Plotter "Mondrian".

By Administrator at November 30, 2011 21:24
Filed Under: Non-Atari

Pretože som nejako "zatočil" práve k tomuto typu zariadenia aj pri ATARI, tak samozrejme je možné takéto zariadenie použiť aj inde, napríklad k PC a podobne. Podrobných popisov ako na to je naozaj poskrovne a tak sa väčšinou každý vydá na cestu" nejako bolo, nejako bude, alebo uvidíme a väčšinou potom nevidíme ...". Týmto článkom by som chcel ozrejmiť že sa to dá aj inak a celkom profesionálne - je to plotter "Mondrian", ktorý bol uverejnený v časopise Elektor (nemecké vydanie) v roku 1988 (januárové a februárové číslo). V našich končinách bol vtedy k dispozícii podrobný len popis ALFI plottera, ale toto je iná "káva". Vtedy dostupnosť takéhoto článku u nás bola nulová a pritom sa jedná o veľmi kvalitný plotter aj po takom čase od zverejnenia. Presnosť vedenia je pri 100 krokoch na otáčku 0.19mm, pri HALF step prevádzke sa zvyšuje presnosť pod 0.1mm a to je viac ako slušné na takýto typ zariadenia a možnosť kreslenia 3 farebnými perami tiež nie je na zahodenie.

 

Dopredu upozorňujem že tento typ nie je vhodný na priame kreslenie na plošné spoje !!!


Pre fajnšmekrov - ešte sa dá zohnať táto knižka (má 63 strán, je v nemeckom jazyku, cena okolo 20.- Euro, ale môže byť aj vyššia), kde je popis ešte podrobnejší, na nete sa dá objednať aj software.

 

 

Plotter je urobený na použitie 3 pier, t.j. môžeme počas práce meniť farby kreslenia. Celé ovládanie beží cez 8 bitov, pritom môžeme samostatne alebo spoločne poslať pulzy na obidva motočeky, meniť na každom prevádzku na HALF/FULL step, ďalej meniť spoločne alebo samostatne smer otáčania jednotlivých motorčekov a meníme aj farbu pera.

 

 

 

Na jeho popise je výborné to, že je podrobne popísaná stavebná časť, podrobne je popísaná elektronika a na záver je aj popis ako naprogramovať vstupy na plotteri aby robil to čo od neho očakávate. Nechýba ani doska s pološnými spojmi a na môj údiv sú ešte aj dnes normálne dostupné obvody MC3479 (veď je to už od uverejnenia 23 rokov !, majú ich v GM, kus za necelých 6 Euro, musí to byť dobrý obvod ak je štvrťstoročie v predaji ...), ktoré slúžia na ovládanie krokových motorčekov. Takže kto sa do toho pustí môže použiť aj originálnu elektroniku a dosku plošných spojov - to je úžasné. Krokové motorčeky sú bipolárne, teda dve samostatné vinutia a počet krokov je na jednu plnú otáčku 100, ak použijem half-step na to treba potom 200 krokov na otáčku. Dajú sa použiť aj unipolárne motorčeky ak majú 6 vývodov, pretože potom je možné tieto vinutia oddeliť. Väčší problém teda bude zohnať tie krokové motorčeky, ale ak má niekto zásobu mechaník FD 5.25 tak tam tie krokáče určite nájde. Popis nejde do podrobností pri použití elektromagnetov pre perá, ale zo schémy je vidieť že zapojenie používa "šetriaci" mód nielen na motorčeky, ale aj na elektromagnety  kde plný príťah (zopnutie) zabezpečí kondenzátor a potom prídržný prúd je zmenšený pomocou sériového odporu. Len tak medzi rečou - dosť často sa zabúda, že pri položení pera a jeho zdvihnutí treba počítať s krátkym programovým oneskorením, cca 50 až 70ms, inak budete prekvapení čo sa kreslí na papier.

Ešte k ku krokovým motorčekom, mali by mať odpor vinutia cievky medzi 30 až 40Ω, elektronika zabezpečuje, že po skončení pulzu sa v cievke zníži prúd na hodnotu cca 65mA a tak sa motorčeky neprehrievajú. ďalšie podrobnosti sú priamo v pdf materáloch.


Môžete použiť aj unipolárne motorčeky s 5 vývodmi, ale potom treba zmeniť elektroniku, nie je to až taký problém, ale zase treba vedieť čo a ako. Ak použijete krokový motor s 5 vývodmi - pozor - v žiadnom prípade potom nemôžete použiť originálnu elektroniku ! Tam by som to potom videl na obvody L297 a ULN2003a. Kedysi boli bezvadné obvody SAA1027 na unipolárne motorčeky, ale už dávno nie sú k dispozícii - tam bolo všetko na jednom čipe.


Ďalšia vec je to že ak by sme rozšírili mechaniku plottera, tak môžeme urobiť plotter celkom slušných rozmerov, terajšia veľkosť bez problémov zvláda A3, v návode píšu aj A2, tak mne osobne tá A3 stačí. Už pri zbežnom pohľade je jasné, že v jednoduchosti je sila, nepoužívajú sa koncové dorazy, zase nie je to až taký problém dorobiť. Prednosťou je nízka cena za tak kvalitné zariadenie.

 

Celý popis je v nemčine (deutsch).


Nasleduje prvá časť popisu, mechanické diely, elektronika, zapojenie súčiastok na základnej doske:

Mondrian1.pdf (4,00 mb)

 

Druhá časť popisu, popis riadiacich bitov, riadiace algoritmy:

Mondrian2.pdf (2,34 mb)

 

Tretia časť, základná doska:

Mondrian3.pdf (512,90 kb)

 

Celkový pohľad:

Mondrian4.pdf (836,90 kb)


______________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

12/8/2018 7:36:21 PM #

trackback

Directory Non-Atari.

Directory Non-Atari.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: