Umelá záťaž ZK-FX25. /max.4.2A a max.25V/

By Administrator at August 11, 2022 11:00
Filed Under: Non-Atari

Dosť často som uvažoval že by už skutočne bolo načase si postaviť jednoduchú, malú umelú záťaž na testovanie malých jednosmerných zdrojov, ideálne pre mňa by malo povolené vstupné napätie v rozmedzí minimálne 5 ÷ 12V a s povoleným prúdom v rozmedzí niekde od 0.5 ÷ 3A /tie 3A sú pre 5V, na 12V mi postačia 2A/. A keď návrh v hlave bol konečne hotový a už som bol iba kúsok od nákupu potrebných súčiastok objavil som toto:

Umelá záťaž ZK-FX25

Spodná strana ZK-FX25

 

Parametre splňovali všetky moje požadované vlastnosti a za tú cenu sa to stavať skutočne neoplatí:

 

Max zaťažiteľnosť je 25W pri maxime na vstupe v rozmedzí do 25V/DC/4A. Takže pre vhodnú pracovnú obálku postačuje vzorec P=U.I, čiže napríklad 5V a 4A alebo 12V a 2A je v pohode, je to menej ako maximálnych 25W.
Pomocou trimru sa nastavuje požadovaný odoberaný výkon.
Rozsah povoleného vstupného napätia: 3.7V ÷ 25V/DC
Regulácia prúdu záťaže je v rozsahu: 0.15A ÷ 4A
Maximálny stratový výkon: 25W

 

Existuje aj výkonnejšia verzia s označením ZK-FX35 ktorá má má povolený stratový výkon 35W (jeho max.prúd je 5A), ale mne na moje testy postačuje táto "menšia" verzia. Pri štarte sa na displeji objaví údaj o tom ktorú verziu máte k dispozícii.

 

Úvodná hláška na displeji je podľa konkrétneho modelu.

 

Rozmery umelej záťaže skutočne nie sú veľké.

(I keď údaje o rozmeroch na obrázku sa s tabuľkou "mierne" rozchádzajú.)

Dĺžka je 101+13=114mm

Šírka sedí, výška je rozdiel 3mm, žeby boli zarátané aj plastové nožičky ?

 

Zariadenie má priamo z výroby dodané (a namontované) 4 plastové nožičky, t.j. bez problémov sa dá postaviť priamo na stôl. Je tu možnosť zariadenie napájať 5V tak že sa prívody priamo napájkujú - plôšky na pájkovanie sú vidieť pri micro USB konektore.


Ovládacie prvky.

 

Ešte je dobré uviesť že k zariadeniu existuje manuál (bez neho ste ochudobnení o veľké množstvo zabudovaných funkcií), pretože toho vie omnoho viac ako by to bola len nejaká jednoduchá umelá záťaž, je tu aplikované množstvo ochranných prvkov takže je to svojím spôsobom blbyvzdorné.

ZK-FX25_35.pdf (1,40 mb)

 

Poďme na praktické merania:

Napájanie je samostatných 5V, vyhovie malý zdroj ktorá má výstup cez USB káblik (zdroj napájania a USB káblik sa k zariadeniu nedodáva). Presnosť merania napätia a prúdu je lepšia ako 1%, teda na základné merania vyhovujúce. Zariadenie informuje ak je na vstupe nedostatočné napätie alebo sa nepodarilo dosiahnúť hranicu nastaveného prúdu (napríklad ak testovaný zdroj nedokáže dodať nastavenú hodnotu prúdu). Ako vidieť je možné priamo testovať cez "veľký" USB konektor aký prúd sú schopné dodať USB výstupy napríklad Vášho notebooku - čo môže byť skutočne zaujímavé. Dtto sa dajú testovať nabíjačky pre mobily. Záťaž sa pripojí až po nastavení jej parametrov tlačítkom ON/SET. V prípade ak niečo v nastavení nesedí, alebo je na vstupe podpätie, prípadne prepätie, alebo sa nedosiahne nastavený prúd tak je to signalizované akustickým tónom, tak isto aj odopnutie záťaže počas testovania.

 

Toto je zvyčajná maximálna hodnota odoberaného prúdu pre počítače Atari ktoré

nemajú zabudované iné rozšírenie ako 320KB RAM. Typ zariadenia je vyznačený

priamo na samolepke ktorá je v stredovej časti ventilátoru.


Po chvíli - ak je aktívna záťaž - tak sa spustí tiež aktívne chladenie.

 

No, mne toto zariadenie ušetrilo spústu času a rozhodne ho považujem za dobrú kúpu a za mimoriadne vhodný doplnok na testovanie napájacích zdrojov. Iste, ak niekto potrebuje existujú záťaže aj na omnoho vyššie hodnoty - ale tam sú zase ceny zariadenia posunuté rádovo vyššie, takže čo potrebujete a či to aj využijete je zase a zase len na Vás.

 

Čo by som riešil inak:

Ventilátor aj s chladičom by som umiestnil na opačnú stranu, takto je vlastný displej "utopený" popri chladiči ktorého stavebnú výšku ešte zvyšuje nainštalovaný ventilátor, proste by bol lepší prístup k displeju a mikrospínačom - ale čo by som všetko nechcel za tých pár šupov ...

Zase na druhú stranu dodám - ak by bolo po mojom tak potom by bol problém merať USB výstupy na notebookoch, takže takto ...

__________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

30 rokov programu AGICALC ver.1.04.

By Administrator at August 04, 2022 07:16
Filed Under: Atari

 

Je to už 30 rokov čo som napísal tento program. V dnešnej dobe ak ho chce niekto vyskúšať tak odporúčam použiť emulátor disketovej jednotky AspeQT, pretože ten emuluje použitie tlačiarne.

Program je určený pre skladové hospodárstvo, umožňuje evidenciu 1250 položiek, pričom na každej môže byť 9999 kusov. Program kompletne celú komunikáciu vypisuje priebežne na tlačiareň /aj vkladanie údajov/, preto bez pripojenej /alebo emulovanej/ tlačiarne hlási chybovú hlášku. 


 

 

Čo dodať ?

Spracovanie vlastných dát pre výpis na tlačiareň prebieha priamo na obrazovke, tu prichádza aj k načítaniu a zarovnaniu do stĺpcov, preto pri tlači na obrazovke rýchlo zbiehajú jednotlivé údaje. Takého spracovanie údajov je môj pôvodný nápad, síce možno bizarný, ale funguje naprosto dokonale.

Viem o jednej firme ktorá v rokoch 1992 až 1996 používala tento mierne upravený program na svoje skladové hospodárstvo a inventúru skladových zásob. /Kdeže to už dávno je .../


Program bol napísaný v Turbo Basicu a potom som ho zkompiloval, pri prihlásení vyžaduje heslo: ROGER

Ak sa pomýlite pri zadávani hesla 2x za sebou, program automaticky zlikvidoval svoju funkčnosť, teda na diskete to takto funguje (taká bola požiadavka človeka, ktorému som to vyvíjal).

Program skladového hospodártsva dokáže pracovať na nerozšírenom počítači, t.j. stačí mu pôvodná veľkosť 64kB RAM, max. počet uložených položiek = 1250, názov položky má max. dĺžku 8 znakov.

Vzhľadom k tomu že je to už 30 rokov tak je to voľne dostupné, pritom sa niekto k tomu dostal a predával to vraj s mojim povolením, dokonca si vyrobil falošné potvrdenie že som mu k tomu dal súhlas ... bol to človek z Bratislavy, zjavne chcel zarobiť, ako sa dostal heslu neviem, možno ho mal od nového majiteľa programu, dnes je to samozrejme jedno.

Program ukladá iba zaplnené polia údajov, tj. rapídne šetrí miesto, prvá verzia ukladala celé polia bez ohľadu na ich obsah. Na diskete je program ktorý obsah dát z tejto prvej verzie konvertoval tak že sú už uložené iba zaplnené polia údajov.

Pôvodne som ešte chcel program prerobiť na Atari 130XE a teda som rátal s minimálne 5000 položkami a dĺžkou názvu 12 znakov, ale nakoniec z realizácie vzišlo - začal som robiť s PC a počítačovými sieťami ... a Atari išlo do zabudnutia.


Len ako zaujímavosť uvediem že som prednedávnom doma k tomuto programu našiel zdrojáky. Sú na pôvodnej diskete a stále sa dajú prečítať.

agicalc.atr (130,02 kb)

___________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: