Digital compact Fuji FinePix S5600

By Administrator at August 29, 2010 00:45
Filed Under: Non-Atari


Fotoaparát FUJI S5600 používam pri fotení vecí a vecičiek na tomto blogu a tak si zaslúži aspoň túto malú zmienku.Na uvedené veci mi naprosto vyhovuje a tak nerozmýšľam nad kúpou nového stroja - ešte nejaký čas vydrží.Výhodou je v určitých situáciách 10x zoom a možnosť natočiť aj video - síce maximálne len v 640x480 ale aj to je lepšie ako nič.Pri používaní kvalitnej nabíjačky nie je problém s NiMH článkami, osobne stále používam originál Olympus články z roku 2002 (dodané k fotoaparátu Olympus C2500L, ten mám tiež ale už odložený, fotil naprosto famózne makrá) a stále držia plnú kapacitu 1600mA ! Nechcem tu zaviesť debatu na kvalitu článkov, ale mám ešte rezervnú sadu - tak isto 1600-ky - bez problému. Kúpil som si aj 2500-ky, ale tam už bol problém zo samovybíjaním - jeden článok mi vydržal tak 3 dni, ostatné O.K. Zostal som pri 1600-kách a nemám problémy.

Nabíjačka (link):

IPC-1L-Charger

_______________________________________________________________________________

Ešte nejaké údaje o vlastnom fotoaparáte:

Fuji Finepix S5600 Specification

Style

Extended Zoom

Pixels

5 megapixels

Resolution

2,592 x 1,944 (5.04 million) / 2,736 x 1,824 (3:2) / 2,048 x 1,536 / 1,600 x 1,200 / 640 x 480 pixels

File Formats

JPEG/RAW

Memory Cards

xD Card

Zoom

Optical 10x Digital 5x

Focal Length Equivalent

38-380mm

Shutter Speed

15 sec. to 1/2000 sec

Aperture

Max: F3.2 - F3.5

Sensitivity

AUTO, 64 / 100 / 200 / 400 / 800 / 1600

White Balance Settings

Fine, Shade, Fluorescent (Daylight), Fluorescent (Warm White), Fluorescent (Cool White), Incandescent)/Custom

ExposureCompensation

-2 EV to +2 EV in 1/3 EV-step increments

Viewfinder

Electronic

LCD Screen

1.8 inches

Flash Modes

Auto, Red-eye Reduction, Forced Flash, Suppressed Flash, Slow Synchro., Red-eye Reduction + Slow Synchro.

Range: 4m

Shooting Modes

Unknown

Movie Recording

640 x 480 / 320 x 240 pixels, 30 frames per second. To capacity of card.

Macro Focus

10cms

Metering

TTL 64-zone metering

ManualControls

Programme, Aperture Priority, Shutter Priority, Manual Exposure

Self Timer

2 or 10 seconds

Video Out (TV Playback)

PAL

Computer Connection

USB 2.0 HI-Speed

Batteries

AA * 4

Dimensions

113.5 x 85 x 112mm

Weight

370g

Other

PictBridge compatible

_____________________________________________________

Toto je jubilejný 100-kový záznam na mojom blogu, takže krátka malá oslava ! Tým že väčšina článkov je zatiaľ o ATARI napravujem dlh "na druhom brehu" a tak teda ten jubilejný 100-kový záznam patrí tomuto fotoaparátu.

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Tipy a triky 010. Studený reset. Cold reset for ATARI. Tips & tricks.

By Administrator at August 27, 2010 23:35
Filed Under: Atari

Občas, no niekomu až príliš často strpčuje život nemožnosť spustiť studený reset. O čom hovorím ? Spustí sa program (alebo hra) a chceme program ukončiť a spustiť ničo iné, ale RESET môže byť programovo odstavený a jediná cesta ktorá nám zostáva na to aby sme vystúpili z konkrétneho programu je vypnúť napájanie.

Operačný systém Q-MEG to má elegantne vyriešené (Select + Reset), ale pokiaľ používame pôvodný operačný systém tak sa často stáva že stlačenie RESETu nepomôže a ako som už poznamenal - existuje jediná cesta ako z programu von - vypnúť počítač, chvíľu počkať a nanovo zapnúť. Lenže takto trpí počítač, neustále zapínanie a vypínanie mu rozhodne neprospeje, naviac niektoré počítače majú problém  s vypnutím - proste majú v sebe také pamäte (sú až príliš kvalitné) čo udržia obsah bez refrešu aj po vypnutí napájania po dobu viac ako 7 až 10 sekúnd a pravá zábava začína až potom ... jednoducho musíte mať počítač aspoň tých 10 sekúnd vypnutý a až potom ho môžete nanovo zapnúť. Je to otravné a dosť to vie znechutiť pri narábaní s ATARI.


Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených schém alebo zobrazených úprav.

 

Čo s tým ? Na to dá odpoveď nasledujúci popis. Preto tu mám dve riešenia toho istého problému. Prvý spôsob to rieši nekompromisne prídavným hardware a na jedno stlačenie ste von z programu. Druhý spôsob vyžaduje len minimálny zásah do počítača, ale treba stlačiť kombináciu tlačítok. Obidva spôsoby ale poskytujú riešenie ako vždy dostať počítač do stavu aký potrebujeme:

 


(Za ten prvý spôsob vďačíme nemeckým kolegom ataristom.)

(23.11.2012 sem dávam trošku upravenú schému, ktorú používam ja, originál od nemeckých kolegov je potom v ďalšom odkaze v článku, tak isto aj fotografie)

 

 

 

To že to uľahčí život pri práci s počítačom asi netreba nejako zvlášť zdôrazňovať. Tým že nemusíme stále počítač zapínať a vypínať mu podstatne predĺžite životnosť, preto ten malý kúsok hardvéru za to stojí vyrobiť a sprevádzkovať.

 

Ak to niekomu nestačí, tak podrobnejší popis je priamo v tejto prílohe s presným popisom kde a ako sa pripojiť do počítača:

Cold reset circuit (full)

_______________________________________________________________________________

28.01.2013

Pretože som prerábal  nejaké počítače, tak tie fotky zapojenia prídavného cold (studeného) resetu som dal do samostatného článku, odkaz je na konci odstavca.

Odkaz na článok s fotografiami, kde je názorné ukázané, kde sa pripoja prívody na reset a pin 8 MMU pre nasledovné typy počítačov:

ATARI 800XE

ATARI 130XE

ATARI 600XL

ATARI 800XL - s obvodom Freddie

ATARI 800XL - bez obvodu Freddie - reset by mal byť totožný s ATARI 600XL

http://blog.3b2.sk/igi/post/Studeny-reset-Cold-reset-2.aspx

_______________________________________________________________________________

Nie každý chce robiť veľký zásah do počítača a tak existuje našťastie aj:

 

"RESET chudého ataristu",

 

kde nám na toto všetko stačí len jedno pridané tlačítko. Je to ale za cenu toho, že postup je trošku zložitejší pri používaní:

- najprv sa stlačí tlačítko spolu s resetom a potom sa pustí reset

- pustí sa tlačítko

- ešte raz sa stlačí reset v kombinácii s tými klávesami či chceme ísť cez mgtf, Basic, alebo na floppy

Spojíme +5V a RD5 cez tlačítko - to je všetko. (RD5 je vyvedený na konektor pre cartridge.)


             Tlačítko

Sami vidíte, že jednoduchšie sa to už naozaj nedá. Slovami klasika: "Jednoduché, ale účinné !"

 

Konektor  pre cartridge, 30 pinová samička na strane počítača:

_______________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

08_2010 Blog, Notes.

By Administrator at August 26, 2010 22:21
Filed Under: Blog

ATARI

08.08.2010

ATARI 320XL


Bol som pár dní na dovolenke a medzitým mi prišiel od Ctirada z Prahy modul pamäte pre ATARI 600XL - RAM 320 XL. Rýchlosť dodania po zaplatení bola necelých 10 dní vrátane víkendu. Samozrejme som neváhal, krabičku otvoril a vyfotil som ten zázrak.Prevedenie je perfektné, na vrchnej strane je modrá LED, ktorá signalizuje prácu s modulom, t.j. nemusíte dumať kedy je prístup, stačí sa pozrieť na LED-ku.Ako vidieť sú tam dva čipy, riadiaci XILINX a RAM-ka.Pohľad na modul už čiastočne uložený v plastovom obale.Pohľad na zadnú stranu: Na tomto zábere je pekne vidieť že na boku je konektor na externé napájanie - ak nechcete robiť zásah do počítača - v ATARI 600XL netreba žiaden zásah priamo všetko funguje:A ešte pohľad na prednú stranu ktorá ide do zbernice počítača:Prevedenie perfektné, krabička je super, modul funguje, cena nie je vysoká.

Proste sa to oplatí, odporúčam každému._______________________________________________________________________________

23.08.2010

Takže čipy z USA (MMU - memory management unit) dorazili ku mne minulý týždeň v piatok. Postupne urobím úpravu ATARI 800XE na ATARI 130XE a potom bude nasledovať úprava iného počítača ATARI 800XE na ATARI 320XE.
ATARI 800XL čo som dostal je totálna mŕtvolka, zdroj pred časom odišiel klasicky, prerušil sa zemniaci spoj na 7805-ke a do počítača to pustilo cca 11.7V ... síce usmernených, ale aj tak sa mu to nepáčilo... Takže aspoň SIO konektor je v poriadku - malá útecha.

___

Mám teraz menej voľného času a tak si netrúfam odhadnúť kedy to zrealizujem, ale plány sú na to aby sa plánovalo no nie ? Momentálne ešte zháňam SIO2SD, nech to mám kompletné, objednávka išla, už len potrebujem dohodnúť poštovné. Inak nič nového, prázdniny pomaly končia a všetci sa tešia do roboty ...

___

Dnes ráno som urobil grafickú úpravu pre downloady - mne sa tá rotujúca disketka ako indikácia downloadu celkom pozdáva.

_______________________________________________________________________________

27.08.2010

V predtuche vecí budúcich som si dnes zohnal 2 kusy SD kariet - dodávka SIO2SD sa zdá byť čoraz reálnejšia.

Včera som dal popis monitora PHILIPS CM8833 do sekcie Non_ATARI - aj keď to nepriamo súvisí aj s ATARI.

Na druhú stranu som rád že som dal niečo nové aj do tejto druhej sekcie.

___

Pri vyhľadávaní na Internete vidím čoraz viac, že podaktorí "zaprasia" celé stránky o ATARI zbytočnými otázkami a aj jalovými rečami na tému keby bolo keby ... a obrátením sa minimálne na všetky dostupné fóra s tou istou otázkou - trpezlivosť dnešnej dobe rozhodne chýba.

Je to na škodu veci, pretože potom v tom balaste sa dopracovať k slušnej informácii je pomaly nad sily jednoho postaršieho ataristu.

___

Bol som dosť prekvapený ako je málo informácií k dispozícii o disketovej jednotke ASTRA 1620, určite je to spôsobené aj tým, že záujem o tento druh informácií časom rapídne klesol a tak zákonite niektoré informácie navždy z Internetu odchádzajú. Smutné, ale život ide ďalej.

___

V poslednej dobe som mal problémy s mojím notebookom, desne mi "vrčal" ventilátor, už sa s tým pomaly nedalo robiť, tak to bolo hlučné. Predsa len po 3 rokoch prevádzky nastal čas na údržbu. Včera som to už nevydržal - kompletne som notebook rozobral, vyčistil som a premazal ventilátor, mriežku pred ním som prečistil tiež a zase sa dá robiť aj večer potichu ... bože to je radosti z takej drobnosti !

___

Drobná informácia na záver:

Pretože vlastním aj EPROM programátor, dokážem napáliť do EPROMiek potrebné súbory - ak bude záujem.

_______________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Colour monitor Philips CM8833.

By Administrator at August 26, 2010 00:39
Filed Under: Non-Atari

Colour monitor PHILIPS CM8833.

Monitor pochádza z roku 1989, štítok ukazuje na odber 75W. Nakoľko vek je už dosť vysoký je celkom problém dostať sa k podkladom a schéme. Napriek veku bez problémov slúži naďalej k plnej spokojnosti. Monitor bez problémov poslúži aj pre ATARI.

 


Pohľad na zadnú stranu, vďaka prepínačom sa dá nastaviť požadovaný režim.

 

 

nasleduje servisný manuál:

Service manual for CM8833

Poznámka:

Nakoľko je to dosť veľké (a tá spotreba ... ) tak to nakoniec predsa len  z domu išlo preč ...

_____________________________________________________

Rate post:

ATARI floppy disk drive ASTRA 1620.

By Administrator at August 25, 2010 01:20
Filed Under: Atari

Astra 1620           SS SD/DD dual drives

rok výroby: 1984Dvojitá mechanika, bezproblémový chod - toto sú najstručnejšie charakteristiky disketovej jednotky ATARI ASTRA 1620.

 

Na obrázku je ASTRA 2001, ale vonkajší vzhľad plne zodpovedá popisovanému modelu:


 

Nasleduje schéma jednotky:

ASTRA 1620 circuit


obsah Eprom:

ASTRA 1620 Eprom


Tu je podrobnejší popis - reklamný leták z roku 1984:

ASTRA1620_1.pdf (129,04 kb)

 

 

Pozrime si aj porovnávaciu tabuľku, v ktorej je toho o ASTRA 1620 popísané trošku viac:


_____________________________________________________

03.07.2024

Ďalší materiál ohľadne Astra 1620:

Astra Drive 1620.pdf (2,15 mb)

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

ATARI floppy disk drive XF551, 3_3.

By Administrator at August 18, 2010 01:24
Filed Under: Atari

(Modification XF551 - prerábka na obojstrannú jednotku, double sided)

 

Tretia časť popisu ATARI XF551 sa bude zaoberať ďalšími úpravami tejto floppy jednotky. Na obrázkoch je moja XF551-ka s už prevedenými úpravami. Úpravy som previedol tak ako pred rokmi, nie sú podľa mňa príliš zložité a sú funkčné. Nie je mi síce jasné prečo sa to už neurobilo priamo vo fabrike - hlavne s ohľadom na spätnú kompatibilitu, alebo si niekto tak veril že smerom dozadu sa už netreba pozerať. V každom prípade to bola škoda, pretože totu úpravou sa podstatne zlepší kompatibilita zo staršou jednotkou ATARI 1050 (vlastne je potom skoro na 100%, jediné veci čo nebežia sú niektoré chránené programy, ktoré si kontrolujú počet otáčok diskety - s tým ale nič nenarobíme, ATARI 1050 používa 288 ot/min a XF551 používa 300ot/min) a teda vieme používať aj diskety založené "hore nohami" a nemyslím tým žiadne sexuálne harašenie ... Laughing U ATARI 1050 sa dala používať disketa "hore nohami", jediná vyžadovaná prerábka bol dodatočný prepínač, ktorý vypínal ochranu Read Only, potom sa dala formátovať aj druhá strana (totiž ATARI 1050 vôbec nepoužíva indexačný otvor na diskete). Tu je to trošičku zložitejšie, ten prepínač treba tiež, ale disketová jednotka ATARI XF551 používa pre snímanie otáčok diskety indexačný otvor. Aby sa to dalo využiť na obidve strany diskety tak treba to riešiť - tu popisujem pridanie druhého doplňujúceho indexačného otvoru, potom to funguje naprosto dokonale. Dá sa to urobiť aj inak, ale to popíšem až vtedy ak sa mi niekedy vo vzdialenej budúcnosti podarí zohnať ešte jednu disketovú jednotku ATARI XF551 - ale to je naozaj vo hviezdach či sa mi to podarí. Tú čo mám už na iný spôsob snímania nechcem prerábať a tak teda dnes je tu popis toho ako som to robil kedysi dávno a ako som si prerobil svoju XF551-ku, ktorú som zohnal pred pár rokmi.


Ako prerobiť XF551 na obojstrannú, t.j aby vedela formátovať aj druhú stranu ?

- dorobíme nový indexačný otvor

- zablokujeme ochranu proti zápisu (vypínateľné)


Výsledkom je to, že máme FD mechaniku, ktorá sa správa ako ATARI 1050-ka, t.j. formátujeme aj druhú stranu a tak vieme disketu používať aj obojstranne a zákonite sa nám zväčší kapacita našich archívov na disketách.


Upozornenie: Každý si úpravu robí na svoje riziko a nepreberám žiadnu zodpovednosť za neodborný zásah a za následky takého zásahu !


Najprv pár obrázkov:


Na prednom paneli pribudli dve 3mm LED diódy, jedna sleduje napájanie, druhá je určená na oznam, že je trvale povolený zápis na disketu bez ohľadu na výsek na boku diskety - toto má zmysel ak používame diskety obojstranne a potom netreba na diskete robiť žiaden zásah. Prepínač je určený na prepínanie tohoto stavu. Tlačítko je RESET pre XF551.Netradičný pohľad na XF551:Zľava - vypínač, napájací konektor, 2x SIO konektor, DIP prepínače - D1 až D4Odložený vrchný kryt, pekne vidieť že som nešetril na chladičoch, tie čierne chladiče som pridal pre zlepšenie chladenia. A je to cítiť na výslednej teplote chladiča a to poriadne ! Je už vidieť pridaná kabeláž.Odkrytované, potrebných 5V beriem priamo z napájacieho konektora mechaniky 5.25". Čo sa vlastne robí?  Rozoberie sa mechanika, pôvodný indexový otvor je na na tomto obrázku na hornej strane. Rozoberať by mal len ten, čo vie do čoho ide, nie je to až tak zložité, ale pre toho čo mu potom zostanú súčiastky na ďalšiu mechaniku to asi nebude dobrý nápad...  Nás zaujímajú tie dva zelené plošáky. Ten hore je pôvodný, ten dole je už nový, pridaný. Osobne som použil čidlo a aj LED zo starej vyslúžilej 5.25" mechaniky, ktorú som mal k dispozícii, síce už nebola dobrá, ale čidlo s fototranzistorom a LED-kou bolo v poriadku.


                                                  Pôvodná doštička                                            Pod fototranzistorom

  Write protect + fototranzistor      pre fototranzistor                                            je pôvodný indexačný otvor

                                                Nová doska plošných                                           Pod fototranzistorom

                                                spojov pre fototranzistor                                      je nový indexačný otvor


Vloží sa stará disketa "hore nohami" (stará preto, aby sme si nepoškodili ani náhodou dobrú disketu),  označí sa nový indexový otvor (nič zložitého, leží na opačnej strane a treba disketu natočiť v obale tak, aby bolo cez ten indexový otvor "vidieť") a vyvŕta sa nová diera priamo do šasi mechaniky - priemer diery je 4.5mm, podľa dostupných čidiel, alebo 5mm. Pre menej skúsených: vŕtajte najprv vrtákom 1.2mm, potom 2.5mm až potom výslednú veľkosť ! Pozor na skraty! Pre lepšiu predstavu: indexačné otvory "ležia" priamo pod plastovými púzdierkami fototranzistorov - teda ležia v modrých krúžkoch blízko stredového náboja. Po dokončení vŕtania starostlivo očistite šasi mechaniky od otrepov a tak isto očistite vyvŕtanú dieru ! Zase nasleduje pomocný obrázok:Na jednu stranu (mne sa osvedčila spodná strana mechaniky - nemusím potom viesť zložite kábliky k pôvodnému fototranzistoru) usadíme infra LED, prúd je nastavený asi na 15mA - napájanie je z 5V, odpor v sérii s LED-kou by mal mať hodnotu medzi 180-220Ω, treba vyskúšať. Uchytenie je jednoduché - kúsok univerzálnej plošnej doštičky a kvapka EPOXY. Na druhú stranu (v mojom prípade na vrchnú stranu) dáme fototranzistor, ktorý je zapojený paralelne k pôvodnému fototranzistoru. Zase ak nie je k dispozícii originálna doštička s fototranzistorom príde na radu univerzálny plošák a kvapka EPOXY  - primitívne, ale účinné !

 

A teraz nasleduje názorná ukážka ako fungujú indexové otvory (teda pôvodný indexový otvor a aj nový) na disketovej jednotke ATARI XF551, vľavo originálny indexačný otvor, vpravo nový otvor.

 

Poďme po poriadku:

Ak sa založí normálne disketa, tak je funkčný iba pôvodný indexačný otvor.

Ak otočíme disketu "hore nohami", tak zase funguje iba nový indexačný otvor.

 

Zjednodušene povedané - disketa svojím otočením vždy prikryje práve ten indexačný otvor ktorý nepotrebujeme a to sa nám náramne hodí !(A druhý vtedy použitý indexačný otvor zabezpečí správnu funkciu diskety.)

 

A teda ak vieme ukladať aj na druhú stranu diskety tak nám kapacita našich diskiet 2x narastie, možno aj o viac, pretože potom kľudme može byť každá strana naformátovaná na inú hustotu. Treba si ešte uvedomiť jednu dôležitú vec - ak budeme používať aj obrátenú stranu diskety musíme mať trvale povolený zápis na disketu  a teda musíme mať disketovú jednotku  prerobenú tak že dokážeme vypínať režim Read Only - inak na druhú stranu nič nezapíšeme, pretože už nevykusujeme "zub" na druhej strane diskety ! Na toto nezabudnite !

 

 

Ešte doriešime blokovanie zápisu. Ak chceme zapisovať aj na "Read only" diskety a diskety "hore nohami", tak stačí skratovať vypínačom fototranzistor pre funkciu "Write Protect", ten má na starosti rozpoznanie či je povolený zápis na disketu alebo nie. Pri skratovaní vypínačom máme potom trvale povolený zápis na disketu. Vďaka tomuto prepínaču potom nemusíme "vykusovať" na diskete nový otvor. Pridaním nového indexačného otvoru dosiahneme to, že pri otočení diskety "hore nohami" má disketová jednotka ATARI XF551 k dispozícii potrebný (nový) indexačný otvor a vďaka tomu dokáže disketu čítať a zapisovať na ňu ako by to bola mechanika ATARI 1050. Pretože pri normálnej prevádze je nový indexačný otvor stále prekrytý = nefunkčný všetko beží tak ako predtým. Po stranovom otočení diskety je zase funkčný len ten nový indexačný otvor (pôvodný je zase prekrytý priamo disketou, teda jej obalom), takže sa nič navzájom vo funkcii neruší a nič neblbne. Poskladáme mechaniku, hotovo! a fičíme obojstranne. Výsledok? - disketa zostáva úplne originálna, na nej sa nerobí vôbec žiaden zásah, koniec mechanickým zásahom na disketách ! Do ďalších podrobností nejdem, ten kto tomu rozumie vie o čom píšem, ostatným je to šumafuk. Už som to tu na blogu spomínal, mimo mojej XF-ky som takto prerobil 7 kusov, išli bez problému (a to ešte do roku 1993). Ako zistiť, ktorý z vývodov je fototranzistor a ktorý je LED ? - teda tie ktoré sú v mechanike. Ak je XF-ka zapnutá na LED-ke nameriame napätie cca 1,5V, fototranzistor zase vieme otestovať tak, že sa zavesíme na neho merákom a zakryjeme otvor, ak sa objaví na vývodoch napätie viac ako 2.8V, je to fototranzistor. Ak nedáme nič do cesty mal by byť otvorený a malo by na ňom byť len zbytkové napätie, maximálne niekoľko desatín Voltu.

Nasleduje schéma - nič zložitého, v schéme nie je nákres indikácie pomocou LED, kedy je funkčný Write protect, ale to je už snáď maličkosť, prepínač je dvojnásobný, takže je k dispozícii aj voľný prepínací kontakt. Pekne vidieť že pridaný druhý snímač je pripojený paralelne k pôvodnému fototranzistoru, už iba LED-ke dodáme cez odpor potrebné napájanie.


 

 

A ešte pár slov k videu - je na ňom ukážka ako vyzerá XF551 keď je upravená tak aby nahrávala obojstranne a vďaka tomu dokáže formátovať a nahrávať aj na opačnú stranu a nepotrebuje ako 1050-ka vykusovať na boku diskety nové otvory. (Pri video ukážke je prepnuté na pôvodný operačný systém). Je to v popise, nechcem sa v tom ale donekonečna vŕtať, tak tu je to video a z neho je myslím jasné ako sa zmenila XF-ka. Mal som pustenú hudbu tak pozor na uši aby Vám to moc "nehulákalo":

 


Double_sided_floppy_AtariXF551.mp4 (10,89 mb)


 

Vlastná elektronika XF551, použitá je EPROM pamäť:Strana plošného spoja, ak sa nemýlim káblik je mnou vyvedený RESET.  Ak sa lepšie pozriete je vidieť že plošný spoj nepatrí do kategórie "High end" a preto sa stáva, že najmä v mieste SIO konektorov vznikne studený spoj, alebo vlasová trhlina a zase máme studený spoj. Ak by XF-ka nefungovala, v prvom rade odporúčam prekontrolovať práve tieto spoje.Spodná strana mechaniky, priznám sa že som to už nechcel celé rozoberať, ale nový prívod káblika (vľavo) k napájaniu infra LED-ky je vidieť. Fixované je to kvapkou rýchlotuhnúceho Epoxy, zase žiadna zložitá technológia. Ako som už písal, robil som to ešte predtým ako som začal robiť blog o ATARI a tak sa dokumentácia robila teraz, dodatočne.Ešte jeden pohľad na to isté.


 


Samozrejme, dá sa to aj inak, cesty technikov sú rozličné, opakovateľnosť a bezproblémovosť tejto úpravy je "vekom zaručená", takže je to jeden z dôvodov prečo som to dal na web. Časovú náročnosť odhadujem tak na 2 hodiny - t.j. aj zo schnutím rýchlo EPOXY a prestávkou, jednoducho som sa pritom neponáhľal - stále platí 2x meraj, až potom urob ďalší krok ...

________________________________________________________________________________

Pokračovanie:

prvá časť článku

FX551 1_3

druhá časť článku

FX551 2_3

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post

ATARI floppy disk drive XF551, 2_3.

By Administrator at August 16, 2010 01:13
Filed Under: Atari

Prerábka stanice XF551 na 720 kb (používa floppy disk 3.5")

(Modification XF551 for 3.5" FD)

Predstava XF-ky s mechanikou 3.5" je hodne lákavá, takže poďme na to !


+


 

=


 

Autorom prerábky je Bob Wooley a popis tejto zmeny nasleduje:

Inside the XF551 Disk Drive by Bob Woolley (SLCC)


It has been almost a year since I first got my hands on an XF551. Busy little hands... Of course, the first thing I did was to tear the thing apart to see how it was put together. And, maybe do a little "put"ing myself. As a result, I have made a few modifications that may be of interest to other XF551 owners. You will not be able to successfully make these changes unless you have reasonably decent electronic skills, so don't gamble with your new XF551 unless you know what you are doing. Most User Groups have skilled members that will be happy to guide you if you need help.

First

But, before I get caught up in details of the drive, I would like to clarify some points on the XF551. The drive IS double sided and can read and write in single, enhanced or double density. The "book" that comes with the drive is incorrect. MyDOS, SuperDOS and SpartaDOS canall format the drive as double sided and double density. Previous Atari drives did not use the INDEX hole on the diskette, which allowed us to flip the disk over and format the back of the media. The XF551 uses a standard, bone stock, IBM-style drive. It uses INDEX. It will not FORMAT the back of a diskette unless the disk jacket has two index holes. It WILL read and write to the back of any disk. Guaranteed! On side one, the tracks on the disk are written from the outer edge in, from 0 to 39. On side two, the tracks are written from the inner edge out. This allows us to read the first 40 tracks of a DSDD diskette on a SSDD drive. The second side is not backwards nor could it be read on a SS drive even if you changed it. The speed of the drive is NOT 288 RPM, the speed you are used to seeing, but 300 RPM, the industry standard. The XF551 compensates for the difference by using a clock frequency 4% (.33mhz) higher than it should be. This will read and write the data in exactly the same place on the diskette as your 288 RPM drive, although programs that measure the speed of the drive will read 300 RPM.


Talking To The Drive


The XF551, as it comes from Atari, has the ability to format a diskette in any of three configurations: single density (SSSD-88K), 1050 density (SSED-127K) and double-sided, double density (DSDD-360K). The DSDD format has a standard skew (skew is the physical sequence of the sectors on the disk) and a high speed skew option available to the user. This extra skew layout allows faster data transfers on the SIO buss, much like the ICD Doubler upgrade on the 1050. For those of you interested in programming, the DSDD format SIO command is $23. For a high speed skew format in DSDD, you just need to turn on bit 7 for a value of $A3 (the SSSD and SSED formats do not have a high speed skew, although the drive will transfer data at high speed in those densities). To transmit data at high speed to and from the XF551, just set bit 7 of the command to "1" again (a get sector ($52) with bit 7 on is $D2). You must still send the command frame at the normal SIO rate ($28 in $D204) and then set $D204 to $10 for high speed operation during the data frame. The drive will also recognize the Put (and Get) Option Table command ($4F and $4E), which are similar to the Percom configuration table operations. Only bytes 4-8 are changed by the Put command, however, and only the three supported formats will be recognized. Even if you sent the Option Table a 512 byte sector size, you would only get 256 byte sectors. A number of the newest DOS versions (SpartaDOSX, SuperDOS 5.0, DOSXE...)now have XF551 support built in. Also, a file is available in Atari8 on CompuServe that will modify SpartaDOS 3.2D for the XF551 features (in DL3 - XF32D.BAS). Using any of these methods will transfer data almost twice as fast as DOS 2.0.


Into The Hardware.

The first thing you notice about the ICs in the drive is the one in a nice socket, the ROM. Makes it a lot easier to burn an EPROM (use a 2764) to make code change if you can just plug and unplug your devices. I didn't see the ROM source code printed anywhere, so I wrote a simple disassembler for the 8050 MPU used as the brains of the drive. [Some were manufactured with an 8040. It has the same 256 bytes working RAM as the 8050, but no built-in ROM. Apparently the internal ROM was never used, as the drive OS is on its own ROM elsewhere on the board. - L.S.] It was very nice when Atari used a 6507 (which uses 6502 OPCodes) in their drives but, no more. Everything Atari comes out with now seems to use a different chip and this 8050 stuff was a bear.
Finally, I got most of the program logic worked out and designed some changes:
One upgrade that was available for the 1050 is a ROM change that will re-address the drive as D5: through D8:. This can be done on the XF551 ROM by altering location $0095 from $31 to $35 ($33 gives you a range of D3: to D6:, etc.). Having 360K is nice. Having 720K is even nicer. Putting a 720K, 3.5 inch drive in place of the stock drive is not too hard, so let's start with the ROM. There is a little bug in the code that allows the drive to start writing the track before it has reached operating speed. To remedy that, change $528 from $90 to $00, $C1D from $88 to $80 and $E25 from $88 to $80. [I have heard reports that this may be unnecessary, so you may or may not want to make the aforementined changes. I have had the problem, so better safe than sorry. - L.S.]
The 720K drive has 80 tracks per side which requires you to change $680 from $28 to $50, $80F from $30 to $60 and $811 from $FD to $FA. A 3.5 inch drive uses a 3ms seek time -- change $53D from $00 to $03, $57B from $18 to $13, $9D1 from $08 to $03, and $B15 from $18 to $13. Finally, the 3.5s use write pre-compensation -- change $61D from $F6 to $F4, $621 from $F6 to $F4 and $D0D from $A2 to $A0. For a drive, I used a unit from JDR Microdevices (MF353B Mitsubishi) that plugs right into the 5.25 connectors and uses the same mountings as the larger drive. This simplifies the installation quite a bit. When you go to plug in the 3.5, you may notice that the 34 pin cable is too short. I de-soldered the connector and added a longer cable, but one hacker, Joe Wyks, managed to pry the top off of the board connector and crimp his new cable into place without soldering. [The latter was the method I used, as it is a little easier on the circuit board. L.S.] The power connector can be adapted with cables made for that purpose, if necessary. That's about all that's needed to run a 720K 3.5. Format a disk using SpartaDOS XINIT, option 7 (DS 80 tracks) and start filling it up! You now have 2880 DD sectors.

___________________________________________________________

Upravené obsahy EPROM pre 3.5" FDD:

EPROM for 3.5"

___________________________________________________________

Vhodné 720k disketové jednotky:

Tieto mechaniky 3.5" určite fungujú:

3240-U TEAC TEAC FD235HF FD235HF 5165-U TEAC FD235HF 6291-U

Mitsubishi MF353 B Epson SMD-300 a (interná / externá) Amiga Floppy:

FB-354 * CHINON CHINON FZ-354 * OSD-45C CITIZEN

______________

Pokračovanie:

prvá časť článku

XF551 1_3

tretia časť článku

XF551 3_3

__________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

ATARI floppy disk drive XF551, 1_3.

By Administrator at August 12, 2010 01:23
Filed Under: Atari

Dosť známa, nie vždy populárna, ale pritom myslím si veľmi dobrá disketová jednotka ATARI XF551. Má zopár "múch", ale s tým sa dá niečo urobiť. Postupom času si ukážeme ako tie nedostatky odstrániť a dostaneme tak k dispozícii naozaj šikovnú disketovú jednotku. Ale k tomu sa dostaneme postupne, step by step.


 

Atari XF551 je stanica pre disketu 5.25 " s ktorou dokáže pracovať s príslušným software aj obojstranne, je prispôsobená na spoluprácu s počítačom 8-bit Atari. Stanica je nástupcom jednotky Atari 1050, vyrábali sa spolu s radom Atari XE.
Stanica môže čítať a zapisovať na disketu formátované v štyroch hustotách: (Single Density = 90kB), jednostranne zvýšená (Enhanced hustota = Medium = 128 kB), (Double Density = 180kB) a double-double (Obojstranné Double Density, tiež známe aj pod pojmom Quad Density = 360kB).
Obojstranný dátový režim záznamu najprv zaznamená na jednu stranu diskety, a potom na druhú v poradí od poslednej stopy.
Štandardná rýchlosť prenosu dát je 18866 bitov/sec a maximálna 38553 bit/sec. Floppy disk má rýchlosť otáčania 300 ot/min, čo umožňuje, že je kompatibilný s ďalšími stanicami pre počítače Atari pôsobiacimi pri rýchlosti 288 ot/min. (nepracuje zoprá programov, ktoré si kontrolujú rýchlosť otáčania diskety, ale tých je naozaj len pár - stačia prsty jednej ruky).
Stanica pracuje pod dohľadom operačného systému DOS, Atari XE 1.0 a s týmto systémom sa aj predávala.
Elektronický systém stanice je postavený na báze procesoru Intel 8040 s externým ROM alebo s Intel 8050 s vnútornou ROM, použitý je radič disku WD1772.
Stanica je dodávaná s externým napájaním 9V/AC/31VA.

Stanica používala 2 typy interných 5.25" disketových jednotiek, ktoré sa dali ľahko rozpoznať bez toho aby bolo treba zariadenie rozoberať:


-
Mitsumi D503V (s obdĺžnikovým LED na prednom paneli jednotky), Disketová jednotka Mitsumi sa predávala pod značkou Newtronics (vlastníkom bola Mitsumi Electric), najčastejšie v čiernom prevedení predného panelu

-
Chinon FZ-502 (okrúhla LED na prednom paneli jednotky)

V zadnej časti stanice sú 2 Atari SIO porty pre pripojenie disketovej mechaniky k počítaču alebo aj  iných periférnych zariadení, na zadnej strane sú 2 mikrospínače pre (DRIVE SELECT = výber čísla disketovej jednotky), konektor pre napájanie (Power) a vypínač ON/OFF.
Teleso stanice je vyrobené z šedého plastu a vizuálne je prispôsobené rade počítačov Atari XE.

Rozmery stanice:
šírka: 190 mm
hĺbka: 300 mm
výška:  70 mm
váha : 2.7 kgPre X551 existujú špeciálne pomôcky, príkladom môže byť nemecký XF-Tools. Dodávaný zdroj je v podstate taký istý ako u 1050-ky, tiež má výstup =9V AC/3A.

Jedna nepríjemná vlastnosť - ak počas práce vymeníte disketu a zmenila sa jej hustota (kapacita), tak ju nemusí správne rozpoznať a začína "sranda"......

Druhá vec je to, že nedokáže formátovať druhú stranu diskety, toto sa ale dá obísť hardwarovým zásahom, popis bude v druhej časti o XF551. Moju XF551-ku som už prerobil pre pár rokmi a tak jej foto bude až v tej druhej časti,pretože má na prednej strane niekoľko drobných úprav odlišných od originálu.


Tu je už obrázok mojej XF-ky, nedal som ju na začiatok, pretože sú už na nej urobené úpravy. Tie úpravy som na nej robil vtedy, keď som si nemyslel že to niekedy dám na web...:Schému zapojenia, opravy sú už zakreslené (06.03.2014), ukázalo sa že existujú minimálne 2 verzie motherboardu, celý článok na túto tému nájdete na:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Chyby-v-scheme-ATARI-XF-551-Bugs-in-circuit-ATARI-XF551.aspx

 

____________________

Obsah EPROM:

EPROM XF551

Popis - manuál - cz version:

Manual for XF551 cz (link)

Manual for XF551 polish (djvu)

a ešte nejaký software špeciálne pre XF551:

XF utility software

_______________________________________________________________________________

Odbočím do minulosti.

V roku 1988 som sa "zázrakom" služobne dostal do SRN, takže za diéty sa "išla" kúpiť ATARI 1050, cena bola vtedy 300.- DM, všade ju v Nemecku inzerovali že je k dostaniu. Fajn, len kde ju zohnať ? Nikde nebola v obchode aj napriek inzercii (Norimberg, Hannover), ale bola všade iba tá nová XF551 - cena 440.- DM ... tak som ju s ťažkým srdcom oželel, kúpil som niečo iné. V roku 1990 som zohnal ATARI 1050, s tou som bol 3 roky veľmi spokojný - šlapala ako hodinky. Ako som sa už zmienil pred cca 3.5 rokom som cez inzerát kúpil XF 551 a tak ju teda mám doma už dlhšiu dobu. Prečo to spomínam? Pretože vidím že sa uvádza doba uvedenia na trh rok 1989 - nie, nie, bola k dostaniu už v marci 1988 - bol som vtedy na veľtrhu v Hannoveri a bola v obchode, len ju kúpiť ...

Pri spiatočnej ceste som objavil obchod v ktorom ponúkali modul ATARI 1064 - 64kB RAM pre ATARI 600XL - cena 10.- DM - no nekúpte to za tú cenu ... Smiech ma prešiel na hranici, kde ma colníci presviedčali, že je to disketová jednotka a naparili mi clo 500.- Kčs, čo pri oficiálnom kurze 1 DM=16.- Kčs bolo dosť drahé, že? Pre porovnanie - televízor o uhlopriečke 37cm, farebný cena 600.- DM mal clo tiež 500.- Kčs, lenže tam sa to meralo centimetrom, pamätníci vedia. Presvedčiť sa veľmi nedali a až keď som povedal že to tresnem na zem a rozdupem, som sa dozvedel že chcem okradnúť štát na cle ... Nakoniec to bolo za polovičnú sumu. No, boli to časy .... hneď človek vedel že je doma. Nápisy na krabici boli anglicky, nemecky ale čítať a písať som mal dojem že z tých šiestich v miestosti som vedel len ja.(konektor na pripojenie do zbernice=miesto na vkladanie diskety=rozumu colníka v roku 1988, nepomohlo ani to že som im povedal, že každý dostane fľašu šampanského ak tam tú disketu "narve")


Tak si stále aj po rokoch hovorím čo by bolo, ak by som naozaj kúpil tú disketovú mechaniku ........., možno by som tam bol na tej colnici v Bratislave doteraz.

______________

Pokračovanie:

druhá časť článku

XF551 2_3

tretia časť článku

XF551 3_3

_______________________________________________________________________________

08.06.2011 - doplnené o nasledovné - v schéme nie sú uvedené tranzistory, jedná sa o typ 2SC1740 - Q1,Q2,Q3. V prípade Q4 sa jedná pravdepodobne o tranzistor 2SA933.

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Tipy a triky 009. FD 360 rpm to 300 rpm. Tips & tricks.

By Administrator at August 08, 2010 23:48
Filed Under: Atari

 

Ak sa dostanete k FD mechanikám, ktoré bežia na 360 obrátok za minútu - t.j. mechaniky na 1.2 Mbyte a chcete z nich urobiť "ATARI FD mechaniku" t.j kapacita diskety je potom 360 kByte, potrebujete prestaviť rýchlosť na 300 otáčok za minútu. Potom by už mala bežať napríklad aj s elektronikou pre XF551. Ako na to? - pozrite si túto stránku - link:

360 rpm to 300 rpm

_________________

Sú tu uvedené TEAC mechaniky, vhodné na "prestavbu":

Teac FD-55GFR 149-U

Teac FD-55GFR 193-U

Teac FD-55GFR-570-U

Teac FD-55GFR 7193-U

_______________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: