SBC6809 - step3 - extended board 6809 +8kB RAM. Part-9.

By Administrator at June 21, 2021 10:50
Filed Under: SBC8085-NCB85

Osadená MMU a zadrátkované pripojenie 74LS00 + RAM 6264.

 

Teraz do rozširujúcej dosky pridám SBC6809 ďalších 8kB RAM, teda je potom k dispozícii 40kB RAM. Nečakal som žiaden zázrak, ale drobné "zádrhely" sa predsa len objavili. Vyzerá to tak že Co-Co akosi nie je pripravené mať viac ako 32kB RAM, minimálne dostupný firmware ma v tom utvrdzuje. Po spustení SBC6809 to zostane "visieť" a po cca 5 sekundách je možné stlačiť 2x Enter a konečne sa v Hypertermináli ukáže odozva.


Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.


Zapojenie vyžaduje aby čip 68B50 už fungoval v zapojení cez MMU !

(popis je v minulom článku)

 

Teraz k technickému riešeniu:

Pretože som nechcel "vyťahovať" zo základnej dosky potrebné signály Memory Read a Memory Write pomocou dvoch vodičov tak som na tejto doske nanovo pre ich tvorbu použil jeden obvod 74LS00 (74ALS00). Síce to duplikuje už vytvorené signály na doske motherboardu - ale takto nemusím zasahovať do motherboardu. Zase daň niečo za niečo. Obvodová zložitosť ? Nič strašné, je to 1 čip navyše.


Poďme na vlastné zapojenie:

 

 

 

RAM je naozaj zväčšená, akurát ak zavoláme ? MEM (ak nemáme nahratý žiaden program) dostaneme záporné číslo. Nedalo mi, hľadal som riešenie, ale odpoveď je veľmi jednoduchá, ak si napíšete tieto 2 krátke riadky tak vždy dostaneme správnu odvoveď na veľkosť dostupnej RAM:


32500 IF MEM =>0 THEN ? MEM

32510 IF MEM<0 THEN ? (MEM+65536)


a takto je problém vyriešený. Jednoduché, nie ? Takže - ak Vám nevadí trochu zvláštny štart a výpočet voľnej RAM pomocou 2 riadkov tak máte k dispozícii 40kB RAM. Proste akonáhle je program dlhší ako 8kB tak začne premenná MEM správne počítať veľkosť voľnej RAM. Pretože zväčšenie RAM bolo len také zahrievacie kolo tak táto "zvláštnosť" ma nijako neobmedzuje, nakoniec - RAM sa dá vždy z pätičky vybrať - alebo zablokovať prístup do nej pomocou DIP switchu (na to tam je - mimo iného, ale to teraz popisovať nehodlám, je to celé zapojené na univerzálke, takže predrátkovať podľa potreby sa to dá vždy, ako vidieť na doske je voľného miesta viac ako dosť).

 

Na mieste 74LS00 som otestoval aj čip 74ALS00, obidva typy idú naprosto bez

najmenších problémov, t.j. sú zameniteľné. Použitá RAM 6264  má

prístupovú dobu 100ns (pomalšiu nemám).

 

Jediným problémom pri stavbe bolo málo miesta pre drátkovanie, RAM sa nachádza príliš blízko ext. bus konektoru, je tam potom spústa vodičov. Ale popasoval som sa s tým a aj napriek tomu som zapojenie dotiahol do funkčného stavu.

 

Ak ľavé oko dovolí, tak ako ďalší krok bude nasledovať pripojenie čipu 8255A, t.j. budú k dispozícii 3x 8bit porty ktoré môžeme ľubovoľne nastaviť ako vstupné alebo výstupné - ideálne na nejaké ovládanie a riadenie.

_____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

6/21/2021 10:55:18 AM #

trackback

Directory SBC.

Directory SBC.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.