Floppy drive Atari 1050 - doplnkové informácie (additional information).

By Administrator at February 14, 2019 19:31
Filed Under: Atari

 

Ďalšie doplnkové infomácie o disketovej jednotke Atari 1050 o ktorých ste možno vedeli, možno nevedeli. Teda ak Vám predsa len chýbajú niektoré informácie - trebárs ich nájdete v tomto článku. Niektoré informácie sú síce známe, ale oplatí sa ich znova pripomenúť.

 

Viete že:


- elektronika disku, aj mechanizmus diskovej jednotky boli urobené firmou Tandon, návrh skrinky urobil Tom Palecki, ktorý bol členom skupiny Atari Industrial Design

- EPROM má 4K (alebo je použitáPROM), RAM má veľkosť 256 byte (128 byte má čip 6810 a ďalších 128byte je v čipe 6532)

- pracovníci Atari sa v roku 1983 obrátili priamo na výrobcu FD mechaniky 5.25" Tandon s úplne konkrétnymi požiadavkami na jej vylepšenie, ktoré by naozaj bolo hodne zaujímavé a privítali by ho všetci vlastníci tejto jednotky. Ale ako to už býva - Tandon vtedy vôbec nereagoval a do Atari práve dorazil nový majiteľ - Jack Tramiel ...

 

- jedným z najúčinnejších čistiacich prostriedkov hlavičky disketovej mechaniky je obyčajný technický lieh, poprípade izopropylalkohol - ani jedna z uvedených kvapalín nijako nenaleptáva materiál hlavičky z ktorého je vyrobená. Takže použitie benzínu a podobných "sajrajtov" na takéto použitie naozaj neprichádza do úvahy - naleptávajú takýto materiál !

 

- v jednotkách Atari 1050 sa používajú 2 druhy 5.25" FD mechaník - Tandon a WST, každá používa plochý remienok na prenos otáčiek na stredový tŕň, pozor, ale majú rozdielnu dĺžku, t.j. musíte si zohnať správnu remeničku pre konkrétny typ, navzájom sú nezameniteľné. Výmena remeničky je potrebná ak silne kolíšu otáčky a remenička má tendenciu skĺznuť nadol zo svojho uloženia. Trošku to popíšem - náhon remienkom ide od motorčeku na stredový tŕň, rýchlosť otáčiek sa kontroluje tachogenerenátorom, ktorý je súčasťou motorčeku a teda pomocou spätnej väzby sa vo výsledku držia konštantné otáčky. Tento typ a princíp pohonu FD jednotiek sa postupne prestal vyrábať - prešlo sa na disketové jednotky ktoré mali pomalobežný motor s priamym náhonom stredového tŕňa (viď ďalší odstavec).

Obidve jednotky sú jednostranné, t.j. zapisujú iba na spodnú stranu floppy disku. Priamo na FD jednotke sa nenachádza elektronika, tá je celá sústredená na jednu základnú dosku, tá je obojstranná (kvalitná) tzv. klasickej školy začiatku 80-tych rokov.

 

 

 

- Atari 1050 nepoužíva indexový otvor na synchronizáciu ukladania dát pri formátovaní, je to nahradené pulzami ktoré "lezú" z IO 6532. Výhodou je potom to že ak odblokujeme režim Write protect (je potrebná drobná hardvérová úprava) dokážeme bez najmenších problémov po otočení diskety na druhú stranu ju naformátovať -  a používať. Dostupná kapacita sa potom zvýši na dvojnásobok. (Už popísané v samostatnom článku.)

 

- pretože celá elektronika je na jednej základnej doske a používa 5.25" FD mechaniku ktorá je odlišná od neskoršie používaných typov (nie je štandartizovaný konektor ako pri XF551) nie je možné nejakým jednoduchým spôsobom zmeniť floppy mechaniku na rozmer 3.5", preto ani takúto úpravu nikde nevidíte (omnoho jednoduchšie sa to dá pri Atari XF551).

 

- Atari 1050 vďaka mikrospínaču v FD jednotke a programovému vybaveniu vždy správne rozpozná založenú hustotu (kapacitu) diskety. To čo sa nám zdá ako samozrejmosť bohužiaľ u novšej verzie jednotky (XF551) nebolo považované za samozrejmosť.

 

- rýchlosť otáčiek diskety je 288 ot./min., t.j. 4.8 ot./sec.. Dnes už nikto nevie povedať prečo práve takáto rýchlosť otáčania, či to bolo tým že sa obchádzali nejaké patentové veci alebo v tom bolo niečo iné - možné je jedno aj druhé. Pretože v nasledujúcej verzii disketovej jednotky Atari XF551 sa používa PC mechanika 5.25" s otáčkami 300 otáčiek za minútu, t.j. 5 ot./sec. sa prikláňam k názoru že sa jedná o prvú možnú verziu. Zaujímavé je to že sa asi patentové spory podarilo urovnať, inak by sme nasledovníka XF551 asi nemali. Pretože je rozdiel medzi otáčkami 4% medzi nimi tak XF551 má hodiny procesoru o 4% rýchlejšie ako by bolo ak by jednotka točila 288 ot./min., tým sa rozdiely v rýchlosti otáčania stierajú. Napriek tomu existuje niekoľko titulov hier, ktoré si kontrolujú rýchlosť otáčania - tie na jednotke 1050 fungujú, ale nie na XF551, pretože tam sa disketa točí rýchlejšie. Jedná sa len o zopár titulov takže uvedený problém nie je až taký veľký, tituly sa poväčšine dajú spočítať na prstoch jednej ruky. A možno dôvod rýchlosti 288 ot./min. je úplne prozaický - pri použitých hodinách procesoru =1MHz by to proste správne zapisovať pri 300 otáčkach nezvládalo, nezabudnime na to že masovo sa používal firmware verzií J, K a L takže tých menej podarených verzií firmware bolo na začiatku celkom dosť.

 

 

- najskôr sa v disketovej jednotke Atari 1050 používal FDC radič WD2793, neskôr sa tam používal aj radič WD2797. Sú medzi nimi drobné rozdiely - WD2797 musel mať pin č.25 vyhnutý mimo pätičky pretože slúžil na iný účel, tak isto vyžadoval aj iný firmware, dodával sa aj firmware ktorý automaticky rozpoznával ktorý konkrétny radič má v sebe a priamo s týmto radičom pracoval.

 

- originálny chladič tejto FD jednotky sa pri používaní naozaj silno zahrieva, preto odporúčam buď zväčšiť plochu chladiča prídavnými chladičmi (celkom jednoduché) alebo použiť prestavbu zdrojovej časti pomocou DC/DC meničov na 5V a 12V (o niečo zložitejšie). Inak najjednoduchším riešením ak nechceme robiť žiadnu úpravu je po nahratí dát z diskety disketovú jednotku vypnúť (má potom čas vychladnúť) a zapnúť ju až zase ak to bude potrebné. Na druhú stranu - ustavičné zapínanie  a vypínanie tiež nie je nič moc na výslednú životnosť jednotky.


- v podstate nikde nie je zmieňovaná zvýšená citlivosť hlavičky disketovej jednotky Atari 1050 na okolité nežiadúce šumy, preto ak sa Vám jednotka pri či už televízore s CRT obrazovkou alebo monitorom s CRT obrazovkou začne správať neštandartne - posuňte ju ďalej od zdroja rušenia o pár cm nabok a môže byť že bude po po probléme. Hlavička v tejto jednotke nemá na svojom povrchu žiadnu ochranu proti elektromagnetickému rušeniu, je ju ale možné doma dorobiť. (Pocínovaný plech na vnútornú stranu horného plastového krytu - prichytené trebárs obojstrannou samolepkou a galvanicky to následne spojiť zo zemou - nie je to ale nutné.) Tak to berte prosím do úvahy - ak sa dočkáte nepríjemného prekvapenia, skúste aj toto ! Čo je na tom úsmevné - keď sa Atari 1050 vyrábala platili veľmi prísne pravidlá o vyžarovaní pre všetky zariadenia (týkalo sa to samozrejme všetkých výrobcov počítačov v tom období), preto aj A1050 má na motherboarde tieniacu "krabičku" v ktorej je odtienená hlavná digi technika, paradoxom je to, že možné rušenie smerom dovnútra, t.j. cez univerzálnu hlavičku FD jednotky zďaleka tak dokonale chránené nie je. Problém síce nie je nejako extra veľký, ale je dobré o ňom vedieť.

 

- štandartne je k dispozícii kapacita 90kB (Single) a 128kB (Medium). Tieto kapacity označujeme aj ako hustotu. Pri použití dodatočných hardvérových doplnkov od tretích strán (napríklad Speedy 1050, Happy 1050, Kiwi 1050 a množstvo iných) pribúda aj kapacita 180kB (Double), tak isto sa vďaka tomu aj zvyšovala prenosová rýchlosť. Štandartne potom dosahovala približne 3 násobok pôvodnej rýchlosti, u niektorých úprav to ale bol až 4 násobok, pri kopírovaní to išlo až na 4.5 násobok. (Konkrétne - Speedy 1050.)

 

ICD US doubler


- Memory map of original 1050 disk drive:

0000 - 007F  RAM (6810)
0080 - 00FF  RIOT RAM
0100 - 017F  RAM (6810) mirror
0180 - 01FF  RIOT RAM mirror
0280 - 02FF  RIOT REGS
0380 - 03FF  RIOT REGS mirror
0400 - 07FF  2793 regs
0800 - 087F  RAM (6810) mirror
0880 - 08FF  RIOT RAM mirror
0900 - 097F  RAM (6810) mirror
0980 - 09FF  RIOT RAM mirror
0A80 - 0AFF  RIOT REGS mirror
0B80 - 0BFF  RIOT REGS mirror
0C00 - 0FFF  2793 regs mirror
1000 - 1FFF  2332 os rom

2000 - 3FFF  mirror of whole address space
4000 - 5FFF
6000 - 7FFF
8000 - 9FFF
A000 - BFFF
C000 - DFFF
E000 - FFFF

____________________________________________________________

Doplnok:

Síce u tejto jednotky to nie je také vypuklé ako u XF551 ale je dobré konektor napájania do jednotky zasúvať pri vypnutom zdroji - aby neprišlo k tomu že sa nám ho podarí skratovať. Atari 1050 má našťastie tvarovaný vstup tak že je to málo pravdepodobné, ale občas sa môže zadariť ...

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

2/14/2019 7:56:06 PM #

trackback

Directory  Atari.

Directory  Atari.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch - som už na dôchodku, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy vo viacerých denníkoch - až som pred rokmi nakoniec zakotvil v jednom denníku kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.