Atari cartridge - 14. Sparta DOS X. 64kB Eprom + 128kB version.

By Administrator at January 06, 2016 09:56
Filed Under: Atari

 

A ideme na cartridge, ktoré majú trošku inú veľkosť obsahu, dnes sa jedná o 64kB a 128kB verziu. Stránkovanie obsahu beží po 8kB, teda v prípade 64kB je to 8x 8kB a u verzie 128kB je to 16x 8kB. Je jasné že ak máme k dispozícii toľko miesta môžeme tam "narvať" naozaj solídny software. V našom prípade je to hodne známy Sparta DOS. Dnes rozhodne nebudem robiť popis Sparta DOSu, pretože by to bolo nosením dreva do lesa. Ak si dáte vyhľadať na mojom webe Sparta DOS tak už nejaký ten podrobnejší popis na Vás vyskočí. A zase jedna pripomienka - riešte cartridge ako vypínateľný, rozhodne šetríte cartridge a aj Váš počítač pred nekonečným zakladaním a vyťahovaním cartridge z počítača. To čo je jasné pri jeho použití -zapnete počítač a máte v okamžiku k dispozícii diskový OS bez potreby nahrávania z diskety =  viac miesta na disku pre Vaše programy. A to je viac ako príjemné.

 

Verzií je niekoľko, máte tu k dispozícii schémy na všetky uvedené verzie:

-   64kB cartridge

- 128kB cartridge

- verzia na zabudovanie priamo do počítača


Čo zvolíte na stavbu je na Vás. Pred mnohými rokmi by to bola absolútna špička, dnes sa na to už pozeráme zhovievavejšie, pri zariadeniach ktoré emulujú disketovky ten problém kde bude DOS už nie je až taký akútny ako kedysi.

 

Nasledujú staršie obsahy pre cartridge, novšie na webe určite nájdete bez problémov (existuje verzia 4.47, ale tá zase potrebuje podstatne viac miesta, čiže bacha !):


sdxv421.rom (64,02 kb)

sdxv422.rom (64,02 kb)

 

 

Nasledujú schémy - 64kB verzia:

 

 

 

 

 

 

128kB verzia:


 

_______________________________________________________________________________

Použité podklady pochádzajú z vlastných zdrojov a z uvedeného linku:

http://trub.atari8.info/index.php

_______________________________________________________________________________

Jeden dodávateľ cartridge Sparta DOS - Lenore Underwood, samozrejme je tam verzia Sparta DOS 4.47 a podstatne viac pamäťového miesta, alebo stručne - je modernejší:

http://www.bitsofthepast.com/?product=super-spartados-cartridge

____________________________________________________________

Návrat do hlavného menu popisu Atari cartridge:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-cartridge-00-Obsah-Contents.aspx

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

10/6/2018 3:51:19 PM #

trackback

Directory  Atari.

Directory  Atari.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy vo viacerých denníkoch - až som pred rokmi nakoniec zakotvil v jednom denníku kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry - som už na dôchodku