Ruské eprom pamäte - tabuľka.

By Administrator at January 23, 2016 12:16
Filed Under: Non-Atari

Jednoduchá prevodná tabuľka ruských Eprom pamätí. Tu by som rád upozornil na jednu vec - opačné značenie na samotnom čipe, teda hore nohami je tu popis typu a trojuholníček označuje pin č.1 - na obrázku je vpravo dole ... vot boľšája techníka v Sojúze v praxi ... na druhom a terťom obrázku sme už z "Austrálie" doma a je to značené tak ako sme zvyklí.

 


Samozrejme nie je úplná, ale je zaujímavé vidieť že tie prístupové doby sú naozaj o hodne väčšie ako u Intelu (a ostatných výrobcov na Západe). Dtto príkon, ktorý je cca 2x až 3x väčší (použitá staršia technológia). Zase na druhú stranu ak potrebujete do starších vecí 1kB Eprom typu 2708, tak v našich končinách určite skôr zoženiete práve tieto ruské klony, napríklad PMI-80, PMD85 využíva práve uvedený typ. A pritom práve ruské pamäte sa v dnešnej dobe úspešne používajú na celkom iné účely - ťaží sa z nich zlato ...

 


 

Môj osobný názor - kedy som sa s týmito Epromami stretol tak vždy boli nejaké problémy /nemožnosť niekedy normálne vymazať pôvodný obsah, nemožnosť napáliť nový obsah, ak aj ide zapísať nový obsah tak funguje len malý počet možných prepisov obsahu/ - takže radím vyhnúť sa týmto napodobeninám západných typov skutočne hodne, hodne širokým oblúkom - ušetríte čas, nervy a na počudovanie veci Vám potom pobežia na prvú dobrú. Skôr sa fakt hodia na ťažbu zlata ...

________________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

SBC6502 - 2. 7 chip computer. 32kB RAM. Vlastná stavba.

By Administrator at January 20, 2016 18:00
Filed Under: SBC6502

Stavba SBC6502 7 čipová verzia, popis stavby.

 

SBC6502 postavený v 7 čipovej verzii.

 

Upozornenie:

 

Správne by mali byť popísané niektoré veci v tomto článku asi v opačnom poradí, ale nakoniec som sa rozhodol že to nechám tak ako to je, proste je to v poradí  ako som článok postupne písal. Niektoré veci možno na prvý pohľad nedávajú v danom okamžiku zmysel, ja zase dúfam že to správne z popisu si aj v správnom poradí dokážete poskladať u seba v hlave - aj napriek popisu ktorý nie je zďaleka systematický. Takže buďte zhovievaví, potom som to už nechcel redigovať, možno to osvetlí niektoré - hrdo to nazvem "myšlienkové pochody" pri tom ako som sa to snažil rozchodiť.

Ďakujem.

 

Vlastná binárka pre napálenie do Eprom 27128 alebo ak použijete Eprom 2756 je k dispozícii v 5.časti pokračovania.

(Link priamo na stránky Searle Granta je v predchádzajúcej kapitole.) 


Napájací zdroj pre SBC6502 - napájanie z 12V, DC/DC menič 12V/5V:

Tak použitie DC/DC meniča 12V/DC/5V/DC sa ukázalo pri tejto stavbe SBC6502 ako najväčšia "hovadina" /ale potrebujem ho .../ z celého projektu, pritom som si tým vlastne len chcel uľahčiť robotu ... (Mať tých 12V priamo dostupných na motherboarde som zvažoval z dlhodobého hľadiska - pri dostavbe ďalších vecí.) Použitý DC/DC čip síce krásne vyrába potrebných 5V, ale pri použití vypínača na prívode od 12V tam boli také stavy (čo som zistil až dodatočne) že som až nadskakoval, pretože som ani vo sne netušil že to robí práve tento spínaný DC/DC zdroj 12V→5V. Proste SBC6502 raz nabehla, potom trebárs nabehla ešte 10x po sebe a šlus ! Jednoducho 5 minút nenabehlo nič, vôbec nič. Vypol som, počkal trebárs 5 minút a zase všetko išlo akoby sa nič nestalo. No, boli to stavy - pokúšal ma infarkt ... Tento stav som zo škrípaním zubov akceptoval pri 7 čipovej verzii, ale pri 10 čipovej verzii SBC6502 to proste naozaj kompletne prestalo rozumne chodiť. Hľadal som zo začiatku chybu všade inde, DC/DC zdroj som ale nepodozrieval (sic!). Skúsil som aj zväčšiť kapacitu na vstupe meniča, pridal som tam ešte 1000uF kondenzátor, ale nič sa nezmenilo. Myslel som si že mám problém niekde v drátkování prívodov, preto som konečne dosku umyl v liehu a - problém aj tak pretrval.

Hľadal som problém tam kde problém nebol ... 


Prvé, problémové zapojenie DC/DC meniča 12V/5V

 

Nepomohol ani nanovo postavený zložitejší reset, pretože som sa domnieval že ten "veľajednoduchý" pôvodný reset môže spôsobovať tieto problémy (omyl !, nebola to pravda, zase raz trefa vedľa) - tak som si dal celé 2 dni pauzu a potom ma napadlo prehodiť vypínač napájania až na výstup 5V z DC/DC meniča. Vzhľadom na to že je to na univerzálke tak táto zmena bola vcelku bezbolestná.


B i n g o  !


Všetky problémy zrazu zmizli. A dovtedy pri prepnutí a testoch absolútne nechodiaci a maximálne tvrdohlavo odolávajúci čip od Atari číslo popisné = 14806 tak isto okamžite poslušne "sklonil" hlavu a začal fungovať akoby po šibnutí čarovným prútikom a odvtedy funguje na jednotku v kuse. No, vydýchol som si, poriadne.

 

Druhé, už bezproblémové zapojenie DC/DC zdroja

 

Takže poučenia z toho plynúce:

- že aj ten mnou podozrievaný superjednoduchý reset s jedným odporom bol na 100% funkčný 

- spínané zdroje vedia byť občas pekné "svine"

- škoda len ak to musíte zistiť na vlastnej koži (pravdepodobne je to zvoleným, konkrétnym DC/DC meničom), tiež treba zobrať do úvahy že v zapojení idú vlastne dva DC/DC meniče "za sebou" /najprv 230V/AC → 12V/DC a potom ešte nasleduje druhá konverzia cez DC/DC menič 12→/5V, ale nakoniec nové umiestnenie vypínača to vyriešilo

- môžete použiť priamo napájanie z USB (do 0.5A je stále ešte slušná rezerva) a teda nemusíte použiť ako ja spínaný DC/DC zdroj 12→/5V (len keď potrebujete mať tých 12V priamo na SBC - môj prípad)

- ak môžete tak použite priamo iný, pre Vás dostupný 5V zdroj

- alebo potom hľadajte iného výrobcu spínaného DC/DC meniča, ak nie potom použite vypínač na nakreslenom mieste (ušetríte si tým kopu času hľadaním neskutočnej hovadiny ...)


Mne zabralo nájsť problém dobre cez týždeň, pretože som medzitým staval rozšírenie s obvodom 8255A a riešil som aj iné veci, proste tak nejako som dúfal že tým novým resetom sa problém "blbých" štartov dosky SBC6502 vyrieši, jednoducho som DC/DC menič za zdroj problémov nepokladal, moja chyba. Samozrejme, nevyriešilo sa to - musel som na to prísť pekne, postupne, ešteže ma z toho nekleplo, nuž ak sa spoľahnete na to že je zdroj na 100% v poriadku a neskontrolujete si to - máte zarobené na problém tak ako som si zarobil ja.


A ako som nakoniec na to prišiel ? Síce som ten spínaný zdroj na 5V vôbec nemeral na zákmity pri jeho pripojení na zdroj 12V, ale jednoducho ma napadlo proste pripojiť to priamo na iný 5V zdroj a SBC6502 naskočil okamžite a fungoval bez najmenších problémov ... a to vždy, po každý krát a to po zapnutí a aj po x-tý krát. Keď si na to pomyslím, naprosto by som na to rýchlo prišiel ak by som výstup z DC/DC meniča vtedy pripojil na osciloskop ... zase raz po bitke som aj ja generál. Teraz už viem že pri najmenších pochybnostiach o stave výstupu zo zdroja si to vždy hodím priamo na osciloskop - dá sa takto ušetriť skutočne veľa nervov, času a neprídete o chuť niečo vyvíjať a robiť.


Pri použití DC/DC meniča na 5V typu RECOM R-785.0-1.0 je povolené napájacie v rozsahu 6.5V÷18V/DC, povolený výstupný prúd je do hodnoty 1A (znesie preťaženie aj na vyššiu hodnotu, tu to ale rozhodne nehrozí). To je celkom dosť, hlavne ak viem že aj pri použití Atari procesoru ideme zo spotrebou tak do hodnoty cca 200mA, ak nasadíme viacej pamäte (40kB) tak s ním vylezieme maximálne na hodnotu tak cca 240mA. Ak použijeme procesor 65C02 tak sa na hodnotu 200mA ani pri rozšírení pamäte určite zďaleka nedostaneme (cca 120mA aj s pripojeným čipom 8255A). Z toho vyplýva, že stačí použiť menič s menším výstupným prúdom, konkrétne by tu stačil aj typ na prúd do hodnoty 0.5A. Jeho označenie je RECOM R-785.0-0.5, výhodou je väčší rozsah povoleného vstupného napätia, ktorý sa pohybuje v rozsahu 6.5V÷34V/DC. Mal som doma 1A verziu, do dosky išla teda tá silnejšia verzia a ako som už spomínal mám doma dostatok 12V/DC zdrojov a teda povolené hodnoty vstupného napätia použitého meniča ma nijako neobmedzili. Až na tie spomenuté trable pri zapínaní, ale to sa napokon podarilo vyriešiť.

___________________________________________________________

Ešte predtým pri prvom základnom oživení bola ešte jedna vec čo mi spôsobovala "hodne veľké vrásky na čele":


U mňa bol ten "vtip" v tom, že som mal pri oživovaní naraz 2 problémy, jeden čo robil zdroj som už popísal, ale problém bol ešte jeden a nevyriešený (a vzájomne sa prelínali a tak sa pekne dopĺňali, vzájomne prekrývali a spôsobovali mi vrásky na čele), to už bolo postavené aj rozšírenie s 8255A:

Postavené, zapojené, skontrolované, prepískané a čo ja viem čo ešte, potom zapnuté - a nič ...

Zase nasledovalo kompletné premeranie a prepískanie - všetko sa ukazovalo O.K, ale mašina ani nepípla, no proste fakt najlepší stav aký som si len mohol želať ... Odber dosahoval iba 42mA na 5V, na nejaký totálny skrat to nevyzeralo, oscilátor bežal, sonda bola na adresných a dátových vodičoch svojím spôsobom nepoužiteľná, síce ukazovala že sa tam niečo deje, ale nedávalo mi to vôbec žiaden zmysel.

Až asi po ďalšom cca 2 hodinovom hľadaní (kedy som to celé kompletne multimetrom prepískal minimálne 3x - a bez rozumného výsledku - vrŕŕŕŕŕrŕŕŕŕ (samozrejme bola kontrola schémy vodič po vodiči - aj s postupným obkresľovaním už prepískanej trasy), potom zase nasledovala krátka pauza - ale aj tak som nebol schopný problém nájsť, až nakoniec ma neviem prečo napadlo prehodiť prívody pri meraní na multimetri (možno to bola naozaj náhoda že som ich zamenil, teda zmenil som polaritu káblov pri meraní, prečo ma to napadlo neviem, ale pomohlo to !) a potom som zistil že adresné vodiče A14 a A15 (na pätičke procesora 65C02, ten stav tam bol aj keď som procesor z pätičky vybral) majú medzi sebou odpor 42 Ohmov, ak som sem multimeter priložil s opačnou polaritou (tak som meral predtým) tak tam bol nekonečný odpor. Dióda ako vyšitá ... jeden môj známy týmto javom hovorí:

"Laik žasne, odborník je v prdeli." (Rozhodne môj prípad - teda aspoň v danej chvíli.)

No a ja som to dovtedy stále meral s priloženou opačnou polaritou t.j. práve toto prepojenie mi vždy ukazovalo s nekonečným odporom - meral som to zjavne práve s tou opačnou polaritou kedy to neukázala chybu. Aby som to  vysvetlil a aby som nezabudol - bolo vtedy práve piatok 13-teho, čo by mnohé vysvetľovalo. A potom vraj neverte na dátumy ...Laughing
Nezostalo nič iné ako zapojiť túto časť znova - v podstate bolo treba zlikvidovať "skrat" na adress bus medzi A14 a A15 a toto už vysvetľovalo prečo mi to nebežalo - prívody som nanovo pre istotu prepájkoval - stav zotrval - a tak mi nezostalo už nič iného - odpájkoval som tie 2 konkrétne adresové vodiče a dal som tam nové kábliky. Následne zase premerané - O.K, tak som založil procesor a zapol som to.

A mašina naskočila ... no čo si budem nahovárať, vždy je to dobrý pocit keď niečo postavíte a tá potvora ožije.

____________________________________________________________

Doplňujúca a vysvetľujúca poznámka:

 Vydržalo to funkčné len tuším 2 dni ...

Až po nejakom čase som si poskladal čo to vlastne bolo a čo sa to tam porobilo. Merania som robil tak že som vytiahol mikroprocesor (aby som mal dobrý prístup). Ostaté čipy som nechal osadené. Áno, asi už začínate šípiť kde bol problém. Čip 74LS138 ... Prepájkoval som nanovo prívody - A14 a A15 na čip priamo idú, nič sa ale na prvýkrát nezmenilo - to som už spomínal. Nakoniec som vodiče A14 a A15 idúce k nemu vymenil - idú priamo z procesoru. Druhé nové spájkovania čip 74LS138 z nejakých mne neznámych príčin na čas nejako asi tepelne "nakoplo" (čip som nechal pri prepájkovaní vodičov v pätičke) a chvíľu sa správal normálne. Odkedy som pôvodne použitý čip 74LS138 vymenil za iný je všetko O.K. Ten čip mal v sebe skutočne tak nenormálne prepojené "vodivé" cesty že sa divím že nenarobil viac škody ako to že to iba blblo. Keby som nebol lenivý vybrať všetky čipy pri meraní tak by som si pri oživovaní SBC 6502 (teda po jeho rozšírení) ušetril naozaj pekných pár hodín ... Jedna hovadina, ale zato poriadna - fakt ma to pri oživovaní slušne potrápilo.

Ako som medzičasom zistil tak takéto problémy s čipmi 74LS138 existujú, stáva sa to aj iným.

_________________________________________________________________________________

Po správnom zapojení a pripojení napájania sa objaví na termináli nasledovná správa:

Cold [C] or warm [W] start?

Stlač C
Následne sa vypíše:

MEMORY SIZE?

Stlač [Enter]

vtedy sa použije maximálna veľkosť dostupnej RAM
Po necelej sekunde (beží memory test) sa objaví hláška:

TERMINAL WIDTH?

Stlač [Enter] pre default (72 znakov na riadok) , inak maximálna použiteľná hodnota =80.
Potom už nasleduje základný startup message:

 32255 BYTES FREE


OSI 6502 BASIC VERSION 1.0 REV 3.2
COPYRIGHT 1977 BY MICROSOFT CO.

OK

Bums ! A ste v tom až po uši - tak ako ja ...

Poznámky:


Ak na hlášku Memory size? reagujete napísaním A + Enter vyskočí na Vás Easter eggs - objaví sa meno autora Basicu (Richard.W.Weiland), ktorý BASIC "preklonoval" z verzie pre procesor 8080 na procesor 6502. Urobil to naozaj parádne !
Pri Warm (reštarte) máte vo výsledku o celé 2 byte RAM menej k dispozícii - ale zase zostáva kompletný Basic program stále v pamäti k dispozícii (t.j. aj po resete).
___________________________
Poďme na celkovú spotrebu - vlastná SBC6502 doska, použitý procesor 65C02 (má nižšiu spotrebu - na rozdiel od 6502C) - teda zapojenie čo používa 7 čipov (teda bez rozšírenia):

- odber 53,6mA na 12V, t.j 12x 0,053A = 643mW = celková spotreba
- odber 97mA na 5V, t.j. 5x 0,097A = 485mW - vlastná spotreba SBC 6502, reálne je to ale ešte menej:

              !  !  !

/Indikácia na prednom paneli je urobená 5mm zelenou  LED na 20mA, takže 100mW z vlastnej spotreby SBC 6502 si kľudne ešte môžete odrátať, potom to už začína byť fakt zaujímavo malý odber celej dosky./

 

Bez zelenej LED je vlastná spotreba SBC6502 iba 385mW.

Dokončím:

Preložené do slovenčiny rozdiel 643-485= 158mW je vlastná réžia DC/DC meniča
___________________________

BASIC TEST RAM 31kB:

 

Pridám sem krátky Basicový program, ktorý dokáže otestovať celých 31kByte RAM (spodných 1kB RAM potrebuje SBC6502 pre vlastnú činnosť - a je tam aj testovací program - ten sa predsa musí niekam tiež zmestiť, nie ?), test trvá pár minút (použitý x-tal = 1.8432MHz, ak ideme na polovičnej frekvencii tak sa ten čas úmerne predĺži). Každá bunka pamäte (byte) je otestovaná na zápis a prečítanie postupne číslami: 0, 55, AA, FF hexa,teda vlastne 0, 85,170 a 255 dec. Takto sú otestované všetky bity jednotlivých byte v rámci 31kByte RAM na kombináciu núl a jedničiek. V prípade chyby (ak sa zápis líši od následne prečítanej hodnoty) sa vypíše adresa a jej obsah - dekadicky, následne program ukončí svoju činnosť.

Ak je všetko v poriadku program zbehne a na konci vypíše: Complete !

 

Poznámka:

Program nesmie presiahnuť určitú veľkosť, inak už zasiahne adresu 1024(dec) od ktorej testuje RAM smerom nahor. Takže ak chcete program upraviť - dávajte pozor na výslednú veľkosť testovacieho programu ! Preložené do slovenčiny, alebo do reči SBC6502 - tak isto nesmiete prekročiť povolenú dĺžku riadku - potom sa to proste "ureže" - maximálna dĺžka programového riadku je vždy 72 znakov (platí to aj pre povolenú dĺžku riadku =80). To len na vysvetlenie prečo je to takto a nie inak. Takže nesnažte sa nacpať do jednoho riadku všetko - inak narazíte. Nie je to nejaké strašné obmedzenie, stačí na to len pri tvorbe programu pamätať a niekedy to čo treba urobiť stačí iba rozložiť do pár samostatných riadkov. Ak na to zabudnete - SBC6502 dĺžku riadku ustrihne a pri spustení programu Vám to potom chodí chybu.

 

Spôsob postupného testovania bytov RAM pamäte:

jednotlivé bity

00000000            -     zapisuje sa 00h,   0d

01010101            -     zapisuje sa 55h,  85d

10101010            -     zapisuje sa AAh,170d

11111111            -     zapisuje sa FFh, 255d

 

A tu je vlastný Basic program:


 10 ? CHR$(12):G=1024:K=2:? " SBC 6502 SHORT 31kB RAM MEMORY TEST"
 12 ? " (c)2017 Igi":? " I do not test the first 1kb of RAM"
 13 ? " Controlled";K;"kB"
 

 14 FOR F=G TO G+1023

 15 POKE F,0:IF PEEK(F)<>0 THEN 22

 16 POKE F,85:IF PEEK(F)<>85 THEN 22
 17 POKE F,170:IF PEEK(F)<>170 THEN 22
 18 POKE F,255:IF PEEK(F)<>255 THEN 22
 19 NEXT F
 20 G=G+1024:K=K+1:IF K=33 THEN 23
 21 GOTO 13
 22 ? "Problem at:":? "  adress - data":? F, PEEK(F):GOTO 24
 23 ? "Complete !"
 24 ? "End":END


Program sa samozrejme dá optimalizovať do inej podoby a aj veľkosti, tu je teraz skôr snaha aby bol program svojou funkciou zrozumiteľný.

 

Zjednodušená verzia programu, ale na základný test postačuje (je 2x rýchlejší ako predchádzajúci program, stačí zrušiť riadky č.15 a 18):

 

 10 ? CHR$(12):G=1024:K=2:? " SBC 6502 SHORT 31kB RAM MEMORY TEST"
 12 ? " (c)2017 Igi":? " I do not test the first 1kb of RAM"
 13 ? " Controlled";K;"kB"
 

 14 FOR F=G TO G+1023

 16 POKE F,85:IF PEEK(F)<>85 THEN 22
 17 POKE F,170:IF PEEK(F)<>170 THEN 22
 19 NEXT F
 20 G=G+1024:K=K+1:IF K=33 THEN 23
 21 GOTO 13
 22 ? "Problem at:":? "  adress - data":? F, PEEK(F):GOTO 24
 23 ? "Complete !"
 24 ? "End":END

______________________________________________________

Návrat do všetkých pokračovaní o SBC6502:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-0-UvodIntroduction.aspx

________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

1975 - MOS 6502. Mikroprocesor 6502.

By Administrator at January 16, 2016 08:40
Filed Under: Non-Atari

Vlastne som už ten termín mierne prešvihol, ale aj tak stojí za to si pripomenúť že mikroprocesor 6502 (alebo ak chcete MOS6502) sa objavil na trhu v roku 1975, (...) takže je tu s nami už viac ako 40 rokov. Napriek tomuto veku a jeho "starobe" je na tom dodnes celkom slušne. U ľudí je to stredný vek, kedy by mali byť najproduktívnejší. Procesor 6502 má dodnes množstvo fanúšikov, používal sa v masovom merítku - pred vyše 10 rokmi sa odhadovalo, že výroba dala poriadne cez 100 miliónov kusov čo je celkom slušný počet nasadených procesorov v 8-bitovom svete. Tak to dnes pripomeniem.

S procesorom 6502 je nerozlučne spojené meno jeho hlavného konštruktéra - bol ním Chuck Peddle. Predtým pracoval v Motorole (spolu s ním aj Bill Mensch, ktorý v 6502 má tiež prsty). Pretože bol pozorný a vnímavý - veľmi rýchlo si všimol že procesor 6800 sa zo svojou vysokou cenou ťažko predával a tak sa snažil znížiť a to významne náklady na výrobu. Jeho cieľom bolo procesory predávať výrazne lacnejšie (čo následne zase produkuje masové nasadenie) ... o tom šéfovia Motoroly ale nechceli ani počuť. Nuž dovidel ďalej ako šéfovia, ktorí nevideli ani na koniec svojho nosa.

 

 

 

Poďme trošku dozadu  s touto úsmevnou vecou smerom do histórie:

Chuck mal priezvisko v skutočnosti "piddle", bolo to pomenovanie po rieke ktorá viedla mestom jeho predkov. Po presťahovaní do Kanady jeho starý otec zistil že je toto pomenovanie v miestnom slangu nie príliš lichotivé (označuje močenie) a tak prišlo k zmene mena. Sú teda veci v živote čo si nikto nevymyslí ...
Koniec historky, poďme naspäť k veciam dôležitejším. Naozaj to dnes nemá byť Chuckov životopis (jeho zásluhy, PET computer a podobne už tu v článku nezmieňujem - a bolo toho o hodne viac), takže mi to prepáčte, budem sa venovať procesoru 6502 a Chuckovmu miestu pri jeho uvedení do života.

V Motorole Chuck bojoval za zníženie cien procesorov, ale bol to boj proti betónovej stene, predstavitelia firmy na túto temu boli hluchí. Investície boli veľké a teda čakala sa aj slušná návratnosť, ostatné išlo bokom. A že bola návratnosť očakávaná poriadne vysoká dokladajú následné čísla - výrobná cena cca 20.- USD, predajná ale 179.- USD. Chuck svoj boj za nižšiu cenu v žiadnom prípade nevzdával, ale jedného dňa bez akéhokoľvek predchádzajúcho upozornenia  dostal oficiálny list od vedenia firmy. Bol to celkom zlovestný list, kde ho upozornili nech prestane propagovať znižovanie ceny a tým aj nákladov na výrobu. Proste nazvime to formálnym pokarhaním za jeho snahy. Chuck mal v hlave presné priority, stanovil si totiž že ak sa podarí vytvoriť čip 6800 tak pôjde preč. Firme odpísal že opustí produkt, ale zlepšovať čip bude naďalej.


Chuck Peddle

hlavný designér MOS 6502.


Je jasné čo nasledovalo - odchod Chucka a Billa spolu s ďalšími spolupracovníkmi z Motoroly smerom do MOS Technology, kde svoje predstavy dokázali pretaviť do viditeľného výsledku.

 

Architektúru čipu 6502 navrhovali Chuck Peddle, Will Mathys a Rodney Orgill, prevedenie do reálu bolo zverené Billovi Menschovi.

Chuck dal konštruktérom "tight zoznam" funkcií, ktorú budú v novom čipe. Ak chcete získať cenu do 25.- USD, treba tam dať len to čo potrebujú a vyžadujú zákazníci, teda nič navyše.  Takto sa dá aj výrobná cena stlačiť na minimum. Nový procesor obsahoval niektoré z konceptov 6800 - ale nebolo tam nič, čo by bolo patentované. Mal to byť novší, lepší, rýchlejší procesor.

Instrukčná sada byla oproti čipu 6800 celkom odlišná – tam si tvorcovia vzali inšpiráciu z minipočítača PDP-8, Peddle a jeho tým sa inšpiroval u typu PDP-11, ktorý bol o poznanie pokročilejší.

 

Je tu ale jedna vec ktorá aj po tých rokoch prekvapí - pôvodne procesor 6502 vôbec nesmeroval na nasadenie do oblasti domácich počítačov.

 

Nechajme ale prehovoriť samotného Chucka Peddla:

„Pokiaľ by sme robili čip pre počítače, urobili by sme ho inak.“


Takže zase raz platilo - "človek mieni, život mení" - priamo v praxi. A dokazuje to aj to, že mikroprocesor ako súčiastka sa skutočne dá použiť na rozličných pozíciách. MOS6502 mal byť nasadený predovšetkým v súboji s čipom i4040, ten bol určený pre použitie v kalkulačkách, v elektronických pokladniach, v domácej elektronike, v strojárenstve a v automobiloch.  Intel 4040 bola vylepšená verzia 4-bitového procesora i4004, takže tu 6502 naozaj mala dosť veľký priestor na prekonanie konkurenta. To nám aj dodatočne vysvetľuje prečo vnútorná architektúra, jeho strojový kód a počet registrov sú v zrovnaní napríklad s procesorm Z80 alebo 8080 veľmi obmedzené - nuž je to práve z tohoto dôvodu. Typický príklad keď motyka vystrelila a Murphyho zákon našiel uplatnenie v praxi.

 

Mikroprocessor 6502


6502 pri svojom predstavení bol aj ponúkaný za cenu ktorá konkurencii proste vyrazila dych. Procesor 6800 stál 179.- USD, 6502 bola dodávaná za 25.- USD. Je jasné kam sa obrátili snahy konštruktérov, za tú cenu ste proste iný konkurencieschopný čip vtedy nekúpili. Commodore naskočila na cestu 6502, Steve Wozniak z Apple mal síce tiež v merku procesor 6800, (no a zase sme u ceny - bolo rozhodnuté), Apple nakoniec tak isto išiel tiež cestou 6502. Dá sa povedať že koncom 70-tych rokov v USA kraľoval v domácich počítačoch procesor 6502. Samozrejme zase tam bol háčik, niektorým firmám sa cena proste zdala podozrivo nízka, nakoniec aj ostatné konkurenčné firmy boli časom donútené znížiť ceny svojich procesorov - ale nikdy sa nedostali na úroveň 6502-ky, ich ceny skončili na úrovni 79.- USD za kus. Proste nedokázali vo výrobe dosiahnuť takú výťažnosť ako dosahovala MOS Technology a to bolo vo finále rozhodujúce.

Vrátim sa ešte k uvedeniu procesoru na trh, MOS Technology vtedy bola celkom malá firma a tak potrebovala zaujať - a podarilo sa. Ako? V snahe prebudiť záujem o čipy uverejnili inzerát, ktorý uvádzal, že procesor bude nielen k videniu, ale že by ste si ho mohli aj kúpiť za neuveriteľnú cenu 25.- USD na výstave Westcon (západná Electronics Show) v roku 1975.


Bohužiaľ, keď čipy dorazili tak sa ukázalo že vystavovatelia nesmeli predávať výrobok na svojich stánkoch. Výstava totiž bola "nepredajná", fungovali iba predvádzačky.  Výstava bola určená na kontrakty, nie na priamy predaj. Čo s tým ?

Chuck si ale poradil, rýchlo prenajal blízku hotelovú izbu - nasadil tam mladú atraktívnu ženu, sediacu pri stole s dvomi sklenenými nádobami naplnenými novučičkými MOS procesormi.
"Pivo zadarmo, procesor za 25.- USD" - toto bol slogan ktorým lákal zákazníkov na hotel. A na nákup.

Chuck zapojil do akcie postupne chuťové poháriky, nasledovali zmyslové a potom už bol priamy atak na peňaženku ... Len ťažko by vtedy kupujúci uverili, že všetky procesory v dolnej časti týchto sklenených nádob boli chybné, proste odpad pri výrobe. MOS to prešlo, nikto nič nezistil a vyzeralo to že výroba produkuje ohromné množstvá procesorov.
"Image je všetko" poveda vtedy Chuck. A mal pravdu.

Hmm, celkom dobrý obchodník - mimo toho, že bol tvorcom procesora.

Mikroprocesor 6502


Dôvod prečo Chuck trval na nízkej cene  – Chuck Peddle a jeho spolupracovníci použili natoľko vylepšenú metódu tvorby masky čipu, která im dovoľovala robiť neskôr opravy a predovšetkým sa dramaticky zvýšila výťažnosť výroby, teda pomer čipov na predaj oproti nepodarkom. Uvádza sa, že 6502 mal až niekoľkonásobně väčšiu výťažnost ako procesor 8080. Nakoniec aj firma Atari potrebovala svoju verziu procesora 6502 a Chuck súhlasil, chceli procesor za cenu 12.-USD (neskôr prezradil, že výrobná cena dosahovala 4.- USD, takže no problem ...)

A ešte jedna vec:

Keď sa vyrobili prvé procesory tak sa všetci vrhli na ich testovanie. Samozrejme nikto neočakával že návrh mikroprocesora bude bezchybný, toto sa naozaj nestávalo, ale odhadovalo sa že treba uskutočniť cca 9 revízií návrhu aby ste dostali bezproblémový a už naozaj funkčný procesor. Lenže Bill Mensch ako návrhár urobil niečo neskutočné a neočakávané - jeho čip bežal bez najmenšej chybičky hneď na prvýkrát !


Chuckov komentár:

" Bill (Mensch) vytvoril 7 rozličných čipov a ani v jednom nemal najmenšiu chybičku, neuveriteľné. Keď o tom niekde hovorím, nikto mi neverí, ale je to tak. Je to najlepší návrhár čipov na svete".

Nezostáva nič iné ako súhlasiť.

 

Bill Mensch


Bill Mensch navrhol prvú verziu MOS6502 pre použitie s taktom 1MHz. V tej dobe išlo o vysoký výkon, pretože vtedajšie čipy od Intelu a Motoroly pracovaly tak isto obvykle na takte 1MHz. Lenže pri testoch sa ukázalo, že čip nemá najmenší problém ani s dvojnásobným taktom, teda spokojne vrní aj na hodnote 2MHz. V kontexte už zmienenej potreby málo taktov na jednu inštrukciu teda išlo v tej dobe o najvýkonnejší čip na trhu.

Tu sa patrí spomenúť ešte jednu vec, najprv existoval procesor 6501 ktorý bol virtuálnou kópiou procesora 6800 - aj s rozložením vývodov Je jasné že toto neprešlo, hrozili súdne ťahanice a tak sa to vyriešilo tak že procesor síce zvnútra zostal rovnaký akurát sa zmenilo rozloženie výstupných pinov aby nebola plná kompatibilita. Ešte pripomínam že procesor 6501 nemal zabudovaný interný oscilátor, vyžadoval dvojfázový generátor hodinového kmitočtu. Súdny spor síce prebehol, padla aj pokuta (bavím sa o procesore 6501 - 200.000.- USD), takže tadeto cesta neviedla, ale procesor 6502 bol funkčný, nekolidoval s patentami, bol k dispozícii - toto práve MOS Technology hodne potrebovala.

Výborne - procesor bol k dispozícii, ale to nebolo dostatočné, aby sa používal bolo treba ponúknuť niečo čo odprezentuje možnosti 6502-ky a bude pre potenciálnych zákazníkov aj cenovo dostupné.

Hádajte čo to bolo ?


Počítač KIM-1, jednodoskový počítač s veľkosťou pamäte 1kB, toto mal aj počítač ZX-81, ale o až o celých 5 rokov neskôr ...
A všetci vieme že výrobcovia počítačov veľmi rýchlo ocenili to čo procesor 6502 poskytoval, spomeniem len firmy Atari, Apple, Commodore. Počty predaných počítačov išli do milíónov a ruka v ruke s tým samozrejme aj predaje procesorov.
Na procesor ktorý ma v sebe cca 4300 tranzistorov je to celkom úctyhodný výkon. Napríklad aj Intel 8080 mal v sebe približne rovnaký počet tranzistorov, ale potreboval ešte ďalšie 2 čipy aby bol plne funkčný (a potreboval ešte k tomu aj celkove 3 napájacie napätia - +5V, +12V a -5V).


Je tu jedna zaujímavosť ktorá povyšovala 6502 nad procesormi tej doby:

Rýchlosť hodín vtedy bola síce 1MHz, výnimočne 2MHz, pozastavím sa práve pri tom 1MHz - 6502 nepracuje cez mikrokód inštrukcií pre každý operačný kód takže je v praxi rovnako rýchla ako 3MHz verzia Z80 a je asi 2.5 krát rýchlejšia ako 8080. Asi sa to blbo počúva ale je to tak. Toto práve celkom dobre vysvetľuje ako je možné čo všetko stíha Commodore 64 pri takte = 1MHz. A je to zaujímavé o to viac keď vieme že tento procesor vlastne vôbec nemieril do tejto kategórie procesorov.
Procesor 8bit, adresová zbernica 16bit, maximálne 64kB RAM, takt 1MHz. Inštrukčná sada sa skladá iba z 56 inštrukcií. Procesor obsahoval veľmi málo registrov - v tej dobe bola rýchlosť RAM pamätí výrazne rýchlejšia ako rýchlosť procesoru - na to nezabúdajme. Preto v tej dobe bolo podstatne rozumnejšie implementovať skôr operácie s pamäťou než zvyšovať počty a veľkosť registrov. K dispozícii je 8 bitový akumulátor, dva 8 bitové registre X a Y, potom 8 bitový príznakový register "status register" a 8 bitový ukazateľ na pozíciu v zásobníku "stack pointer".
No a potom sa tu ešte nachádzal 16 bitový programový čítač "program counter".

 

Pinout procesora 6502,

je zaujímavé že ešte

3 piny zostali nepoužité.


Existujú aj drobné úpravy procesora - uvediem príklad - existuje verzia 6507, ktorá pracuje priamo s 8kB adresným priestorom (používala sa v hernej konzoli Atari VCS2600), Commodore zase používalo vylepšené verzie s názvom procesora 6510 (Commodore 64). A zmienim sa aj o Atari, ktorá vo svojich počítačoch používala upravené procesory 6502C doplnené o signál HALT. A existovali aj iné verzie v 28 pinovom púzdre (6503, 6504, 6505).

 

Procesor 6504


Procesor  6507, adresný priestor 8kB,

použitý napríklad v ATARI 1050.


Vzhľadom k tomu že 6502 je taký univerzálny a lacný procesor a preto sa dá ľahko kombinovať s iným technickým vybavením, je to ešte aj dnes obľúbený prvok v mnohých projektoch (vrátane mňa).


Jedna historka na odľahčenie:

6502 použitá v kasíne:

To, že 6502 môže byť použitá na získanie "kopy peňazí inou cestou ako legálne" pretavila do reálu dvojica amerických študentov z Kalifornie. Postavili dva obvody pomocou 6502-ky, ktoré boli umiestnené v dvoch topánkach. Následne sa vybrali do kasína hrať ruletu. Študent číslo jedna pohyboval svojou topánkou v rovnakom rytme ako boli Otáčky rulety. Procesor 6502 v tejto topánke používal revolučný algoritmus pre výpočet na základe ktorého by loptička mala"zapadnúť" do predpovedaného čísla. Táto informácia bola potom automaticky odoslaná na študenta číslo 2 - do jeho topánky. Oznam o čísle bol daný vibráciami.
Ten potom na základe vibrácií vo svojej topánky vedel na ktoré číslo treba staviť.
Historka sa bohužiaľ nezbýva praktickými vecami - ako fungoval prenos údajov medzi týmtio topánkami a ako vôbec na ich nekalé praktiky prišli.
No, aspoň sme sa zabavili.


Počítač v ktorom sa 6502-ka preslávila bola už zmienená herná konzola VCS2600. Atari považovalo 6502-ku v konzole za zbytočne drahú a tak sa vyvinula zmienená verzia procesoru 6507. Ak pamätníci tej doby neklamú -aj tak sa vtedy nepočítalo s tým že by hry mali presiahnuť veľkosť 2kB pamäte ... (nezabúdajte na to že ceny pamätí boli vtedy extrémne hrozivé, pre nás dnes nepredstaviteľné, nakoniec konzola Atari VCS 2600 mala k dispozíci na všetko celých 128 Byte RAM - nie, nie je preklep !)

___________________________________________________________

Pridané 15.07.2016:

Pretože mi to nedalo tak som skúsil zistiť na danú tému kasíno trošku viacej - kto hľadá (časom) nájde. A čo som našiel hovorí trošku inou rečou, podrobnosti si môžete si pozrieť na uvedených linkoch (anglicky):

http://physics.ucsc.edu/people/eudaemons/eudaemons.html

http://physics.ucsc.edu/people/eudaemons/layout.html

 

Shoe Computer Image

Photo by Steve Mann, MIT Media Lab

___________________________________________________________

Takže ak dovolíte aj moja SBC6502 a jej varianty ktoré uvediem sú takou malou "poctou" tomuto čipu, ktorý začal domácu počítačovú revolúciu pred naozaj už slušnou riadkou rokov. Procesor sa vtedy vyrábal technológoiu N-MOS, ktorá "papala" celkom slušne, vtedy to ale nikoho nevzrušovalo, procesor fungoval. Postupne sa objavili novšie technológie a tak aj aj mám doma verziu 65C02 z rozšírenou inštrukčnou sadou a v prevedení CMOS, ktorý bez najmenších problémov behá na 4MHz s podstatne nižšou spotrebou ako pôvodný originál - ale toto nie je vec na ktorú by sa niekto sťažoval.

 

Procesory 6502 - nech dobre slúži ďalšie roky v službe svojim majiteľom,

tu ešte uvádzam tabuľku celej rodiny rady 65XX:


 

Rád by som zdôraznil že za tie roky sa vyrábali  a vyrábajú verzie aj v iných typoch púzdier, takže ich nasadenie bolo a je skutočne masové.

Nuž a ako to bolo organizované zvnútra ?:

 

___________________________________________________________
Ešte sa zmienim o jednej zaujímavosti v súvislosti s procesorom 6502:

Je ním projekt skupiny dobrovoľníkov združených pod názvom Visual6502.

 

"Pitva 6502":

Na začiatku svojej práce podrobili podrobnému spracovaniu dva procesory – 6800 a MOS 6502, podľa ktorého si skupina odborníkov aj zvolila svoje meno.
Keď se traja IT odborníci v roku 2009 pustili do mapovania architektúry historicky prelomového procesora firmy MOS Technology s označením 6502, žiadne kompletné plány neboli k dispozícii, totiž všetky pôvodné designy MOS 6502 z polovice 70-tych rokov existovali pôvodne iba v papierovej podobe  ... A od tej doby už podľahli zkaze.
Ľudia ktorí sa zaujímali  o históriu tohoto konkrétneho kusu procesora tak mali pred sebou neobvyklý problém, dochovali sa síce informácie o tom, aké príkazy obsahovala inštruktážna sada procesora, ale vôbec nebolo jasné, ako ich procesor vykonával. Inak povedané – boli k dispozícii funkčné exempláre MOS 6502, ale nikto poriadne nevedel, ako to vlastne vovnútri funguje.
Naši "procesoroví archeológovia" museli  preto ísť opačnou cestou – od skutočného čipu sa dopracovať až k jeho plánom.
(Takto nejako sa dostávali aj naši inžinieri k okopírovaniu procesora 8080 pred mnohými rokmi.)
Zobrali niekoľko hodne dobre zachovalých procesorov, ochranný kryt každého čipu potom odleptali vrelou kyselinou sírovou a následne potom mikroskopom vyfotili 72 snímkov všetkých komponentov. Potom pomocou grafického programu snímky "zošili" a tak máme teraz k dispozícii aj architektúru 6502.
Zdá sa že robota bola u konca. Nebola - tým troch nadšencov tu neskončil - rozhodli sa previesť fotku do polygónového modelu, s ktorým sa – na rozdiel púhej fotografie – dalo ďalej pracovať.
Celý proces prekreslenia museli zvládnuť ručně, pomáhali si pritom iba vlastným programom napísaným v jazyku Python. Potom už nič nebránilo vytvoreniu ich prvého funkčného virtuálneho modelu procesora 6502.

Chcete videť viac:

http://www.visual6502.org/JSSim/index.html

_____________________________________________________

Chuck Peddle zomrel
15. decembra 2019 ...

_____________________________________________________

Dodnes sa niečo stavia na základoch 6502:

www.6502.org

Poznáte monster6502 ? - je to mikroprocesor 6502 postavený na tranzistoroch:

http://monster6502.com/

_______________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

SBC6502 - 1. 7 chip computer. 32kB RAM.

By Administrator at January 11, 2016 18:00
Filed Under: SBC6502


 

SBC6502 - skúsim to bližšie definovať:


- základný pracovný takt =1.8432MHz
- k dispozícii je vstavaný Basic

  (upravený OSI Basic 8kB do 16kB Eprom)
- komunikácia prebieha cez Hyperterminál, potrebné nastavenie:
 
(115.200 Bd, 8 bits, hardware handshake, no parity, 1 stop bit)
- veľkosť použitej ROM = 16KByte
- veľkosť použitej RAM = 32kByte
(RAM je možné zväčšiť na 40kB, alebo až na 46kB)

- zobrazenie:

   max. 80 znakov v riadku, 22 riadkov (Hyperterminál), počet znakov riadku sa dá

   programovo zmenšiť pomocou POKE 15,X- kde X môže mať hodnotu max.=80


Použité obvody:

- 1x procesor 65C02, alebo 6502C

   (beží tu aj procesor z malého Atari 14806 /tiež otestované/ len to potrebuje na doske malú HW úpravu)
- 1x obvod 68B50
(ten je priamo na 2MHz, ale fungujú tu tak isto aj čipy 6850 určené na 1MHz  - overené)
- 2x 74LS00
- 1x Eprom 27128
(16kByte, alebo po príslušnej malej úprave HW je možné použiť aj typ 27256, 32kByte)
- 1x RAM 62256
(32kByte)
- 1x MAX232

- x-tal oscillator 1.8432MHz

____________

 

Ak sa následne použije aj rozširovacia doska s čipom 8255A (potom máme k dispozícii celkove 3x osembitové porty - pripojenie je vlastný návrh) tak treba ešte na dosku osadiť:


- 1x adresový dekodér 74LS138
- 1x obvod 8255A
- je potrebné "prekopať" reset a teda pribudne ešte 1x čip 555

________________

Celá "mašinka" beží na takte 1.8432MHz, použité komponenty v zapojení to naprosto v pohode stíhajú. V pôvodnej verzii to dokázalo za cenu ďalšieho čipu bežať na polovičnej frekvencii, ale myslím si že to je pre moje využitie zbytočné. Upozornenie pre skalných puristov - ak chcete fungovať skutočne na frekvencii necelých 1MHz čo je pôvodná rýchlosť -  navštívte stránky Searl Granta, treba ešte navyše deličku 2, čo zvládne urobiť 1/2 obvodu 74LS74. Ja som rád že je moja SBC6502 oproti pôvodnému originálu 2x rýchlejšia, toto mi vôbec, ale vôbec nevadí ... a celkom ma zaujíma kam až by sa to dalo "vyšróbovať", teda rýchlosť procesoru, hlavne preto že je to na univerzálke a zaujíma ma ako dobre som navrhol rozmiestnenie súčiastok (tak toto sa ešte asi časom uvidí ...).

 

Neskôr doplnená táto poznámka - nakoniec som takt procesoru vyšróboval na hodnotu 6.00MHz.

 

Možno sa to nezdá, ale aj tých 32kB RAM je hodne veľké miesto pre software, tobôž ak sa nepoužíva grafika. (V ďalšom ešte budú uverejnená verzia s 40kB RAM a následne aj verzia pre 46kB RAM, toto už by malo naozaj stačiť každému ... síce to nie je 640kB, ale na druhú stranu - zase ja nie som Bill Gates ...)

 

Nejako extra asi nemusím zdôrazňovať že je to postavené na univerzálnej doske kde sa mi s tým celkom dobre robí, káblikov na prepojenie nie je až tak veľa. Pretože mi stačí iba 1 kus SBC6502 tak som sa nesnažil vymyslieť aj plošný spoj = pre 1 kus na otestovanie či to naozaj funguje je to zbytočná robota.
Obvody 6850 čo mám k dispozícii síce majú deklarovanú rýchlosť iba na 1MHz, ale tu to v pohode stíhajú. Searl Grant na svojich stránkach tvrdí že čip 6850 ide bez najmenších problémov na 1.8432MHz, môžem to potvrdiť, vyskúšal som v SBC6502 4 kusy spomenutých čipov - všetky fičali na jedničku. U mňa to vlastne bola z núdze cnosť, pretože som na začiatku nemal k dispozícii rýchlejšiu verziu - teraz už mám aj čipy 68B50

Takže teraz to už tvrdím aj ja. Laughing

 

Takto to vyzerá po zapnutí, následne stlačenie Cold,

+ potvrdenie  Enter pre  Memory Size,

+ potvrdenie Enter pre Terminal With.


Najprv som ešte pred stavbou rozmýšľal že postavím jeden kus 100%-ne rovnaký ako originál od Searl Granta, ale potom som si povedal že to už priamo pri stavbe predsa len trošku "poohýbam" a prerobím priamo k "obrazu svojmu", nech je v tom aj kúsok môjho ja:

- obvod 74LS74 v mojom zapojení vôbec nepoužívam, pretože nepotrebujem aby procesor bežal na 0.9216MHz, puristi si ho určite do zapojenia pridajú (síce ten necelý 1MHz môže byť zaujímavý z hľadiska spotreby, ale nejedná sa aj tak o nejaké veľké odbery, takže toto je pre mňa vedľajšie a naozaj to neriešim, som radšej ak to ide rýchlejšie (ak to teda vybavenie a procesor dovolí)


- x-tal a hradlá pre oscilátor som zamenil priamo za x-talový oscilátor 1.8432MHz (ušetrím tým 3 hradlá typu 74LS04, TTL x-talové oscilátory pri 5V majú povolené zaťaženie 10 vstupmi TTL čo bohate postačuje, my tu máme záťaž max. 3 vstupy TTL)


- upravené zapojenie dokáže priamo použiť x-talové oscilátory v púzdre 14 pin, alebo 8 pin - obidva druhy oscilátorov mám, tak som urobil zapojenie pre tieto typy oscilátorov na pripojenie iba v jednej 14 pinovej pätičke, občas sa takáto univerzálnejšia možnosť osadenia hodí

 

- nahradil som Eprom pamäť 27128 Eprom pamäťou typu 27256 (tých mám doma podstatne viac, 27128 sú u mňa momentálne celkom nedostatkové zbožie) a tak dokážem prepínať medzi pôvodným a upraveným OS, takto je k dispozícii 2x 16kB priestor Eprom (v schéme uvádzam zapojenie iba na typ 27128 pretože postačuje). Pre začiatočné testy som do Eprom 27256 nahral OS 2x za sebou t.j. teraz je jedno ktorých 16kB z jej obsahu je zvolených a teda funkčných


- zamenil som pôvodne použitý obvod 74LS04 a namiesto neho som použil druhý obvod 74LS00 (používam o jeden typ súčiastok menej, to sa hodí), z prvého IO 74LS00 1/4 (U6:A) sa robí invertor pre obvod 6850 (68B50), pridaný odpor 2k2 je potrebný, pretože IRQ výstup obvodu 6850 (68B50) je typu open collector, 2/4 74LS00 (U7:B) slúži ako invertor pre správnu funkciu Reset obvodu 8255A. Hradlá 3/4 (U7:C) a 4/4 (U7:D) druhého obvodu 74LS00 sú nezapojené, slúžia ako rezerva (nakoniec som ich neskôr pri rozširovaní použil tiež pre indikáciu komunikácie Tx a Rx)


- pre dekódovanie adries EPROM pamäte som použil 1/4 74LS00 (U7:A)


- pre dekódovanie adresného priestoru obvodu 8255A je potrebné použiť obvod 74LS138, ktorý je pridaný navyše (vďaka dekodéru 74LS138 viem pripojiť maximálne napríklad 8 periférií typu 6520A, 8255A a pod., doma v šuplíku bola voľná 8255A (ľahko sa programuje) takže voľba použitého čipu bola jasná ...)


- nastala celková zmena Resetu, hlavne kvôli obvodu 8255A, pridal som čip 555 pre generovanie nového Resetu (až ak použijete pripojenie 8255A)


- pridal som obvody na indikáciu sériovej komunikácie a pripojenia napájacieho napätia (nie sú za každú cenu potrebné, ale určite uľahčujú oživovanie)


- zvolil som napájanie 12V, potrebných 5V sa vyrába zo spínaného DC/DC meniča, ktorý je umiestnený na základnej doske. Prečo takto ? Pretože tých 12V sa mi hodí pre moje ďalšie experimentovanie (neskôr sa mi to naozaj hodilo že som s takýmto napájaním počítal od začiatku). A je podstatne príjemnejšie ak Vám stačí jeden zdroj a nemáte na stole čo ja viem - 5V, 9V, 12V a tak ďalej nie ? Môj spínaný DC/DC zdroj priamo na doske SBC6502 dodá pri 5V/1A, základná spotreba je asi tak na hodnote 1/5 jeho povolenej záťaže (vlastne sa tu fláka ...). Samozrejme môžete zvoliť napájanie SBC6502 priamo z 5V, alebo pomocou USB kábliku. Odber nepresiahne ani v rozšírenej verzii cez 0.2A (ani pri použití procesoru 14806 od Atari ktorý je skutočne o kus "žravejší" - staršia technológia). S tými 12V počítam pre neskoršie využitie, ak sa pustím do stavby nejakých doplnkov tak sa mi to bude určite hodiť. Takže toto rozhodnutie čím to "kŕmiť", teda akým zdrojom je na Vás.


- pridal som obvod 8255A, sú potom k dispozícii 3x brány 8bitov voľne programovateľné ako vstupné, alebo výstupné, na drobné riadenie je to ako stvorené, 24 bitov ktoré sú potom k dispozícii mi zatiaľ postačuje


- zapojenie som priamo modifikoval na doske tak, aby sa dal vymeniť procesor 65C02 (ktorých mám pár doma k dispozícii) za procesor 14806 od Atari (vyriešil som to tak, že teraz na to prepínanie použitých procesorov stačí prepínať iba jeden jediný jumper)

 

- ak bude čas skúsim ešte experimentovať s rýchlosťou hodín procesoru, bolo by celkom zaujímavé, ak by to vedelo fičať rýchlejšie, to už by bolo naozaj hodne, hodne zaujímavé (procesor 65C02 čo mám ide do 4MHz, 8255A mi ide do 5MHz)

(neskoršia, dodatočná poznámka - síce mi to trvalo, ale nakoniec som sa k zvýšeniu taktu predsa len dokopal, skončil som na takte 6MHz !)


Na ľavej strane v strede je 14 pinová pätička a v nej je založený

malý x-talový oscilátor 1.8432MHz, ktorý má iba 8 pinov.

 

Doska je na prvý pohľad relatívne veľká (euroformát 100 x 160mm), ale vďaka tomu nie je žiaden problém pri návrhu rozmiestnenia čipov na doske. Ak by som to niekedy staval od začiatku nanovo - tak by som zvolil o niečo úspornejšie osadzovanie dosky - dosiahol by som väčšiu hustotu osadenia a teda ešte nejaký ten čip by na základnú dosku bolo možné pridať, proste viac by som tlačil osadenie súčiastkami smerom vľavo a bolo by nakoniec viac voľného miesta na doske napravo. Hja, po bitke je ale každý generál ...
___________________________________________________________


Dôležité rozhodnutia:

- zvolené napájanie 12V/DC, motherboard potom beží z DC/DC meniča 12V→5V

  (teraz sa mi tých 12V na doske naozaj hodí ... pozn. 26.09.2019)

- vypínač je vyvedený na zadnej strane
- konektor napájania je vyvedený na zadnej strane
- RS232 konektor je vyvedený na zadnej strane

- na prednej strane je vyvedený systémový Reset, je to praktické

- indikácia LED na prednej strane:

  LED zelená      = napájanie

  LED červená   = indikácia prenosu dát smerom von z SBC6502

  LED oranžová = indikácia prenosu dát smerom do SBC6502


Nasleduje moje zapojenie SBC6502, ktoré sa bude postupne meniť podľa jednotlivých verzi, verzia 1.0 je základná:

SBC6502ver1_0n.PNG (65,39 kb)

 

Potrebný súbor do Eprom pamäte nájdete tu:

http://searle.x10host.com/6502/osi_bas.zip

(tu je dôležitý súbor osi_bas.bin (alebo  ROM.HEX, podľa toho čo berie Vaša napaľovačka Eprom ako zdrojový súbor), ktorý treba napáliť do Eprom pamäte typu 27128)

______________________________________________________________________________

 

Aby ste počítač vedeli pripojiť a komunikovať s ním potrebujete si zabezpečiť ešte jednu vec: - treba použiť null modemový káblik, pozor, maximálna odporúčaná dĺžka je cca 1.5m (prenos dát beží na 115.200Bd čo je už celkom slušný "cvrkot"), ale odskúšané mám že to bežalo aj na dlhšom 2m kábli. Používam prevodník USB ↔ RS232 typu Prolific, pretože je naprosto bezproblémový pri automatickej inštalácii a aj pri následnej prevádzke - používam Win7 a Hyperterminál a notebooky ako vieme už dlhšiu dobu nemajú v sebe k dispozícii priamo sériový port a tak som si musel pomôcť prevodníkom USB ↔ serial port. Na výstupe z prevodníku USB - RS232  je použitý 9 pinový CANNON konektor (male, samec). Niektoré prevodníky majú cca 1.5m USB káblik a až potom nasleduje RS232 konektor - tu sa potom použitá vzdialenosť predlžuje na bezproblémové 3 metre. Ďalšie predĺženie komunikačnej vzdialenosti sa dá dosiahnuť iba znížením prenosovej rýchlosti, napr. na hodnotu 38.400Bd alebo na 19.200Bd, podrobnejšie sa tomuto budem venovať v niektorom z ďalších pokračovaní na tému SBC6502 - generátor prenosovej rýchlosti.

 

Použitie null modemového kábliku je nevyhnutné -  musí byť zapojený v ceste za prevodníkom USB ↔ RS232, teda nedá sa prevodník pripojiť priamo !

Na toto nezabudnite, potom Vás (možno ...) Tongue out nečakajú žiadne záludnosti.


 

Tu sa na to isté môžete pozrieť v prehľadnej tabuľke

(ak sa to nezdá jasné z predchádzajúceho obrázku):

Jediné nepoužité a teda nezapojené zostávajú

na obidvoch konektoroch Cannon iba piny číslo 9.

 

Ak môžem odporučiť, šetrite s miestom na motherboarde ak chcete postupne ešte rozširovať funkcie - kto to pozná, vie o čom točím. Ale ako to býva, už som hneď špekuloval že by to časom aj niečo mohlo riadiť a ovládať ... ale dnes to bude iba samotný počítač vo verzii 7 čipov. V ďalšom nasledujú vždy kompletné zapojenia nových verzií. A sám by som už asi volil ešte úspornejšie rozmiestnenie súčiastok, pretože by som potom bezproblémovo na túto dosku dostal ďalšie 2 čipy 74LS138 a čip RAM 6264 (8kB) a teda SBC6502 by mal už priamo v základnej verzii celkom pekných 40kB RAM. Trošku predbieham, pretože som tam "narval" iné čipy a teda v základe som s možnosťou mať 40kB RAM vôbec nerátal. No - ono tých 32kB RAM je pre SBC6502 viac ako dosť, ale tak nejako to aj napriek tomu človeka ťahá pridať tomu ešte nejaké tie bajtíky navyše ... Znova opakujem - 32kB RAM je tu naprosto postačujúcich - a prvá verzia dosky svojím rozmiestnením súčiastok mi už ďalšie rozšírenie RAM neumožňuje (piggyback, teda umiestnenie dvoch RAM čipov na seba - 62256 + 6264 - tak takto na tejto doske bastliť nechcem, síce dá sa to, ale ja to tak nerobím).

 

Ak sa použije rozširovacia doska s 8255A - teda potom máme k dispozícii celé 3x 8bitové porty, práve preto potom treba na doske ešte miesto na ďalšie čipy - toto pripojenie je môj návrh:

- pribudne adresový dekodér 74LS138
- obvod 8255A
- je potrebné "prekopať" reset a teda pribudne ešte čip 555

V ďalšom článku bude počítač rozšírený na 10 čipov, čiže je tam už pripojená 8255A-ka, dnes sa ale týmto rozšírením nebudem zaoberať. Celé sa to dá postupne pohodlne rozšíriť o tú 8255A-ku.

 

Na tomto snímku je 8 pinový oscilátor v 14 pinovej pätičke.

 

2x  jumpery na snímku slúžia na nasledovné:


- u mňa som na doske použil Eprom 27256, pretože tých mám dostatok, 27128 sú naopak dosť vzácne, v schéme ale kreslím zapojenie pre Eprom 27128 - aby to bolo jasné od začiatku, čiže jedným jumperom volím buď spodných 16kB alebo horných 16kB

- druhý jumper som použil pre prepínanie medzi 2 typmi procesorov, môžete tam založiť procesor 65C02 (6502, 6502C) alebo špeciál Atari procesor 14806, v schéme to zatiaľ nekreslím, aby som nikoho nezblbol, potom ako je to vyriešené nakreslím dodatočne (keď som začínal len som dúfal že by to mohlo fungovať aj-aj a skutočne, funguje to !) Prerábka na nasadenie Atari procesoru je pritom skutočne maximálne jednoduchá.


Na fotke je tiež osadený DC/DC menič z 12V/5V ktorý mi pripravil pri oživovaní naozaj

pár bezsenných nocí .. kedy som nie a nie prísť na to kde je zašitý problém. Ale teraz

som rád že som to nevzdal a priamo mám na doske aj 12V.

 

ň

Na tomto snímku je osadený 14 pinový oscilátor 1.8432MHz,

mám totiž k dispozícii obidva typy. Zapojenie bude popísané

postupne podrobnejšie.

 

Detailnejší pohľad.

 

Dtto.

 

Tu je použitý oscilátor v 8 pinovom púzdre, vpravo DC/DC menič, zatiaľ použitý obvod pre sériovú

komunikáciu 6850 (1MHz verzia). Napriek tomu šlape ako víno aj na dvojnásobku datasheetovej

frekvencie. Že to funguje na jednotku aj takto je jedno veľké +.

 

 Oscilátor 14 pin verzia v kovovom púzdre, detail.

 

V ďalšom článku bude popis vlastnej stavby (čo ešte bude treba) a nejakých tých problémov pri vlastnej stavbe SBC6502. Ono treba zobrať do úvahy to že som si najprv potreboval otestovať či rozbehám základnú verziu SBC6502 a až potom má zmysel skúšať k tomuto už fungujúcemu základu "prilepiť" nejaké tie ďalšie čipy.

______________________________________________________

Návrat do všetkých pokračovaní o SBC6502:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-0-UvodIntroduction.aspx

______________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

SBC6502 - 0. Úvod.Introduction.

By Administrator at January 11, 2016 06:30
Filed Under: SBC6502

 

 

Rozmiestnenie čipov na doske SBC6502.

 

Single Board Computer 6502.

 

Takže máme tu malý SBC6502 - počítač s procesorom 65C02, ale beží aj s procesorom 6502 a aj s procesorom 6502C. Beží aj s procesorom Atari 14806 (treba pre jeho nasadenie previesť miernu hw úpravu) čo je upravená verzia procesoru 6502C. Pre jeho fungovanie nám stačí použiť k jeho stavbe iba 7 kusov integrovaných obvodov - čo naozaj nie je veľa. Ako som už spomenul, procesory 65C02 som získal tu na Slovensku, horšie to bolo s obvodom 6850 a jeho rýchlejšou verziou 68B50. Už  som ich chcel objednať priamo v USA, ale fórum na oldcomp.cz mi zase raz výrazne pomohlo a tak som sa dostal k obvodu cez kolegov - pomohli rEVERz a danhard. Potom mi už nič nebránilo začať vlastnú stavbu - mimo vlastnej lenivosti a totálneho nedostatku voľného času.

 

Upozornenie platí pre všetky diely o SBC6502:


Zásahy a stavba  zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

 

Ako som sa k tomu dostal ? Čert vie, proste som náhodou pri hľadaní niečoho absolútne, ale absolútne iného prišiel na túto stránku:

 

Searle Grant SBC6502


A po pár dňoch (a prezretí súčiastok čo mám doma, akurát čip 68B50 som hneď začal hľadať cez oldcomp) bolo vystarané. Je to iné, pre mňa nové - a hlavne zaujímavé. Po chvíli študovania schémy som si všimol v schéme drobnú chybičku (tu sa zjavne u mňa v pamäti objavili súvislosti (naskočili pamäťové bunky, občas sa to stáva ... našťastie Laughing) spomenul som si čo som robil pri stavbe Speedy 1050, ktorá používa tiež procesor 65C02, teraz sa mi to jednoznačne hodilo), napísal som Grantovi (ozval sa mi za chvíľu a chybku v schéme odstránil, proste bol to tam iba preklep pri prekreslení schémy) no a po pár dňoch ma pochytila naozajstná počítačová stavebná horúčka. Zapojenie je naozaj minimalistické, šikovne je použité dekódovanie Eprom, stačí na to iba jedno hradlo obvodu 74LS00 - kto sa v tom vyzná, vie o čom točím. Hneď som začal špekulovať ako to urobiť funkčné, ale aby to nebolo z mojej strany iba len také bezduché kopírovanie SBC z jeho stránok, chcel som tu použiť aj nejaké vlastné nápady. A že by to aj niečo mohlo časom aj riadiť a ovládať. Ak si pozriete schému tak uvidíte že už v začiatku som volil mierne odlišné zapojenie (ktoré samozrejme uverejním, na fotografii som rozloženie a aj typy čipov uverejnil, dal som priamo na dosku aj DC/DC menič z 12V napájania na potrebných 5V), ale funguje to teraz celé na jedničku. Všetky u mňa zverejenené modifikácie SBC6502 používajú Eprom s obsahom od Searle Granta.


Poznámka:

A že to nakoniec takto v tejto sekcii výsledným počtom článkov celkom slušne "nabobtná" som teda nepočítal ani náhodou ...

 

Takže začínam ...

http://blog.3b2.sk/igi/post/Directory-SBC6502.aspx

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Directory SBC6502

By Administrator at January 11, 2016 05:37
Filed Under: SBC6502

SBC6502 - part70 programová verzia 1.11 (All in One) pre programátor PROM7188 - Basic program

SBC6502 - part69 programová verzia 1.10s pre programátor PROM74188 - Basic program

SBC6502 - part68 Battleships, hra napísaná v jazyku Basic

SBC6502 - part67 diagnostický software pre hw programátoru PROM 74188

SBC6502 - part66 všetky programové verzie programátoru PROM 74188 v jednom balíčku + adresy - Basic program

SBC6502 - part65 clock board - 3x processor clock+ clock 6850

SBC6502 - part64 oddychovka, hra Quest - Basic program

SBC6502 - part63 programová verzia 1.10n pre programátor PROM 74188 - Basic program

SBC6502 - part62 7segments LED plus dp - Basic program

SBC6502 - part61 Eratosthenovo sito - Basic program

SBC6502 - part60 polynóm - Basic program

SBC6502 - part59 číslo Pi inou metódou - Basic program

SBC6502 - part58 Fourierova analýza - Basic program

SBC6502 - part57 astable 555 timer calculator program - Basic program

SBC6502 - part56 programová verzia 1.09 a 1.09p pre programátor PROM 74188 - Basic program

SBC6502 - part55 SBC6502 - new clock 4.9152MHz

SBC6502 - part54 next benchmark test - Basic program

SBC6502 - part53 FTDI USB↔RS232 prevodník pre Win10

SBC6502 - part52 "lite" programová verzia 1.07 pre programátor PROM 74188 - Basic program

SBC6502 - part51 programová verzia 1.05a + 1.05b pre programátor PROM 74188 - Basic program

SBC6502 - part50 programová verzia 1.04g pre programátor PROM 74188 - Basic program

SBC6502 - part49 programová verzia 1.04e pre programátor PROM 74188 - Basic program

SBC6502 - part48 programová verzia 1.04 pre programátor PROM 74188 + adresy v programe - Basic program

SBC6502 - part47 video manuál pre verziu 1.04 programu pre programátor PROM 74188

SBC6502 - part46 Ahl´s Simple Benchmark test - Basic program

SBC6502 - part45 programová verzia 1.03 pre programátor PROM 74188 - Basic program

SBC6502 - part44 výpočet čísla Pi - Basic program

SBC6502 - part43 LED board no.2

SBC6502 - part42 ďalší benchmarkový test - Basic program

SBC6502 - part41 ELIZA - Basic program

SBC6502 - part40 IPT - Igiho Pomocná Tabuľka, Basic program

SBC6502 - part39 programátor PROM 3in1

SBC6502 - part38 obsahy PROM 74188, 2.časť - rôzne aplikácie v zariadeniach

SBC6502 - part37 obsahy PROM 74188, 1.časť - dekodéry pre LED sedemsegmentovky

SBC6502 - part36 poznámky zo stavby programátoru PROM part 4_4

SBC6502 - part35 program v.1.01 a 1.02, programátor PROM 74188 part 3_4 - Basic program

SBC6502 - part34 programátor 74188 - manuál part 2_4

SBC6502 - part33 programátor pre PROM 74188 part 1_4

SBC6502 - part32 hardware - pele -mele

SBC6502 - part31 hardware - TTL oscilátory

SBC6502 - part30 prevody Hex-Dec-Hex, Hex-to-Dec, Line Data Generator - Basic program

SBC6502 - part29 nové prepojenie vývodov na J4, nový konektor J5 pre napájanie

SBC6502 - part28 pretaktovanie SBC6502 na 5.00MHz + 6.00MHz

SBC6502 - part27 ďalšie oscilátory vhodné pre pretaktovanie

SBC6502 - part26 pretaktovanie SBC6502 na 4.00MHz

SBC6502 - part25 pretaktovanie SBC6502 na 2.4576MHz

SBC6502 - part24 Rugg/Feldman benchmarky - Basic program

SBC6502 - part23 oprava problému - konektor Cannon na SBC6502

SBC6502 - part22 výpočet - odporový delič - resistance divider - Basic program

SBC6502 - part21 "skrátený" null modemový káblik

SBC6502 - part20 benchmark - porovnanie zo Speccy 2010 - Basic program

SBC6502 - part19 pokračovanie benchmarkových testov - Basic program

SBC6502 - part18 benchmarkové testy - Basic program

SBC6502 - part17 prevody-konverzie - Basic program

SBC6502 - part16 ďalšia literatúra, OSI books

SBC6502 - part15 OSI memory test in BASIC - Basic program

SBC6502 - part14 software, Basic programs World WarIII, Starwars1, STARTREK

SBC6802 - part13 SBC nano6802

SBC6504 - part12 SBC6504 - EMUF6502

SBC6502 - part11 OSI Basic manual, PEEK & POKE

SBC6502 - part10 software (vlastná tvorba) - Basic program

SBC6502 - part09 40kB RAM + 8255 = "Erika1", 46kB RAM +8255 = "Erika2"

SBC6502 - part08 príslušenstvo, mini LED board

SBC6502 - part07 príslušenstvo, Baud rate generator

SBC6502 - part06 príslušenstvo, switcher - processor 65C02 ↔ Atari 14806

SBC6502 - part05 príslušenstvo, RAM tester, 27128-27256 Eprom, x-tal oscillator

SBC6502 - part04 vlastná stavba SBC6502

SBC6502 - part03 pripojenie 8255 na SBC6502 - name "Erika0"

SBC6502 - part02 vlastná stavba SBC6502, 32KB RAM verzia

SBC6502 - part01 7 chip computer SBC6502

SBC6502 - part00 úvod, introduction

______________________________________________________________________________

Atari cartridge - 14. Sparta DOS X. 64kB Eprom + 128kB version.

By Administrator at January 06, 2016 09:56
Filed Under: Atari

 

A ideme na cartridge, ktoré majú trošku inú veľkosť obsahu, dnes sa jedná o 64kB a 128kB verziu. Stránkovanie obsahu beží po 8kB, teda v prípade 64kB je to 8x 8kB a u verzie 128kB je to 16x 8kB. Je jasné že ak máme k dispozícii toľko miesta môžeme tam "narvať" naozaj solídny software. V našom prípade je to hodne známy Sparta DOS. Dnes rozhodne nebudem robiť popis Sparta DOSu, pretože by to bolo nosením dreva do lesa. Ak si dáte vyhľadať na mojom webe Sparta DOS tak už nejaký ten podrobnejší popis na Vás vyskočí. A zase jedna pripomienka - riešte cartridge ako vypínateľný, rozhodne šetríte cartridge a aj Váš počítač pred nekonečným zakladaním a vyťahovaním cartridge z počítača. To čo je jasné pri jeho použití -zapnete počítač a máte v okamžiku k dispozícii diskový OS bez potreby nahrávania z diskety =  viac miesta na disku pre Vaše programy. A to je viac ako príjemné.

 

Verzií je niekoľko, máte tu k dispozícii schémy na všetky uvedené verzie:

-   64kB cartridge

- 128kB cartridge

- verzia na zabudovanie priamo do počítača


Čo zvolíte na stavbu je na Vás. Pred mnohými rokmi by to bola absolútna špička, dnes sa na to už pozeráme zhovievavejšie, pri zariadeniach ktoré emulujú disketovky ten problém kde bude DOS už nie je až taký akútny ako kedysi.

 

Nasledujú staršie obsahy pre cartridge, novšie na webe určite nájdete bez problémov (existuje verzia 4.47, ale tá zase potrebuje podstatne viac miesta, čiže bacha !):


sdxv421.rom (64,02 kb)

sdxv422.rom (64,02 kb)

 

 

Nasledujú schémy - 64kB verzia:

 

 

 

 

 

 

128kB verzia:


 

_______________________________________________________________________________

Použité podklady pochádzajú z vlastných zdrojov a z uvedeného linku:

http://trub.atari8.info/index.php

_______________________________________________________________________________

Jeden dodávateľ cartridge Sparta DOS - Lenore Underwood, samozrejme je tam verzia Sparta DOS 4.47 a podstatne viac pamäťového miesta, alebo stručne - je modernejší:

http://www.bitsofthepast.com/?product=super-spartados-cartridge

____________________________________________________________

Návrat do hlavného menu popisu Atari cartridge:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-cartridge-00-Obsah-Contents.aspx

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

01_2016 Blog, Notes.

By Administrator at January 05, 2016 07:00
Filed Under: Blog

05.01.2016
Tak teda sviatky a Silvester sú za nami a skočili sme rovnými nohami do roku 2016. Pravidelné "komentovanie" Silvestra v televízii radšej vynechám. To čo má byť ako Silvestrovská zábava - budem hodne stručný, kratšie pomenovanie ako na tri znaky som nenašiel - grc.
____________
Takže skočím na veci veselšie.

Prišlo mi zopár vecí - investoval som ...

USA:
ATARI 600XL field service manual, podrobný aj zo schémou.
ATARI 800XL field service manual, dtto.
X-tal 8.3333MHz pre XF551.
Celá sranda vyšla na 78.- USD - ale mám to už doma.

Austrália:
Geoff´s project
zobrazovacia jednotka - výstup video + VGA - 60 znakov na riadok, komunikácia RS232, pripojenie PS2 klávesnice
mikroprocesor + doska + drobnosti
(objednával som to 6.decembra, prišlo to včera)

Hongkong:
3x USB to RS232
(tiež asi tak mesiac čakania)

Na oldocmp.cz by som to zaradil do rubriky "Čo Vás potešilo".

________
Pár dní pred Silvestrom som sa venoval mojej "záľube", začal som prekresľovať schému SBC6502 do takej formy aby sa to dalo uverejniť, že s tým strávim hodne času som čakal, ale nakoniec to boli celé 2 dni ... každý sa pripravuje na Nový rok po svojom, že ?
_________

Momentálne mám SBC6502 v záťažovom teste - beží už 173 hodín bez najmenšej chybičky teda beží to už vyše týždňa, to poteší. Testovací program má veľkosť cca 16kB, testuje RAM, výstupy a vstupy 8255A, Je tam kopec GOSUB volaní, všetko O.K.

Pri tejto príležitosti spomeniem jednu historku s tým súvisiacu:
Spomenul som to pre jedným známym čo staviam a nasledovala klasická odpoveď ktorá vie nasrať každého oldcompáka:
"A prečo to nepostavíš na Arduine ?"
Lebo !

Zase som si predstavil jeden mnou už upravený vtip:

Na stene visia jednotlivé Arduino dosky rozdelené podľa výkonu.
Najvýkonnejšia má pod sebou nápis riaditeľ a ide to tak postupne pekne smerom nadol k nižším funkciám.
Takže nahradiť sa dá všetko. Ale tú zábavu stavby a všetko ostatné okolo toho to nenahradí.

Tu zase je jedno pekné porekadlo:

"Aj riaditeľ je len človek. Akurát o tom nevie."
 
Teraz ma práve napadlo ako na Foreveri na.....m pár ľudí (ktorých dobre poznám a viem že to nakoniec prežijú) pretože im položím nasledovnú otázku:
"A prečo do toho nedáš Arduino ?" Žeby som bol pomstychtivý ?

V poslednej dobe mám nejaké "bočáky". Teda myslím tým že pokukujem po ďalších SBC počítačoch. Zháňam 80C32, lebo chcem postaviť aj 8052 s Basicom.

Chcem proste mať doma túto trojicu:
SBC6502, SBC8085=NCB85 a SBC8052
Po tom stálom zameraní na Atari je to proste pre mňa zábava, myslím že mám nárok na úlet aby som z Atárka nezblbol.

A na dnes je to všetko, pekný Nový rok a PF ŠNR 2016 Vám praje Igi.

____________________________________________________________

06.01.2016

14

Čo tak cartridge, ktorý má pamäťovú kapacitu 64kB ? Alebo celých 128kB ? Áno, existujú - SDX cartridge, teda má v sebe konkrétny software - Sparta Dos:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-cartridge-14-Sparta-DOS-X-64kB-Eprom.aspx

____________________________________________________________

07.01.2016

Krásny článok na tému kúpa CNC stroja - od firmy Merkur. Jasné DSS - dorob si sám:

http://mcu.cz/news.php?extend.3921.46

_____________________________________________________

11.01.2016


Single Board Computer 6502

 

Úvodník na tému jednodoskového počítača zo zabudovaným Basicom a procesorom 65C02 (6502, 6502C):


http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-0-UvodIntroduction.aspx


popis + schéma SBC6502 verzie 1.0:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-1-7-chip-computer-32kB-RAM.aspx

______________

Ešte mi prišiel procesor 80C32 pre stavbu MCS-52. Síce s tým nehodlám hneď robiť, pretože na to nemám momentálne čas, ale čo je doma to sa počíta. Danhard - ďakujem !

____________________________________________________________

13.01.2016

Dátum na prvý pohľad nič moc, dnes mi zase prišli naprogramované GALy od Krupkaja do NCB85. Honzo, vďaka, programátor na GALy nemám (zatiaľ), ale asi to začnem v tomto roku riešiť. V priebehu budúceho týždňa začnem stavať NCB85, síce mi ešte nejaké konektory chýbajú - GME ich proste nemá, desné - taká veľká firma a 34 pin priame konektory pre floppy do plošáku proste nie sú už mesiac k dispozícii ... hodne silná káva.

____________________________________________________________

17.01.2016

Dnes splácam malý dlh histórii - mikroprocesor 6502 je tu s nami už od roku 1975 ... takže je to malé dlabanie sa v histórii:

http://blog.3b2.sk/igi/post/1975-MOS-6502.aspx

______________________________________________________

19.01.2016

Ako som tak prihadzoval zistil som nasledovné - dátum v predchádzajúcom príspevku som napísal ako 17.11.2016, potom že sa nedá pohybovať v čase ... už som to opravil.

__________

Dnes som dostal darom túto vecičku (vďaka JK !), nebudem obkecávať, pozrite si ten zázrak na 3 snímkoch:

 

- je to vyťahovák

na procesory 486

z pätičky

 

- zacvaknete to pod procesor


- následne točením vrchnej

časti postupne

vylezie procesor z pätičky

_______________________________________________________________________________

20.01.2016


Single Board Computer 6502

 

Popis vlastnej stavby a trable ktoré som pri tom musel vyriešiť:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-2-7-chip-computer-32kB-RAM-Vlastna-stavba.aspx

_____________________________________________________

23.01.2016

Jednoduchá porovnávacia tabuľka starších ruských Eprom pamätí s ekvivalentmi od firmy Intel:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Ruske-eprom-pamate-tabulka.aspx

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: