Tipy a triky 027. Tips & tricks. OS Atari a prístupová doba Eprom ...

By Administrator at May 07, 2026 11:25
Filed Under: Atari

V poslednej dobe zase trošku viac "sedím" pri Atari a všeličo skúšam a riešim. Pri tej príležitosti som zistil ža na mieste Atari OS nechodia všetky druhy Eprom čo mám, sú na to jednoducho pomalé. Ideálne je ak majú prístupovú dobu 150ns a menej (to je ešte lepšie).


2x OS v Atari 800XL

 

Dôvod ? - postavil som si ďalšiu, novú doštičku pre nasadenie 2x OS podľa tejto schémy:

Výmena PROM 27128 - replacement PROM - Atari OS. 2x 16kB OS.

 

A výsledok ? - po napálení Eprom 27256 s potrebným sw to ani nepíplo, zase červená žiara po celom displeji. Do frasa, zase som nanovo skontroloval zapojenie na doštičke, prepípal - všetko O.K., ale počítač mŕtvolka. Zobral som druhú Eprom, dtto. Potom som do doštičky založil originálku PROM s Atari OS a všetko fičalo tak ako sa patrí. Toto bola najlepšia kontrola že doštička je v poriadku - akurát pozor, treba aby bol jumper na doštičke rozpojený, inak nebude Eprom 27128 fungovať ! Postupne mi to začalo dochádzať ... použil som pomalé Epromky 27256 ...

 

Tak som si k tomu sadol a niektoré kusy dúkladne odskúšal. Čo sa týka Epromiek - mám ich desiatky a desiatky, čiže viem nájsť niečo čo chodí, ale aj tak som sa tomu mierne pozrel na zúbky. Dúfam že nevadí že som nefotil všetko čo mám, ale je ich naozaj hodne. Poďme na to:


EPROM 27128 (16kByte) tohoto typu na mieste OS fungujú bezproblémovo,

nemajú na sebe priamo označenie prístupovej doby.


Z týchto typov Eprom 27256 (32kByte) na mieste 2x OS  funguje len

jediná - tá úplne napravo - je najrýchlejšia, 150ns.


Použitie týchto typov Eprom 27512 (64kByte) to úplne istí, vľavo 150ns kus, tá vpravo je 120ns. Čiže tu je na Vás či tam dáte 4x to isté, alebo je tam 2xOS a pekne 2x za sebou, alebo priamo sú tu 4x rpzličné OS. V konkrétnom počítači som zvolil strednú cestu t.j. 2xOS a 2x za sebou. Síce je potom táto Eprom využitá len na 1/2 svojej kapacity, ale časom sa to možno zmení - ktohovie ? ...

Z Eprom 27512 vyhovela každá čo mám.


Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

 

Ako vidieť netreba hneď podľahnúť panike že je v háji počítač, Eprom pamäte čo mám sú už staršie - niektoré už boli použité, niektoré sú ešte v stave že nikdy neboli naprogramované, zdroje týchto Eprom sú bohvie odkiaľ a tak treba skúšať, testovať a nakoniec budete odmenení tým že po zapnutí počítača sa ozve známe zarapčanie a objaví sa Ready ... čiže trpezlivosť je tu naozaj na mieste.


Pridať sem jeden odpor a ďalší konektor a hneď je z toho verzia 4x OS počas 5 minút - akurát bude treba

do Eprom nahrať 4 rozdielne OS, teraz je tam 2xOS a to 2x za sebou.

Na obrázku sa zatiaľ voľba typu OS (2 možnosti) prevádza spojením alebo rozpojením jumpra.

 

Ja len dodám že s uvedeným javom som sa už v Atari stretol, takže ma to príliš neprekvapuje, treba s ním rátať. Ak použijete rýchle Eprom pamäte tak sa s uvedeným javom možno v živote nestretnete, ale je dobré o ňom vedieť - a ak áno - pomoc je naozaj ľahká, teda ak máte v šuplíku rýchlu, náhradnú Eprom ...

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi.

Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: