káblik odstránený.


Ešte so si urobil foto ako má byť zapojená druhá strana,

je to rýchlejšie ako si to zase prepípať na multimetri.

(Aby som potom nemusel študovať kde je ktorý pin.)

 

Tu som už nakrimpoval nový dlhší káblik (použil som 19cm dĺžku). Nakrimpoval som ho naopak - pretože som to krimpoval priamo na základnej doske tak pri nasadení pomocného mierne pružného plastu z druhej strany a stlačením malým zveráčikom z oboch strán som dosiahol spoľahlivý spoj. Bacha, toto je nahoršia časť - ak to urobíte blbo - máte problém, praskne Vám plošný spoj  ! Skúšal som to aj pri nasadení kábliku smerom von - tak ako to bolo predtým, vždy sa mi ale káblik stáčal do strany, takže preto je to osadené takto - funguje to tak isto. Jednoducho tu by sa na túto prácu naozaj hodili minimálne štyri ruky - pretože ich nemám tak som to urobil tak ako to dovolia urobiť ruky dve. A zase tým že je káblik otočený na druhú stranu sa získa to že nám stačí kratší káblik. Na to som sa aj tak nespoliehal a nechal som nový FD káblik radšej podstatne dlhší ako bol pôvodný káblik. (Stočiť dlhší káblik sa tam dá, miesto na to tam je.)

 

Tak isto som nanovo nakrimpoval aj druhú stranu nového FD kábliku - konektor pre FD jednotku, zase mi pomohlo foto kde je označená farebná strana - to je pin1. Na tej strane sa nachádza deliaca prepážka v FD konektore. Či tento konektor nakrimpujete ako prvý alebo až na koniec je len na Vás, len mierne pohodlnejšie je to urobiť na začiatku ešte pred nakrimpovaním opačnej strany. Rozhodne ak to budete robiť až po nakrimpovaní opačnej stany nič s tým nepokazíte, malým zveráčikom pre nakrimpovanie konektoru sa k tomuto koncu kábliku dostanete bez problémov.


Tu je vidieť ako musel byť upravený pôvodný chladič aby bol vôbec možný prístup ku konektoru FD jednotky, stačilo vyrezať 10mm zárez, na výšku je to tak 14mm. Dôležité je to že sa to dá previesť a teda vieme naďalej potom použiť na svojom mieste pôvodný chladič s touto úpravou.

 

Takto to vyzeralo pri skúške, do FD jednotky som osadil konektor, aby som videl koľko miesta treba pre FD konektor. V poriadku, miest aje tam dosť aj pre konektor a zmestí sa tam aj prívod napájania, vyriešené. Vždy sa to oplatí skontrolovať, pretože je príjemnejšie zistiť problém hneď ako až po úplnom skompletovaní. Ešte musím zarovnať novú hranu na chladiči pilníkom, ide mi to trochu do strany, je to len drobná robota na minútu.


Keď sú už vyriešené podstatné veci tak nadišiel čas osadiť dodatočné chladiče (na začiatku som predsa ubral z veľkosti chladiacej plochy), teda aby neprišlo k prehriatiu jednotky. Je to len pár 3mm dier v chladiči navyše, chladič a pastu mám, takže no problem. Majiteľ disketovej jednotky nechcel meniť v jednotke pôvodné stabilizátory za spínané zdroje (inak by nebolo potrebné robiť úpravy na chladiči, jednoducho by tam chladič už nebol). Proste niečo za niečo, ako vždy.


Potom už osadené na svojom mieste to môže vyzerať takto, zmestí sa to tam a chladí to, takže robí to to čo treba a na čo je to určené. Veľké kondenzátory konečne nie sú zo 4 strán uzavreté chladičom a teda nie sú zďaleka vystavené tak vysokej teplote tak ako predtým. A zase je to teraz možno rozobrať bez nejakých komplikácií - akurát som neriešil šrób na Graetzi, ten sa dá prežiť, aj keď si pritom určite zahrešíte. Do budúcnosti sa to zase dá riešiť zväčšením otvoru 3mm vrtákom a z druhej strany zase matička. Po odstránení horného plechu na chladiči je teraz všade dobrý prístup. Na vnútornej strane je ešte možné pridať ďalšiu prídavnú plochu na chladenie (chladič by bol priamo nad mikroprocesorm), akurát práve teraz sa mi domáce zásoby týchto chladičov minuli.


Celkový pohľad ako to vyzerá po daných úpravách. Už som spomínal že napájací káblik treba viesť takto tesne pri chladiči inak nám zospodu môže zavadzať v dráhe čidla 0-tej stopy na FD mechanike.


Vrátim sa ešte ku kurvítku s uchytením čipu LM 7805.Teraz som to vyriešil k plnej spokojnosti a bez potreby nejakého ďalšieho vyberania kondenzátoru zo základnej dosky. Otvor som prevŕtal 3mm vrtákom a potom je použitý šrób M3 s matičkou. Rozoberiete kedykoľvek.


LM7805 a jeho šrób s matičkou - je to ten v strede obrázku tesne

vedľa kondenzátoru. Takto to vyzerá z vnútornej strany.

 

Pred finálnym nasadením konektorov FD jednotky a FD napájania.


Dtto.

 


Tu je už všetko pripojené a zapojené.


Celá robota vo výsledku - nová kabeláž v TEAC FD-55BR.

Pre účely foto kabeláž nadzvihnutá tak aby tam bolo vidieť.

 

Celkový pohľad na prerobenú Atari XF551.


Voľne položený vrchný kryt (ešte to nie je zošróbované tak to trošku odstáva). Po prišróbovaní to sedí perfektne. Ešte si treba zvyknúť na to že páčka na otváranie FD sa presunula na opačnú stranu, ale s tým sa dá žiť. Vždy lepšie ako keď to doma už len ležalo ako obyčajné ťažítko pretože jednotka bola nefunkčná.

 

No a na záver ako vždy - nasledovalo testovanie - aby toho nebolo málo, nejako to nerobilo presne to čo som čakal, našťastie problém sa dal veľmi jednoducho vyriešiť:

 

Pri testovaní tejto jednotky, občas nabehla, občas nie - teda nenačítala disketu. Tak som skúsil toto - posunul som na už zapnutej jednotke rukou  (opatrne !) hlavičku úplne smerom do stredu diskety - chvíľu to tam stálo, firmware zistil že nie je tam kde by mal byť, hlavička pekne skočila na nultú stopu a rozbehla sa - takže jasné - pôvodný firmware to tu nezvláda, úplná klasika - nedokáže prepínať hustotu. Skúsil som teda nasadiť opatchovaný firmware ver.7.7 - a skutočne to pomohlo. Preto upozorňujem že pri tejto FD jednotke (ale je ho dobré použiť vždy - vo všetkých jednotkách Atari XF551) musíte nahrať tu spomínaný firmware ktorý nájdete na tomto odkaze:

Atari XF551 firmware - patch ROM ver.7.7.

Potom FD už funguje bez problémov, opatchovaný firmware ver 7.7 naozaj pomáha takže sa to oplatí urobiť na každú jednotku XF551 bez ohľadu na to aké FD jednotky sa v nej reálne používajú - skutočne to odporúčam previesť - FD jednotka sa dokáže spamätať aj po výmene diskety za inú s inou hustotou. Daň za to je vcelku nízka, niekedy vďaka tomu boot trvá o 2÷3 sekundy dlhšie.

 

A nakoniec video ako nová TEAC FD-BR55 jednotka formátuje a zapisuje na disketu keď je už zapojená v Atari XF551:

video:

Atari XF551_TEAC_FD-55BR_BiboDOS.mp4 (6,54 mb)

 

V tejto jednotke neboli prevedené úpravy typu Write protect ON/OFF, ani obojstranná úprava formátovania pre diskety (teda po otočení diskety), priame formátovanie a používanie FD jednotky ako 360kB je zachované. Tak isto nebol aplikovaný prepínač na viacnásobný OS (Hyper XF a pod.),majiteľ jednotky tietoúpravy nevyžadoval.

Toto všetko sa dá prirobiť, nakoniec je to popísané v už uverejnených 10 dieloch ako na úpravu jednotky Atari XF551.

Všetky tieto úpravy sa ale dajú neskôr nainštalovať, len to chce čas a chuť majiteľa do toho ísť. Tak ako to je po týchto úpravách z toho máme zase skoro pôvodnú FD jednotku Atari XF551 - a toto bol hlavný cieľ tejto prerábky. Pretp píšem skoro pôvodnú FD jednotku preto že s opatchovaným firmware sa pri zmene hustoty diskety chová pri práci omnoho lepšie a jednotka pri zmenách diskiet (ich hustoty) neskolabuje.

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

1. 10. 2018 9:09:32 #

trackback

10_2018 Blog, Notes.

10_2018 Blog, Notes.

Igi blog | Reply

Add comment


(Will show your Gravatar icon)

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading