01_2014 Blog, Notes.

By Administrator at decembra 31, 2013 16:05
Filed Under: Blog

01.01.2014

A je to tu - máme rok 2014. Síce kedysi som si hovoril kedy tu bude rok 2000 a tu - bác!, máme o už 14 rokov viac ... fakt to letí.

Teraz mi síce ešte ten Nový rok stále búcha okolo hlavy, ale je to celkom dobrý čas na napísanie pár riadkov hneď ako začal.

_______________

Nový rok začnem tým príjemnejším - odkaz na stránky jednej dámy z USA , ktorá sa zaoberá ATARI - Lenore Underwood. Pred pár týždňami si urobila svoje webové stránky a ponúka u seba na predaj rôzne doplnky k malým 8-bitovým Atari a vyzerá to tak, že za chvíľu bude ponúkať aj základné dosky funkčne zhodné s pôvodnou disketovou jednotkou ATARI XF551 - a budú tam zabudované aj nejaké fičúrky naviac. Skvelá správa!

Link:

http://www.bitsofthepast.com/

(A ruku na srdce, žien okolo Atari sa zase toľko nevyskytuje, priznám sa že za tie roky to je prvá žena o ktorej viem, možno iní poznajú niekoho tiež, ja poznám iba túto dámu.)

_____________

Minulý rok (teda síce je to len pár dní dozadu) cez Vianoce ma najviac pobavili reklamy počas vysielania - samé kvapky a spreje do nosa - proste aby sme zvládli prechladnutie. Dosť ma to pobavilo, fakt úžasné veci v televízii cez Vianoce - až do jedného okamžiku - teda presne poobede 25.12 som dostal nádchu aj ja - a to teda skutočne poriadnu. Tak som si teda tieto sviatky užil až až. Síce som mal naplánované niečo iného, ale verte mi že sedieť pri počítači sa mi s touto nádielkou vôbec nechcelo ... a tak som teda nedobrovoľne vypol. Nabudúce pri reklame na prostriedky proti nádche pri sviatkoch už asi nebudem mať radšej žiadne poznámky ...

_______________

Novoročný komentár k tomu čo vysielala na Silvestra televízia si teraz odpustím - recyklované recyklovaného. Kto si robil Silvestra pri televízii zvolil najhoršiu možnú verziu strávenia konca roka. Väčší a dlhší komentár si to skutočne nezaslúži. S jedinou výnimkou - dalo sa pozerať na spoločný program ČT a STV.

_______________

A na Nový rok prikladám pre ATARI jednu knižôčku - je to lahôdka aj po rokoch:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Kniha-ATARI-The-Book.aspx

_____________

V podvečer, stále je ešte 01.01.2014, po kratšom pôste dnes dám ešte jeden článok bude to na tému CD-link, zase raz nekonečná téma hardware doplnkov:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Hardware-CD-LINK.aspx

____________________________________________________

05.01.2014

Stručne a jasne - TURBO 2000 od Jiřího Richtera, ktoré konečne z kazeťáku urobilo použiteľné záznamové médium, nielen rýchlosťou, ale aj kvalitou záznamu a čítania:

http://blog.3b2.sk/igi/post/TURBO-2000-Jiri-Richter.aspx

___________________________________________________________

06.01.2014

Ha, síce sa divím že niekto komentuje známkou moje spomienky a popis TURBO 2000, nuž ale proti chuti nemám žiadne námietky, aspoň som sa pobavil. Aj ja. Len škoda že u ataristov treba snáď bagrom dolovať čože im nesedí a čo za popis zase stojí. Dnes ešte doplním k článku TURBO 2000 nejaké drobnosti, teda ako drobným zásahom dokážeme zvýšiť rýchlosť záznamu a čítania a nezníži sa spoľahlivosť. Ako som už písal v pohode mi to potom fičalo na 4.500Bd ...

_____________

Do článku o CD-linku som uviedol jedno konkrétne zapojenie s LM311, na webovej konferencii autor (asi) obhajuje použitie svojej schémy (nedokončenej, nie je to ale autor originálneho zapojenia - je ním Jiří Richter). O.K. je to jeho právo, trvám na tom že je schéma blbá, pretože použité čipy vyžadujú zapojenie ktoré som  uverejnil. Autora (nedokončenej schémy) som na nedostatky upozornil, trvá na svojom že to tak chodí ako má. Dodatok k celej veci som uviedol na konci článku CD-link. Doba kedy som potreboval niekoho o niečom presviedčať u mňa už minula (teda aspoň v takto jasnej záležitosti). Podrobne na:
http://blog.3b2.sk/igi/post/Hardware-CD-LINK.aspx

____________________________________________________

07.01.2014


V dnešnom článku sa presuniem k našim severným susedom - teda priamo do Poľska. Tu počas minulých rokov vyvinuli niekoľko Turbo systémov na kazetové magnetofóny pre malé ATARI. Niektoré sú fakticky rovnaké ako je štandart Turbo 2000 od Jiřího Richtera, iné sa odlišujú, niekedy dosť podstatne. Bolo to vtedy absolútne najrozšírenejšie záznamové médium  pre ATARI - teda kazetový magnetofón a kazeta. Ale až TURBO 2000 (a podobné systémy) z magnetofónu konečne urobili použiteľné záznamové zariadenie, o niečo podobné sa snažili aj naši severní susedia, ich výsledky sú uvedené v stručnom článku:

http://blog.3b2.sk/igi/post/KSO-Turbo-2000-Turbo-Blizzard-AST-Atari-Super-Turbo.aspx

_____________

Ešte k článku o CD-linku, zohnal som konečne aj originálny podklad - schému - popísanú v časopise, môžete si to sami porovnať, doplnil som to priamo do pôvodného článku:
http://blog.3b2.sk/igi/post/Hardware-CD-LINK.aspx

A už tomu dám pokoj, len som chcel zohnať všetko čo k danej téme je k dispozícii a trvalo mi to dlhšie ako som čakal ... ak chcem o tom písať tak to má aj fungovať, čistých teoretikov už mal aj jeden program v televízii NDR - Ein Kessel Buntes ...

___________________________________________________________

08.01.2014

Dnes beží 44 deň čo som si niečo objednal od ataristu, ktorý je odo mňa nejakých 250km ďaleko, 26.11.2013 som mu dopredu zaplatil na účet. A nie málo. Keď som si overoval či financie prišli tak sa mu to nepáčilo že čo ho naháňam ... tak teda dám mu ešte šancu, ale proste nejako sa na nevie dostať na poštu, potom zase išli sviatky (teda koniec roku, síce to bolo zjavne už mesiac od zaplatenia, ale niekto to tak čierne na rozdiel odo mňa nevidí ... atď), už ma to fakt ............ (doplňte si sami). Síce sa poznáme, ale toto nie je jednanie. Ani neviem či si tú šancu po toľkom čase ešte zaslúži. Je to iná generácia a niektoré veci si zjavne necení - spoľahlivosť a povesť, je len jedna. Počkám do 50-ky a potom to začnem vybavovať - ale už menej jemne. Každému to čo si zaslúži.

____________________________________________________________

11.01.2014

Lenore Underwood urobila nový spínaný zdroj pre ATARI XF551, celé to ženie zo zdroja 24V/DC/1.5A a potom sa vyrobí DC/DC meničmi potrebných 5V a 12V - pekné riešenie. Predtým keď sme o tom spolu  debatili sa držala toho že chce použiť pôvodný napájací zdroj, ale vývoj pokračuje, ja som tiež použil najprv pôvodný zdroj a potom skúsim využiť notebookové zdroje čo mi zostali k dispozícii. Link na jej stránky:


http://www.bitsofthepast.com/

_______________

Včera som mal voľno a tak som si našiel čas a preklepol som všetky 4 disketové jednotky čo mám - 2x ATARI XF551 a 2x ATARI 1050. Všetky krásne fungujú, to je naozaj dobrá správa, strávil som včera poobede príjemné nostalgické chvíle. Meral som spotreby a teda vyšli mi podivné čísla, mal som totiž k dispozícii úplne iný merací prístroj a tak teda musím tie merania nanovo previesť ešte s tým merákom s ktorým normálne pracujem, pretože rozdiely sú priveľké. Asi mám teraz poruke blbý digitál, aj to sa stáva. Inak 4 disketové mechaniky na sebe, celkom pekný kus nábytku ...

_______________

ATARI XF551

Postupne som vytriedil čo ešte urobiť na úpravách disketovej jednotky ATARI XF551, postupne to v jednotlivých článkoch popíšem podrobne, všetky úpravy smerujú k tomu že z tejto jednotky budeme mať nakoniec super disketovú jednotku (doteraz som popísal výmenu napájacieho vypínača, výmenu pôvodného zdroja 5V az DC menič a výmenu pôvodného zdroja 12V tak isto za DC menič). Pretože je potrebné previesť všetky úpravy čo teraz budem popisovať, tak sa nebudem handrkovať o to, v akom poradí ich previesť - je to jedno, lebo treba tých 6 ďalších úprav previesť, nesmie sa vynechať ani jedna. (Akurát Reset je trošku diskutabilný, pretože môžeme XF-ku vypnúť, prepnúť OS a znova zapnúť - ale zase tým vypínaním a zapínaním zbytočne zariadenie trpí, takže Reset osobne považujem za naozaj dobrú vec.) Už to len urobiť, nafotiť, popísať a uverejniť - maličkosť ...


Zostáva ešte:

- pomocná doštička s novým konektorom na pripojenie ďslej popisovaných tlačítok, senzorov a prepínačov

- zabudovať tlačítko RESET - má zmysel ak sú zabudované minimálne 2 operačné systémy - netreba vypínať, dajú sa prepínať za chodu

- zabudovať senzor pre nové nasnímanie správnej hustoty diskety (90, 128, 180, 360kB)

  (originálny OS má pri zmene diskety vážny problém s určením hustoty novo založenej diskety, zvyčajne pri zmene hustoty a následom zápise pokazí obsah diskety)

- zabudovať 2x OS (operačný systém) do tejto disketovej mechaniky (tým druhým OS je Hyper FX-ROM)

- zabudovať senzor pre používanie diskiet aj z druhej strany (tak ako pri ATARI 1050)

- odblokovanie funkcie Write protect, tým nemusíme robiť "vykusnutie" na druhej strane diskety

___________________________________________________________

13.01.2013

Tak som prekreslil schémy modifkácií zdrojov pre disketové jednotky ATARI 1050 a ATARI XF551. Proste síce som tam predtým všade dal upozornenia, ale teraz je to tam nakreslené tak ako to je naozaj a zmenil som aj v schémach typ meniča, takže by to malo byť už kompletne v poriadku. vďaka tomu som z článku mohol vyhodiť všetky upozornenia, myslím si že je to teraz prehľadnejšie.

http://blog.3b2.sk/igi/post/ATARI-1050-ATARI-XF551-napajaci-zdroj-Power-Supply-ATARI-1050-ATARI-XF551-modification.aspx

___________________________________________________________

16.01.2014

ATARI XF551

Konečne som si našiel čas a porobil som dodatočné merania odberov 2 kusov disketových jednotiek ATARI XF551. Prvá má už vymenené napájanie 5V a 12V za DC/DC meniče,  druhá je pôvodná neprerobená jednotka. Sú tam dosť výrazné rozdiely v odbere ešte aj keď neboli prerobené, ale to súvisí s konkrétnou mechanikou 5.25", len aby to nikoho neprekvapilo. A sú to zaujímavé čísla, uvedené merania sú na konci článku:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARI-XF551-recondition-3.aspx

_____________________________________________________

19.01.2014
ATARI XF551

Dnes to bude o zabudovaní pomocnej doštička do disketovej jednotky ATARI XF551, ktorá nám neskoršie bezproblémovo umožní cez tento konektor pripojiť ďalšie pomocné obvody ktoré nám v konečnom dôsledku neuveriteľne spríjemnia prácu s touto disketovou jednotkou. Ako tak pozerám - ceny ATARI XF551 sa pekne držia stále medzi 155.- až 200.- USD čo je vcelku dosť. Ale aj takáto disketovka sa dá podstatne vylepšiť a o tom celý tento 9 dielny seriál je a bude. Pomocou popisovaného konektoru budeme v budúcnosti pripájať RESET tejto jednotky(ak máme v nej dva operačné systémy - netreba jednotku pri zmene OS vypínať, čo je hodne príjemné), sem pripojíme aj čidlo ktoré správne rozpoznáva správne hustoty založených diskiet (funguje iba pri použití OS Hyper XF-ROM, na to to nezabúdajte) a máme tu aj prepínač na prepínanie 2 operačných systémov. Som si vedomý toho že to ide aj bez tohoto pomocného konektoru, ale práca by mala byť prehľadná, čidlá a prepínače sú jasne označené a ani po rokoch sa v tom nikto nezamotá - a o to aj ide, nie ?

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARI-XF551-recondition-4.aspx

_________

Balík prišiel v piatok (53 dní odo dňa zaplatenia), namiesto avizovaného počtu kusov vecí prišla presne polovica. Nuž, aj tak sa dá ... Ideme ďalej.

____________________________________________________________

22.01.2014

Snažil som sa urobiť nejaké ďalšie úpravy na disketovej jednotke ATARI XF551. Boli funkčné, len sa mi nejako nepozdával dosiahnutý výsledný vzhľad, tak som to zase vyhodil a dávam tam inú kabeláž - proste mal som použité hrubé vodiče, ktoré boli pôvodne k pripojeniu vecí na PC - reset, hdd led, atď. Po vyzväzkovaní to bol celkom nezvhľadný kus kabeláže - a tak to išlo von, fakt som s tým nebol spokojný. Nafotil som to, takže aj ten úlet niekde bude časom uverejnený. Teraz som použil kabeláž z kábliku prívodu hardisku (40 vodičov), tak som si odrezal pre mňa tých potrebných 7 vodičov a fakt to vyzerá minimálne o triedu lepšie. Medzitým sa zaoberám tým ako vyriešiť snímanie indexačného otvoru na disketovke tak aby boli k dispozícii obidve strany diskety. Riešení a funkčných je viacero, len som si to chcel urobiť po svojom, inakšie - proste ála Igi. V hlave je to vyriešené, nakúpené sú aj potrebné veci (je to naozaj len pár maličkostí), len to treba zase ešte postaviť a otestovať ...


Že je to dôležitá vec vedia všetci majitelia tejto disketovky, pretože potom dokážeme používať disketovku aj z druhej strany - to originálna jednotka nezvládala (a v našich očiach ju to poriadne diskvalifikovalo) a teda nevedela to, čo už dávno vedela ATARI 1050 - čítať a zapisovať  na druhú stranu (na zápis aj 1050-ka potrebovala drobnú úpravu, to potrebuje aj XF551, ale hlavne treba vyriešiť indexačný otvor, t.j. snímanie pulzov 1x za otáčku).


Zatiaľ to vyzerá tak, že disketovke je srdečne jedno či snímač berie jeden krátky pulz na otáčku (teda trčí v 1 a pri príchode na indexačný otvor padne do 0 - originálne riešenie na ATARI XF551), alebo je to presne naopak (nemecké riešenie - trvale v 0 a ak číta tmavú medzeru - kúsok čiernej pásky tak skočí do 1). Proste vyzerá to tak že mechanika len sproste počíta počet pulzov a nejaké ďalšie drobnosti o tvare pulzov a ich hodnotách (teda dobe trvania pulzu) ju ani za čerta nevedia rozhádzať. Moje riešenie je založené na rovnakom princípe ako je originálne riešenie - len snímač je na inom mieste a obsluhuje aj hornú a dolnú stranu diskety a netreba robiť na disketovke nejaké divoké hardvérové úpravy tak ako sa to robilo kedysi, dá sa to aj podstatne jednoduchším spôsobom. Nič netreba prepínať, zvláda to automaticky obidve strany, je to maximálne jednoduché na používanie.

________________________________________________________________________________

23.01.2014

ATARI XF551

Dnes do disketovej jednotky zabudujem tlačítko RESET - budeme mať 2x OS, t.j. môžeme ich teda prepínať a vďaka tomuto to dokážeme bez vypnutia disketovej jednotky, čítajte ďalej tu:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARI-XF551-recondition-5.aspx

_____________________________________________________

24.01.2014

Dnes to bude spomienka, bude to citácia z webu svetelektro.com, autor remmidemmi:


Pamatuju, jak v polovině 80tých let minulého století generální ředitelství OP Prostějov plánovalo zcela vážně počítačovou celozávodní síť na Atari počítačích, které měly dělat skladové hospodářství, počítat podnikové mzdy zaměstnancům a dokonce řídit výrobu a dělat stupňování střihů pro oblečení. Dnes to přijde zcela fantasmagorické, ale tenkrát to generální ředitelství myslelo naprosto vážně a tehdejší technici v OP Prostějov dostali za úkol udělat závodní síť s Atari a psát software. Těm technikům bylo tenkrát 20-25 let a fakticky takovou síť dokázali udělat a ty programy napsat. Nejen to, s primitivním technickým vybavením tehdejší doby se na koleně stavěly interfejsy z TTL obvodů pro připojení Atari na síť a k počítačům ZVT Námestovo. Kdopak by to dneska zvládnul? :D

Koniec citácie.


Tú dobu si aj aj pamätám, pretože vtedy sa naozaj skúšalo všetko možné a ATARI bolo veľmi dobre pripravené na komunikáciu cez periférie a veď viete - priamo k dispozícii 4x vstupný AD prevodník, 8 bitový port (joysticky) či už nastavený ako vtsupný, alebo podľa potreby sa dali definovať aj jednotlivé bity. Ešteže si tú dobu pamätá aj remmidemmi, bolo to také milé pripomenutie si ako sa vtedy u nás "plánovane" rozvíjala počítačová technika.

_____________________________________________________________

26.01.2014

Dnes pri prechádzaní webom som náhodou natrafil na veľmi známy článok o ATARI XF551, ale až dnes som si v ňom prečítal (doteraz som ho nečítal, Foot in mouth) - píše sa tam, že je vovnútri mikroprocesor 6507 ..., no to je teda fakt perla ! Pretože je tam procesor 8040, alebo 8050 (jediný rozdiel medzi nimi je ten že 8040 nemá zabudovanú žiadnu ROM a druhý - 8050 má v sebe 4kB ROM, v XF551 je ale aj tak tá ROM odstavená, preto je možné použiť tak 8040 ako 8050, len sa prestavuje jeden jumper) a používa sa iba prístup na vonkajšiu EPROM), ale rozhodne nie je vovnútri 6507 ... (8040 a 8050 vyrábal Intel.)


Je možné že sa robila verzia ATARI XF551 s procesorom 6507 ? Vie o tom niekto niečo ? Alebo autor len mystifikoval a potom vôbec jednotku neotvoril a iba pozbieral predpokladané info a  vypustil do sveta niečo čo vôbec nie je pravda ? Neviem či sa to dá ešte po tých rokoch nejako vystopovať - proste buďme opatrní pri čítaní niektorých starších správ.

 

Kto si to chce overiť čo je vovnútri  - pozrite si prosím schému jednotky ATARI XF551.

Link na podklad dnešného "frflania":

http://www.atarimagazines.com/v7n2/XF551.html

P.S.: Niektoré veci ma ani po tých desaťročiach neprestávajú prekvapovať.

____________________________________________________________

29.01.2014

Dnes večer pred chvíľou som zase objavil článok kde sa spokojne tvrdí niečo čo nie je pravda - ATARI XF551 rozhodne priamo nedokáže obojstranný zápis, potrebuje previesť hardvérovú úpravu.

Aby som to celé uviedol na pravú mieru:


ATARI XF551 má režim DS DD, t.j. 360kB na celú disketu - lenže pri kúpe jednotky k tomu nebol ani dostupný software na využitie. Pretože všetok software bol dostupný na 99.9% v hustote single (90kB) a medium (128kB) tak ste nemali šancu ako zapísať aj na druhú stranu diskety -  a tak ste tých diskiet potrebovali 2x toľko. Ako prvý zápis na celú disketu (tých 360kB) riešil Bibodos, ale to ste zase potrebovali špecifický DOS.  Jednotka ATARI 1050 stála v roku 1988 cca 300.- DM, ATARI XF551 stála cca 440.-DM. Napriek proklamovanému obojstrannému zápisu ste nevedeli čítať a zapisovať na obojstranne "vykusnuté diskety" ktoré boli bežné na ATARI 1050 a to bol poriadny šok pre majiteľov tejto disketovky. Požičali ste si diskety od majiteľa 1050-ky a hneď ste zistili, že druhú stranu diskety V XF-ke neviete ani prečítať, tobôž zapísať. Za viacej peňazí bolo v reále menej muziky.


Ak by to bola pravda, tak nemusím prevádzať to čo práve v pokračovaniach prerábky píšem o XF551. Autor zjavne rád píše, ale hardvér vidí naozaj len v originálnom obale. Tieto články robia medvediu službu našim strojom. Rád uvidím autora článku ako mi predvedie originálnu XF551 (teda takú na ktorej sa nepreviedla prerábka na obojstrannú) a urobí na nej obojstranný zápis - v režime single alebo medium.. Zase sa potvrdzuje už známa vec že informácií na webe je nekonečne veľa, ale pravdivých je zlomok. Autor uvedeného článku v svojich iných dielach vytrvale uvádza v svojich článkoch ako zakladateľa firmy ATARI Nolana Buschnella - v skutočnosti sa volá Nolan Bushnell. V Dexovej konferencii som ho na to upozornil, ale v článku nechal zkomolené meno zakladateľa ATARI naďalej ... takže už som mu ďalej nepísal, načo.


Link na zkomolené meno:

http://switch2mac.blog.zive.cz/2010/03/slavna-leta-atari/

Takže - pár takýchto "drobností" a kľudne sa može stať že za chvíľu budem mať dojem že píše o inej firme a o inom zariadení .Tongue out

Práve tieto veci sa už riešili na stránkach Dexa (spomínam to v predchádzajúcom odstavci), ktorý bohužiaľ stále ešte svoje stránky nanovo nespustil a je to škoda pre všetkých, ktorí sa 8-bitmi zaoberajú.

 

Nakoniec čítajte sami ako je ATARI XF551 obojstranná:

http://www.zive.cz/clanky/navrat-k-legendam-jake-koupit-atari-a-co-k-nemu/periferie/sc-3-a-171158-ch-89501/default.aspx

 

Práve pre toto sa venujem iba niektorým veciam aby som v nich bol doma a nie že mám záber neviem ako široký - a potom podľa toho vyzerá aj výsledok - viď uvedený link. Za posledné 4 týždne je to už štvrtá vec kde sa mi z tých informácií ježia vlasy - teda ten zbytok čo mám. Takže ak niečo chcete kúpiť overujte si informácie z viacerých zdrojov - to platí všeobecne, aby ste sa potom nedivili že niektoré veci sú inak ako ste sa dočítali na webe. Mám tu webe jedného kolegu, ktorý neznáša toto moje hundranie, ale pretože na túto tému už píšem skoro 4 roky (presne 46 mesiacov) - môj blog na túto tému má pomáhať veci riešiť a teda aj upozorňovať na nesprávne informácie - a to aj teraz robím.

______________________________________________________

30.01.2014

Hľadáte obsah časopisu HAPPY COMPUTER ?

(Je to v nemčine.)

 

V 80-tych rokoch u nás nedostižná vec - jedine kto bol vtedy na západe tak občas sa k nám dostali jednotlivé čísla. V niektorom čísle je aj celý listing Turbo Basicu pre ATARI - kto sa nudí môže si ten stroják naklepať do počítača ... a tých pikošiek na rozličné počítače tej doby je tam podstatne viac. Ja som si vďaka tomu pripomenul že počítače vo vtedajšom NSR predávali predajne Vobis - to boli okamžiky (rok 1988, Norimberg) keď ste stáli pred predajňou a pozerali na ten výber ..

 

Teraz to už asi jednoduchšie nemôže byť - choďte na tento link, tam zadajte do vyhľadávania: Happy Computer a potom sa pripravte na postupné sťahovanie cca 3.7 GByte dát po jednotlivých súboroch - teda ak si to stiahnete (je to 79 súborov) konkrétne v pdf formáte (je tam viacero formátov) - a máte na dlho čo študovať (Atari, Commodore 64, ZX Spectrum, VC20, ZX-81, PC1500, TI-99/4A, APPLE-II, TRS-80, Sharp MZ800 a aj iné 8 bity):

Link:
https://archive.org

Dosť dlho som nevedel kde si tento časopis stiahnuť až som náhodou na toto natrafil a tak to dávam do placu - Príjemné čítanie !  Som presvedčený že si tam každý nájde riadky o svojom obľúbenom 8-bitovom počítači. A tých listingov ... a inzercie predám, kúpim - nezabudnite, ešte nebol Internet.

______________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Kniha ATARI The Book.

By Administrator at decembra 31, 2013 16:05
Filed Under: Atari

Máme tu Nový rok a tak teda by bolo dobré dodať aj nejakú tú pikošku. Je ňou kniha Atari The Book. Ako na to, postupne od jednoduchých vecí až k tým zložitejším, pekne krok za krokom. Jediná vec - akurát to chce trošíčku ovládať angličtinu. Niektoré veci  sú síce dnes už neaktuálne, ale základné princípy sa nemenia ani po rokoch. Kniha má pekných 186 strán ...

 


Atari_The_Book.pdf (14,24 mb)

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Zmrd na Internete.

By Administrator at decembra 13, 2013 01:34
Filed Under: Non-Atari

Dnes to bude na tému - Zmrd na Internete a nebude to ktovieako dlhý článok. A týka sa to človeka, ktorý je v 8-bitovej komunite dostatočne známy a práve takáto "osoba" s mnou definovaným názvom sa začala do neho navážať na jeho stránkach.

Nebudem sa v tomto článku zaoberať definíciou tohoto výrazu, na webe si záujemca definíciu výrazu bez problémov nájde.

Predstavte si, že máte svoj blog (Dex) kde píšete zaujímavé informácie o starých, väčšinou 8-bitových počítačoch. Nevyžívate sa v tom, že ku všetkému treba priložiť obrázok (nakoniec za to Vás zase môže pôvodný autor parádne zdrbať - tiež sa  mi to stalo, keď som niečo uverejnil (našiel som to na webe bez udania autora) a potom som následne vysvetľoval a sťahoval to späť aby som si vypočul že teda takto nie !).

Máte svoje videokasty, ktoré navštevuje kruh ľudí, ktorých to zaujíma. Potiaľ je všetko v poriadku.

Ale jedného dňa sa objaví zmrd, ktorý cíti povinnosť autorovi oznámiť že mu lezie na nervy že sú tam samé písmenká, mnoho písmenok, pretože niečo podrobne opísať zaberie naozaj veľa písmenok, tobôž ak to má mať aj informačnú hodnotu, nielen kecy.

A zmrdovi vadí aj grafická úprava blogu, hodnotí to ako keby bol grafik par excellance.

Nuž milý zmrd, mám pre Teba pár rád:

- ak chceš samé obrázky a málo textu - čítaj komiksy, prosím, ale nehľadaj to u Dexa
- vzhľad grafiky je vecou autora blogu, u seba si rob čo chceš

My ostatní sme vďaka zmrdovi prišli o blog, kde sa vždy fantasticky čítalo - tie texty boli straviteľné, len to tiež malo háčik, bolo tomu treba aj rozumieť ...

Preto som si dovolil pridať sa k podpore návratu Dexovho blogu späť na svoje miesto, bol obohatením, nie tým čím bol pre nás ten zmrd.
Zmrd ako vždy po sebe zanechal iba smrad ... čo iného sa nakoniec od anonyma aj dá čakať.

__________

15.12.2013

Podpora na nete je v komunite naozaj veľká, dúfam že je všetko na najlepšej ceste k návratu Dexových stránok na web, držím tomu palce a zatiaľ teda nechávam aj na úvodnej stránke tomu celému tiež svoju podporu. Zvolil som túto verziu oznamu, pretože si myslím že je dobré aj radikálne riešenie - niektorí z 8-bitovej komunity blokli obsah svojich stránok, ja zase chcem k tomu aj poskytnúť text, aby bolo jasné čo sa udialo a prečo je tu takáto forma protestu. Dex si tú obrovskú podporu za svoju odvedenú prácu skutočne zaslúži. A o tom to je ...

______________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Repasovaná - ATARI XF551- recondition - 3.

By Administrator at decembra 11, 2013 02:06
Filed Under: Atari

Výmena pôvodného zdroja 12V s obvodom 7812 za DC/DC spínaný menič na disketovej jednotke ATARI XF551.


V predošlom článku som vymieňal v disketovej jednotke ATARI XF551 pôvodný  lineárny stabilizátor 7805 za DC/DC spínaný menič TRACO TSR 1 -2450, urobil som merania a teraz je na rade výmena ďalšieho lineárneho stabilizátora 7812 za iný DC/DC menič - aby som tom nemal len také rovnaké - tu som použil obvod LM2576-12. V tomto zapojení stačí ten lacnejší typ na maximálne vstupné prevádzkové napätie do 40V/DC, tu máme maximálne vstupné napätie do 25V/DC, t.j. ani zďaleka sa nepriblížime povoleným parametrom.

 

Takto to vyzeralo po minulom zásahu - vyriešený nový spínaný 5V zdroj, osadený chladič na Graetzi, neosadený 12V DC/DC menič a nie je osadená časť pôvodného chladiča pre čip 7812.

 


Nechcem robiť sériu fotografií ako som poskladal DC/DC menič, proste tu je už na obrázku osadený, klasika zapojenie na univerzálnej doske, pre čip som vyrezal otvor do univerzálky, chcel som aby bol čip priamo uchytený na pôvodnom chladiči a nemusel som vymýšľať ako to uchytiť a ešte aj ako to chladiť, ponúkalo sa to samé od seba. Použitá cievka má indukčnosť 100uH a je na prúd 3A, menič beží interne na frekvencii 52kHz, na jeho uchytenie som použil časť pôvodného chladiča a na ňom je aj uchytený obvod LM2576-12 a tak teda zároveň slúži aj na jeho potrebné chladenie, veľkosť chladiča je dostačujúca, je to predsa spínaný zdroj. Vývody z meniča idú priamo na pôvodné vývody obvodu 7812, takže sa nerobí žiaden zásah na základnej doske (teda ak nepočítame vypájkovanie pôvodnej 7812-ky z plošných spojov).

 

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

 

(Dá sa použiť aj čip rady LM2596, ktorý pracuje na 150kHz, cievka stačí potom s 3x menšou indukčnosťou, datasheet existuje a čip sa dá normálne kúpiť.. Prečo som ho nepoužil ? Pretože domáce zásoby ponúkli LM2576 a k nemu aj potrebnú Schottky diódu, plus som mal doma aj požadovanú cievku 100uH a aj kondenzátory - a tak bolo rozhodnuté, nakoniec som to pred časom kupoval práve na takéto použitie.)


Zapojenie spínaného zdroja je klasické, podľa datasheetu obvodu, robil som len dve zmeny (sú aj nakreslené na priloženej schéme) - prvá - na vstupe je namiesto odporúčanej hodnoty 100uF použitý kondenzátor hodnoty 470uF/35V a na výstupe nie je použitý jeden kondenzátor 1000uF/35V ale na jeho mieste je 2x 470uF/35V. Už som to spomínal, takto je menšie ESR kondenzátora na výstupe a to sa hodí = menšie zvlnenie na výstupe, väčšia vstupná kapacita tiež nie je na zahodenie.

Poznámka:

Svoje opodstatnenie majú aj kondenzátory na výstupe, teda že sú na vyššie napätie - totiž tu sú mimoriadne namáhané a tak tá napäťová rezerva sa skutočne hodí, neodporúčam použiť kondenzátory na nižšie napätie. Kto neverí - môže skúsiť 16V variantu, ale ak sa začne kondenzátor nafukovať nemáte priveľa času na to stihnúť vypnúť zdroj než sa ozve slabá detonácia ...

 

Datasheetové zapojenie a moja verzia

na obrázku pod originálom.

 

Jediná, ale zato hodne dôležitá vec je dodržať pri zapájaní silové vodiče, t.j. zapojenie presne podľa obrázku, potom sa menič správa na jednotku. Nedodržanie odporúčaného zapojenia môže mať za následok že kľudne namiesto meniča budete mať na výstupe trebárs oscilátor - takže bacha  na to !, to by sa nepáčilo ani Vám a tobôž ATARI XF551 ...

 

 

Chladič pre Graetzov umerňovač som tam nechal ten čo som tam dal dočasne, ničomu a nikomu nezavadzia, momentálne menší kus potrebného chladiča nemám, takže to teraz neriešim. Len aby tam nebol ďalších 21 rokov ... spomínal som, že by to mohlo fungovať aj bez neho. Pekne vidieť že takto koncipovaný menič je už o poriadny kus väčší ako menič TRACO, ten je ale zase účinnejší, ale aj beží na podstatne vyššej frekvencii = menšia veľkosť. A teda teraz si tu našiel uplatnenie aj kus pôvodného chladiča, ktorý som už spomínal v predchádzajúcom dieli tejto prerábky. Do čoho investujete je na Vás, funguje aj jedno zapojenie, aj druhé.

 

 

Cievka 12V meniča je osadená tak aby nezavadzala disketovej mechanike a na jej upevnenie je použitých pár kvapiek lepidla Epoxy (je prilepená na univerzálnu doštičku). Univerzálna doštička je dosť veľká a tak pri osadení na potrebné miesto bolo potrebné trošku "priohnúť" dva keramické kondenzátory pod doskou spínaného zdroja (sú pod spodným elektrolytickým kondenzátorom) tak aby si to celé vzájomne neprekážalo, je tam miesto,  takže to nie je nejaký veľký problém.

 

A takto sú "upravené" nožičky čipu LM2576 ...

 

Tiež je vidieť že som použil časť pôvodného chladiča - niekedy je dobré použiť to čo je k dispozícii a netreba hľadať novinky za každú cenu. (Už je ten detail trochu zašumený, proste teraz je už skoro tma a ja nerád používam blesk.) Tie keramiky ktoré sú naklonené k plošnému spoju je dobre vidieť, jeden z nich je priamo za pamäťou Eprom. Keramiky slúžia ko filtrácia pôvodnému 12V stabilizátoru 7812, tu ich spokojne nechám na doske, akurát ako som spomínal ich treba trošku zohnúť aby nezavadzali.


 

Na zábere je dobre vidieť vyrezaný otvor pre čip LM2576-12, ten je proste "utopený" cca 5mm až pod základnú dosku tak, aby sa s ním potom pri uchytení na chladič ľahšie manipulovalo. Netreba sa báť, jeho nožičky sa dajú celkom dobre tvarovať, inak aby som nezabudol, použil som typ ktorý má všetkých 5 nožičiek v jednej rovine, ohol som si ich sám tak ako treba (viď prvá kresba). Pokúsim sa to znázorniť jednoduchými obrázkami:


Prvý pohľad - zospodu

 

Druhý pohľad na to isté - ale pohľad spredu, vzájomnú mierku obidvoch obrázkov som

síce nedodržal, ale dá sa na to pozerať  ...  (dúfam), nie je tu naznačené potrebné vyhnutie

nožičiek čipu 2576, proste čip nemá rozteč nožičiek rovnakú ako má univerzálna doska.

 

Dúfam že to tie je nič zložitého na pochopenie .... Laughing

 

 

Na nasledovnom obrázku je vidieť ako je umiestnená cievka, je mierne nad polovicou výšky doštičky, skôr až v jej hornej tretine, pod ňu sa totiž ešte zasúva 34 pinový konektor do disketovej mechaniky ... ak nemyslíte na to že treba počítať dopredu s tým kam čo zase naspäť pripojíte tak to môže byť pri skladaní  fakt hodne zaujímavé - ak by teda nebolo miesto ... medzera medzi mechanikou 5.25" a cievkou je asi 2.5mm, čo bez problémov postačuje a ak by bolo treba, dá sa tam spokojne zasunúť medzi mechaniku a cievku napájací káblik pre túto mechaniku, zmestí sa.

 

 

Prečo som zvolil toto riešenie?  Pretože som kombinoval tie zapojenia čo som uverejnil na prerábku zdrojov, všetky možné kombinácie som nechcel kresliť, je to len a len na Vašej fantázii ako to skombinovať - ak samozrejme viete čo treba urobiť ! Na tomto zábere je pekne vidieť ako je pod cievkou spínaného zdroja pripojený 34 pinový konektor pre disketovú mechaniku.

 

 

Pekne vidieť že si cievka meniča spolu s 34 pinovým konektorm do disketovej mechaniky vzájomne nezavadzajú, konektor do mechaniky ide zasunúť naprosto bez problémov.

 

 

No a na záver takto to zatiaľ vyzerá po týchto 3 úpravách - vymenený vypínač, výmena 7805 za spínaný zdroj a tak isto výmena 7812 za druhý spínaný zdroj.

___________

A zase ideme merať - zase v kľude, nebojte sa ešte mám aj tú neprerobenú ATARI XF551, takže tam budem merať tie odbery aj pri záťaži. Použijem ten istý zdroj (teda transformátor), aby som mal skutočne tie isté podmienky.

 

A záverom teda pridám ešte nejaké to meranie, pripomeniem čo bolo doteraz:

(odber meraný na sekundárnej strane transformátora, t.j. striedavý prúd a striedavé napätie)

________

Jednotka ešte pred prerábkou - ATARI XF551:

Zdroj originálny, kľudový stav zapnuté, kľudová spotreba I=0.88A/AC, napätie zdroja 10.34V/AC, t.j. vlastný príkon zariadenia (P=U.I) = 9.0992W

________

Minule: Prerobená jednotka ATARI XF551:

(modifikácia č.1, čiže prerobená zatiaľ iba napájacia vetva 5V, u mňa použitý menič TRACO TSR 1-2450)

Zdroj originálny, kľudový stav zapnuté, kľudová spotreba I=0.426A/AC, napätie zdroja je teraz 10.6V/AC, t.j. vlastný príkon zariadenia (P=U.I) =cca  4.52W

(napätie zdroja vyliezlo o 0.26V vyššie pri zmenšenej spotrebe, t.j z 10.34V/AC na tých 10.6V/AC)

________

Dnešná práca:

Teraz: Prerobená jednotka ATARI XF551 (zdroj 5V aj zdroj 12V):

(čiže prerobená napájacia vetva 5V a aj 12V, u mňa použitý menič TRACO TSR 1-2450 na 5V, menič s LM2576-12 na 12V)

Zdroj originálny, kľudový stav zapnuté, kľudová spotreba I=0.396A/AC, napätie zdroja 10.6V/AC, t.j. vlastný príkon zariadenia (P=U.I) = 4.19W

________

Striedavé napätie na vstupe do disketovej jednotky vyliezlo na 10.6V/AC, pretože je nižší odber ako predtým. Odber 12V vetvy v kľude je naozaj minimálny, rozdiel po výmene je iba 30mA, teraz ma to už neprekvapuje, pri roztočenej mechanike budú skákať iné čísla, ale aj k tomu sa v budúcnosti dopracujem.

Zariadenie nemusí ako stratové teplo priamo vyžiariť približne 5W čo je už celkom zaujímavé číslo a je celé vďaka tomu citeľne chladnejšie = podstatne spoľahlivejšia prevádzka.

____________________________________________________

16.01.2014

Doplňujem ďalšie merania, prevádzané ako meranie celkového odberu disketovej jednotky, merané za rovnakých podmienok na 2ks ATARI XF551, jedna má prerobené napájanie 5V a 12V s DC/DC meničmi, druhá je v pôvodnom stave. Sú tam medzi nimi celkom dosť výrazné rozdiely v základnom odbere, určite to priamo súvisí s mechanikami 5.25", ostatná 5V napájaná elektronika (rovnaká základná doska) tak výrazný rozdiel urobiť nemôže. Použitý je pri meraniach stále ten istý zdroj a aj ten istý merací prístroj (Goldtool UT60A) aby údaje boli merané pri tých istých vstupných podmienkach.


Upravená disketová jednotka ATARI XF 551:


 

Meraný prívod do XF551, napätie zdroja = 10.6V/AC, meraný odber je tiež AC, t.j. striedavý prúd:

(ak je uvedené rozpätie, tak v takom rozsahu sa pohybovali merané hodnoty prúdu)


kľudový odber: 0.39A

čítanie diskety: 0.66A-0.75A

formátovanie diskety: 0.7A-1A

zápis na disketu: 0.7A-0.77A

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Namerané jednosmerné vstupné hodnoty napätia na meničoch:

(5V menič je slušne zaťažený stále, odber je cca 0.8A)


  5V menič v kľude (bez diskety) : 12.9V/DC

12V menič v kľude (bez diskety): 26.2V/DC


  5V menič záťaž (čítanie a zápis): 12.6V/DC

12V menič  záťaž (čítanie a zápis): 24.7V/DC

 

12V/DC menič je za prevádzky chladný, malý kus hliníku ktorý používa ako chladič nie je možné rukou odsledovať jeho nejaké pozorovateľné zohriatie. Príjemné zistenie.

______________________

 

Pôvodná, (iná) neprerobená jednotka ATARI XF551:

(sú naviac len pridané chladiče a obojstranný indexový snímač, môže to brať navyše tak 20mA z 5V vetvy)

 

 

Meraný prívod do XF551, napätie zdroja = 10.3V/AC, meraný odber je tiež AC, t.j. striedavý prúd:

(nižšie napájacie napätie je dané väčším odberom)

(ak je uvedené rozpätie, tak v takom rozsahu sa pohybovali merané hodnoty prúdu)


kľudový odber: 0.72A  (len upozorním, že tá prvá jednotka pred prerábkou mala kľudový odber celých 0.88A, čo je dosť výrazný rozdiel)

čítanie diskety: 1.26A-1.75A

formátovanie diskety: 1.28A-1.45A

zápis na disketu: 1.28A-1.35A

 

Chladič je dosť teplý, je to tak na hranici udržania ruky na ňom. Výslednú teplotu ani nebudem merať, aj tohoto "pána" nakoniec čaká omladzovacia kúra pomocou DC meničov.

____________________________________________________

Zoznam všetkých pokračovaní o úpravách disketovej jednotky ATARI XF551:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARIXF551-recondition-0.aspx

_________________

Čo bude nasledovať?


Príprava pomocnej doštičky pre Reset, pripojenie čidla založenia diskety a možnosť prepínať 2x OS v jednotke ATARI XF551.

_______________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Composite video & sound ATARI 400.

By Administrator at decembra 09, 2013 01:40
Filed Under: Atari

ATARI 400 má z dnešného pohľadu pár "zvláštností". Nemá vonkajší výstup zvuku, pretože používa zabudovaný reproduktor. Nemá videovýstup, pretože video ide von z počítača len cez modulátor, t.j. musíte si to naladiť priamo na televízore. Dá sa s tým žiť, ale kto chce kvalitnejší zvuk a obraz musí ísť trošku inou cestou. Ako na to - nuž to je popísané v dnešnom pdf-ku. Našťastie nie je až také zložité, takže kto tých pár súčiastok má sa do toho môže veselo pustiť - teda ak má aj ATARI 400 ... a ešte nasleduje obligátne:

 

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.


atari_400_A-V_mod.pdf (438,57 kb)

_______________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Repasovaná - ATARI XF551- recondition - 2.

By Administrator at decembra 05, 2013 23:00
Filed Under: Atari

Výmena pôvodného zdroja 5V s obvodom 7805 za DC/DC spínaný menič na disketovej jednotke ATARI XF551.

Použitý je menič TRACO 1-2450 (5V/1A).


 

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

 

Nejaké základné údaje o použitom meniči, ktorým chcem nahradiť pôvodný obvod LM7805:


 

Dám sem ešte jeden obrázok na porovnanie veľkosti spínaného meniča s klasickou pätičkou a výkonovým tranzistorom:Jedna z možností tuningu disketovej jednotky ATARI XF551 je pridať na dosku chladiča ďalšie pomocné chladiče aby sme znížili pracovnú teplotu celého zariadenia čo sa v konečnom dôsledku priaznivo prejaví na zvýšenej životnosti celého zariadenia. Touto cestou tu ale nechcem ísť, bude sa inovovať, t.j. pôvodný veľký chladič pôjde von a namiesto lineárnych stabilizátorov 7805 a 7812 prídu na ich miesto DC/DC meniče, ktoré sú z uvedenými lineárnymi stabilizátormi vývodovo kompatibilné a teda zjavne by nemal byť problém ich priamo nahradiť. Nemal by byť, ale ako sami uvidíte predsa len je tu problém, najprv treba dostať von ten pôvodný veľký chladič.

 


A tu sa dostávame k ďalšiemu "kurvítku" ktoré je zabudované v tejto disketovej jednotke - chladič a 3 súčiastky na ňom - Graetzov usmerňovač a dva stabilizátory 7805 a 7812 (tá 7812-ka je v tom ale nevinne). Je to tak fantasticky urobené, že jednoducho môžete vymeniť iba ten stabilizátor 7812, jeho šróbik je ľahko spredu dostupný. Riešenie uchytenia Graetzovo usmerňovača - zozadu presne naproti jeho šróbu je umiestnený kondenzátor a hneď za ním sa nachádza napájací konektor, medzery medzi nimi tak 0.5 mm ... skúste ten šrób odmontovať ! Najprv vychladnem a teda za chvíľu vysvetlím ako sa to dá riešiť.

 

 

Skúšobná otázka - ako ten poondiaty šrób z Graetzovo usmerňovača dostať von ? Jednoducho, odsajte cín z Graetzovho usmerňovača a vyberte celý chladič spolu s ním von ! Pozor, nie je to všetko - tak isto musíte odsať cín aj na obvode 7805, pretože aj tam je šróbik namontovaný z vnútornej strany, t.j. nie je ho možné priamo odšróbovať. Proste parádne riešenie, dnes ale tomu skrátene a skutočne veľmi výstižne hovoríme - kurvítko. Ale aby som nebol až taký nasupený na ATARI, dá sa to ešte urobiť aj inak, postupujte prosím ďalej ...

 

Tu je strana kde je stabilizátor 7805 ... v strede je pekne vidieť jeho šróbik.

 

Strana stabilizátora 7812, ten je jediný normálne prístupný.


Ten šrób na Graetzi sa dá uvoľniť ešte jednou cestou - vypájkujte kondenzátor medzi Graetzom a napájacím konektorom, potom pomocou tenkých kliešťov je možné otočiť hlavou šróbu a tak uvoľniť Graetz od chladiča. Síce trochu nešikovné, ale funguje to, sám som to použil. Akurát treba naozaj vybrať ten kondenzátor, inak tam proste nie je miesto.

Vyzerá to tak, že pri výrobe sa najprv na chladič pripevnili všetky tri prvky určené na chladenie a potom sa to ako jeden blok zasadilo do základnej dosky a pripájkovalo.

Ak potrebujete vymeniť iba obvod 7805 existuje aj iná cesta, stačí vypájkovať jeden filtračný kondenzátor, ktorý trčí presne pred jeho uchytením ... iná cesta pri neprerobenom stroji nie je. Paráda, klobúk dolu kto toto riešenie vymyslel ! Alebo sa tieto veci vôbec nekazia a konštruktéri tomuto riešeniu dali preto zelenú že na to už nikto nikdy v živote nebude musieť položiť ruku. No, lenže vtedy pri výrobe asi nepočítali so mnou, so mnou prichádza inovácia (teda nie zákon, ten už patrí Fandalovi ...) Tak som ich párkrát pri prerábke nahlas pospomínal, nech vedia že sa na nich nezabudlo ...

7805

Na vrchnej strane v strede obrázku sú 3 nožičky pre obvod 7805.

 

Tu na obrázku je už základná doska disketovej jednotky ATARI XF551 "oslobodená" od pôvodného chladiča, samozrejme je už aj vypájkovaný obvod 7805 (leží presne nad tými dvoma veľkými kondenzátormi).

                                                             

Vpravo zvrchu pod káblikom (šedý 4 žilový) je kolmo obvod 7812.

 

A takto potom vyzerá vydolovaný kompletný hliníkový chladič, ešte stále

je na ňom osadený obvod 7805.

 

Tu je už osadený čip spínaného DC/DC meniča TRACO TSR 1-2450

(výstup 5V/1A),

popis na obvode je na strane otočenej ku kondenzátorom.

 

Ešte jedna fotka, len iný uhol záberu, ten DC/DC menič je minimálne tak

o 40% menší na výšku a 3x tak hrubý ako obvod 7805.

 

Tu na tomto zábere je pekne vidieť miesto po vypájkovanom kondenzátore

medzi Graetzovým usmerňovačom a napájacím konektorom, ešte som ho

nedal naspäť, ale takto potom netreba vypájkovať celý usmerňovač, je to

pohodlnejšie. Na usmerňovač som dal dočasne tento chladič, mohlo  by to

existovať  aj bez neho, stačí tam skutočne malý chladič (iba pre istotu).


A ešte jeden pohľad na pracovné zátišie ...

 

Upozorňujem, ten chladič vľavo pre čip 7812 je tu naozaj  len dočasne,

proste iba pre základné merania, bude tak isto nahradený DC/DC meničom,

(chladič  potom použijem bez ďalších úprav aj na ten DC/DC menič)

takže to nepovažujte za konečný stav, je to takto poskladané iba pre účely

merania aby som vedel nakoľko sa zmenší celkový odber v tejto konfigurácii.

Obávam sa že pri normálnej prevádzke by sa ten 12V lineárny stabilizátor asi

"upiekol", pretože je teraz chladič  o hodný kus menší ako bol predtým.

Na spínaný zdroj ale bude s prehľadom stačiť.

 

A neodpustím si poznámku na kvalitu plošného spoja - na takomto paprndekli (= lisovaná papierová doska a nej sú potom plošné spoje) sa kedysi vyrábal prvý československý rozhlasový prijímač (okolo roku 1960/61), tam som to vedel ešte pochopiť. Zníženie nákladov je dobrá vec, ale nie za každú cenu, ten plošný spoj je mimoriadne náchylný na praskanie (u tranzistoráku to nevadí, tam do dosky neustále niečo nepripájame a neodpájame, ale tu sa pripájajú poriadne veľké a robustné konektory a teda sa s tým plošákom aj celkom slušne cvičí) a aj pri opatrnom  zachádzaní stále hrozí riziko poškodenia.


Na jedno zariadenie je tu teda tých "kurvítok" celkom dosť, doteraz som si myslel že to bola vec ktorá prišla až pred viacerými rokmi z Číny. Neprišla, ešte aj toto Číňania zase len iba okopírovali a použili potom inde ...


Na druhú stranu musím ale skonštatovať že je to schopné prevádzky aj po 25 rokoch, takže je to zaujímavé.  Niekedy proste zariadenie funguje aj napriek zabudovaným kurvítkam, občas aj ATARI XFF51 je toho potvrdením.

____________________________________________________________

A záverom teda pridám ešte nejaké to meranie:

Neprerobená jednotka ATARI XF551:

Zdroj originálny, kľudový stav zapnuté, kľudová spotreba I=0.88A/AC, napätie zdroja 10.34V/AC, t.j. vlastný príkon zariadenia (P=U.I) = 9.0992W


Prerobená jednotka ATARI XF551:

(modifikácia č.1, čiže prerobená zatiaľ iba napájacia vetva 5V, u mňa použitý menič TRACO TSR 1-2450)

Zdroj originálny, kľudový stav zapnuté, kľudová spotreba I=0.426A/AC, napätie zdroja 10.6V/AC, t.j. vlastný príkon zariadenia (P=U.I) =cca  4.52W

(napätie zdroja vyliezlo o 0.26V vyššie pri zmenšenej spotrebe)

 

Záver:

Čiže v kľude približne polovičná spotreba oproti pôvodnému originálnemu zapojeniu, chladič nemusí vyžiariť zbytočné teplo cca 4.5 W, to asi nepotrebuje komentár ... a to sa nerobila ešte žiadna zmena  s vetvou 12V. Čo ma prekvapilo najviac, v podstate úplne chladný chladič pre vetvu 12V, teda bavím sa stále o kľudovom stave, zariadenie je zapnuté,  nečíta sa a nezapisuje sa na disketu.

____________________________________________________

Zoznam všetkých pokračovaní o úpravách disketovej jednotky ATARI XF551:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARIXF551-recondition-0.aspx

_________________

Čo bude nasledovať ?

 


Výmena pôvodného zdroja 12V s obvodom 7812 za DC/DC spínaný menič na disketovej jednotke ATARI XF551.

_______________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

ATARI 400 - 64kB RAM.

By Administrator at decembra 05, 2013 01:34
Filed Under: Atari

Posledná úprava RAM pre ATARI 400 sa týka rozšírenia RAM na 64kB. Dnes žiadne dlhé kecanie, ide sa na to !

 

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

 

 

Po prečítaní návodu je jasné že sa do toho naozaj môže pustiť len ten čo sa vyzná v zapojení a v integrovaných obvodoch, t.j. prerábka naozaj nie je určená komukoľvek ! Potrebná je ešte počítačová "bižutéria", je popísaná priamo v návode.


Pritom všetkom si uvedomujem, že ATARI 400 má k dispozícii celé 4 porty pre joysticky, s tým sa dajú stvárať veci  - ak chcete niečo ovládať.

atari_400_48-64k_upgrade_mod.pdf (1,23 mb)

_______________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Repasovaná - ATARIXF551 - recondition - 1.

By Administrator at decembra 03, 2013 03:45
Filed Under: Atari

Výmena pôvodného vypínača na disketovej jednotke ATARI XF551 za nový.


 

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.


Dnes začnem zoširoka, potom to začnem postupne "pitvať" rad zaradom. Ale poďme pekne po poriadku. A nakoniec sa dostanem aj k tej prerábke vypínača. Smile

 

______________________________________________________________________________

Spomínal som že mám aj druhú disketovú jednotku ATARI XF551. Vybalil som ju z balíku a z disketovky sa ozývalo rachotenie, niečo sa tam prevaľovalo zo strany na stranu, nepríjemný zvuk. Po otvorení to bolo jasné, odpadol krycí pliešok na hornej hlavičke mechaniky - 3 kvapky sekundového lepidla a je to v poriadku. Pretože mechanika viditeľne stála nepoužívaná pekných pár rokov nasledovalo premazanie mechaniky - hlavne vodiacich tyčiek, je to v poriadku. Ten pliešok v tvare U je presne v strede obrázku, len je pootočený o 90 stupňov vpravo.

 

 

 

 

_______________________________________________________________________________

A postupoval som ďalej dovnútra jednotky, pretože som chcel vedieť či sú tu aj nejaké úpravy - boli. Takže hneď teraz upozorňujem, že túto úpravu som neprevádzal ja, zdedil som ju ako "nový" majiteľ. Tá úprava dodá druhé čidlo pre opačnú stranu diskety, pretože bez toho nedokáže ATARI XF551 formátovať druhú stranu diskety. Dopracujem sa k tomu, prerobím to niekedy neskôr na svoj obraz - robím to zložitejšie, ale zase sa mi to viac pozdáva. Priznám sa - funkčnosť je ale rovnaká. Proste mám na to iné nároky na vzhľad. A ponúkalo sa mi to samé, dosť ma prekvapuje že to nikto nepoužil.


Asi by som si na to mal dať copyright ...UndecidedFoot in mouthLaughing, ale čo s tým teraz, po vyše 20 rokoch ??? Nno, asi to s ťažkým srdcom nechám tak ...Tongue out

 

Tak len pár riadkov o tom čo je v tejto disketovke. Princíp ? Na čiernej ploche sa točí pásik staniolu, ktorý sníma optočlen, tu vyrobený s červenej LED-ky a fototranzistoru. Viac sa v tejto časti tomu nebudem venovať, pretože tomu venujem potom niekedy podrobnejší popis - teda tej mojej verzii. Nateraz to beží. Je stránka, kde je práve tento spôsob zapojenia podrobnejšie popísaný, nechcem Vás o to obrať, takže nasleduje link:


http://www.b-pahl.de/atari8bit/xf551/xf551.html


Prekvapujúca je tu iná vec - autor používa opačný princíp, t.j. kde indexačný otvor sťahoval logický signál do 0, tam tento autor používa log.1 a naopak. Zjavne jednotke je to jedno, pretože asi sníma počet pulzov a nie logické stavy a dĺžku ich trvania. Nevadí, ja použijem pôvodné logické stavy, t.j. pri osvetlení bude log.0 a inak bude na čidle log.1, ale o tom budem písať podrobnejšie niekedy neskôr - keď sa dostanem k realizáacii obojstranného indexového čidla. Pre nás je dôležitá iná vec, funguje aj jeden aj druhý princíp - to je najdôležitejšie.


 

_______________________________________________________________________________

Postupne som sa dopracoval až k vypínaču, bol zaseknutý a než som ho rozchodil trvalo to dobrých 5 minút, ale ako to už býva - vypínač ma dobrých 25 rokov a jeho dni proste boli spočítané, spínal, nespínal, padlo rozhodnutie ho vymeniť. Je s tým ale drobný problém, pretože priamu náhradu už neviem zohnať. Vybral som prepínač zo základnej dosky, rozobral som ho a plech ktorý ho držal v základnej doske som ľahko upravil pilníkom - pôvodný otvor mal obdĺžnikový prierez, teraz aj na fotke vidieť je že stred som upravil do kruhovej podoby, tam potom príde nový prepínač.

 

 

Nasledoval pohľad do domácich zásob, dvojitý prepínač bol doma k dispozícii, dokonca 2kusy ... kontaky 3A/250V/VAC, 6A/125V/VAC

 

 

Prepínač je potom v plechu posadený "na doraz", t.j. nemá snahu sa krútiť do strán, teraz ešte treba doriešiť prívody k jeho kontaktom zo základnej dosky. Zatiaľ prepínač nemá plech zaletovaný naspäť v základnej doske, nachystajú sa prívody a naletujú sa iba na strane prepínača, proste treba to robiť postupne, aby sme mali miesto na letovanie, dosť dôležitá drobnosť. Ak to máme v poriadku môžeme naletovať celú konštrukciu na pôvodné miesto.  Obidva páry prepínacích kontaktov sú zapojené paralelne.

 

 

Príklad možného pripojenia nového prepínača do pôvodných vývodov, pevnosť spojenia je výborná. 

 

 

A potom to nakoniec vyzerá asi takto, celá konštrukcia je hodne stabilná, nekrúti sa a teda malo by to namiesto pôvodnej súčiastky zase vydržať hodne dlho.


 

Po osadení do základnej dosky na svoje miesto to potom zo zadnej strany vyzerá takto, trošku ten prepínač trčí von, teda tá jeho pacička, ale zase asi sa to nebude každý deň vláčiť niekam inam a aj tak sa to asi nedá jednoducho ulomiť ... pretože je to naozaj dostatočne pevné.

 

 

Trošku ma miatlo prečo je zo strany plošného spoja prehodený význam prepínača, tak ako to mám ja vlastne prehadzuje zmysel zapnutia a vypnutia oproti tomu čo je napísané priamo na základnej doske. Priamo pod vypínačom je nápis ON, ale vďake "predrátovaniu" to funguje naopak ! A ako vždy sa to ďalej vysvetlilo.

 

 

Aby bolo jasné o čo ide, dtto zo strany plošného spoja, asi sa tá úprava robila priamo vo výrobe. Takže smerom ku konektoru napájania je teraz ON, smerom k okraju je OFF, na doske popis teda neguje to čo tu teraz píšem. Ešte nemám liehom očistený plošák po spájkovaní ...


Malý dodatok: Ku mne to takto prišlo už aj s tým preškrabaným plošným spojom ... a teda už to bolo aj s tým prepojením bielym drátkom.

 

 

Proste vyzerá to ako jedno z prvých "kurvítok" urobených priamo na ATARI, na zadnej stene totiž je zmysel zapnutia a vypnutia nakreslený opačne ... zaujímavé je, že to nesie označenie Made in Japan. Takže na základnej doske sa pripôsobili popisu na zadnom paneli - proste aby to sedelo. Hmmm ... aj tak sa dá.

 

 

Dnes je tu teda len popis v akom stave som tú disketovú jednotku ATARI XF551 dostal a popis následnej výmeny vypínača napájania. Ešte jedna maličkosť, zmeral som nejaké hodnoty napätia a prúdu v zapnutom, kľudovom stave. Teploty som nemeral, pretože som to aj tak chcel prerobiť, ale odhadom pred prerábkou dosahujú mierne cez 60°, čo je už dosť vysoká teplota (teda ak jednotku intenzívne používate), no a pretože nakoniec to prerobím, tak som sa na meranie teploty "vybodol". Po prerábke tam proste nič nehreje - sú použité DC/DC meniče. Aby som tie rozdiely v odbere vedel porovnať tak robím tieto základné merania:


Napájanie - zapnuté, kľúdový stav, nie je založená disketa,  nejaké údaje z testovania, merané na sekundári originálneho transformátora:


Neprerobená jednotka (výmena vypínača sa asi nedá považovať za nejaký extra zásah do vlastností zariadenia ((iba ak vtedy ak je zariadenie úplne kaput, potom urobí z mŕtvolky živé zariadenieTongue out, skoro môj prípad)):


Zdroj originálny, kľudový stav zapnuté, kľudová spotreba I=0.88A/AC, napätie zdroja 10.34V/AC, t.j. vlastný príkon zariadenia (P=U.I) = 9.0992W

____________________________________________________

Zoznam všetkých pokračovaní o úpravách disketovej jednotky ATARI XF551:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARIXF551-recondition-0.aspx

_________________

Čo bude nasledovať ?


Výmena pôvodného zdroja 5V s obvodom 7805 za DC/DC spínaný menič na disketovej jednotke ATARI XF551.

_______________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Repasovaná - ATARIXF551 - recondition - 0.

By Administrator at decembra 02, 2013 10:19
Filed Under: Atari

Úpravy disketovej jednotky


ATARI  XF551

 

Pretože tých dielov je celkove 10 a ako ich postupne uverejňujem aby v tom nebol "mrdník" tak tie články na úpravu disketovej jednotky ATARI XF551 tu budú pekne zaradom usporiadané aj z odkazmi na jednotlivé časti. V jednotlivých častiach je zase odkaz priamo sem a tak sa viete priamo pohybovať po všetkých častiach tohoto seriálu.Je na Vás ktoré "vylepšenia" si zabudujete a vďaka tomu sa jednotka Atari XF551 zmení smerom k podstatne lepšie využiteľnému doplnku k počítaču. Uvádzam tu všetky možné veci ktoré som zabudoval do 2 týchto jednotiek ktoré sám vlastním. Samozrejme popisujem to na jednej jednotke, aby sa to bolo prehľadné.

 

 

č. 1:
Výmena pôvodného vypínača na disketovej jednotke ATARI XF551 za nový:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARIXF551-recondition-1.aspx

 

č. 2:

Výmena pôvodného zdroja 5V s obvodom 7805 za DC/DC spínaný menič na disketovej jednotke ATARI XF551.

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARI-XF551-recondition-2.aspx


č. 3:

Výmena pôvodného zdroja 12V s obvodom 7812 za DC/DC spínaný menič na disketovej jednotke ATARI XF551.

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARI-XF551-recondition-3.aspx

 

č. 4:

Príprava pomocnej doštičky pre Reset, pripojenie čidla založenia diskety a možnosť prepínať 2x OS v jednotke ATARI XF551.

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARI-XF551-recondition-4.aspx

 

č. 5:

Dnes to bude o zabudovaní tlačítka RESET do disketovej jednotky ATARI XF551. (A bude tu ešte aj pár riadkov na tému "vrčiaci" originálny napájací transformátor.)

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARI-XF551-recondition-5.aspx


č. 6:
Zabudovaný 2x operačný systém v disketovej jednotke ATARI XF551.

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARI-XF551-recondition-6.aspx


č. 7:

Režim Write Protect vyradený z funkcie. (Vypnutie ochrany proti prepísaniu diskety.)

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARI-XF551-recondition-7.aspx

 

č. 8:

Zabudovanie senzoru hustoty - density sensor - vyžaduje to použitý nový operačný systém v disketovej jednotke ATARI XF551 s názvom HYPER XF-ROM.

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARI-XF551-recondition-8.aspx

 

č. 9:

New index sensor. Ako urobiť z disketovej jednotky ATARI XF 551 jednotku obojstrannú (double sided). Nový indexačný snímač, ktorý funguje obojstranne.

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARI-XF551-recondition-9.aspx

 

č.10:

Čo sa nevošlo do predchádzajúcich dielov o prerábke ATARI XF551 a nakoniec som to ani vo výsledku nepoužil ...

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARI-XF551-recondition-10.aspx


____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

12_2013 Blog, Notes.

By Administrator at decembra 02, 2013 01:18
Filed Under: Blog

02.12.2013

Dnes to bude také malé predvianočné domáce upratovanie, pokúsim sa zhrnúť nejaké tie obdobia, možno to bude také smutnejšie, včera mi zomrel už druhý kamarát v tomto roku, tak na nejaké veľké radosti to teraz u mňa nevyzerá.

Viem že je to divné, ale tiež som človek, mám občas aj svoje starosti, niekedy (poskromne) dokonca aj radosti.

______________________

Zapojil som sa prednedávnom do jednej debaty na jednom fóre, hovorí sa, obrazne - v mojom veku už je občas problém udržať obsah mechúra (uvedené len ako príklad, dúfam ... Laughing), podaktorí zase majú problém udržať v hlave obsah uverejnených 2 celých viet, nieto aby ešte pochopili ich obsah ... na konkrétne oslovenie konkrétneho človeka mi stále odpovedá ten, ktorého sa to vôbec netýka, nuž budem sa riadiť slovami klasika: "Načo hádzať perly sviniam ...", koniec citácie a na uvedenom fóre nechám daného človeka niekomu kto s ním "tlachaním" strávi zvyšok života, ja to ale nebudem. Foot in mouth

A následne som tam zverejnil uvedený komentár.

Doplnok:

A tým som tam spustil lavínu ... trafený zagágal. Bola to fakt šupa !

Nakoniec mi konečne odpovedal aj ten s kým som chcel od začiatku komunikovať a teda som sa dopracoval aj k výsledku. Niekedy mám pocit že tie fóra sú v rukách niektorých ľudí čo tam sedia možno naozaj 24 hodín denne, takže hlavou múr neprerazím a idem sa venovať rozumnejšej činnosti ako niekoho takého vôbec o niečom presviedčať.

Howgh !

______________________

Prednedávnom sa mi ozvala mailom jedna osoba že si ma vybrala, teda že mám tú česť aby som mu urobil opravu zariadenia - a aby to aj nebolo drahé, najlepšie za cenu súčiastok, atď. Váhal som, vtedy hóooodne dlho, samozrejme to nerobím za financie, ale ten spôsob akým mi to oznámil je mi trošku vzdialený najprv som odpovedal na prvý mail - uvedené tam totiž bolo potrebujem opraviť, žiadne oslovenie, slovo prosím zjavne je cudzí pojem, nuž som odpísal "Tak si to opravte !", ale nakoniec som mu po pár dňoch predsa len na seba poslal číslo na mobil nech sa teda ozve. Ozval sa, po mesiaci ... mailom, nuž ale ak sa veci majú riešiť tak vtedy kedy to vyhovuje mne, nie iba tej druhej strane, asi som príliš náročný. Niektorým ľudom uniká tá drobnosť že im robím láskavosť ja a nie oni mne ... nie som servis a že si teda môžem aj vybrať do čoho idem a či chcem do toho ísť. Dorazil som ho tým, že som zahlásil, že oprava nie sú len súčiastky, ale aj čas strávený nad tou opravou. A zostalo ticho ...         

Ďakujem mu ešte raz  touto cestou, dúfam, že si vybral niekoho iného koho poctí svojím výberom aby mu to jeho zariadenie zdarma opravil, možno ho ukecá že pri takej pocte nemá zmysel aby aj platil za použité súčiastky. Lovu zdar !

______________________

Tak som si tu u seba na blogu začiatkom decembra pofrflal, uľavilo sa mi a hneď mám lepšiu náladu.

Posledný kus disketovej jednotky ATARI XF551 čo som dostal má na sebe pár múch a tak som tú jednotku začal upravovať k obrazu svojmu, bude o tom menší seriál, budem to písať priebežne, takže bude tzv. také usoplené=rozťahané na viacero dielov, každá oprava a úprava jeden diel. Len dúfam, že to nebude také rozťahané ako bol seriál Móric Beňovský, i keď ten tromfnúť nebude skutočne ľahké. A voľného času mám málo.
______________________
Ešte stále som sa nedokopal k tomu aby som pokračoval v Atari histórii, mám teraz rozbehnutých viacero vecí a tá história chce ešte pekných pár dní ťukať do klávesnice, ale pomaly na to zase začínam myslieť, veci mám na to predpripravené, už to zase len nadlapať ...

_______________

Na záver dnešného pokecu pridám ešte jeden hodne aktuálny vtip:

Tento rok detičky v Banskej Bystrici na Vianoce budú spievať Vianočné Kotleby ...

______________

Blbé je že má pauzu a to nečakane veľkú na svojom blogu Dex ,čo je škoda, pretože je to dobré čítanie. Naopak Fandal pokračuje na svojom blogu, čo je zase zážitok iného druhu na webe.

___________________________________________________________

03.12.2013

 

Dnes v prvom "dieli" bude popísaná výmena pokazeného vypínača na disketovej jednotke ATARI XF551:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARIXF551-recondition-1.aspx
___________________________________________________________

05.12.2013

ATARI 400 môže mať aj tých vytúžených 64kB RAM, ako na to ? Takto:

http://blog.3b2.sk/igi/post/ATARI-400-64kB-RAM.aspx
___________________________________________________________

06.12.2013

Je síce dnes Mikuláša, ale prečo by nemohol byť aj pre nás ? Tak teda dávam sem druhý diel o úpravách na disketovej jednotke ATARI XF551.

Dnes to bude o výmene pôvodného 5V zdroja za iný - za spínaný DC/DC menič:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARI-XF551-recondition-2.aspx

_____________

Ešte skočím na tému: Môj bazár.

Mal som (mám?, už nemám !) záujemcu o LCD monitor, 3x som ho vyzval aby mi poslal adresu, áno mám záujem, adresa kde nič, tu nič ... takže monitor je zase voľný. Je tam nejaká blokácia v komunikácii, ale nie z mojej strany, už to ale ďalej neriešim - chcem, ale nedám adresu, zjavne nový druh športu na webe. Takže ak má niekto záujem, cena je upravená.
___________________________________________________________

09.12.2013

ATARI 400 - lepší obraz a zvuk, ako na to? Menšia prerábka a máme k dispozícii kompozitný videovýstup a zvukový výstup z počítača. ATARI 400 totiž má len výstup na televízor a zvuk je priamo zabudovaný a ide cez interný reproduktor - a toto chceme zmeniť, čítajte na tomto linku:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Composite-video-sound-ATARI-400.aspx

__________

Teraz na ľahšiu tému:

Tak nám časom domov poštu budú dopravovať drony, alebo aj roboty s autom bez šoféra. (U nás to ale asi ešte pekných pár rokov nehrozí, pri Slovenskej pošte by to asi aj tak bola poriadna kovbojka ...) Pekná budúcnosť, len si tak hovorím, ak ten dron niekomu ufikne ruku, alebo príde k zrážke robotického auta z normálne šoférom riadeným autom a niekto príde o život ... kam to kráčame ? Pomestí sa to všetko nad našu hlavu a na cesty ? Aby sme nemali na tej vzdušnej diaľnici časom podobný problém ako je zverejnený na tomto obrázku.

___________________________________________________________

11.12.2013

Dnes nasleduje tretí diel úprav disketovej jednotky ATARI XF551, bude sa robiť výmena pôvodného zdroja 12V s lineárnym stabilizátorom 7812 za spínaný DC/DC menič.

 

Poďme na tú úpravu:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARI-XF551-recondition-3.aspx

__________

Uvítal by som, keby sa niekto ozval a uverejnil aj svoju úpravu napájania tejto disketovej jednotky, momentálne si na tie úpravy  pripadám v Česku a na Slovensku tak na pomer 1:15 000 000, potešilo by ma keby to číslo bola spoň tak 2: 15 000 000 ... Dosť ma to mrzí, pretože napríklad v Poľsku sa dodnes naozaj na disketových jednotkách s ATARI priamo pracuje. Trend v Česku a na Slovensku je pracovať na emulátoroch a nie na originánych zariadeniach, je to fakt škoda, ale zase s týmto trendom sám nepohnem ...

__________

Je 11-teho, tak som sa aj ja pripravil na Vianoce - teda aspoň obrázkom na úvodnej stránke. Síce meškám oproti obchodným reťazcom, na druhej strane ja zase nepredávam, takže sa to vyrovnáva.

Nakoniec - je to naozaj pekný dátum - 11.12.13 ...

__________

Na tu uvedenom linku je jedna z možných úprav zdroja disketovej jednotky ATARI XF551:

http://rodelectronics.blogspot.sk/2012/12/atari-xf-551-power-dc-supply-mod.html

!!!!!!!!!


Pekná prerábka - napájanie 15V zdrojom z notebooku. Jedinú výhradu mám a to fakt mega -obrovskú - žiadna poriadna ochrana proti dotyku ! Safra, takto to zabudovať dovnútra tak ide priamo o život !

Kto to bude takto prerábať existuje aj možnosť nechať pôvodný 15V zdroj mimo a v originálnom plastovom ochrannom obale, síce to bude väčšie, ale dožijete sa aj budúceho rána ... a aj nasledujúceho.

___________________________________________________________

12.12.2013

Nepredstaviteľné sa stalo skutočnosťou ? Dexov blog zmizol ! Ja len pevne dúfam že je to nejaká hovadina, alebo výpadok, inak by to bola naozajstná katastrofa !

P.S: tak už viem podrobnosti, čítajte tu, zase jeden zmrd čo znechutil autora až tak, že zrušil svoj blog:

(je zaujímavé že tí zmrdi sa vždy prihlásia ako Anonym, zjavne sa boja to napísať zo svojím podpisom, alebo nickom)

_________

Dnes som prečítal fakt pekný článok o Atari - od "konkurencie" (factor6), super, takto sa píše o starých strojoch, s nádherným nadhľadom nad vecou - bez tých všelijakých narážok, dávam v úcte dole svoju ataristickú čapicu ...

http://blog.factor6.cz/?p=961

__________

Ďalšia informácia - Forever 2014 bude prebiehať v termíne 14-16.3.2014 ...

___________________________________________________________

13.12.2013

Tak priatelia v Česku bojujú za návrat Dexa - viď Logout a na zxm.speccy.cz - to je fakt solidarita ! Dovolím sa k tomu pridať aj ja zo svojou maličkosťou, bola by to nenahraditeľná škoda a obrovská diera v poznatkoch o starých počítačoch. Dúfam že Dex pochopí že tie jeho články nám naozaj chýbajú ...

Len pár riadkov na túto  tému:

Zmrd na Internete

_____________________________________________________

23.12.2013

Zdá sa že podpora Dexovi naozaj padla na úrodnú pôdu - som nesmierne rád. Dnešným dňom som stiahol obrázok z úvodnej stránky k tejto téme.

Vám, čo sem chodíte prajem pekné Vianoce - kľudne, veselé, príjemné.

A samozrejme tak isto Vám prajem aj PF ŠNR 2014.

A pretože som taký "vták" že držím Dexovi tú podporu ďalej tak neslávim tieto sviatky ani obrázkami na svojom blogu, tento rok to bude bez nich a tak isto aj ďalších článkov v tomto roku.

Ďakujem za porozumenie.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post: