SBC6502 - 5 - doplnky - accessories.

By Administrator at February 13, 2016 10:50
Filed Under: SBC6502

 

SBC6502 Tester RAM  - tester "úzkych" DIL RAM:Keď už mám postavenú dosku SBC6502 tak ma napadlo že mám doma k dispozícii aj SRAM 32kB v úzkom 28 pinovom púzdre. Ak si urobím prípravok, tak ich môžem osadiť do dosky a aj ich priamo otestovať. To sa vždy hodí. Je to vlastne iba redukcia pre SRAM na úzke 28 pin púzdro. Na testovanie obvodu RAM typu 62256 stačí túto redukciu s osadenou úzkou RAM založiť priamo do pôvodnej pätičky. Zapojenie redukcie spočíva iba v priamom prevode pinov na užšiu pätičku v pomere 1:1, t.j. pin.1 ide na pin 1, až nakoniec pin 28 ide na pin 28.

 

Pretože sú to rýchle 20nS SRAM tak treba u nich počítať zo zvýšenou spotrebou oproti 70nS CMOS SRAM a to poriadne, spotreba na 5V ide nahor o celých 40mA, to je vcelku dosť, ak normálne doska berie 132mA tak teraz je to až 172mA, ale kto nehľadí na odber tak vďaka tomuto čipu môže zmenšiť celkovú veľkosť dosky. Zaujímavé je to, že vlastná RAM nie je na dotyk teplá, takže kam ten zvýšený odber "ide" je mierna záhada. Žeby to malo lepší odvod tepla ? ... naproti tomu procesor Atari 14806 je už mierne teplý - a pritom má podstatne väčšiu plochu púzdra ako táto RAM.

 

 

Na tomto snímku ste si pravdepodobne všimli že tam mám v tzv. medzipätičke založený čip 68B50, ktorý slúži na sériovú komunikáciu. Tento konkrétny kus som dostal od Danharda, pretože bol už použitý a teda vypájkovaný priamo zo starej tlačiarne tak mal o niečo skrátené vývody (o cca 2-2.5mm) a tým pádom nemal v pätičke dobrý kontakt. Čip je O.K, ale komunikácia vďaka tomu občas vypadávala. Čo s tým? Zobral som jednu precíznu pätičku a čip 68B50 som do nej natvrdo zapájkoval. Možno opticky hnusné riešenie, ale je to na 100% funkčné a čip má všade dobrý kontakt na vývodoch. A keďže je v pätičke a zasúvam ho do ďalšej pätičky tak sa to dá naďalej podľa potreby - a pohodlne vyberať.

Záver:
Tieto úzke 28 pin 32kB SRAM sa používali kedysi ako cache RAM pre procesory 386, takže určite nepatria medzi najmladšie, je to nakoniec vidieť aj na ich spotrebe, ale ako vidieť dajú sa použiť - ak nie je rozhodujúcim údajom odber zariadenia, potom by sa dal zmenšiť celkový rozmer dosky. Základný Basic-ový program na otestovanie RAM som už uverejnil v predchádzajúcich častiach.

_______________________________________________________________________________

Náhrada pôvodnej Eprom 27128 typom 27256:


 

Pamäte typu 27256 sú dnes zohnateľné myslím si postatne jednoduchšie ako pamäte typu 27128, ktoré sa postupne stávajú celkove ťažšie dostupné. Odtiaľto bol už bol len malý krok k rozhodnutiu upraviť zapojenie tak aby sa tam dala použiť Eprom 27256. Potrebná úprava je uverejnená na tomto obrázku, stačí toto zapojenie použiť v schéme SBC6502. Vlastne celá zmena je v zapojení pinu č.27, kde teraz máme adresný vodič A14 a jumperom volíme či bude v log.0, alebo v log.1. Ako vidieť z obrázku celá nová časť, teda úpravy sú označené v oranžovom poli. Súčiastok netreba veľa - jeden odpor a jeden jumper, to je všetko. Odpor môže mať hodnotu v rozmedzí 2k2 až 4k7.

Na zahodenie nie je ani to že môžete mať potom k dispozícii 2x OS, trebárs jeden pôvodný a druhý upravený zo svojimi fičúrkami na testovanie. Alebo si tam proste iba nahráte OS 2x za sebou a potom je jedno či je založený jumper alebo nie. Toto rozhodnutie je na Vás. K danej téme tu už nemám čo dodať.

Pripájam aj potrebný súbor pre verziu 27128, má označenie 16KBOSI.BIN

16KBOSI.BIN (16,00 kb)


Pre tu nakreslenú verziu 27256 je vytvorený súbor 32KBOSI.BIN, ktorý obsahuje nateraz 2x za sebou pôvodný OS a teda je jedno v ktorej pozícii je zapojený jumper (On alebo Off). Tu si potom jednu 16kB binárku môžete postupne upravovať k obrazu svojmu a druhá bude pôvodná verzia ktorú urobil Searle Grant.

32KBOSI.BIN (32,00 kb)

____________________________________________________

SBC6502 x-tal oscillator:

 

Už som to spomínal - naproti pôvodnému riešeniu som sa rozhodol že priamo použijem x-talový oscilátor a pritom jeho výstup je možné zaťažiť až 10-timi TTL vstupmi. Toto riešenie je dostupné a nevidím problém v tejto náhrade. Pre x-talový oscilátor existuje púzdro ktorá má 14 pinov (zvyčajne kovové), alebo púzdro ktoré má 8 pinov (to býva plastové) - podľa toho čo sa Vám podarí zohnať. Pretože mám doma obidva typy x-talových oscilátorov - tak som si povedal že chcem mať urobené zapojenie tak, aby som vedel pripojiť na doske SBC6502 obidva typy oscilátorov - a to aby ich zapojenie bolo možné iba v jednej 14 pinovej pätičke, na takéto riešenie stačí len dodatočne na pin č.11 priviesť +5V.

X-talové oscilátory potom vkladám vždy do pravého rohu pätičky.


Základné zapojenie 14 pinovej pätičky

pre obidva typy oscilátorov.

 

Takto sa založí x-tal oscilátor v 8 pinovom púzdre.

 

A takto sa vloží 14 pinový oscilátor.


Poznámka:

Všetky uvedené veci sa bez problémov dajú použiť vo všetkých variantoch dosky SBC6502 ktoré tu  uverejňujem.

____________________________________________________________

Návrat do všetkých pokračovaní o SBC6502:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-0-UvodIntroduction.aspx

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

6/16/2018 6:56:33 PM #

trackback

Directory SBC6502

Directory SBC6502

Igi blog |

Comments are closed

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: