Atari Speedy 1050 - part 19. Firmware Speedy 1050 ver.1.4 + BiboDOS (16kb) - 2 version.

By Administrator at augusta 16, 2017 18:56
Filed Under: Atari

Atari SPEEDY 1050.

 

(firmware ver.1.4 + BiboDOS, 16kB - 2 version)


Idem ďalej - firmware verzie 1.4 pre Atari Speedy 1050 spolu s BiboDosom - k dispozícii sú 2 verzie. Upozorňujem, že tieto 2 verzie som osobne netestoval, takže je to na Vás. Je zaujímavé že sa vyskytujú 2 verzie, nechcem špekulovať o príčinách, proste to berme ako hotový fakt. Takže s chuťou do testovania !

Jeden z možných vzhľadov Atari SPeedy 1050.

 

Súbpory sú vhodné pre verzie Atari Speedy 1050 - ver.3 a ver.4, poprípade aj do verzie 5.

Vlastné 16kB binárky obidvoch verzíí:

SPEEDY16-BiboDOS2.BIN (16,00 kb)

SPEEDY16_BiboDOS3.BIN (16,00 kb)

A čo bude nabudúce ? Nechajte sa prekvapiť ...

____________________________________________________________

Návrat do hlavného menu popisu Atari Speedy 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-0.aspx

______________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Malé "jazykové okienko".

By Administrator at augusta 10, 2017 22:30
Filed Under: Non-Atari

Nejako ma v poslednej dobe prestáva baviť čítať "novopatvary", čo sa objavujú kam sa človek pozrie.

 

Zoberiem časopis Kozmos, všetko sa v ňom detektorom deteguje. Nemal by to byť teda detegtor ? Alebo nemalo by to byť ako kedysi keď detektor detekoval ? Lenže čo by bolo s pôvodnou výskumnou správou na danú tému ? "Jazykotepec" vráti titul ?


Už som to asi niekde spomínal, ale dovolím si to pripomenúť - v roku 1986 v Sdělovací technice prestali používať názov videomagnetofón, pretože naši jasnozriví "jazykotepci" usúdili na základe neviem čoho že toto slovo nevyjadruje že je to magnetický záznam videa. Ja tam v tom slove vidím video a aj magnetofón (čo je samo osebe magnetický záznam). Asi sme sa potrebovali odlíšiť od Západu, za každú cenu. A čo si teda vtedy na nás vymysleli ?

Nádherne blbé slovo - magnetoskop. A tak nás až do novembra 1989 zásobovali týmto patvarom vo všetkých článkoch na danú tému. To si zase nejaký "odborník" budoval nesrmteľnosť na úkor normálneho zdravého rozumu. Našťastie v roku 1990 sa na túto megahovadinu nadšene rýchlo zabudlo a išlo to na smetisko dejín. A ja mám teda dnes doma historický videomagnetofón a nie to čo z toho chceli urobiť naši jazykoví odborníci. 

 

Môj otec kedysi choval exotické papagáje a vždy išiel do vývrtky keďže naši jazykári pomenovali jedného vtáčika kolibiarik čipčavý. Čo to vyjadruje ? Čo je čipčavý, čo to vyjadruje ?

Poďme na slovenskú Wikipédiu:
Spev kolibiarika čipčavého vystihuje aj jeho slovenské pomenovanie, znie ako opakované "čip-čap čip-čap čip-čap .."

Nemal by sa menovať kolibiarik čipčap ? Alebo kolibiarik čipčapý ?

Bác, je top tu, vedecké zdôvodnenie ako fras, vrana robí krá-krá ale vranu krá-krá nejako u nás stále nemáme ...


Občas si myslím že tí z jazykovedného ústavu sedia niekde večer vo vinárni a váľajú sa od smiechu ako nám pizdia život.

(Ako nám teraz spríjemňujú život úradníci z Bruselu.)

 

Asi všetci poznáte nový patvar - slovo kompaktibilný, blbý ale naozaj hodne, hodne zaužívaný. Asi ho ani radšej nebudem rozoberať. Toto ale nemôžem "prifariť" jazykovednému ústavu ale obyčajnej ľudskej blbosti.


Ak aj vy nazývate tanečníka baletu mužského pohlavia baleťákom, vedzte, že sa mýlite a používate nesprávne pomenovanie. Je to totiž baletník.

 

Nemáme lomítko, ale lomku, takže bacha nelomíme, lomkujeme !


Nedá mi pripomenúť ešte nejaké tie radosti nášho jazyka (je ich podstatne viac, ale táto ukážka rozhodne stačí):


NESPRÁVNE – SPRÁVNE
alergológ, alergologička − alergiológ, alergiologička
aloe (gréc.) − aloa
bdi! bdite! (čes.) − bdej! bdejte!
blahodárny − blahodarný
blomba − plomba
botník (čes.) − topánkovník
buď na mňa milý − buď ku mne milý
cop (čes.) − vrkoč
cez sto ľudí − vyše, viac ako sto ľudí
cez to všetko − napriek tomu, jednako
čabajská klobása − čabianska klobása

A idete do obchodu a predávajú čabajskú klobásu ... ešteže existuje zdravý rozum. Mňa dostal ten topánkovník, je jasné že aj ten jazykovedný ústav musí nejako zdôvodniť svoju existenciu, akurát by nás nemali nútiť to používať, inak tie ich knihy odložím do topánovníka (ku).

 

Úvaha (ako by to mohlo byť):

Teraz si predstavte že sa niečo indikuje ... a mohol  by to byť napríklad indigátor (a bude to aj modré ? malo by ...Wink).

Pohovka nie je pohovka ale hovník, pretože si tam hoviete (v jednotnom čísle hovieš). Lezie lezúň po hovníku (batoľa lezie na pohovke) Laughing.

(Lezúň nie je bohužiaľ sranda.)

Vopcháčik - hot dog.

Koniec úvahy.


Dovolím si len naozaj malý "výcuc", aby ste vedeli že vedci naozaj pracujú na tom, aby tá naša slovenčina bola "všeobecne zrozumiteľná", nakoniec môžete si to celé prečítať na 72 stránkach ...


Na Paulinyho výklady o tvorení tvarov imperatívu nadviazal J. Ružička. Podľa neho E. Pauliny vychádza zo správnej zásady, že zloženie gramatických tvarov treba hľadať v sklade morfém. Dopĺňa ju zásadou alebo požiadavkou, aby sa každý gramatický tvar rozkladal na pomenovací základ a formanty a aby sa ani jeden gramatický tvar nevykladal z iného hotového tvaru. Podľa J. Ružičku E. Pauliny neuplatnil uvedenú teoretickú požiadavku do dôsledkov, i keď z nej programovo vyšiel. Preto má podľa neho jeho výklad isté slabšie miesta, ktoré do značnej miery znehodnocujú jeho analýzu imperatívnych tvarov v spisovnej slovenčine. J. Ružička nepokladá za presvedčivý výklad, podľa ktorého tvar 2. os. sg. je základný tvar imperatívu. Podľa neho sa prieči základnému morfematickému princípu, že gramatické tvary sa nikdy netvoria od hotových tvarov, ale treba ich vykladať ako spojenie morfém. Gramatický tvar je binárne alebo dvojčlenné spojenie morfém, pričom jedna časť gramatického tvaru slúži lexikálnej stránke jazyka, druhá časť gramatickej stránke.
Podľa toho v stavbe všetkých imperatívnych tvarov musíme vydeliť imperatívny základ a osobnú príponu.

 

Je to každému jasné, nie ?


Mám pocit že sa zase radšej idem venovať počítačom, je to tam podstatne jednoduchšie ako tieto "jazykotepecké príručky". Síce do kostola nechodím ale Boh chráň zahraničáka čo sa rozhodne že sa ide učiť slovenčinu ...

____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari Speedy 1050 - part 18. Firmware Speedy 1050 ver.1.2 + BiboDOS (16kb).

By Administrator at augusta 09, 2017 18:45
Filed Under: Atari

Atari SPEEDY 1050.

 

(firmware ver.1.2 + BiboDOS, 16kB)


Dnes je tu firmware verzie 1.2 pre Atari Speedy 1050 určený do 16kB Eprom, teda máme tu spolu v jednom Speedy 1050 a zároveň už aj BiboDOS. Kedysi veľmi pohodlné - nebolo treba DOS nahrávať, natiahol sa bleskovo z Eprom pamäte. Dnes je to už iba technická vychytávka - ale aj tak poteší. Túto uverejnenú verziu používam, teda je otestovaná a funkčná.

 

Vhodné pre verzie Speedy 1050 - ver.3 a ver.4, poprípade aj do verzie 5.

Vlastná 16kB binárka:

SPEEDY16_BiboDOS1.BIN (16,00 kb)

 

A čo zase chystám ? Ďalšie 2 verzie firmware do 16kB Eprom, viac neprezradím ..., počkajte si.

____________________________________________________________

Návrat do hlavného menu popisu Atari Speedy 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-0.aspx

______________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

08_2017 Blog, Notes.

By Administrator at augusta 03, 2017 16:59
Filed Under: Blog

03.08.2017

A je tu august, zase si pripomenieme príchod vojsk Varšavskej zmluvy. Nech sa na to pozerám ako pozerám (aj inde), Rusi radi chodia nepozvaní na návštevu ...

__________

Ale z iného súdka  - z Best Electronics mi prišiel fungl nový napájací zdroj pre Atari Portfolio (síce si ho viem vyrobiť, ale zase za tú cenu - no neberte to !). A ešte jedna vec mi odtiaľ prišla - karta PowerBasic pre Atari Portfolio. A mám sa s čím zabávať.

__________

Pozerám na blog - mám tu 2 naozaj vytrvalých hodnotiteľov, nie je to síce veľa ale aspoň niekto kto si nájde čas a klikne o jeden klik naviac, ďakujem. Občas síce niekto napíše že ho teší čítanie článkov na tomto blogu, ale tej spätnej väzby koniec koncov až tak veľa nie je. Až na také maličkosti akože si niekto chce u mňa objednať SIO2SD - ako hotovú vec. No neviem, niekde to ponúkam ? Tssss, dejú sa veci. 

___________________________________________________________

04.08.2017

Máte radi zaujímavosti o počítačoch na palubách vesmírnych sond ? Ako sa to stavalo a robilo pred rokmi - taký Voyager je naozaj raritka, ale aj palubný počítač pre Apollo je pekný kúsok. A poznáte sondu Juno ? Ponúkam linky na veľmi pekne spracované články s naozaj dobrými fotografiami na túto tému:

Počítač sondy Voyager

Počítač Apollo 11

Počítač sondy Juno

___________________________________________________________

09.08.2017

Ták, medzičasom sa nám trošíčku ochladilo - takže prinášam ďalšiu várku firmware Atari Speedy 1050 pre 16kB Eprom, alebo inak povedané - nasleduje 18.časť:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-18-Firmware-Speedy-1050-ver12-2b-BiboDOS-(16kb).aspx

____________________________________________________________

10.08.2017

Dnes som na atariage čítal vo fóre na tému: Atarimax + Steve Tucker. Moje skúsenosti s ním sú len kladné, tu sa na neho sťažujú že je pomalý atď. No, robí to popri práci a zatiaľ vždy všetko vybavil, takže osobne to pokladám celé za bezpredmetné. Ale ak si chcete prečítať ako sa podaktorí vedia obúvať do niekoho čo robí hodne pre Atari komunitu, čítajte tu:

http://atariage.com/forums/topic/268633-steve-tucker-of-atarimax-mia/

________

Ešte niečo na tému jazykovej čistoty, nech nedávame zabrať tomu "slovenčinovi", oni to naši jazykovední odborníci radi urobia za nás:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Male-jazykove-okienko.aspx

_____________________________________________________

16.08.2017

No, dnes som skoro nič nenapísal. Cestoval som necelých 180km (doobeda), za celú cestu som narátal 20 vodičov čo išli v protismere na mojej strane. Akurát blbé bolo to že som musel skákať na brzdu aby sme sa "zmestili" na cestu. Vodičov pribúda lineárne, ale počet blbcov na ceste v poslednej dobe rastie logaritmickou radou. Síce pár ich počas jazdy telefonovalo, čo ich "ospravedlňuje", kto má čas pozerať či ide na správnej strane, že, tí ostatní sú asi Briti - len jazdia na autách s našimi značkami. Čiže dnes 20x prudké dupnutie na brzdu aby som zostal celý.

A vďaka tomu dnes ide ďalšia časť o Atari Speedy 1050


V časti 19 - firmware Atari Speedy 1050 ver.1.4 + Bibodos - 16kB (sú tu 2 verzie súboru) - určené pre verzie 3,4 a 5:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-19-Firmware-Speedy-1050-ver14-2b-BiboDOS-(16kb)-2-version.aspx

____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post: