Repasovaná - ATARI XF551 - recondition - 9.

By Administrator at februára 15, 2014 02:20
Filed Under: Atari

New index sensor.

 

Ako urobiť z disketovej jednotky ATARI XF 551 jednotku obojstrannú (double sided). Nový indexačný snímač, ktorý funguje obojstranne.

 

 

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.


Načo je to dobré?


Originálna jednotka ATARI X551 nevedela ukladať na druhú stranu diskety tak ako to vedela disketová jednotka ATARI 1050, tá zas potrebovala mať na druhej strane diskety urobené "vykusnutie", aby bol možný záznam. Disketová jednotka ATARI XF551 síce vie ukladať priamo 360kB dát, ale nevie priamo po otočení diskety ukladať v jednotlivých formátoch 90, 128 a 180kB na druhú stranu. Používa totiž na sledovanie otáčok disketovej mechaniky indexačný otvor (ten zase napríklad disketová jednotka ATARI 1050 vôbec nepoužíva). Takže musím vyriešiť otázku obojstranne použiteľného indexačného otvoru. Už som o tom niečo napísal, ale dnes chcem ísť inou cestou a urobiť to trošku odlišne ako sa to robilo doteraz.

 

Táto jednotka ktorú som prednedávnom kúpil to mala už urobené - svojským, jednoduchým spôsobom, ale chcel som to mať trošku elegantnejšie. A aj snímač zo spodnej strany trčal von a tak sa to ľahko mohlo o niečo zachytiť a ulomiť. Áno, dá sa s tým žiť, je mi jasné že sa to robilo naozaj pred mnohými rokmi (zodpovedajú aj použité súčiastky), ale prečo to neurobiť o ždibec elegantnejšie keď sú veci k dispozícii ...

 

 

Dtto:

 

 

Použil som k tomu naozaj len pár súčiastok - presne sú iba dve - reflexný optosenzor CNY70 a 1ks odpor 220Ω.

CNY70

 

Takže tých súčiastok nie je až tak veľa. Videl som na webe CNY70 zapojené aj s odporom 75Ω, ale to dôrazne neodporúčam - nechceme predsa jednorázovo zapisovať na povrch zotrvačníku ... (nechcem z toho robiť laser ...) a ten prúd LED-kou bude hodne, hodne vysoký, takže tých 220Ω je rozumným kompromisom a prúd cez LED je potom asi 17.9mA čo v pohode znesie.  Ak trváte na väčšom prúde použite odpor 180Ω, tých 25mA cez LED bude až - až. Zotrvačník na mojej disketovej jednotke už mal na sebe nalepený kruh čiernej farby a na ňom bol tenký pruh Alu fólie. Lenže ja nebudem snímať na povrchu zotrvačníku, ale na jeho obvode a tak teda musím niektoré veci dopredu nachystať. Proste som chcel znížiť "stavebnú výšku" celého diela, dal som si podmienku že to nesmie trčať nad obrys mechaniky - čo sa aj nakoniec podarilo.


 

Neviem čo to bola za samolepka, ale nijakovsky nechcela ísť dolu, až som sa naštval  a nechal som ju tam, pretože to bolo najrozumnejšie riešenie. Pretože som snímač chcel umiestniť na iné miesto tak som celý zotrvačník nastriekal čiernou farbou (3x) a na okraj obvodu som umiestnil Alu fóliu - prichytená je zase raz obojstrannou lepiacou páskou.  Jej rozmery sú 4x 12mm.
Nastriekať zotrvačník nie je nič zložité - stačia 4ks papiera formátu A4, pekne sa to zastrčí až skoro do polovice zotrvačníku a tak tými 4 kusmi papieru pekne zakryjeme celé podložie zotrvačníka a disketovky. Môžeme striekať. Použitá je matná čierna farba, lesklá sa nehodí ! Odlesk na obrázku je od blbého osvetlenia čo mám k dispozícii (bočné svetlo).

 

 

 

Na obrázku je vidieť v ľavom hornom rohu ešte pôvodný homemade snímač, ktorý chcem nahradiť niečím komornejším. Snímač v tejto polohe nahrádza pôvodný indexačný otvor a slúži aj ako indexačný otvor pre druhú stranu diskety, t.j. dokážeme formátovať a zapisovať aj na druhú stranu diskety.

 

 

Teraz sa zameriam na pôvodný snímač indexačného otvoru, prívody k nemu sú na obrázku vyznačené červenou šipkou. Dôležité sú pre nás jeho dva prívodné kábliky - žltý a hnedý.

 

 

Tieto dva kábliky odpájkujeme a následne ich prestrčíme na druhú stranu disketovej jednotky. Nebojte sa - je tam na to miesto a aj otvor. Pôvodný snímač už nebudeme v ďalšom potrebovať, ale nechám ho na pôvodnom mieste - nikomu a ničomu nezavadzia v ďalšom prerábaní.

( Len tak pre inšpiráciu - možno by to po jeho odmontovaní bolo vhodné miesto na nový senzor hustoty.)

 

 

Tu sú už vyvedené kábliky na druhej strane.


 

A teraz jednoduchá schéma čo treba a ako prepojiť, najprv pohľad z prednej strany, pod ním pohľad na zadnú stranu CNY70, nápis musí byť na pravej strane ak sa pozeráme zozadu, potom platí rozloženie nakreslených prívodov:

 

 

Tak už vieme čo nás čaká a neminie, ideme ďalej ...


Následne si začnem chystať reflexný optočlen CNY70 na svojej doštičke, zase ho stačí prilepiť sekundovým lepidlom - 2 kvapky bohate postačujú.


 

Dtto ...

 

 

Dtto ...


 

Na tomto mieste bude reflexný optočlen umiestnený.

 

 

Medzera medzi stenou zotrvačníku a reflexným optočlenom je nastavená na 2mm, čo je kompromis medzi citlivosťou a potrebným prúdom do LED diódy, ale v tejto funkcii to bohate vyhovuje. Vľavo na zotrvačníku je vidieť nalepenú Alu fóliu na ktorú optočlen potom reaguje a vytvára potrebných 300 impulzov/min.


 

Dtto ...

 

 

Už osadený reflexný optočlen CNY70, je už kompletne pripojený na napájanie a aj vývody od pôvodného fototranzistoru sú tak isto zapojené.

 

 

Na tomto obrázku je vidieť odkiaľ som bral napájanie pre infra LED diódu optočlenu - biely = Gnd, červený = +5V. Beriem to priamo z napájacieho konektoru pre disketovú jednotku, ktorý je pripojený na základnú dosku zdroja.

 

 

Celkový pohľad, výhodou oproti predtým použitému riešeniu (s ktorým som túto jednotku dostal) je to, že to celý indexový senzor teraz už vôbec netrčí nad úroveň disketovej mechaniky a tak teda mechaniku môžeme spokojne preklopiť a položiť na stôl bez toho aby hrozilo že sa niečo odlomí - sú tam tak ešte k dobru celé 3mm miesta na výšku. To je hodne príjemné. (To čo tam bolo predtým by sa už odlomilo ...). Ešte sa vrátim k tej hodnote odporu 220Ω pre infra diódu - ak by Vám to náhodou nešlo a bolo by to tým prúdom, stačí pridať paralelne k 220Ω odporu ešte jeden odpor 1kΩ a máte potrebných 180Ω, ak to nepôjde ani tak, tak je potom problém medzi stoličkou a touto mechanikou ... Mne to chodí naprosto spoľahlivo s predradným odporom 220Ω a preto ho uvádzam aj v schéme.

 

 

A záverečný detail:

 

 

A už je hotovo, teraz zostáva to len zase kompletne poskladať a začať používať !

 


Záver:

Ak ste previedli všetkých uvedené zmeny ktoré boli popísané v tejto rade o úpravách disketovej jednotky ATARI XF551:


- máte pred sebou poriadne vylepšenú disketovú jednotku

- s podstatne menšou základnou spotrebou (máte vymenené obidva zdroje 5V a 12V), spotreba

  je teraz približne polovičná

  (už v žiadnom prípade nehrozí prehriatie disketovovej jednotky - ani pri nepretržitej prevádzke)

- máte ju 2x rýchlejšiu

- k dispozícii máte minimálne 2x väčšu kapacitu na ukladanie na disketách

  (máte z nej teraz predsa skutočne obojstrannú disketovú mechaniku - toto platí ak máte diskety

   z A1050-ky kde sa doteraz zapisovalo iba maximálne na jednu stranu 128kB)

- disketová jednotka má v sebe možnosť prepínať 2x operačný systém (pôvodný OS alebo Hyper XF)

- viete za chodu zmeniť na disketovej jednotke používaný operačný systém

  (vďaka prepínaču a tlačítku Reset)

- vie čítať a aj zapisovať na obidve strany aj pri prelepených a "nevykusnutých disketách"

- je síce ešte pár vecí čo sa s tým dá urobiť, ale nateraz to myslím bohate stačí.

 

Kto sa do tých úprav pustí - želám mu príjemné výsledné chvíle pri zariadení, ktoré sa vie odvďačiť za tie zmeny naozaj príjemnou prácou a nepomerne príjemnejším prostredím nielen pre Vás, ale aj pre diskety vďaka podstatne menšiemu vývinu tepla. A je to úplne iný zážitok ako robiť z SD náhradami disketových jednotiek. Škoda že tieto vylepšenia nemala ATARI XF551 priamo od výroby, vtedy pred rokmi by to bola absolútna bomba na trhu ..., ale čo už s tým, prešustrovali sa aj iné veci.

_______________________________________________________________________________

Zoznam všetkých pokračovaní o úpravách disketovej jednotky ATARI XF551:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARIXF551-recondition-0.aspx

_________________

Čo bude nabudúce:Čo sa nevošlo do predchádzajúcich dielov o prerábke ATARI XF551 a nakoniec som to vo výsledku nepoužil ...

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments are closed