Forever 2014.

By Administrator at March 17, 2014 00:15
Filed Under: Atari

Pozdravujem - ešte nestihla oschnúť voda na stráňach Hornej Súče a teda prinášam krátku "reportáž" z miesta diania. V žiadnom prípade si nerobím nároky na to že by som pokryl celú párty, o tom to určite nie je.


 

 

 

Zápisky na tohtoročnom Foreveri:

14.03.2014
Zobral som si na dnešný deň dovolenku, vzhľadom k tomu že začiatok akcie je už o 12.00 a chcel by som prísť na začiatok akcie včas.

09.45 - odchod z domu, čakal som hodne hustú dopravu, na prekvapenie nebola. Na diaľnici - čo iné ako policajti - keďže bolo pekne merali rýchlosť, ale s tým som problém nemal.
Príchod z diaľnice som teraz zvolil smerom cez Drietomú, za ňou sa potom vpravo zahne smer Horná Súča, ešte 5km a bol som na mieste. Štandartne idem do Trenčína, tam urobím potrebné nákupy a idem z Trenčína na miesto akcie cez Dolnú Súču.

11.10 - príchod do Hornej Súče na miesto konania
Vovnútri 2 organizátori Ellvis s bratom, chystali projektor a projekčnú stenu - takže som dorazil ako prvý účastník ... zase raz zbieram body tam kde netreba ... aspoň som im trošku pomohol (dúfam). Proste prišiel som včas. Laughing

Počasie je tu dnes vynikajúce, príjemne teplo, správy na zajtrajšok sú ale podstatne nepriaznivejšie - hlásia ochladenie minimálne o 10 stupňov, sneženie a iné samé podobné dobroty čo sa dajú očakávať na sklonku zimy.

Vzhľadom ktomu že som tu zatiaľ sám (už to ale dlho nevydrží) mám aspoň čas kľudne písať týchto pár riadkov. Pôvodne sme mali ísť dvaja (syn), ale pracovné povinnosti mu to neumožnili. Škoda, plánovali sme si to celý rok.

Áááááá, prišli bratia Bórikovci, takže už to tu žije ! Cesta sem im z Košíc trvala 4 a 1/2 hodiny, teda ja to som to mal podstatne kratšie. Hlavná vec že sú tu a v poriadku.

Za pár minút dorazili aj ďalší účastníci (ataristi z Poľska), pomaly pomaličky sa to začína. Momentálne je nás už 8, to už je pomaly na dve odbojové skupiny ...

Na tohtoročný Forever som si počítač nepriniesol, som tu "na ľahko" - notebook, foťák a nastražené oči a uši. Mal som toho v poslednej dobe dosť a dosť a tak tohtoročné stretnutie si chcem užiť trochu inak ako doteraz. Martin (Bórik) sa už pri mne zastavil zo slovami: "A toto čo má byť ?". Predo mnou je totiž len notebook. No, zjavne som tým čo mám na stole neoslnil ...

Čakám na príchod ataristov z Čiech, chceme sa pozrieť na jednu "štrajkujúcu" disketovú jednotku ATARI XF551, zatiaľ presne neviem čo tej dáme chýba k šťastiu aby fungovala, ale onedlho sa to dozviem (dúfam). Priniesol som si na to pár drobností - napájací zdroj pre ATARI XF551, kabeláž, diskety, jej schémy (teraz sa mi tá predchádzajúca robota z jej schémami vyplatila), pájkovačku, štípačky, merák cín, kolofónia atď, atď. Aspoň je jasné že zase až tak naľahko som sem neprišiel. (A pre istotu som napálil aj obsah EPROM-ky, nesmierne sa to nakoniec hodilo.)

Poliaci majú peknú otázku na usporiadateľov: "Už sa môže piť alkohol ?" (čas 13.10) Doma - totiž ak som dobre pochopil môžu piť až od 14.00. Bože to musí byť smäd, vydržať tak dlho bez prídelu ... nuž sú priority a priority.

Zariadenia sa pomaličky rozbaľujú na stoloch, pripájajú sa do elektriny a postupne to na stoloch ožíva rozsvietenými displejmi. Ataristi, Spectráci, Commodore, PMD85, momentálna vzorka dostupných počítačov.

13.23 - dorazil Factor6 aj s kolegom - Poisonom.

A už sa idem teraz venovať niečomu inému ako písaniu.

14.40 - Rozdelenie kto s kým bude na izbe nie je stále doriešené, takže svoje kosti aj s náradím stále neviem zložiť na izbe, škoda. Koncentrácia osadenstva narastá, už je nás vac ako 15. Všetko sa koncentruje momentálne okolo bratov Bórikovcov, čo veľmi neprekvapuje pretože sú veľmi komunikatívni. 

15.30
- bol som si po veci z auta, kúsok od nás využívali krásne počasie trošku inak ak my, lietali na padákoch, teda paraglajdisti ... krásny pohľad - a hybaj do budovy ! Potom som už urobil pár záberov z akcie, dnes hlavne fotím počítače, zajtra to čaká nemilosrdne aj niektorých aktérov pri nich.

17.06 - práve prišlo ďalších pár účastníkov, už je nás tu tak 35, pekne sa to plní, Commodoráci z Maďarska, Ataristi z Poľska

17.30 - od Ellvisa som dostal nulté číslo nového časopisu Spectrum Today, idem si ho dopodrobna pozrieť, je to pekný počin od neho, zaslúži si ocenenie a uznanie, je s tým spojené nepredstaviteľné množstvo roboty

Špekuluje sa či príde Lotharek - potom by boli od neho Foreverovské ceny, záujem by bol - a veľký, len nikto nevie či príde.

Dlhšia odmlka ...

18.30 - dorazili ataristi na čele s Fandalom, medzitým som stihol rozhovor s Romanom Bórikom, Romanom Fulekom (točilo sa to okolo jeho jednodoskáča s 8085) a aj nového nádejného ataristu z Olomouca - Petra. Zastavil sa aj Radim Polášek, urobil miniatúrnu verziu resetovacieho obvodu pre ATARI - ešte to idem vyfotiť, je to prťavé a samozrejme funkčné. Dohodli sme sa že na druhý deň si nájdeme na seba trochu času - a bolo to nakoniec pár hodín ...

Počet zúčastených sa už pohybuje pekne nad 50. Večer som sa vyparil dosť skoro, pretože som bol uťahaný, celý týždeň som spal tak 3 hodiny denne a keď sa Vám začnú zatvárať oči tak je najvyšší čas ísť spať. Neviem bolo tak okolo 21.00. Sranda, ľahol som si a nie a nie zaspať. Žeby to bolo tým že hudba bola pustená tak nahlas že mi drnčali veci na stole o poschodie vyššie ? ... Ale nakoniec som nejako previedol Reset a vynuloval všetky registre a porúčal som sa, následne som odpojil vlastné napájanie.   ........

cca 21.00 - dorazil Bob!k a spol.
__________________
15.03.2014 - sobota

Ráno začínalo tak pomaly, pomaličky, na izbe so mnou "spal" aj Honza Křupkaj, ako som sa dozvedel prišiel si ráno ľahnúť o 4.30, pekná výdrž ... Vďaka tomu že som sa konečne po týždni vybuvinkal, nemal som ráno problém venovať sa Bob!kovi a mechanike ATARI XF551. Rozobral som ju, prepískli sme prívody na SIO konektoroch - bolo to v poriadku, potom som vytiahol "záložnú" EPROM 2764, do ktorej som doma napálil OS pre XF551 (čo keby vekom zmenila pôvodná obsah) a bez testovania som ju priamo vymenil. Zapli sme disketovú jednotku - a šlapala ako hodinky, nahrali sme sektorový kopírák, natiahli obsah inej diskety, uložili sme to zase na inú disketu a z tej sme to potom nabootovali. Určite sme to zopakovali 4-5x, šlapalo to. Takže asi Eprom, malý - príjemný problém a veľmi rýchla oprava. Verte, neverte, nehnevali sme sa.

Ešte k tomu dodám - pretože to bola XF551 verzie 1, tak som si ju dopodrobna prezrel a potvrdilo sa mi to, čo som nakreslil do schémy, najprv som si myslel ža sa k nej v živote nedostanem a tu bác ! za pár dní som videl 2 kusy, fakt ma to potešilo, iné je písať o niečom čo ste nemali v rukách a teda tvrdiť že je to na schéme správne je potom vec ošemetná. Pretože sa ale veci potvrdili nič na schéme nemusím meniť a môžem naďalej pokojne spávať.

Bohdan Milar sa zase hneď tesne vedľa nás pokúšal rozbehnúť interface KMK drive - nebudem napínať, podarilo sa mu to, popis časom bude k dispozícii. Tak sa zdá že pri našom stole sa darilo úplne všetko každému, nikomu z nás to nevadilo.

 

Lotharek nikde, neprišiel, možno je to aj tým že na toto stretnutie v podstate vždy chodí na motorke a sami viete aké bolo v sobotu poobede počasie ... škoda. Život je cennejší.

Potom nasledovali ďalšie veci - Radim Polášek priniesol ATR8000 - CP/M pre Atárko. Bomba !

Dnes budem venovať pár riadkov trom návštevníkom, Brno ... - Radim Polášek - je určite ...ista, ale že to vie aj s inými mašinkami niet pochýb, potom je tu Pavel Urbančík a nasleduje Martin Lukášek (wwww.8bity.cz). Tak tu to bolo zaujímavé a je vidieť že sú výborná partia, snažili sa rozbehať ATR8000, lenže to potrebuje 8" disketu a teda aj príslušnú mechaniku a na webe čo našli je asi všetko na rozmer 8", alebo ako sa tvrdí že tam kolujú aj poškodené CP/M súbory, problém na problém. Emulátor mechaniky 3.5" majú, len splašiť to čo tam treba, na stretnutí sa to nepodarilo. Ale vďaka Radimovi mám exkluzívne foto vnútrajšku ATR 8000, vďaka !

Doobedie a poobedie prebehlo vo vzájomných konzultáciách, sú tu fakt výborné partie a človek sa dozvie mnoho nového, zaručene som sa nenudil. Teraz to ale preruším,  je 15.20 a začínajú súťaže a ukážky. Zase boli chvíľu problémy s vypadávaním elektriny tak ako minulý rok, ale už sa vyriešilo - proste zase raz bežala 1/3 miestnosti z jedného ističa, natiahla sa predlžovačka až z predsália a tam bola voľná zásuvka - koniec problémom s elektrinou, už nedošlo k žiadnemu ďalšiemu výpadku !

Celý deň fajn, večer (u niektorých to už bolo na obed) u našich (podaktorých) severných susedov prevládol alkohol na rozumom, ale tuším si na to začíname zvykať. Niektorí prenášajú byte, kilobyte, Megabyte atď, a niekto zase presúva poldeci, deci, liter ... Presun ako presun, len s inými dôsledkami. Vraj už bolo aj horšie, nuž každý ide na akciu za svojím cieľom ...

Čo sa týka textu to bude asi všetko, poobede beží súťaž, potom nasledujú súťažné programy a večer zase príjemné prostredie - ako vždy.

___________________

16.03.2014

V nedeľu o 10.00 vyhlásenie výsledkov, to som už bol na ceste do Bratislavy - poobede robím.

Ubytovanie - fajn, teplá voda - trošku horšie, ale bola, bufet otvorený - čaj, káva dostupná, pizzéria 7km ďaleko, robia dovoz, hodne návštevníkov to využilo.

Ako vždy patrí organizátorom poďakovanie za vydarené podujatie.

___________________

Nasleduje obrazová časť:

 

Takto to vyzeralo naozaj pár desiatok metrov za budovou - bolo krásne počasie - hovorím o piatku.

 

 

A takto to vyzeralo pri vstupe.


 

Commodore počítač s cartridge, zaujímavý názov ...

 

 

Commodore C64 a disketová jednotka 1541, čo je na tej disketovej jednotke zaujímavé ?

 

 

Zaujímavý je ten priehľadný kryt, kde je vidieť dovnútra, okamžite vidíte či je založená disketa, netreba k tomu žiadnu elektroniku.

 

 

V tej "zmeske" káblov sa podľa mňa s prehľadom vyzná len majiteľ.

 

 

Dodnes hodne cenený farebný monitor k starým počítačom od firmy Commodore.


 

Dve verzie "gumáku", vedľa nulté číslo časopisu, láskavo si všimnite dátum vydania.

 

 

Ani neviem či mám predstavovať, veď sa to dá ľahko prečítať.

 

 

Didaktik ALFA 2, možno neuveríte ale s týmto "kusom nábytku" som sa stretol po prvýkrát, neuveriteľne veľké, ťažké a rozmerné, majiteľ si zaslúži obdov a úctu že toto zariadenie udržal v chode a na jednotku sa o túto mašinku stará.

 

 

Didaktik ALFA 2 pohľad zozadu, pretože s týmto "pánom" som moc nekomunikoval tak ma trošku šokovalo že v tak obrovskej skrinke počítača nie je zdroj, zdroj pre počítač je skrytý v  monitore, sila ...

 

 

Didaktik ALFA 2, pohľad - odkiaľ to si hádam domyslíte ... solídny rozmer, že sa tam ten zdroj nevošiel, nno ...

 


A majiteľ v plnom nasadení.

 

 

Bórikovské PMD, všimnite si zdroj naľavo, tiež je to pekný kúsok, ak zdroj tak poriadny ! Bratia pridali ešte k tomu svoje ochutiny aby bol dojem dokonalý.

 

 

Sen všetkých zúčastnených, monitor zo všetkými možnými druhmi pripojenia pre videosignál, obraz rozmer 4:3.

 

 

Commodore, a tie krásne monitory ...

 


Maximálne vybavené a pripravené pracovisko nemeckého kolegu (Commodore).

 

 

Didaktik vo verzii 80kB, toto ma obišlo ...

 

 

Vývojový kufrík, dnes už vzácnosť.

 

 

Zátišie zo Spectrom a doskou ATARI 800XL.

 

 

Radim Polášek urobil mini verziu resetovacieho obvodu pre ATARI , je to prťavé, funkčné a profesionálne prevedené, paráda.

 

A pohľad z druhej strany:


Factor6 v družnom rozhovore (čierne tričko).

 

A Factorovo pracovisko kde sa tvorí hudba:

 

 

Dtto.


 

Roman Fulek a jeho NCB 85, nesmierne zaujímavý počin, som zvedavý kam to smeruje ...

 

 

Áááááá, Fulek a Bórik (zľava doprava), žeby nová verzia NCB 85 ?Foot in mouth Tiež som s nimi strávil hodnú chvíľu.

 

 

Maďarskí kolegovia, príslušnosť k značke je jasná.

 

 

Ich pracovisko.

 

 

Vpredu na notebooku beží emulátor Spectra, za ním originál Commodore 64, to sú paradoxy ...


 

Na stole s projektorom sú nachystané dva stroje ZX Spectrum +2, zjavne sú mimoriadne obľúbené pre svoju kompatibilitu

 

 

Jeden z bratislavských SyndiKátnikov v akcii:

 

 

Otvorená mechanika ATARI XF551, kde je pekne vidieť pridané druhé indexové čidlo, nič sa nevŕta, proste zase sa pridá fototranzistor paralelne k pôvodnému indexovému fototranzistoru. Fototranzistor je tak malý, že sa vojde na plocho pod disketu, skutočne zaujímavé riešenie toho istého problému. Mimoriadne podarené riešenie.

Hovorím:"Jé, chalani to je pekné riešenie !".

"To my v Olomouci sme to takhle dělali."

"A prečo ste mi to nepovedali ?"

"Ses neptal ..."

 

 

Vľavo Pavel Urbančík, vpravo Radim Polášek - to som ešte nevedel aké eso má skryté v rukáve ...

dávkoval to po kvapkách ...


 

Takáto kombinácia sa tiež už často nevidí - ATARI 600XL a ATARI 1010 mgtf.

 

 

MBO2 s nadstavbou pre Flashkartu.


 

ATARI sekcia - stojaci Pepax rozjíma, Zdeňek za monitorom a Fandal sa posiluje.

 

 

Na druhej strane v tom istom čase ...

 

 

Večerné debaty.

 

 

Druhý z bratov Bórikovcov v akcii - jeho prst smeruje na monitor.

 

 

"Nádobíčko" Bohdana Milara, rozhodol sa  rozbehať KMK drive, len nahradil HDD kartou.

 

 

Zjavne sa mu darilo, ak mám dobrú informáciu postup by mal byť uverejnený v tohtoročnom Flope, t.j. na Atariáde.

 

 

Jeden vývojový systém, na  ktorom by mal behať Vectrex ... Brňáci ...

(Ale ruka je Fandalova.)

 

 

A zase Brňáci ... VGA výstup a malo by to byť Spectrum.

 

 

Už avizované prekvapenie u Radima Poláška, skúste si tipnúť !

(Dexovi sa ospravedlňujem, že som to tu zabudol spomenúť, Radim to priniesol od neho ... sorry, sorry, sorry Dexi !)

V rámci nadšenia z tejto veci som to zabudol celé uviesť do správnych súvislostí.

 

 

Nebudem dlho napínať  - je to ATR 8000 - CP/M pre ATARI (vovnútri Z80 + 64kB RAM).

 

 

Chlapi v akcii, zľava Petr, Radim, Martin a Honza. Študuje sa manuál pre ATR 8000.

 

 

A teraz bude nasledovať pár záberov ATR 8000 v otvorenom stave, od Radima viem že schéma zase nesedí s tým čo je k dispozícii, to je povedomé ...

 

 

 

 

 

Už spomínaný emeulátor 3.5 FD mechaniky.

 

 

No a to je o tejto akcii všetko, pomaly sa pripravíme (za 4 týždne) na Atariádu v Olomouci, teraz pár dní dám počítačom pokoj, nech si od toho na chvíľu oddýchnem.

___________________________________________________________

18.03.2014

Pri čítaní u Martina (8bity.cz) som zistil, že sa Dex pýtal či tam bol aj nejaký Thomson. Bol - TO8, len som obrázok tak perfektne založil, že som ho našiel až teraz (medzi už vymazanými) ... síce po funuse, ale pripájam ho, ten počítač tam skutočne bol.


___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

3/17/2014 9:51:30 PM #

dex

Svět je malý a o náhody v něm není nouze.
plus.google.com/.../5975419250060866913

dex Czech Republic |

3/18/2014 4:48:29 PM #

Admin

Dex, prepáč Radim mi povedal že to má od Teba, ale nejako som to pozabudol spomenúť, už som to v texte doplnil. Chyba bola iba na mojej strane, dúfam že sa môžem vyhovoriť na vek a akceptuješ ospravedlnenie od "dědka".
Maj sa pekne, Igor.

Admin Slovakia |

3/18/2014 10:53:39 PM #

dex

Nene, nic se přece neděje...
Já jen ATR sice nafotil, ale ještě jsem na uploadnuté fotky nikoho neupozornil. A ono mezitím náhodou probublalo až na Forever.

dex Czech Republic |

10/6/2018 3:52:39 PM #

trackback

Directory  Atari.

Directory  Atari.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: