Výmena ATARI OS 2_2. Change ATARI OS 2_2.

By Administrator at September 05, 2011 01:30
Filed Under: Atari

ATARI 8xOS


Dnes si popíšeme ako mať na ATARI k dispozícii 8 operačných systémov a ako to dostať do dvoch pamätí typu 27512 (64KB).4


Hneď na začiatku chcem upozorniť že je to len jedno z možných riešení, ja som ho zvolil preto lebo mi umožňuje použiť BCD prepínač, ktorý pôvodne slúžil na prepínanie ID pre SCSI zariadenia. Ak ho nemáte, samozrejme potom stačia 3 spínače (switche).

Nevýhodou je trošičku väčšia zložitosť - treba navyše jeden tranzistor a jeden odpor. Takže tá zložitosť je relatívna. Navyše z BCD prepínača využívam len polohy 0 až 7. 8 a 9 sú nevyužité, ten kto vie niečo o binárnych kódoch vie o čom hovorím. Ten prepínač je malý, skladný a na hornom paneli ATARI priveľmi nepúta pozornosť a vďaka číslovaniu ste v obraze že ktorý op.systém je práve zapnutý.

Obidve pamäte typu 27512 naprogramujeme, do každej idú 4 operačné systémy.


1.- Pamäte potom posadíme priamo na seba a zospájkujeme ich nožičky s výnimkou nasledujúcich pinov - 1, 27 a 22.

2.- Pin 1 spodnej a hornej pamäte vyhneme von a spojíme ich mimo pätičky a voči pinu 28 pripájkujeme odpor 2k2.

3.- Pin 27 spodnej a hornej pamäte vyhneme von a spojíme ich mimo pätičky a voči pinu 28 pripájkujeme odpor 2k2.

4.- Pin 22 hornej pamäte vyhneme mimo pätičky a pripájkujeme voči pinu 28 odpor 3k3.

5.- Pin 22 spodnej pamäte vyhneme mimo pätičky a pripájkujeme voči pinu 28 odpor 3k3.


Potom už postupujeme podľa schémy, priznám sa že som rozmýšľal ako to názorne nakresliť ak sú dve Eprom nalepené priamo na seba, ale dúfam že sa to dá pochopiť "čo tým autor chcel povedať". Prívody k prepínačom zase môžu byť dlhé, pretože sa jedná o statickú prevádzku vodičov k spínačom.Tranzistor nepracuje v dynamickom režime, proste zopne, alebo rozopne, to je celá jeho funkcia, vlastne robí len invertor - keď je zopnutá jedna Eprom, nedovolí, aby zopla druhá Eprom. Preto aj stačí spoločný odpor pre pin 1 a druhý spoločný odpor pre pin 27, nemôžu sa v tomto zapojení tie Epromky "pobiť medzi sebou". Ako som už spomínal toto by malo naozaj stačiť, neviem si predstaviť že by niekto stále tie systémy prepínal medzi sebou - to je už pre fajnšmekrov. Jedinú pripomienku mám k napájaniu - nie je na škodu pridať priamo na vývody 14 a 28 pätičky tantalový kondenzátor aspoň 1uF - ale nie je to podmienka. Ak tam dáte ten tantal, bacha na správnu polaritu !

Das war alles.

_______________________________________________________________________________

25.01.2012

Odkazy:

Prvá časť článku:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Vymena-ATARI-OS-1_2-Change-ATARI-OS-1_2.aspx

Praktická realizácia 2xOS:

http://blog.3b2.sk/igi/post/ATARI-800XE-2xOS-in-1-Eprom.aspx

_______________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

10/6/2018 3:52:46 PM #

trackback

Directory  Atari.

Directory  Atari.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: