Vysokorýchlostný prenos dát. High speed transfer. Atari 600XL.

By Administrator at June 24, 2020 14:44
Filed Under: Atari

 

Ako si upraviť počítače Atari 800XL, Atari 800XE, 130XE na rýchly sériový prenos dát som už popísal - dnes sa pozrieme ako to isté dosiahnuť na počítači Atari 600XL. V prvom rade - tá úprava na vysoké rýchlosti dáva zmysel len vtedy ak máte rozšírenú RAM minimálne na 64kB čo sa dá považovať za najnižší štandard potrebnej RAM pamäte. Majiteľov Atari 600XL bude v našich radách (a končinách) asi pomenej, ale je to veľkostne a teda aj svojou priestorovou "skladnosťou" mimoriadne šikovný počítač.

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.


V prvom rade - označenie kondenzátorov ktoré bude treba vybrať (odpojiť, "vycvaknúť") je iné ako na počítačoch Atari 800XL, Atari 800XE a Atari 130XE. Prečo to tak je - boh vie, zoberme to teda ako holý fakt s ktorým sa treba zmieriť. Poďme si pozrieť číselné označenie na časti schémy odkiaľ vedú priamo na obvod POKEY:


 

Z obrázku je zrejmé že sa potrebujeme zbaviť označených dvoch kondenzátorov - C89 a C90. Takže ich už teraz len na doske identifikovať a následne odstrániť. Otvoríme počítač a zameriame sa na oblasť ktorá sa nachádza tesne pred SIO konektorom - pri pohľade z prednej. strany. Ak si pozrieme túto časť schémy tak je vidieť rozdiel v tom že Atari 600XL nepoužíva 100Ω odpory v ceste signálov Data_In a Data_Out ako rada ostatná rada počítačov XL a XE.


 

Jedná sa o týchto 8 súčiastok čo sú priamo pred SIO konektorom, vyzerajú ako diódy - ale pozor, nie sú to diódy ale kondenzátory, klamú telom. V počítači je dodatočne zabudované tlačítko Reset (celkom vpravo hore).

 

 

Posledný obrázok už ukazuje konkrétnu dvojicu vyštípaných kondenzátorov (je to najjednoduchšie riešenie ako ich odstrániť) a pod nimi je pekne vidieť aké bolo ich označenie. Ak ich vyštípeme - nie je potrebné vyberať von celú základnú dosku. Nejaké označenie na foto považujem už za zbytočné, rozdiel oproti predchádzajúcej fotografii je jasný a vybraté súčiastky sú definované tiež.

(Dá sa to urobiť priamo tak že netreba vôbec odpojiť prívody ku klávesnici, stačí klávesnicu len položiť nabok - práve takto som to urobil aj ja.)

 

Teraz si pozrime ukážku prenosu rýchlosťou 110598bit/sec., použitý je pôvodný operačný systém počítača Atari 600XL, použitý software na strane PC - RespeQt ver.5.2, nasadený Lotharekov SIO2PC USB modul - tu máme v reáli ako dlho trvá načítanie diskety typu ED (Medium), t.j. 128kbyte dát:

 

 

Video

A600XL_Hispeed transfer.mp4 (7,77 mb)

 

Za túto malú cenu tejto úpravy dosiahneme oveľa vyššiu možnú sériovú prenosovú rýchlosť aj na tomto najmenšom prckovi z počítačov Atari - a za to táto drobná úprava naozaj stojí. A kopírovanie sa stáva naozajstnou zábavou, pretože trvá len zlomok pôvodného času - a čas je čím sme starší naozaj cennejší.

___________________________________________________________

Popis ako na vysokorýchlostnú úpravu počítačov Atari 800XL, Atari 800XE a 130XE bol popísaný v tomto článku:
Vysokorýchlostný prenos dát. High speed transfer. Atari 800XL, Atari 800XE, 130XE.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Add comment


(Will show your Gravatar icon)

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
LoadingInfo o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch - je to môj pohľad na veci, dúfam že na mojich stránkach nájdete aj to čo hľadáte ...