Vysokorýchlostný prenos dát. High speed transfer -125.000bit/sec. Atari XL-XE.

By Administrator at December 17, 2020 12:10
Filed Under: Atari

Transfer - 125.000 bit/sec.

(V titulku chýbala jedna nula, opravené.)


O vysokorýchlostnom sériovom prenose dát som už písal, takže budem sa venovať len tej najvyššej rýchlosti. Jednoducho som stále dumal - was, wann, warum ? Doteraz som vychádzal z toho ako rýchlo sa zároveň dá aj kopírovať a pracovať s nahrávaním súborov do počítača a nič ďalšie som netestoval smerom nahor. Chyba lávky, ak len naťahujete vlastné data do počítača beží to no problem aj pri 125.000bit/sec, akurát som použil v nastavení USB Serial COM port prevodníku jednu jedinú zmenu. Práve toto ma predtým zarazilo a zastavilo na POKEY divisore 1, pretože na 0 mi už nebežalo kopírovanie. Čiže nahrávanie dokáže bežať na plné pecky čo to dá - ale až po úprave nastavenia.


Na mojom netbooku i-Buddie to ale vyžadovalo ešte jednu drobnú zmenu - Lotharek-ov prevodník SIO2USB som mal nastavený na najvyššiu možnú prenosovú rýchlosť - a vtedy nechcel ísť prenos údajov rýchlejšie ako na 110598bit/sec.


Doterajšie nastavenie USB Serial COM portu prevodníku: 921.600bit/sec.

 

Nové nastavenie - na 230.400bit/sec.


Po tejto zmene nastavenie USB serial COM portu nahrávanie do počítača fičí na najvyššiu možnú rýchlosť 125.000bit/sec. Poviete si, prkotina, ale práve táto zmena mi umožnila bežať na najvyššiu rýchlosť. Ďalšie zníženie rýchlosti na 115.200bit/sec. vlastného SIO2USB už spôsobuje "koktanie" prenosu, prichádza k silne prerušovanému toku dát, pritom nastavenie toku dát na USB serial COM port na 9600bit/sec. prináša tak isto požadovaných 125.000bit/sec. na Lotharekovom zariadení (toto som už testoval len zo zaujímavosti).


A spoľahlivo funguje aj nastavenie na túto hodnotu.

 

Uvedené nastavenie sa mi osvedčilo najlepšie. Je to celkom zaujímavé ako sa tieto veci správajú. Pre mňa napriek tomuto všetkému tu uvedenému je najpohodlnejšie nechať bežať POKEY divisor nastavený na 1 - pretože funguje nahrávanie aj kopírovanie na 100% a pri trvalom používaní netreba nič prestavovať a nič nastavovať - a pritom som na hodnote 110598bit/sec.

 

 

Nastavenie vlastného programu RespeQt:

 

 

A môžeme začať porovnávať ...


Malý príklad - spustenie programu Turbo Basic pod BiboDOS-om pri rýchlosti 19.200Bd:

 

 

Doba nahratia programu z prostredia DOSu: 16.49sec

 

Dtto - ale pri rýchlosti prenosu 125.000bit/sec.:


 

Doba nahratia programu z prostredia DOSu: 4.50sec

 

Záverom si môžete pozrieť ako vyzerá spustenie BiboDOS-u 6.4, ktorý dokáže kopírovať COM súbory do Ramdisku D8: pričom na diskete sa nachádza viacero kopírovaných súborov, ich poradie pri kopírovaní.

1 -  TURBO.COM  - TurboBasic for BiboDOS
2 - TBC .COM - Turbo Basic Compiler
3 - COPYOS.COM - copy OS ROM to file
4 - RUNTIME 2.COM - patched RUNTIME for TBC
5 - LINKER.COM - Linker for compiled TBC files

Data transfer 19.200bit/sec. versus 125.00bit/sec.:

video:

19200versus125000bit_sec.mp4 (8,63 mb)

(Na záver videa  je vyvolané directory D8:*.*)


Základom dnešného článku je to že mi to nedalo pokoj, stále mi nešlo do hlavy prečo to u mňa nechcelo fičať na plné pecky - a zadarilo sa. Treba uznať že na sériový prenos dát je to už naozaj poriadny "cvrkot". Pole experimentovania je tu naozaj veľké a teda skúšať sa dá všetko možné (aj nemožné). Je pravdepodobné že sa skutočne oplatí zaexperimentovať si s nastavením prenosu na rozličné hodnoty, preto skúste úpravy aj u seba, vplýva na to množstvo faktorov a nakoniec možno budete milo prekvapení. Tu stačila drobná zmena v nastavení portu a rýchlosť nahrávania cez SIO poskočila na maximum možného (v programe RespeQT). Drobnosť, ale aj tak potešila.

Bolo by prínosné keby sa niekto vyjadril k uvedenému, určite je to vec ktorá zaujíma viacerých ataristov.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

12/31/2020 8:09:55 PM #

trackback

12_2020 Blog, Notes.

12_2020 Blog, Notes.

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch - som už na dôchodku, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy vo viacerých denníkoch - až som pred rokmi nakoniec zakotvil v jednom denníku kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.