SBC6502 - 29 - konektory J4 + J5. J4 - 3x 8bit port, J5 - power supply.

By Administrator at October 13, 2019 20:30
Filed Under: SBC6502

 

Konečne som sa k tomu "dokopal" a kompletne som na základnej doske zapojil celú 8255A-ku (teda všetky tri 8-bitové porty uvedeného čipu) na jeden jediný konektor - J4. Niečo mám v pláne (teda celkom nie v pláne, pretože už to mám slušne rozrobené - aj programovo) a tak potrebujem aby mi išli všetky 3 porty na jednom konektore. Doteraz som tam mal pripojený len port A, zem a +5V - pozri pripojenú dosku s LED. No a teraz tam potrebujem tých portov mať k dispozícii viac. Ľahko sa povie, do prerábky hotovej veci sa každý nerád púšťa (hlavne po 3 rokoch), ale tie overclockingy na počítači SBC6502 ma naozaj nabudili a teda odobral som vrchný kryt, niektoré vodiče som odpojil a pripájkoval som ďalšie potrebné vodiče + som pridal nový napájací konektor J5 ktorý je určený pre použitie na novej prídavnej doske.

   

Pri terajšom návrhu zmeny sa mi ukázalo že bude najlepšie ak budem data 8255A-ky hnať iba cez jeden konektor J4 a predné konektory J1, J2 a J3 vôbec nepoužijem (tieto som dokonca teraz úplne odpojil, teraz sú na doske naozaj iba na "okrasu"). Niekedy až život časom ukáže čo je lepšie riešenie - práve preto som pridal aj extra napájací konektor J5 pre budúcu "hornú dosku". Tam je Gnd, +5V a aj potrebných +12V.


 

Pripomeniem rozloženie konektorov.

Rozloženie J4:

Horná rada (ďalej od nás), zľava doprava:

1, 3, 5, 7, 9 atď. až 33

spodná rada, bližšie k nám, zľava doprava:

2,4,6,8,10 atď. až 34

 

A  teraz nasleduje zapojenie jednotlivých portov PA, PB a PC čipu 8255A na konektor J4:


 

Bola to celkom prplavá robota, sami viete ako sa "dobre" lezie do niečoho čo už dlhšie funguje bez problémov (dosť dlho na to aby ste boli spokojní) a Vy to po rokoch začnete "pitvať" a ešte k tomu je to celé prepojené káblikmi. Záver ? - operácia sa podarila, operovaný pacient (SBC6502) naďalej žije a ja môžem ďalej rozmýšľať nad tým na čo to chystám. Len pripomínam - použitý konektor J4 je 34-pinový, teda niekoľko jeho pinov zostáva nezapojených (zostáva miesto pre ďalšie dodatočné signály ak sa ukáže ich potreba).


Pri prerábke  som odpojil z konektoru J4 doteraz existujúce napájanie +5V, pretože sa na ďalšiu chystanú dosku dostane +5V inou cestou (tam potrebujem mať nielen +5V ale aj +12V) - na to slúži nový, tak isto pridaný ďalší konektor J5:

 

Nový, pridaný "napájací" konektor J5, jeho umiestnenie som zvolil čo najbližšie

k DC/DC meniču, odtiaľ sa na prídavnú dosku dostane Gnd, +5V a aj +12V.


Čo to bude ? Dopredu to tu teraz neprezradím, až bude hotovo, síce čiastočne to už žije, ale ešte s tým bude robota. Teraz už začína byť jasnejšie prečo som na začiatku volil napájanie zdrojom 12V a nie priamo 5V - potom by som totiž zase niekde musel tých pre mňa potrebných 12V zase vyrábať.

__________________________________________________________

Návrat do všetkých pokračovaní o SBC6502:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-0-UvodIntroduction.aspx

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

10/13/2019 8:35:30 PM #

trackback

Directory SBC6502

Directory SBC6502

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: