Umelá záťaž ZK-FX25. /max.4.2A a max.25V/

By Administrator at August 11, 2022 11:00
Filed Under: Non-Atari

Dosť často som uvažoval že by už skutočne bolo načase si postaviť jednoduchú, malú umelú záťaž na testovanie malých jednosmerných zdrojov, ideálne pre mňa by malo byť povolené vstupné napätie v rozmedzí minimálne 5 ÷ 12V a s povoleným prúdom v rozmedzí niekde od 0.5 ÷ 3A /tie 3A sú pre 5V, na 12V mi postačia 2A/. A keď návrh v hlave bol konečne hotový a už som bol iba kúsok od nákupu potrebných súčiastok objavil som toto:

Umelá záťaž ZK-FX25

Spodná strana ZK-FX25

 

Parametre splňovali všetky moje požadované vlastnosti a za tú cenu sa to stavať skutočne neoplatí:

 

Max. zaťažiteľnosť je 25W pri maxime na vstupe v rozmedzí do 25V/DC/4A. Takže pre vhodnú pracovnú obálku postačuje vzorec P=U.I, čiže napríklad 5V a 4A alebo 12V a 2A je v pohode, je to menej ako maximálnych 25W.
Pomocou trimru sa nastavuje požadovaný odoberaný výkon.
Rozsah povoleného vstupného napätia: 3.7V ÷ 25V/DC
Regulácia prúdu záťaže je v rozsahu: 0.15A ÷ 4A
Maximálny stratový výkon: 25W

 

Existuje aj výkonnejšia verzia s označením ZK-FX35 ktorá má má povolený stratový výkon 35W (jeho max.prúd je 5A), ale mne na moje testy postačuje táto "menšia" verzia. Pri štarte sa na displeji objaví údaj o tom ktorú verziu máte k dispozícii.

 

Úvodná hláška na displeji je podľa konkrétneho modelu.

 

Rozmery umelej záťaže skutočne nie sú veľké.

(I keď údaje o rozmeroch na obrázku sa s tabuľkou "mierne" rozchádzajú.)

Dĺžka je 101+13=114mm

Šírka sedí, výška je rozdiel 3mm, žeby boli zarátané aj plastové nožičky ?

 

Zariadenie má priamo z výroby dodané (a namontované) 4 plastové nožičky, t.j. bez problémov sa dá postaviť priamo na stôl. Je tu možnosť zariadenie napájať 5V tak že sa prívody priamo napájkujú - plôšky na pájkovanie sú vidieť pri micro USB konektore.


Ovládacie prvky.

 

Ešte je dobré uviesť že k zariadeniu existuje manuál (bez neho ste ochudobnení o veľké množstvo zabudovaných funkcií), pretože toho vie omnoho viac ako by to bola len nejaká jednoduchá umelá záťaž, je tu aplikované množstvo ochranných prvkov takže je to svojím spôsobom blbyvzdorné.

ZK-FX25_35.pdf (1,40 mb)

 

Poďme na praktické merania:

Napájanie je samostatných 5V, vyhovie malý zdroj ktorá má výstup cez USB káblik (zdroj napájania a USB káblik sa k zariadeniu nedodáva). Presnosť merania napätia a prúdu je lepšia ako 1%, teda na základné merania vyhovujúce. Zariadenie informuje ak je na vstupe nedostatočné napätie alebo sa nepodarilo dosiahnúť hranicu nastaveného prúdu (napríklad ak testovaný zdroj nedokáže dodať nastavenú hodnotu prúdu). Ako vidieť je možné priamo testovať cez "veľký" USB konektor aký prúd sú schopné dodať USB výstupy napríklad Vášho notebooku - čo môže byť skutočne zaujímavé. Dtto sa dajú testovať nabíjačky pre mobily. Záťaž sa pripojí až po nastavení jej parametrov tlačítkom ON/SET. V prípade ak niečo v nastavení nesedí, alebo je na vstupe podpätie, prípadne prepätie, alebo sa nedosiahne nastavený prúd tak je to signalizované akustickým tónom, tak isto aj odopnutie záťaže počas testovania.

 

Toto je zvyčajná maximálna hodnota odoberaného prúdu pre počítače Atari ktoré

nemajú zabudované iné rozšírenie ako 320KB RAM. Typ zariadenia je vyznačený

priamo na samolepke ktorá je v stredovej časti ventilátoru.


Po chvíli - ak je aktívna záťaž - tak sa spustí tiež aktívne chladenie.

 

No, mne toto zariadenie ušetrilo spústu času a rozhodne ho považujem za dobrú kúpu a za mimoriadne vhodný doplnok na testovanie napájacích zdrojov. Iste, ak niekto potrebuje existujú záťaže aj na omnoho vyššie hodnoty - ale tam sú zase ceny zariadenia posunuté rádovo vyššie, takže čo potrebujete a či to aj využijete je zase a zase len na Vás.

 

Čo by som riešil inak:

Ventilátor aj s chladičom by som umiestnil na opačnú stranu, takto je vlastný displej "utopený" popri chladiči ktorého stavebnú výšku ešte zvyšuje nainštalovaný ventilátor, proste by bol lepší prístup k displeju a mikrospínačom - ale čo by som všetko nechcel za tých pár šupov ...

Zase na druhú stranu dodám - ak by bolo po mojom tak potom by bol problém merať USB výstupy na notebookoch, takže takto ...

__________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

30 rokov programu AGICALC ver.1.04.

By Administrator at August 04, 2022 07:16
Filed Under: Atari

 

Je to už 30 rokov čo som napísal tento program. V dnešnej dobe ak ho chce niekto vyskúšať tak odporúčam použiť emulátor disketovej jednotky AspeQT, pretože ten priamo emuluje použitie tlačiarne (aj bez jej skutočného pripojenia). Program kompletne celú komunikáciu vypisuje priebežne na tlačiareň, preto bez pripojenej /emulovanej/ tlačiarne hlási chybovú hlášku /138/, toto bolo striktne vyžadované od zadávateľa.

Program je určený pre skladové hospodárstvo, umožňuje evidenciu 1250 položiek, pričom na každej môže byť max. 9999 kusov, toto obmedzenie je ale umelé, tiež dané objednávkou, vcelku jednoducho sa tam dalo dať aj viac /do 99999/, ale nikdy som túto úpravu nerobil, nebolo treba ju previesť.


 

 

Čo dodať ?

Spracovanie vlastných dát pre výpis na tlačiareň prebieha priamo na obrazovke, tu prichádza aj k načítaniu a zarovnaniu do stĺpcov, preto pri tlači na obrazovke zbiehajú jednotlivé údaje. Tu sa aj kontroluje umiestnenie desatinnej bodky, či sa jedná iba o celé číslo a pod. Takého spracovanie údajov je môj pôvodný nápad, síce možno bizarný, ale funguje naprosto dokonale. Tlač prebiehala po 50 položkách na jednu stránku.

Viem mimo iného ešte o jednej firme ktorá v rokoch 1992 až 1996 používala tento mierne upravený program na svoje skladové hospodárstvo a inventúru skladových zásob. /Kdeže to už dávno je .../

Program bol napísaný v jazyku Turbo Basic a potom som ho následne zkompiloval, tým je priamo k dispozícii ďalších 4000 byte RAM, pritom v TB je k dispozícii iba 1000 položiek /rozdiel po kompilácii je teda o 250 položiek naviac/.

Program pri prihlásení vyžaduje heslo: ROGER

Ak sa pomýlite pri zadávani hesla 2x za sebou, program automaticky zlikvidoval svoju funkčnosť, teda na diskete to takto funguje (taká bola požiadavka človeka, ktorému som to vyvíjal).

Program skladového hospodártsva dokáže pracovať na nerozšírenom počítači, t.j. stačí mu pôvodná veľkosť 64kB RAM, max. počet uložených položiek = 1250, názov položky tu má max. dĺžku =8 znakov.

Vzhľadom k tomu že už prešlo 30 rokov tak je to voľne dostupné, pritom sa vtedy niekto k tomu dostal a predával to vraj s mojim povolením, dokonca si vyrobil falošné potvrdenie (aj  kópiu mojej pečiatky, fiškus) že som mu k tomu dal súhlas ... bol to človek z Bratislavy, zjavne chcel zarobiť, ako sa dostal heslu neviem, možno ho mal od nového majiteľa programu, dnes je to samozrejme jedno, akurát by bolo zaujímavé vedieť vďaka tomu kam všade sa program rozšíril.

Program verzie.1.04 ukladá iba zaplnené polia údajov, tj. rapídne šetrí miesto, prvé základné verzie programu ukladali celé polia bez ohľadu na ich obsah, takže výsledný datový súbor bol zbytočne dlhý (a veľký). Tak isto sa tu nachádza testovací súbor skuska.dat aby sa dala funkcia programu vyskúšať s už nejakými vloženými dátami.

Mal som urobenú aj ďalšiu verziu kde bolo vďaka zmene ukladania počtu kusov ušetrených celých 10.000 byte /prestal som používať v programe na ukladanie premenné a prešiel som na DPOKE ... jedna premenná "žerie" celých 6 byte, DPOKE iba 2 byte) a tak teda tu som sa dostal na celých 2050 položiek - a to stále v nerozšírenom Atari, stále len pri 64kB RAM. Túto verziu programu som už von nepustil, pretože som ju už nestihol otestovať na obsadenie všetkých položiek /to som robil vždy/ a už som prechádzal pracovne a profesionálne na PC a tak som už ani nerobil konverzný program prevodu dát z verzie 1.04 na verziu 1.05. Verziu programu č. 1.05 tak následne zomlel čas a história,  je nenávratne v prachu, disketu som doma už nenašiel a to ani po usilovnom hľadaní ...

Pôvodne som ešte chcel program prerobiť priamo na Atari 130XE /princíp ako na to mi vtedy už bol jasný/ a teda som rátal s minimálne 5000 položkami a novou predĺženou dĺžkou názvu na 12 znakov, ale nakoniec z realizácie vzišlo - začal som vtedy už robiť s PC a počítačovými sieťami ... mal som už živnosť a Atari išlo do zabudnutia, nemal som na to čas.

 

Len ako zaujímavosť uvediem že som prednedávnom doma k tomuto programu verzie 1.04 našiel zdrojáky. Mám ich doma na pôvodnej vývojovej diskete tejto verzie - a stále sa dajú prečítať, tie 5.25" diskety sú v tomto smere ohromne spoľahlivé.

agicalc.atr (130,02 kb)

___________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: