Kurvítko = Skurvítko ?, part2.

By Administrator at February 07, 2020 08:32
Filed Under: Non-Atari

 

Idem na to bez nejakého ďalšieho úvodu:


Dnes začnem už v prvej časti okrajovo spomenutým televízorom LCD SONY (Bravia), aj keď som samozrejme presne nevedel čo sa časom objaví. Niečo som tam síce na danú tému už popísal, ale to čo je k dispozícii je ďaleko nad mojím očakávaním v tejto oblasti. Dočkal som sa, ale naozaj to predčilo moju fantáziu. TV má v sebe priamo kartu na pripojenie na UPC, už to je "potešujúce" že televízor štartuje tak cca 1minútu, pretože musí previesť tzv. autentifikáciu (musí spoznať že má oprávnenie). Príma, hlavne že si pokecajú a vy čakáte. V dnešnej dobe by to mala byť záležitosť sekundy a nie minúty, to je môj názor.

Ale toto nie je to naj čo ma ňom vytáča. Predstavte si že máte možnosť nastavenia tzv. eko režimu, t.j. či sa vypne TV po 1 alebo 2, 4 hodinách nečinosti, teda ak nestlačíte medzitým niektorú klapku na ovládači. To je fajn, je to zelené a teda mala by to byť paráda. Je tam ešte aj možnosť vypnúť to úplne - čo aj robím. V dnešnej dobe film za 2 hodiny aj s reklamami nepozriete aj keby ste po......

Zapíšete to do TV, zobrazí to a Vy ste spokojný. Lenže prejde pár dní a TV si sám (bože tá umelá inteligencia !) nastaví čas na 2 hodiny a je mu šumafuk čo si Vy želáte. Niekedy to urobí  t.j. prevedie sám túto zmenu po 2 dňoch, inokedy to vydrží týždeň až 10 dní, proste robí si z Vás prču. Vy pozeráte a zrazu Vám vyskočí hláška že za 1minútu sa TV vypne (ak niečo na diaľkovom ovládači nestlačíte) Proste TV trendovo zozelenal, šetrí životné prostredie - a to za každú cenu. Rozhodne viac by prospelo keby z programov vypadli reklamy, to by šetrilo životné prostredie omnoho výraznejšie.

Vec druhá - nastavil som TV programy ktoré ma zaujímajú (v ponuke je ich cca 200), obmedzil som to a vybral 50, ostatné som zmazal, v TV som zakázal aktualizácie nech mi tam ustavične nenahráva ďalšie kraviny. Po pár dňoch televízor začal robiť štrajk, občas po zapnutí dlho rozmýšľa, nenabehne a nasleduje reštart, občas ešte jeden. Proste nie je spokojný a až potom po druhom reštarte nabehne do môjmo nastaveného módu. Po vypnutí nezostáva niekoľko desiatok minút v tzv. hotovostnom stave, každýkrát  štartuje "za studena". Zjavne je nasraný že mu niečo vnucujem. Po pár týždňoch sa to ukľudnilo, síce občas ešte protestuje (skúša či ma "neprebije"), ale vcelka sa to už dalo.

Rozsah prijímania možných kanálov je 0 až 999, čiže miesta je zatiaľ celkom dosť.

Lenže on (TV) po zakázaní nahratia nových programov si vytvoril ďalšie 4 kanály, každý s rovnakým číslom 1000, tie ani nejdú zmazať (nie sú v ponuke editácie programov), zato v Guide sú, aj napriek zákazu tvorby nových kanálov. A z menu Guide sa tieto programy s rovnakým číslom 1000 dajú spustiť ... Tak toto je sila, ale čo už s tým, TV má viac ako 4 roky a teda reklamovať to môžem asi tak na lampárni.

Dá sa to nazvať nadštandartnou službou ? Asi nie.

Samozrejme som potom uvoľnil akutalizácie - paráda, tie 4 kanály TV presunul na voľné miesto za nainštalovanými a ... a nič, ďalšie kanály sa neobjavili. Takže nezostalo nič iné ako tieto konkrétne 4 kanály zmazať (teraz už išli vymazať, mali pekne správne poradové čísla) a potom som reštartoval TV. Bingo ! - objavili sa ďalšie kanály. Po vypnutí zostáva pekne v hotovostnom stave.

Niet nad inteligentný TV (našťastie nemá pripojenie na internet), pretože potom by asi ešte len prišli ďalšie prekvapenia.

_______________________

Sporák Electrolux - blbla elektrická rúra, vypadávala. Zavoláte technika, príde, vymení ochranný bimetalový kontakt proti prehriatiu, cena tak 1 až 2.- Euro za súčiastku - s cestou technika, identifikáciou problému, jeho auto - výsledná cena opravy = 60.- Euro ... Problém ochranného kontaktu je v tom že je to vzájomne nalisované, nie bodovo privarené. Ideálne kurvítko, prechodom el. prúdu tam prebiehajú tepelné javy, sťahuje sa to, rozťahuje - až to povolí a Vy voláte technika - takú súčiastku sami nezoženiete. A namontovaná nová súčiastka (ktorá má v sebe priamo zabudované kurvítko už z výroby) zase čaká na svoju budúcu príležitosť.

_______________________ 

Mnou "hodne obľúbené" kurvitko je zabudované vo firmware disketovej jednotky Atari XF551, po výmene diskety a zmene hustoty (90, 128, 180 alebo 360kB) nepozná že bola prevedená zmena. Vraj je to O.K., potom si neprepíšeme diskety. Do neba volajúca kravina ... našťastie existuje riešenie - patchovaný firmware 7.7. Dnes to síce už asi nikoho netlačí, ale aj tak je desivé čo sa tvrdí že je to systémovou vlastnosťou zariadenia.

_______________________

Domáca klíma najvyššej triedy - Toshiba. Perfektným kurvítkom je tam WiFi modul, cez ktorý môžete klímu zapnúť, vypnúť, nastaviť paramatre. Je to totiž napojené na cloud firmy, teda centrálne riadenie. V mobile ovládacia aplikácia zaberá 80Mbyte (dofrasa čo tam všetko môže byť ? - riadi to burzu v NY ? A čo Tokio ?). Vtip je v tom že cloud často vypadáva, niekoľkokrát do roka a to aj na niekoľko dní. Poviete si, bez diaľkového ovládania sa dá predsa žiť. Dá, samozrejme je to pravda, lenže jednotka ak nemá prístup na cloud pípa ... trebárs 1x za 90 sekúnd, ak je v ráži tak pípa 1x za 15 sekúnd - skúste to v byte počúvať 3 dni v kuse. Pípanie pritom  nie je možné vypnúť ... (staršie WiFi jednotky pritom repráčik nemajú, iba bliká LED na prednom paneli).

Overené, ten kto má stašie WiFi pripojenie - samozrejme to tiež beží cez cloud, ale je to ticho, nepípa. Známy skúšal spustiť svoju jednotku počas výpadku cloudu cez mobil - žiadna odozva softu že je to odpojené od cloudu. Prešli 3 dni a jednotka sa zrazu zapínala a vypínala ako si dodatočne z cloudu stiahla doteraz nevybavené - zaradom naskladané a prijaté povely. Husté, fakt husté. A že Toshibe ten cloud vypadáva ... tak to je husté tak isto.

A keď to funguje tak Toshiba má prehľad kedy chladíte, kedy kúrite (teda ak im to funguje), pomaly vie kedy chodíte aj na WC. (To som nepreveroval.)

A WiFi modul išiel z klímy von.

_______________________

Iste si pamätáte ako Apple úmyselne spomaľoval staršie iPhony - vraj aby dlhšie vydržala batéria. Ale aby sa to aplikovalo na usera po necelom roku od kúpy ? ... Think different ...

_______________________

Pozrime si také kondenzátory - elektrolytické - existujú pre teploty do 85° a 105°. Je jasné že tie na nižšiu teplotu toho nejako extrémne veľa nevydržia. A ak ich prevádzkujete v tepelne namáhanom prostredí tak sa sa po čase prestávame diviť ako sa niečo pos..rie. A ak takýto kondenzátor "strelí" tak je to zvuk ako výstrel z poplašnej pištole. Sajrajt ktorý z kondenzátoru následne vyletí spoľahlivo skratuje všetky súčiastky v svojom blízkom okolí. A máme zarobené na problém ...

Tu pomôže len jedna vec - občas zrakom skontrolovať stav kondenzátorov, hlavne v napájacej časti zdrojov.

_______________________

V starších PC to boli akumulátorky ktoré zálohovali nastavenie BIOSu. Dosť často a po krátkej dobe (niekoľko rokov), vytiekli baterky a gél čo z nich vytekal spoľahlivo a takmer dokonale zničil plošný spoj s jeho cestičkami a tým pádom poslal do večných lovíšť celý motherboard. Riešenie ? - baterku uložiť na extra miesto mimo dosky a tak zabrániť aby sa kurvítko mohlo na doske prejaviť.Lenže - každý si to urobiť nevedel.

_______________________

V ríši mobilných telefónov tu už dlhšie máme tak isto trend ktorý nepoteší - napevno pripojené batérie. Takéto mobily sú vlastne už v okamžiku kúpy odsúdené na pomalé odumieranie. Je to úprava ktorá má slúžiť zákazníkovi - podľa výrobcu ("škoda" len že toto riešenie zákazník neoceňuje.)

_______________________

Toto by si zaslúžilo samostanú kapitolu - niektoré lítiové batérie  z Číny. Na obale veľká kapacita, vovnútri pravý opak. Ktovie či práve takéto praktiky tak isto nedefinujú čínsky tovar ako málo kvalitný a aj hodnoverný.

_______________________

Čítače cyklov batérií v notebookoch. Pri konci skáču údaje od 100% do 0%. A keď to najmenej čakáte tak máte namiesto baterky v notebooku iba čisté ťažítko - bez akejkoľvek kapacity. Šlus a bez zdroja nedáte ani ranu. (Niketoré HP ntb.)

_______________________

Excelentným kurvítkom sú ističe v panelákoch. Na chodbe namontovaný hlavný istič je rýchly, v bytoch pritom stále pôvodné, pomalé ističe. Žiarovka ak sa vypáli zhodí istič - na chodbe, v byte sú ističe v poriadku. A Vy sa aspoň občas možno stretnete zo susedmi. Smile

_______________________

Kombinovaná chladnička s mrazničkou Liebherr - síce ešte v záruke, ale predsa. Prídete ráno ku chladničke a dvere pootvorené. Z ničoho nič, dovtedy absolútne v pohode. Zatvoríte dvere, po pár sekundách - ozve sa tiché "puk" a dvere sa samé pootvoria.  No vec naozaj zaujímavá. Po telefonáte do servisu som dostal info že to robí dverný spínač a teda prídu ho vymeniť. (Dverný spínač je na strane pántov chladničky, čiže dosť ma udivilo že by spínač vedel vyvolať takú silu aby otvoril dvere veľkej chladničky, ale potvrdilo sa to. Ak si predstavíte že to spína iba LED svetlo ...) Budem stručný, servisák prišiel do 2 mesiacoch (!), vraj nové správne spínače neboli na sklade a čakalo sa kedy príde objednaný diel z Nemecka. Medzi nami - ak sa vie že je tam v niektorých sériách chladničky kurvítko tak by som predpokladal že majú na to v servise náhradné diely k dispozícii. Nemali. Po výmene dverného spínača chladnička zase robí to čo má, chladí a otvára sa iba vtedy ak ju otvoríte Vy. Jednoducho zázrak v priamom prenose (pritom konečne robí to čo od nej očakávate po celú dobu).

Poznámka: A tak som mal 2 mesiace pred dverami chladničky položenú basu minerálok - tá zabezpečovala dovretie dverí. Fakt som mal už chuť si ten konktakt sám prerobiť - lenže stále to bolo v záruke ...


Po 26 rokoch odišiel na chalupe bojler, Tatramat 80l, po odpojení a odmontovaní - váha cca 90kg (vlastná váha 66kg), vovnútri bolo cca 14l vodného kameňa (je tam naozaj tvrdá voda). Vymenené za nový, tak isto 80l bojler, uvidíme koľko ten nový vydrží ... ten váži 33kg (MORA).

Vďaka tej vode tak isto odišla práčka, kúpená nová, tiež uvidíme koľko vydrží (Whirpool).

Tak neviem či tieto 2 veci spadajú pod názov na začiatku, pretože som presvedčený že nové veci nemajú zďaleka takú životnosť - nuž tu to len uvádzam aby bolo aj nejaké porovnanie s tým že sa veci dali robiť aj tak aby niečo vydržali.

_______________________


Záverom článku by sa patrilo dodať že dosť často sa stáva že kurvítkom v praxi môže byť aj vlastný užívateľ  zariadenia ...

A ešte dodám, nejako začínam mať pocit že nie je správne si myslieť že pračka má prať, chladnička chladiť, televízor zobrazovať niečo čo od neho očakávate.

Zmierme sa s tým - je new deal, stačí platiť.

_______________________

Tento článok je voľným pokračovaním prvej časti:

Kurvítko = Skurvítko ?

______________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

2/13/2020 8:34:50 PM #

trackback

Directory Non-Atari.

Directory Non-Atari.

Igi blog |

2/14/2020 8:32:13 AM #

Sledge

Mám Bravii podobného stáří (5-6 let) a těch specifických bolístek má taky dost. Párkrát se ten báječný OS, který je mimochodem na 90% založen na nějakém osekaném starém Androidu, ač to výrobce neinzeruje, sekl tak, že byl třeba restart vytažením ze sítě. Pokud mám povolené "červené tlačítko", TV se sama od sebe při sledování některých kanálů restartuje. Vestavěný přehrávač padá s oblibou uprostřed rozkoukaného filmu. Veškeré funkce spojené s Internetem (včetně interního YouTube přehrávače) jsou od pořízení v podstatě nepoužitelné, software něco umí, ale hardware nemá výkon. Naštěstí problém se s přechodem na DVB-T2 řeší sám, televize bude degradovaná na tupé zobrazovadlo a chytrost obstará Raspberry PI s TV hatem Smile

Sledge Czech Republic |

2/14/2020 11:48:31 AM #

Admin

No čo dodať - si spriaznená duša ...

Admin Slovakia |

2/14/2020 12:08:03 PM #

Sledge

Ještě jsem zapomněl - cca půl roku zpět odešel té TV zdroj, a to tak, že začal vyhazovat pojistky Smile TV to naštěstí přežila.

Sledge Czech Republic |

2/14/2020 4:34:43 PM #

Admin

Tak toto ma minulo (našťastie). Zatiaľ.

Admin Slovakia |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch - je to môj pohľad na veci, dúfam že na mojich stránkach nájdete aj to čo hľadáte ...