Benchmarks SBC6502.
Časopis Practical Electronics vydanie 07/1984 (začiatok je na strane 34, primárne je článok určený popisu počítača Sinclair QL) mal v sebe popis benchmarkových testov niektorých počítačov, tak isto tam boli aj uverejnené 4 jednoduché programy určené na toto testovanie. Objavil som to pri prechádzaní ročníkami uvedeného časospisu - a tak som si povedal prečo by si si neotestoval svoje domáce SBC6502 a neporovnal si výsledky s počítačmi uvedenými v uverejnenom teste ? A výsledky porovnania sú dosť zaujímavé.
A tak teda idem na to, tu sú spomínané 4 benchmarkové testy, sú tak krátke, že si ich bez problému "naďatlujete" do svojho počítača aj Vy:
10 REM Benchmark ONE
20 FOR I=1 TO 500
30 PRINT "HELLO"
40 NEXT I
10 REM Benchmark TWO
20 FOR I=1 TO 3000
30 X=45
40 NEXT I
10 REM Benchmark THREE
20 FOR I=1 TO 3000
30 X=X+1
40 NEXT I
10 REM Benchmark FOUR
11 X=.5
20 FOR I=1 TO 3000
30 X=COS(X)^3
40 NEXT I
Jediná zmena oproti článku je v benchmarku č.4 kde bol riadok č.11 uvedený ako riadok č.5, ale myslím si že táto zmena skutočne nemá nejaký zásadný vplyv na rýchlosť prevádzania daného programu, zmena je mimo potom prevádzanej testovacej slučky.
A na záver sa patrí dať tabuľku ktoré počítače boli navzájom porovnané (údaje o výsledkoch ostatných počítačov mimo SBC6502 sú prevzaté priamo z pôvodného článku - nie sú tam uvedené údaje v desatinách sekundy):
Prevzatá tabuľka z článku Practical Electronics.
Tie isté testy prevedené na SBC6502 pri rôznej rýchlosti.
Tabuľka doplnená do tohtoto článku dňa 02.10.2019 o kompletné rýchlosti ktoré som na SBC6502 otestoval.
Výsledky sú naozaj zaujímavé, je vidieť kde ktorý počítač brzdí zvolený spôsob zobrazovania, ten môj krpáň ktorý toto obmedzenie samozrejme nemá (akurát sa všetko posiela na výstup cez klasický Hyperterminal sériovou linkou 115.200Bd, počítač je s Win7) medzi nimi vôbec neskončil zle, Atari som ani radšej s tým jeho pôvodným Basicom netestoval, nech mi to nekazí náladu, s Turbo Basicom by to bola asi aj pre Atari iná káva, ale to zase nie je origo Basic čo je dodávaný v počítači. Pretože výsledky ma fakt zaskočili tak som to testoval tak že som slučku predĺžil v každom teste radšej 10-násobne (riadok 20 prvý test I=1 to 5000, v ostatných troch testoch I=1 TO 30000) a až potom meral stopkami a na záver som to potom už iba delil :10, pretože ten prvý test som bol schopný odchytiť tak na čas 0.9 sekundy, meral som na stopkách v mobile. Napríklad potom po 10x zväčšenej dĺžke ten posledný štvrtý test mi trval 13min.20secs. = 800secs. A keď som sa na to pozrel - iba v teste č.2 bol o pár % rýchlejší počítač Vector a v teste č.4 zase počítač QL - tak to naozaj nie je zlé ! A to sú tam počítače čo majú rýchlejšie hodiny na procesore a to dosť podstatne, a papierovo je tam aj výkonnejší 32 bit procesor (síce len interne).
Moje SBC6502 beží na frekvencii = 1.8432MHz, ten prvý test ma zaskočil svojou rýchlosťou prevedenia. Na tohoto krpca tie výsledky fakt nie sú zlé. Myslím si že je dosť jasné že som sa občas schuti zasmial, skutočne som takéto niečo nečakal - ani náhodou. Pri vyhodnocovaní som sa naozaj dobre pobavil.
Laik žasne, odborník je v pérdeli.
(Stále ma máta že SBC6502 skúsim pretaktovať smerom nahor, potom by to mohlo byť ešte zaujímavejšie.)
Nuž - ak máte chuť otestujte si svoju mašinku ako zvláda tieto 4 veľajednoduché testy a dúfam že aj potom budete naďalej dobre a kľudne spať.
A pozor pri niektorých počítačoch, ak si tam trebárs dáte ako ja 10x dlhšie testy tak to naozaj môže byť časovo dosť náročné.
___________________________________________________________
Doplnil som tabuľku už aj o Jirkove testy (a že ich je - poslal mi aj nejaké výsledky testov do mailu, trošku som teda tabuľku upravil, pridal som tam aj celkový čas prevedenia všetkých testov), ešte nasledujú Jirkove poznámky:
Poznámky:
- u BBC Mastera jsem udělal mimo klasický test ještě úpravu kódu, kdy jsem v testech 1, 2 a 3 označil proměnnou I (a X) jako integer (přidáním symbolu %); ve 4. testu se X musí ponechat jako real, takže jsem "integer test“ neprováděl (připadá mi neuvěřitelné, že ten integer v počítadle měl docela znatelný vliv i na print v prvním testu)
- U BBC Mastera jsem prováděl všechny testy vždy s desetinásobným počtem průchodů a výsledný čas dělil deseti
- u kapesního Casia se nedá realizovat onen výpis „HELLO“, protože má displej jen se dvěma řádky a pořád se ptá na pokračování výpisu
- kolonka měření udává, jestli bylo pro měření použito interní funkcionality daného počítače (a výsledky jsou tak přesné) nebo jestli jsem čas měřil ručně na stopkách (na mobilu)
No a už poďme na prekopanú a doplnenú tabuľku (Jirko dík!), všetky uvedené časy sú v sekundách, rozhodol som sa zoradiť počítače podľa výsledkov testov (teda vždy platí súčet jednotlivých testov), SBC je tu v tabuľke s taktom =1.8432MHz:
Vysvetlivky k tabuľke:
? - neznáme, pôvodný zdroj neuvádza
Comp. - čas spočítaný počítačom
Hand. - čas načítaný ručne
* - nie je prevediteľné, preto nie je ani spočítaný celkový čas
Ták, 3.miesto, slušné ...
*******
Doplnená tabuľka - radšej to už ani nebudem porovnávať. Paráda !!!
********
Pôvodný Basic v Atari mi moje predtuchy o poriadne dlhom čase naplnil (vrchovate ...). A SBC6502 v tomto porovnaní stále vôbec nevychádza zle. Richard.W. Weiland, ktorý preportoval kód 8080 Microsoft Basicu na kód 6502-ky odviedol skutočne veľmi slušnú prácu (a myslím si že dodnes nedocenenú). Je zaujímavé že rýchlosť tohoto Basicu sa blíži rýchlosti Turbo Basicu v Atari ... a to je už naozaj iný "bumbrlíček" (aj svojou veľkosťou).
Len pripomínam že Atari má tiež 8kB Basic, ale má "barličku" v podobe ďalších 14kB k dispozícii v ktorých je vlastný operačný systém. Potom sa nedivme že je tam aj grafika, player-missile grafika, zvuk, ovládanie joystickov a pod. Tu v SBC6502 je všetko "narvané" len do 8kB, práve preto ma udivuje ako je to dobre urobené (na tú dobu). A nakoniec, Basic pre Atari vznikol až o pár rokov neskôr.
No čo, benchmarky sú na to aby nám buď zdvihli povedomie, alebo aby nás s naším počítačom zakopali poriadne hlboko do zeme. V každom prípade je to zaujímavé !
___________________________________________________________
Návrat do všetkých pokračovaní o SBC6502:
http://blog.3b2.sk/igi/post/Directory-SBC6502.aspx
____________________________________________________________
Vaše hodnotenie, Rate post: