Nabíjačka olovených akumulátorov, Velleman K8012, Intelligent Lead Accid Battery Charger.

By Administrator at November 11, 2013 07:45
Filed Under: Non-Atari

Dnes nasleduje ďaľší výrobok firmy Velleman s označením  K8012 - jedná sa o nabíjačku PB  (známych aj ako Lead Acid Battery) kyselinových akumulátorov a aj uzatvorených gelových PB, máme možnosť nastaviť napätie pre 6V alebo 12V akumulátory a nabíjací prúd na hodnotu 0.3A pre akumulátory do kapacity 4Ah, pre akumulátory s kapacitou vyššou ako 4Ah je určený nabíjací prúd s hodnotou 1A.


Nabíjačka sa kľudne môže použiť na priame nabíjanie automobilových akumulátorov.


Obvodovo je to dotiahnuté naozaj až do "konca", jedná sa o výborného pomocníka, návrh nabíjačky je naozaj blbuvzdorný, prebieha šetrné nabíjanie a to sa predsa počíta, páni !


 

Celé zariadenie je koncipované tak, že je chránené aj pri prepólovaní akumulátora, t.j. rozsvieti sa príslušná LED a my vieme že sme akumulátor pripojili opačne. Výhodou je že sa nič nestane, zapojíme ho teda tak ako by to malo byť a nabíjame - toto je obrovská pomoc a výhoda pre začiatočníkov. Nabíjanie pekne pokračuje, ku koncu sa zníži prúd a prepne sa na konzervačné nabíjanie, proste akumulátor v žiadnom prípade neprebijeme. A to som už spomínal, že bez akýchkoľvek úprav môžeme túto nabíjačku použiť aj pre gelové akumulátory - modelári sa určite potešia. Ďalšia naozaj potešujúca vec - tiež sa nič nestane ak najprv pripojíme akumulátor a až potom zapneme nabíjačku - tiež to prežije bez úhony. O svojom stave zariadenie poskytuje informácie pomocou štvorice LED diód a tak teda vieme v akom stave nabíjanie momentálne je.


Aby bolo jasné - nie je problém zdvihnúť nabíjací prúd trebárs na 2A - zariadenie to znesie, aj jeho výstupný tranzistor, len treba potom aktívne chladiť ventilátorom jeho chladič, na toto nezabúdajte ! V prípade ak chceme ísť na väčšiu hodnotu nabíjacieho prúdu musíme príslušne dimenzovať aj napájací transformátor ! Odpor ktorý určuje prúd  - základná hodnota 2.2Ω je pre prúd 0.3A, potom sa cez prepínač pridávajú dva paralelne  zapojené odpory 1.5Ω a 1.8Ω, potom je už nabíjací prúd rovný hodnote 1A - nakoniec, pozrite si schému. Schéma je síce relatívne zložitá, ale zapojenie zase zvláda viacero funkcíí a to veľmi dobre. S originálnymi = pôvodnými prepínačmi môžeme pri prerábke ísť s hodnotou prúdu na maximálne 2.5A ! (a zase treba aktívny ventilátor ...)

 

Odporúčaný napájací transformátor by mal dávať na výstupe napätie 18V/AC/1.5A (t.j. na cca 25W záťaž), t.j. dáva striedavé napätie, usmerňovač spolu s filtračným kondenzátorom je už priamo na základnej doske zariadenia. Tak isto sa dá ako náhrada priamo na vstupné svorky pripojiť aj spínaný zdroj 24V/DC/1.5A, poslúži tak isto, v prípade väčšieho požadovaného výstupného prúdu volíme príslušne dimenzovaný spínaný zdroj - až do 3A.


Balenie ako vždy v peknej úhľadnej krabičke, ktorá ako vždy obsahuje všetko potrebné pre stavbu - dosku plošných spojov, súčiastky pekne zaradom tak ako postupuje inštrukčný manuál. V tomto smere sú stavebnice Velleman vždy perfektné.

 

 

Kto to chce postaviť do konkrétnej krabičky má aj popisku na jej predný panel, pripojenie do siete 230V, konektor má priamo v sebe zabudovanú poistku, sieťový vypínač, robustný chladič na výkonový tranzistor, prepojovací káblik, konektory pre fastony atď.

 

 

Velleman veľmi dbá na to, aby ste mali poruke všetko čo treba k zostaveniu ich stavebnice a teda pre mňa v tomto smere nenasledovalo žiadne prekvapenie, perfektné ako vždy.

 

 

Tu už je čiastočne osadená doska súčiastkami, diódy sú na 3A, t.j. spokojne môžeme zdvihnúť nabíjací prúd na vyššiu hodnotu, len treba dimenzovať chladenie na aktívnu verziu - treba potom prídavný ventilátor. Diódy som radšej umiestnil dosť vysoko nad plošný spoj (1cm), aby sa dobre chladili, miesta je tam dosť a dosť. Jediná vec čo nie je pribalená je silikónová pasta pod výkonový tranzistor, keďže to doma mám tak som to nemusel ďalej riešiť - ale ak to budete zostavovať na tú pastupod výkonový tranzistor nezabudniite. Pasta slúži pre lepší odvod tepla z výkonového tranzistora smerom na chladič. Na poslednom obrázku zariadenia je vidieť mierne vytlačenú pastu po obvode výkonového tranzistora (nadbytočná pasta tvorí biele čiarky po jeho obvode).

 

 

A záver - skoro už kompletne osadená doska (chýbajú už len LED-ky), horný prepínač je na nastavenie nabíjacieho prúdu 0.3A/1A, pod ním je prepínač pre akumulátory na 6V/12V. Ak používate nabíjačku iba na 12V akumulátory môžete na jeho miesto "natvrdo" dať prepojku namiesto prepínača - ušetríte prepínač.

 

 

Jedinú zmenu oproti originálu som urobil tú, že chladič u mňa "nesedí" pevne na doske plošných spojov, ale je pozdvihnutý asi do výšky 4mm nad základnou doskou, t.j. lepšie využívam chladenie, pretože inak celá spodná časť nie je schopná priamo odvádzať teplo (originál leží priamo celou plochou chladiča na základnej doske) - čo by bolo škoda. Nie je to nič svetoborné, ak túto stavebnicu máte iste pochopíte čo som tým chcel povedať, ale aby to bolo názornejšie, dávam sem aj obrázok ... šróby dajte tým smerom kde je dosť miesta, takže obrázok je len názorný príklad a nie dogma ... chladič sa dá vyzdvihnúť aj vyššie.

 

 

Ja používam túto nabíjačku (mimo iného) napríklad pre kyselinový uzatvorený akumulátor PB 12V/10Ah, nabíjam ho prúdom 1A, zatiaľ mi plne postačuje tá doba nabíjania. Akumulátor používam na rozdielne veci - elektrický zdvihák na auto (je teraz sezóna výmeny kolies), elektrický kompresor na dofúkanie pneumatík, napájam s ním astronomický ďalekohľad, teda jeho polohovanie (je na 12V), používam ho na svietenie LED-kami. Iné možnosti použitia sa samozrejme nevylučujú. Pri "skúškach" s  týmto akumulátorom napríklad na jedno nabitie boli bez problému nazdvihnuté el. zdvihákom na jeden záťah postupne 3 autá - Hyundai ix35, Toyota Auris a Ford Mondeo (na nich výmena všetkých kolies) a aj boli dofúkané ich pneumatiky a kapacita uvedeného PB akumulátoru na to v pohode stačila. Používam typ PB aku ktorý je na fotografii pod týmto textom - Shimastu NPG 10-12.

Zapojenie tejto nabíjačky, teda schéma + manuál+ oživenie zapojenia je napríklad k dispozícii na tomto linku, je to na konci stránky:

Velleman K8012 lead acid battery charger kit

______________________________________________________

Jedna z možností ako to bude vyzerať zakrytované -  je použitá iná skrinka ako pôvodná, toto som postavil síce už pred pár rokmi, ale funguje to na jedničku dodnes. Na obrázku sa nabíja 6V akumulátor, v podstate je už nabitý, prúd tečie iba 68mA, dorobil som si tam ampérmeter, pekne vidieť koľko sa do akumulátora v skutočnosti "láduje". Výhodou je že aku nie je možné "prebiť", automatika sa postará že je nabitý tak ako treba (aj v prípade 6V a aj 12V). Použitá krabička je kovová a má v sebe na zadnej stene ventilátor 40x40mm (pôvodná krabička obsahovala páskovú jednotku) - takže elektronika sa v žiadnom prípade neprehreje. Ventilátor beží na 8.5V (rozbieha sa na 12V), jeho prevádzka je absolútne tichá. Predný panel som si urobil sám, nepoužil som dodávanú samolepku na predný panel - mám použité iné rozmery. Použité trafo mám 17V/AC/1.5A, v pohode funguje, myslím si že bez problémov môže byť použité aj trafo 15V/AC/1.5A,pod túto hodnotu by som už nešiel.


______________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

12/8/2018 7:36:27 PM #

trackback

Directory Non-Atari.

Directory Non-Atari.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch - som už na dôchodku, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy vo viacerých denníkoch - až som pred rokmi nakoniec zakotvil v jednom denníku kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.