Jednoduchý tester tranzistorov NPN typu BC... + BS170. (+ PNP)

By Administrator at November 04, 2019 13:00
Filed Under: Non-Atari

 

Síce existuje neprehľadné množstvo testerov tranzistorov ale chcel som niečo jednoduché, kde je na prvý pohľad vidieť či je tranzistor v poriadku. Mám doma naozaj hodne tranzistorov NPN typu BC547 (KC507) a podobných, tak isto teraz potrebujem otestovať tranzistory BS170 (je to N-channel vertical D-MOS tranzistor), tie sú háklivé na statickú elektrinu, nuž som si urobil jednoúčelovku na otestovanie práve týchto typov tranzistorov. Veľmi často práve takéto základné otestovanie správnej funkcie tranzistoru naprosto stačí na to aby sme s kľudným svedomím súčiastku osadili do nášho zariadenia.


Základná postavená verzia, použité kondenzátory (elektrolytické) sú na napätie 16V. Zapojenie samozrejme bezproblémovo funguje aj ako tester samotného obvodu 555 - preto je tu použitá pätička. Zapojenie nemá v sebe pri doržaní správneho zapojenia žiadne záludnosti a funguje na prvé zapnutie. Pre tých ktorí majú problém s + a -,  je dobré osadiť voči zemi v napájaní napríklad diódu 1N4001 v nepriepustnom smere voči zemi - ak pripojíte nesprávnu polaritu tak sa na zdroji (ktorý má ochranu proti skratu rozsvieti skrat - a nič nezhorí).

 

Rozloženie pinov kde sa zakladajú tranzistory je dodržané presne podľa schémy, vľavo je osadený tranzistor BS170, vpravo osadený tranzsitor BC547. Tieto dva tranzistory môžu byť testované súčasne ! Je vidieť že aj osadenie pre testovanie PNP tranzistorov sa podarí (ak bude treba) ešte niekde na doske "uhniezdiť".

 

Za základ zapojenia testeru slúži obyčajný timer typu 555, kľudne môže byť použitá aj jeho CMOS verzia 7555 (podľa toho čo máte momentálne k dispozícii). Kmitočet je zvolený zámerne nízky (=1Hz), aby sa dalo pohodlne sledovať zopnutie a vypnutie tranzistorov. Osobne mi momentálne stačí táto verzia, ale kto by chcel testovať napríklad aj NPN tranzistory, tak si musí do zapojenia dorobiť už len pár súčiastok:

 

Rozšírená verzia o test NPN tranzistorov.

 

Ako sami vidíte, stačí len pridať patičku a ďalší odpor 390Ω + červenú LED. Zámerne som použil doma ležiace 20mA typy LED ktoré už asi do ničoho neosadím, tu ich vyšší odber naprosto nevadí. Takže ak budem potrebovať testovať aj NPN tranzistor - dorobím to naozaj ľahko. V prípade testovania tranzistorov typu BC treba aby bol založený vždy iba jeden tranzistor (buď je vložený typ NPN alebo PNP) - to sa dá ľahko dodržať. Jediný rozdiel pri testovaní je v tom, že červená LED tranzistoru PNP bude svietiť ak je na pine č.3 čipu 555 log.0, teda je to opačne ako tranzistoru NPN kde LED svieti ak je na výstupe log.1. Toto je len info, pretože pre nás je dôležité že pri správnej funkcii tranzistoru LEDka na jeho výstupe musí  blikať.

Použité súčiastky  sú bezproblémovo dostupné, pri použití vysokosvietivých LED (super HELL), treba zväčšiť odpory v sérii LED z hodnoty 390Ω na hodnotu 3k3.

Rozhodne sa oplatí priamo na testeri si označiť ako máte zapojené vývody - nemusíte potom zháňať datasheety. Ak aj náhodou prehodíte vývody, nič sa nestane, tranzistory sa nepoškodia - akurát nebude blikať LED. Po vložení do pätičky v správnom poradí sa správna činnosť dobrého tranzistoru obnoví.  


Jedná sa o naozaj mimoriadne jednoduché zapojenie pre základné otestovanie funkčnosti tranzistorov, túto úlohu si to plní bezo zbytku.

__________________________________________________________

05.11.2019

Tak sa ten tester vyplatil, z 10 kusov BS170 jeden kus prerazený (pritom fungl nové kusy), takto som to zistil ešte pre zapájkovaním - na univerzálke sa to naozaj blbo mení ...

__________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

11/10/2019 5:40:46 PM #

trackback

11_2019 Blog, Notes.

11_2019 Blog, Notes.

Igi blog | Reply

Add comment


(Will show your Gravatar icon)

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
LoadingInfo o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Tento blog slúži na zobrazenie mojich záujmov - je to môj vlastný pohľad na veci, napriek  tomu dúfam že na mojich stránkach nájdete aj to čo hľadáte ...