ATARI 65XE, 800XE OWNER´S MANUAL - english.

By Administrator at October 23, 2011 23:00
Filed Under: Atari

Na dnes taká maličkosť  - originálny manuál pre ATARI 65XE a 800XE v anglickom jazyku, celé to má skoro 130 strán a veľkosť cca 24MByte (zazipovaný pdf súbor). štandartne to čloek čo s tým už robil nepotrebuje, ale ak sa zjaví nový user, tak sa mu to predsa len môže na niečo hodiť.No a teraz vlastný manuál:

65XE_800XE OWNER´S MANUAL

____________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

ATARI TURBO BASIC in EPROM.

By Administrator at October 20, 2011 22:34
Filed Under: Atari


Dnes si povieme ako dostať TURBO BASIC dovnútra počítača do jednej pamäte EPROM priamo do počítača a mať tam ešte aj niečo navyše.


Stlačením tlačidla "select"  pri zapnutí bude zavedený pri zapnutí Turbo Basic
Stlačením tlačidla "select + Shift" pri zapnutí bude zavedený pogram Sector copy


Obvod U5 je pôvodný čip, v ktorom je uložený pôvodný Basic, t.j. je to čip priamo na základnej doske počítača.


Nasleduje schéma zapojenia Turbo Basicu, ktorý je nainštalovaný priamo dovnútra počítača:Zdroj:

 http://dereatari.republika.pl/


Takže potrebujeme jeden obvod 27256, čo je 32kB EPROM pamäť, 1ks obvod 74LS260 a 1ks obvod 74LS175.Zase by sa v tom mali vŕtať len tí čo vedia do čoho idú.


Zoznam príkazov Turbo Basic:

TURBO BASIC COMMAND LIST.txt (20,46 kb)


Vlastná schéma:

tbasic1.gif (13,63 kb)


a najdôležitejšie nakoniec - obsah EPROM:

TBASICXL.EPR (32,00 kb)


Tým čo sa do tejto úpravy pustia želám úspešnú montáž. Ešte pridám link na môj pôvodný článok Basic, Turbo Basic:

http://blog.3b2.sk/igi/post/ATARI-Basic.aspx


________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

New interface ATARI - ALFIGRAF - version EPROM.

By Administrator at October 18, 2011 23:46
Filed Under: Atari

Ako som už avizoval, tak som robil novú verziu hardware pre ALFIGRAF. Vychádzal som z toho že PROM 74188 sa ťažko zháňajú, treba na ne špeciálny programátor a teda pre niekoho to potom môže byť problém na problém. Mám doma haldu epromiek typu 2764, tak som si povedal že prepíšem obsah tých dvoch PROM pamätí do jednej a ušetrí sa miesto a použijem nejaké novšie drivre na ovládanie motorčekov. Ide samozrejme dole aj spotreba a tak nám to celé bude o niečo menej hriať.

Tak teda predkladám výsledok:Teraz to popíšem trošku podrobnejšie:

Ako vidíte sú obidve PROM pamäte nahradené jednou pamäťou EPROM typu 2764. Priznávam že jej obsah je zúfalo nevyužitý, ale toto mám k dispozícii a tak som ju použil. Bohate by stačila pamäť typu 2716, využíva sa len 64 bytov pamäte. Jediný problém bol prepísať program tak, aby boli ošetrené všetky stavy na vstupoch a aby boli správne hodnoty na výstupe z EPROM.

Pretože EPROM nie je schopná v log.1 dodať väčší prúd, pomáham jej v tom sadou odporov zavesených na napájanie +5V.

Ak sa pozriete na EPROM, tak je vidieť že všetky nepoužité adresové vodiče sú uzemnené a používame len rozsah adries A0 až A5, t.j. skutočne nám stačí 64 bytov. Chip select je taktiež uzemnený, t.j. zmena na vstupe sa okamžite priamo prejaví na výstupe. Kondenzátor 100nF je čo najbližšie k napájacím prívodom k EPROM.

Na ovládanie elektromagnetu pera som použil tranzistor BD679 čo je Darlington, jeho vnútorná schéma je k dispozícii priamo v schéme. Odpor Rm má nulovú hodnotu pri napájacom napätí medzi 15 až 17V, ak je napájacie napätie vyššie - potom už treba zaradiť odpor a nastaviť pomocou jeho veľkosti prúd cez elektromagnet tak, aby na ňom bolo pri zopnutí maximálne tých 15-17V.

Na spínanie obidvoch krokových motorčekov je normálne potrebné zapojiť 8ks tranzistorov. Lenže šuplík dal k dispozícii bežne dostupný integrovaný obvod ULN 2803a, ktorý priamo v sebe obsahuje 8 tranzistorov v Darligtonovom zapojení. Proste pri malom vstupnom odbere dokáže vybudiť na výstupe veľký prúd. Jediné obmedzenie je to, že každý výstup sa može zaťažiť prúdom maximálne do 0.5A, čo v našom prípade neprekročíme. Obvod obsahuje aj ochranné diódy, takže máme o problém menej a ušetríme tak oproti originálu 8ks kondenzátorov s veľkosťou kapacity 2u2/70V, ktoré zjavne mali práve potlačovať napäťové špičky.

Pre jedincov zo silnými nervami - pri napájkovaní ďašieho obvodu ULN 2803a priamo na seba môžeme zaťažovať výstupy prúdom až do hodnoty max.1A, ale ako som už spomínal, tu pri použití pôvodných krokových motorčekov netreba nič riešiť.

Dióda priamo na svorkách elektromagnetu by mala byť rýchla spínacia dióda, šuplík dal rovnakú ako v origináli - KA262, takže ak budete zamieňať, nezabudnite na to - treba rýchlu diódu !

EPROM a ULN2803a dáme do precíznych pätičiek - 28 pin a 18 pin. Výhodou nového plošného spoja je menšia náročnosť na plochu, t.j. je možné implementovať aj pohyb motorčekmi do základnej polohy pomocou ďaľších obvodov, teraz sa to už zmestí na túto doštičku.

_______________________________________________________________________________

Pre tých čo chcú komfortnejšiu obsluhu platí tento odstavec, spôsob ručného ovládania je popísaný v ATARI spravodaji 6/1989 strana 58 - link na tento spravodaj (cz - Project CALP):

http://www.atari8.cz/calp/data/pha_89_6/index.php

_______________________________________________________________________________


Tento odstavec je rovnaký ako v predchádzajúcom článku:

Krokový motor M1 robí priečny posun, krokový motor M2 robí pozdĺžny posun. Každý krokový motorček má ešte v svojom napájaní zavesené 2ks výkonových odporov o hodnote 51 Ohm, minimálne na záťaž 4W. Pri väčšej hodnote napájacieho napätia zlepšujú dynamiku krokových motorčekov a aj hodnotu momentu, nevýhodou je zväčšený odber - zbytok prúdu sa "tratí" práve na týchto výkonových odporoch. Niečo za niečo.Cool


Datasheet použitých krokových motorčekov (cz):

Stepper motor SMR-300 datasheet.pdf (239,70 kb)


No a nasleduje vlastný obsah EPROM, je to nastavené na klasickú dĺžku pre 8kB, kto to potrebuje vie si to skrátiť do menšieho súboru:

ALFI.zip (224,00 bytes)


Samo sebou si môžete schému nahrať priamo:

 

ALFI new1.GIF (23,09 kb)


link na verziu s pamäťou PROM:

http://blog.3b2.sk/igi/post/New-interface-ATARI-ALFIGRAF-version-PROM.aspx

____________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

10_2011 Blog, Notes.

By Administrator at October 14, 2011 10:53
Filed Under: Blog

05.10.2011


ATARI 800XL čo som zohnal pred dvomi týždňami som konečne uviedol do stavu "použiteľnosti". Po otvorení krytu v počítači bolo asi 1 centimeter prachu, plus sa v ňom nachádzal odznak z gumární Púchov - pretože bol kapotovaný, zjavne mu to neublížilo. Taká istá vrstva prachu bola aj v klávesnici, ale po nejakom čase sa mi podarilo dostať aj klávesnicu do stavu kedy sa už na ňu dá pozerať. Počítač zjavne ležal niekde v pivnici pekných pár rokov bez krytu proti prachu, našťastie mu to neublížilo. Preletoval som niektoré kontakty ktoré boli zjavne už zoxidované, prečistil som to celé liehom a vysušil som základnú dosku. Potom ako mám vo zvyku som to otvorené zapol a počítač nabehol bez chybičky, aj v testoch pamäte - príma - zase jedna zachránená mašina ! Som rád že ju mám, pretože mojím prvým ATARI počítačom bol práve model 800XL. (Tento má síce v sebe Freddie, ale to je len pre fajnšmekrov.)

________________________________________________________________________________

06.10.2011

Steve Jobs zomrel. Steve Jobs died.


Pretože vo svete sú aj smutné správy a jeden čas bol aj zamestnancom firmy ATARI, pripomenieme si včerajšie úmrtie Steva Jobsa. Vlastne to bolo jeho prvé zamestnanie. 56 rokov nie je veľa, stihol všeličo porobiť a stihol aj všeličo nedotiahnuť, to sa ťahá s každým velikánom. Svet sa mení práve vďaka ľuďom s ťahom na bránku a práve teraz prišiel o jednoho velikána v počítačovej oblasti.Steve Jobs zanechal po sebe veľkú a úspešnú firmu, bohužiaľ choroba bola silnejšia. Osobne smerujem k opačnému pólu pri počítačoch, ale dúfam že to to teraz nie je až také dôležité. Ďalší komentár pokladám za zbytočný, ostatné podrobnosti budú teraz na nete v takom množstve že tomu určite nehodlám konkurovať. Fakt som nečakal že po včerajšom príspevku bude ten dnešný takýto smutný.

_______________________________________________________________________________

13:45, 06.10.2011

Ešte jeden dodatok - akí sú niektorí na nete pojašení, viď dnešný www.blesk.cz, pozri v článku kto bol podľa blesku bývalým šéfom Microsoftu, bože to tam nemajú niekoho kto aj číta po sebe čo napíše a aj  používa rozum ??? Len také drobné info - na tretej fotografii je Bill Gates... a jeho žena je Melinda. Steve Jobs mal manželku Laurene. Hodne zpackaný článok, tu je ukážka z "diela":


_______


13:45 som ich na chybu upozornil, 15:00 - opravené, našťastie.

_____________________________________________________________________________

12.10.2011

Tak pôjdem pekne po jednotlivých mesiacoch.

Tak nejako som si povedal že ten všeobecný pokec prestanem deliť na Non-Atari a ATARI atď., proste vyhradím jeden šuplík na blog.  Drobná zmena, dúfam že ju zaregistrujete. Ak idete na hlavnú stránku tak to zaregistrujete bez problému. Pre istotu dočasne na to upozorním aj v jednotlivých sekciách.


_______________________________________________________________________________

Nakoniec to budete vidieť aj pri pohľade do archívu.

Pred pár dňami som pridal nejaké veci ohľadne Minigrafu Aritma 507, sú priamov pôvodnom článku.

___________________________________________________________________

Dnes sa mi podarilo "ukliknúť sa" a išla mi do čudu celá časť o ATARI tu na webe, takže som obnovoval a obnovoval. Dve veci vedľa seba jedna na editovanie a druhá Delete, lenže bohužiaľ bez potvrdenia, delí to od seba tak cca 2 mm, blbý pohyb myškou a klik - a bolo zarobené ... ešteže zálohujem.

______________________________________________________________________________

Pozeral som na ten plotter VZ-4 a tak som si povedal že tú elektroniku nahradím niečím novším a potom to začnem skúšať. Pretože Epromky mám len tuším 2764 t.j. 8kB a chcem to dostať do jednej Eprom, aby sa nemuseli zháňať staré PROM 74188. Bohate by stačila 2716-ka, ale jednoducho ju už nemám. Epromka síce bude poriadne prázdna, ale zase je to len jeden čip. Najprv to musím prepísať z dvoch PROM do tej jednej Eprom a vypotiť novú schému. Dám vedieť.

___________________________________________________________________

14.10.2011 - uverejnená nová verzia hardware - nová doska pre ALFIGRAF, ktorá využíva pôvodné PROM 74188, ostatná elektronika je nahradená integrovaným obvodom ULN2803a. Ten obvod som v schéme nakreslil netradične, aby bolo jasné čo v ňom je a ako funguje, zaberie to menej času na vysvetľovanie. Použitím tohoto čipu sa ušetrí 8 tranzistorov, 8ks kondenzátorov, použitím Darlingtonu BD679 ušetríme ešte jeden tranzistor - to už je na doske vidieť.

http://blog.3b2.sk/igi/post/New-interface-ATARI-ALFIGRAF-version-PROM.aspx

Pracujem aj na verzii s náhradou pôvodných 2ks PROM za jednu EPROM, problém je v tom, že tá EPROM (0.4mA) nie je schopná zďaleka dodať taký veľký prúd ako 74188-ka (12mA), ale zase by sa dal ušetriť jeden čip... Vtip je v tom, že nemám k dispozícii 2716, alebo 2732, mám len 2764, t.j. 8kB a tá je desne nevyužitá, ale čo už - využijem svoje "skladové zásoby". Spotreba by išla rapídne dolu, pretože EPROM má najmenej 5x menší odber ako tie PROM.

Tak uvidím čo sa s tým bude dať robiť.

Poznámka:

Keď už som pri tých starých zásobách, mám doma 8ks nenaprogramovaných 74188, programátor mám, postavil som ho léta páně 1984 ... a funguje doteraz. Vtedy zase neboli čipy na LED displeje, tak sa naprogramovala 74188 tak, že prepínaním najvyššieho bitu sa volilo či bude fungovať ako dekodér sedemsegmentoviek v zapojení zo spoločnou katódou, alebo zo spoločnou anódou - a fungovalo to výborne.

19.10.2011 - vypustená verzia hardware pre ALFIGRAF, doska s pamäťou EPROM,  je to článok s poradovým číslom 200, celkom zaujímavé číslo, je to za 1 rok a 8 mesiacov čo funguje môj blog.

Link na článok:

http://blog.3b2.sk/igi/post/New-interface-ATARI-ALFIGRAF-version-EPROM.aspx

Dnes tiež oprava monitoru LCD SAMSUNG Syncmaster - model 204B, už som to popisoval, vymenené popisované kondenzátory, šlape ako hodinky. Takže druhý monitor tejto značky a úplne rovnaká chyba, oprava stojí možno 1.5 €uro, teda ak nepočítam vlastnú prácu a rozoberanie plus poskladanie monitora do pôvodného stavu, ale oplatí sa to.

 

21.10.2011 - Pridaný popis a schéma zapojenia internej EPROM pamäte (samozrejme aj s obsahom) , vďaka ktorej máme potom k dispozícii TURBO BASIC a ešte niečo navyše:

http://blog.3b2.sk/igi/post/ATARI-TURBO-BASIC-in-EPROM.aspx

na www.dealextreme.com je pod položkou  SKU 32019 zaujímavý 8"LCD monitor vhodný aj pre ATARI, cena je ale dosť vysoká  - 88.59 €uro.

poďme na ten link, je to tam pekne dopodrobna popísané, je k tomu aj diaľkové ovládanie:

http://www.dealextreme.com/p/8-tft-lcd-monitor-with-remote-controller-and-stand-640-480-32019

ATARI

24.10.2011

pridaný originálny užívateľský manuál pre ATARI 800XE, 65XE

http://blog.3b2.sk/igi/post/ATARI-65XE-800XE-OWNERc2b4S-MANUAL-english.aspx

26.10.2011

Do ATARI 800XE som dal Q-MEG 4.4, za 5 minút SIO2SD začalo blikať a vypadlo úplne ..., tak som začal robiť programátor na AVR cez PonyProg, tak uvidím. Bohužiaľ sa mi to stalo v najnevhodnejšiu chvíľu keď mám málo času, ale to je tuším vždy takto. Na moju škodu som nenapájal SIO2SD z vlastného 5V zdroja, som presvedčený že potom by sa to nestalo. Počítač je v poriadku.

_______________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

New interface ATARI - ALFIGRAF - version PROM.

By Administrator at October 13, 2011 23:02
Filed Under: Atari

Pretože sa nájdu jedinci ktorí majú PROM 74188 k dispozícii, alebo sú ochotní "kanibalizovať" originálnu základnú dosku a dostať sa tak k originálnym PROM a chcú si vylepšiť svoju mašinku ponúkam aj takéto riešenie.

Vyrobíme si novú základnú dosku, pretože treba len jeden kus, spokojne to môžeme postaviť na univerzálnej doske, návrh plošáku by trval dlhšie ako to trvá zadrátovať na univerzálke. Treba dve naprogramované PROM 74188 s identickým obsahom, obsah je ďalej v popise. Nahrádza sa výkonová časť zložená z 8 tranzistorov, použijem výborný ULN 2083a, ktorý práve obsahuje 8 tranzistorov v Darlingtonovom zapojení a obsahuje aj ochranné diódy. Výstupný prúd ULN 2803a na každý tranzistor je max. 0.5A, čo spoľahlivo neprekročíme v danom zapojení. Doska s plošným spojom sa nám podozrivo zmenšuje ... ale to nám určite nevadí.

Nasleduje zapojenie:Zase už len poznámky:

- obvody usadíme do precíznych pätičiek, 2x 16 pin - PROM 74188, 1x18 pin - ULN 2803a

- tranzistor BD679 je tranzistor v Darlingtonovom zapojení, v žiadnom prípade ho nenahradí normálny tranzistor! (nemal by dostatočné zosilnenie)

- použitie odporového poľa 8x 680 Ohmov je nevyhnutné, pretože PROM majú výstupy s otvoreným kolektorom, ale aj tu sa dá experimentovať, spokojne tu môže byť hodnota 1k

- nepopísané piny PROM 74188 ostávajú nezapojené

- odpor Rm má nulovú hodnotu pri napájacom napätí v rozmedzí 15 až 17 V, ak je napätie väčšie potom treba voliť jeho hodnotu takú aby pri zopnutom elektromagnete na ňom bolo napätie max.17V, proste použijeme ohmov zákon a vyrátame potrebnú veľkosť odporu

- ochranná dióda na vinutí cievky elektormagnetu musí byť rýchla dióda, tu je použitá pôvodná KA262

- hodnoty odporov v sérii s LED diódami sú zväčšené z 1k na 1k8, ak by niekomu vadil menší svit, môže použiť pôvodnú hodnotu, podľa mňa je ale svit dostatočný, nové LED sú svietivejšie ako tie spred 20 rokov

- nezabudnite na chladič pre 7805-ku, PROM-ky "papajú" dosť veľký prúd, preto je použitie chladiča nevyhnutné, šikovný je chladič zo starej dosky počítača, proste nejaký malý z chipsetu, ak sa nenájde nič sa nedeje, dnes je dosť veľký výber menších chladičov, len pozor na celkovú výšku, aby sa doska s chladičom vošla na pôvodné miesto !


Krokový motor M1 robí priečny posun, krokový motor M2 robí pozdĺžny posun. Každý krokový motorček má ešte v svojom napájaní zavesené 2ks výkonových odporov o hodnote 51 Ohm, minimálne na záťaž 4W. Pri väčšej hodnote napájacieho napätia zlepšujú dynamiku krokových motorčekov a aj hodnotu momentu, nevýhodou je zväčšený odber - zbytok prúdu sa "tratí" práve na týchto výkonových odporoch. Niečo za niečo.

Ak sme postupovali pri zhotovení dosky správne,  všetko beží hneď na prvý pokus, samosebou všetko treba najprv prepískať a premerať, skraty sa neodpúšťajú ...


Takže zase schéma na stiahnutie:

ALFI old_new.GIF (22,15 kb)


nasleduje datasheet PROM 74188 (cz):

74188 datasheet.pdf (179,04 kb)


 a datasheet pre použité krokové motorčeky (cz):

Stepper motor SMR-300 datasheet.pdf (239,70 kb)


Programové vybavenie je na nasledujúcom linku:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Plotter-ALFI-Alfigraf.aspx


link na verziu s pamäťou EPROM:

http://blog.3b2.sk/igi/post/New-interface-ATARI-ALFIGRAF-version-EPROM.aspx

__________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

BT-100 manual.

By Administrator at October 05, 2011 01:24
Filed Under: Atari

Podarilo sa mi zohnať užívateľskú príručku pre BT-100.

Zaradil som ju pekne na koniec článku o BT-100-ke (link na článok):

http://blog.3b2.sk/igi/post/Printer-BT-100.aspx


Tak isto som sa stal majiteľom BT-100-ky, takže asi ešte budú aj nejaké fotografie. Ako si tak spomínam na tú rýchlosť tlačenia, toto je asi druhé zariadenie k ATARI (po magnetofóne), ktoré veľmi nemusím. Proste aj pri tom našom malom stroji rýchlosť nie je na zahodenie. Ale pre históriu sa patrí zariadenie uviesť ako perifériu k nášmu ATARI.

________________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: