XF Speedy - enhanced for Atari XF551.

By Administrator at October 11, 2016 09:45
Filed Under: Atari

Toto je jediná mne známa snímka rozšírenia Speedy XF.

(ku dňu 11.10.2016) autor - sleepy - zdroj: abbuc.de

 

Doteraz bolo tých všelijakých hardvérových rozšírení popísaných dosť a dosť ale hlavne sa to týkalo disketovej jednotky Atari 1050, preto je načase sa pozrieť ako to vyzeralo s novšou disketovou jednotkou Atari XF551. Niečo robila a robí  firma CSS (tá ale nikdy neuvoľnila nič zo svojho portfólia pre nás voľne k použitiu), existuje aj softvérová úprava na 3.5" jednotku. Potom je známou vecou od S.Dorndorfa Hyper-XF operačný systém - existuje vo verzii 5.25" aj pre 3.5" mechaniku. A šlus, hotovo. Teda tak som si myslel doteraz. Takže mi nedalo a začal som hľadať. A našlo sa.

Vyštrachal som že v roku 1994 v Nemecku urobili XF Speedy, teda disketová jednotka Atari XF551 sa mala správať ako "pravá" Atari 1050 aj s dosahovanými hodnotami rýchlosti prenosu, dokonca boli tie hodnoty vyššie.

Tak sa na to poďme pozrieť.
 
Jedná sa o produkt firmy Klaus Peters Elektronik + Software a je to upgrade kit pre Atari XF551.

Cena: DM 179,- (rok 1994)

Sada sa skladá z dvoch doštičiek plošných spojov ktoré zapadnú na potrebné miesto. Tieto doštičky nahrádzajú pôvodné CPU ktoré je potrebné vypájkovať (tak isto treba vybrať aj pôvodnú EPROM pamäť - tá je vo väčšine umiestnená v pätičke a teda jej vybratie je dielom okamžiku). Práve to že je potrebné vypájkovať pôvodnú CPU robí túto úpravu ťažšie dostupnou pre mnoho záujemcov, pretože nie každý zvládne takéto zásahy do zariadenia bez ujmy na funkčnosti ako celku. Proste a stručne povedané - namiesto pôvodnej CPU 8040 (8050) sa zapájkuje pätička, do ktorej sa zasunie uvedená dvojica plošných spojov. Mimo iného rozšírenie obsahuje novú Eprom a RAM, pretože pôvodný procesor obsahoval aj malú RAM, tu je ale treba tej pamäte podstatne viac.

Nový CPU je typu 65C02 (hmm, toto je teda naozaj hodne prevapivé, že Smile).

Úprava ešte nekončí, pretože musíte tak isto nainštalovať spínač, ktorý rozpozná že bola nanovo založená disketa (toto je v Atari 1050 už vyriešené a osadené od výroby). Takže zase ďalšia vec ktorú nie každý zvládne - zase na druhú stranu je to vyslovene potrebné aby vždy pri založení boli správne rozpoznané hustoty založenej diskety. Tak isto je na nové dosky treba priviesť jeden vodič, ktorý sa musí pripájkovať do pôvodnej základnej dosky.

 

Urobil som výrez z predchádzajúcej snímky, GAL pole = dobrá ochrana pred kopírovaním ...

Zatiaľ neviem kam ide ten trojžilový káblik - najskôr k mikrospínaču pre určenie že sa menila disketa.


Po zvládnutí týchto úprav máme vlastne základnú dosku z ktorej použijeme iba V/V obvody, všetko ostatné je na nových doskách Speedy XF. Toto hodnotenie asi poopravím, pretože zapojenie kabeláže ukazuje na to že asi sa používa tiež pôvodný radič WD1772 osadený na pôvodnej základnej doske, ale  toto je iba môj súkromný názor, nakoniec je k dispozícii iba jediný záber. Vďaka týmto úpravám sa začneme pohybovať v oblasti čítania a zápisu na hodnote 6-násobku pôvodnej rýchlosti (6x 19.200Bd = 115.200Bd). Tu si ja dovolím malú poznámku - ak toto má spoľahlivo fungovať pri takto vysokej prenosovej rýchlosti, tak je potrebné urobiť hardvérový zásah do V/V obvodov disketovej jednotky a vypájkovať kondenzátory aj v počítači na mieste V/V obvodov = zase sú potrebné ďalšie zásahy.

Výrobca tvrdí, že XF Speedy rozšírenie je na 100% kompatibilné s verziou Speedy 1050.

Ak máte OS typu Q-MEG tak sa tie vlastnosti dajú ešte lepšie využiť - vtedy bežíte stále v režime Ultraspeed. No a zase sa vrátim k tomu že je treba zabudovať mikrospínač - potrebujete vždy nanovo skontrolovať každú založenú disketu aby ste načítali správnu hustotu záznamu, proste tomuto sa nevyhnete ak má všetko pracovať tak ako treba.
 
A zase sme pri kompatibilite. Sú k dispozícii programy pre SPEEDY 1050 na kopírovanie chránených programov. Príklady - Ultra kopírka a MS kopírka. Z 3 nefunguje 1, takže pozor, nie všetko je na 100% funkčné. Samozrejme - ak to vieme použijeme to čo na 100% funguje.
Tak isto niektoré chránené diskety proti kopírovaniu vieme správne do kopírovacieho programu načítať iba ak zapneme emuláciu Atari 1050,  na skutočnej rýchlosti 19.200Bd.
Potrebné programové vybavenie sa nachádza priamo v Eprom Speedy XF, teda ak zapnete počítač bez založenej diskety nabehne Vám priamo menu kde máte k dispozícii BiboDOS, Copy 2000 a 2x konfiguračný program, V tomto menu aj môžete spomaliť disketovú jednotku na jej pôvodnú prenosovú rýchlosť.
Kto máte disketovú jednotku XF551 viete že jej prevádzka je v podstate veľmi tichá, žiadne rázy a silnejšie zvuky. XF Speedy ale práve v záujme zvýšenia rýchlosti sa chová ako Speedy 1050, teda je o poznanie pri práci hlučnejšia = daň za rýchlosť.
Disketa odteraz môže byť obojstranne formátovaná (zase môj dodatok - treba odstaviť Write protect ochranu = ďalší zásah do jednotky).

Tak isto existuje iba foto titulky manuálu.

Foto: Fred_M/abbuc.de


Podľa manuálu XF Speedy vie čítať a písať vo formáte hustoty quad (360kB), toto je štandardná funkcia pôvodnej XF551. Pozor, nefunguje tu formátovanie v quad hustote (zo vstavaného Bibodosu, ten quad hustotu nemá v menu), pritom ak už máte odinakiaľ takto formátovanú disketu tak ju načíta. Na prvý pohľad je to možno prekvapujúce, ale pozrime sa na to bližšie. Pre 100% kompatibilitu si treba uvedomiť že Speedy 1050 žiadnu quad hustotu nemá a ani nemôže mať a teda ju ani nemôže podporovať. Na druhú stranu - z Bibodosu ak je uložený na diskete je funkcia quad hustoty normálne dostupná a funkčná, takže tu je  všetko podľa mňa v poriadku.


Pokiaľ je mi známe majitelia ktorí majú tieto jednotky dosť často majú problémy ak je zároveň pripojené zariadenie SIO2SD, proste to zatuhne a máme blackout. Vyzerá to zjavne na to že nie sú správne oddelené jednotky od seba - vyzerá to na chýbajúcu oddeľovaciu diódu.

Tak isto sú známe dve verzie Eprom - prvá v podstate nefunguje, druhá je chodivá.
Nuž vyberte si, stálo to kedysi naozaj hodne (nová jednotka vtedy stála 440.- DM v predajniach Vobisu), je tu potrebných dosť hardvérových zásahov a aj to umiestnenie iba v jednej pätičke asi nebude celkom stabilné (prekvapivo). Vcelku to vyzerá mierne nedotiahnuté do konca a hodne diskutabilné je to poschodové (sedvičové) riešenie doštičiek. Rozhodne by tu bola dobrá nová základná doska ktorá by nahradila tieto "pagody" celej úpravy. Alebo skúsim to povedať priamo - nový návrh celej dosky  by jednoznačne výsledku len a len  prospel. Papundeklová základná doska na takéto vŕšenie dosák nad sebou proste nie je to pravé orechové.

Možno práve pre spomínanú náročnosť úprav a zásahov sa to nejako viac nerozšírilo - nie je k dispozícii ani schéma, ani manuál, čo je rozhodne škoda.
Nezabúdajme na to že Nemci v žiadnom prípade ochotne neuvoľnujú podklady (a tí čo to vlastnia tak isto nehodlajú nič popísať, pretože s aboja ak to rozoberú že portom to už nebude fungovať - a nebudú asi ďaleko od pravdy) a my ostatní tak potom iba "utrieme hubu". Na škodu celej veci. Zase raz jedna vec ktorá odišla do počítačových dejín bez nejakého väčšieho povšimnutia ... pritom pre majiteľov disketovej jednotky Atari XF551 by to bolo svojím spôsobom obrovské terno.


Poznámka: 

Ak sa mýlim a je tu v našich končinách niekto kto to má, dajte vedieť - potešilo by ma to.

(Nikto nepotešil - 30.04.2018)

____________________________________________________________

08.05.2017


Ďalšie 3 obrázky tejto hardvérovej úpravy:

 

Na tomto obrázku je dobre vidieť prídavný mikrospínač pomocou ktorého disketová jednotka následne po založení diskety vždy nanovo načíta hustotu založenej diskety a teda neprichádza k problémom ako u pôvodnej, "čistej" Atari XF551. (Domnienka potvrdená.)  Autor: Fred_M /abbuc.de


Vlastný hardware, software + manuál.
Autor: Fred_M /abbuc.de


Autor: Fred_M /abbuc.de


Keď sa pozerám na tú celkovú zložitosť a samozrejme vo výsledku aj náchylnosť takto veľkej úpravy na to že to všetko drží iba pomocou jednej 40-pinovej pätičky sa mi stále natíska otázka: Prečo sa neurobila radšej priamo nová doska a bolo by po vtákoch ? Veď 179.- mariek v tej dobe bola aj tak poriadne vysoká cena.


_____________________________________________________

12.03.2018 - 30.04.2018

 

Ďalšie dostupné fotografie Speedy XF551 - autor fotografií: sleepy - zdroj: abbuc.de

 

Takže trojitý káblik ide k mikrospínaču (výmena diskety) pre načítanie hustoty diskety pri jej výmene. Mikrospínač je na zaujímavom mieste, trúfam si povedať že moje riešenie na úpravách XF551 je predsa len umiestnené lepšie - tu treba ešte vyrezať otvor vo vrchnom krycom plechu aby vývody mikrospínača "nesedeli" priamo na tom kryte. Hja, bola to iná doba ... Mikrospínač má na sebe dlhý kovový pásik ktorý sa dotýka sklápacieho mechanizmu. Bŕŕŕŕŕŕ, šúcha sa tu priamo  kov o kov, dal by som tam aspoň nejakú plastovú podložku, verte mi ten zvuk nie je nič moc. (Otestované na mojej verzii kde to zo začiatku išlo tiež kov na kov.)

 

Dosť silno vidieť že je to domáca prerábka ...

 

Miesto pre mikrospínač - zjavne sa to javilo ako optimálne riešenie,

ale nie je to tak, existuje lepšie miesto.

 

Ešte jeden pohľad na mikrospínač z druhej strany.

 

Som rád že aj keď schéma zapojenia + binárka nie je stále k dispozícii (copyright ?), ale aspoň je na túto tému k dispozícii pár fotografií, doteraz bola len jedna ... a to naozaj nesvedčí o nejakej dostupnosti. Našťastie je to teraz o trošíčku lepšie, teraz už začíname mať o celku aspoň nejakú tú predstavu. Ten stohovací systém skutočne neprispieva k stabilite, je to celé taký "kombajn" skladačka a nepôsobí to tak že po prenesení na iné miesto sa to znova bez problémov podarí spustiť. Pravdepodobne (môj názor, zase sa opakujem) by bolo lepšie ak by bola vytvorená kompletne nová doska plošného spoja a teda bola by to iba jedna doska čo by určite prinieslo odstránenie problémov z mechanickou stabilitou. Ale asi by to zase nakoniec bolo drahšie = ešte menej predajné.

Kruh sa uzaviera.

___________________________________________________________

30.12.2018

Manuál pre XF-Speedy (zdroj: atarimuseum.nl):

pdf file:

handbuch_zur_speedy_xf.pdf (5,48 mb)

_____________________________________________________

01.11.2020

Takže binárka je na svete ! A k dispozcíii.

Obsah Eprom (27256):


SXFROM17.BIN (32,00 kb)

Obsah načíta:l guus (Guus Ansmann)/abbuc.de

_____________________________________________________

11.11.2020

Zázraky sa dejú, je k dispozícii ešte jedna binárka:

Obsah Eprom (27256):

XFspeedy1_8.BIN (32,00 kb)

Obsah načítal: Fred_M/abbuc.de

___________________________________________________________

Druhá časť:

XF Speedy - enhanced for Atari XF551 - part2. Circuit.

_____________________________________________________

Nakoniec, pre porovnanie - pozrite si ako som to urobil ja - zabudovanie senzoru hustoty - density sensor - vyžaduje to použitý nový operačný systém v disketovej jednotke ATARI XF551 s názvom HYPER XF-ROM. Tiež som niekoľko dní uvažoval že tam dám optočlen, nakoniec som tak isto skončil u mikrospínača - akurát je umiestnený nie na pravej strane kulisy stredového členu, ale na jeho ľavej strane.

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARI-XF551-recondition-8.aspx

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

List - ATARI 1050 on steroids. ATARI 1050 na steroidoch.

By Administrator at October 08, 2016 08:36
Filed Under: Atari

 

List Enhanced Atari 1050:

A som zase u toho istého - verili by ste že sa robilo toľko úprav tejto disketovej jednotky ? Dnes nemám iný cieľ ako len sucho vymenovať všetky tie  možné rozšírenia čo sa objavili spolu s priloženými základnými údajmi. Teda, medzi nami - ataristi v tých rokoch naozaj nezaspali - na rozdiel od firmy. No a pretože všetky úpravy mali jeden cieľ - zlepšiť prenosovú rýchlosť a zvýšiť záznamovú kapacitu zariadenia - preto je v názve článku použité celkom vhodné prirovnanie - disketová jednotka Atari 1050 na steroidoch.


Celý zoznam nájdete v tomto linku:

http://atari.boards.net/thread/7/drive-list

Bohužiaľ odkaz je už dlhšiu dobu nefunkčný - takže autor vybabral s nami všetkými.

____________________________________________________________

Bol som upozornený že materiál je zo stránok atari.boards.net a vraj nebol uvedený zdroj, síce som tu mal uvedený odkaz odkiaľ som čerpal informácie, ale nehodlám sa o to naťahovať a zvolil som cestu menšieho odporu ... viď potvrdenie mojich slov, z niektorými sa naozaj ani neoplatí komunikovať ...

 

Bol som upozornený že materiál je zo stránok atari.boards.net a vraj nebol uvedený zdroj, síce som tu mal uvedený odkaz odkiaľ som čerpal informácie, ale nehodlám sa o to naťahovať a zvolil som cestu menšieho odporu ... viď potvrdenie mojich slov, z niektorými sa naozaj ani neoplatí komunikovať ...

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

10_2016 Blog, Notes.

By Administrator at October 03, 2016 17:38
Filed Under: Blog

03.10.2016
pár dní sa zase môžeme kochať nostalcompovými stránkami - to sme si všetci spokojne vydýchli. Tak nech sa darí.

_______________

Ja sa budem venovať ďalšiemu rozšíreniu pre disketovú jednotku Atari 1050 známym ako I.S. Plate:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Enhanced-Atari-1050-IS-Plate-1050.aspx

Sám som prekvapený koľko prídavných vecí pre Atari 1050 bolo v tej dobe postavených a ako pekne rozširovali možnosti pôvodnej disketovej jednotky, zväčšila sa (zásadne) prenosová rýchlosť a aj kapacita záznamu.

___________________________________________________________

06.10.2016

Poznáte meno Dalibor Farný ? Je to človek čo vyrába digitrony. Video má okolo 40 minút, ale naozaj to stojí za to. Neskutočné. Mimochodom - pripravte si 150.- USD za jeden takto ručne vyrobený digitron.

https://www.youtube.com/watch?v=wxL4ElboiuA

_____________________________________________________

08.10.2016

Je sobota, je mi blbo už celý týždeň a tak som dnes v noci "dodlapal" zoznam všetkých možných rozšírení disketovej jednotky Atari 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/List-ATARI-1050-on-steroids.aspx

_____________________________________________________

11.10.2016

Počuli ste o rozšírení pre disketovú jednotku Atari XF551 s názvom XF SPEEDY ?  Ak nie - čítajte tu:

http://blog.3b2.sk/igi/post/XF-Speedy-enhanced-for-Atari-XF551.aspx

____________________________________________________________

26.10.2016

Podarilo sa mi zohnať 3 verzie programového vybavenia do Eprom pre Karin Maxi zapojenie, takže som to dal do pôvodného článku (obsahy Eprom sú uvedené na konci článku):

http://blog.3b2.sk/igi/post/ATARI-floppy-disk-drive-KARIN-MAXI.aspx

Aj tento systém sa teda vyvvíjal a postupne sa zlepšoval, je to potešiteľné. Len pre info - jedná sa o používanie zabudovanej 3.5" floppy mechaniky priamo v Atari. Samo sebou to zvláda 2 jednotky pripojené naraz, teda kľudne to môžu byť aj 5.25" jednotky - tie ale do Atárka "nenarveme" za žiadnych okolností (ani keby bola iba jedna).

__________

Nostalcomp má minimálne posledné 2-3 dni zase big problem - nebeží mu jeho webová stránka. Nestraš nás ... nech to máš čím skôr v poriadku.
____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Enhanced Atari 1050 - I.S. Plate 1050.

By Administrator at October 03, 2016 17:33
Filed Under: Atari

 

Upgrade: I.S. Plate 1050
Manufacturer: Robert Perry, Innovative Software
Year: 1986
Board Inscription: 1050 ISP © 1986, Worthing


Zase raz jedno hardware rozšírenie pre disketovú jednotku Atari 1050 (teda samému sa mi to nezdá koľko variantov úprav a rozšírení pre túto disketovú jednotku vzniklo ...). Zase sa tu (ako inak ak to má byť fajnovejšie) vyberie pôvodný procesor 6507 a ROM (alebo Eprom - podľa toho čo tam bolo osadené). I.S. Plate doštička sa zasúva do pôvodnej 28 pinovej pätičky procesoru 6507. Je zaujímavé že tu na túto vec stačí 5 čipov a používa sa pamäť 2x 8kB RAM čo je v dobe vzniku tejto úpravy naozaj extra nadštandartná veľkosť RAM. Procesor ako obvykle je použitý typu 65C02 pretože jeho rozšírená inštrukčná sada z jej príkazmi sa pre túto činnosť mimoriadne hodí.  

Toto rozšírenie disketovej jednotky Atari 1050 vzniklo vo Veľkej Británii, takže pôvod je výlučne za Lamanškým prielivom. Ako sa dalo očakávať pribudla aj hustota Double, teda môžeme ukladať 180kB dát na jednu stranu disku (to je už pri rozšíreniach disketovej jednotky Atari 1050 považované za nepísaný štandart). Inštalácia sa robila pomocou priloženého manuálu (netrvalo to dlhšie ako 10 minút), nakoniec celá tá "sranda" vtedy vyšla na 100 libier, čo vtedy bola naozaj dosť vysoká cena (ale stála za to). Ročník vzniku je 1986 - to bola zlatá doba pre všelijaké nové verzie rozšírení a naozaj sa to vyplácalo, pretože hustoa double bola naozaj hodne hzaujímavá a hlavne v originálnej jednotke Atari 1050 nebola dostuoná.
Na doske plošného spoja je k dispozícii malý výrez, cez ktorý "trčí" von x-tal použitý na základnej doske, takže preto nie je možné osadiť dodávanú dosku I.S. Plate obrátene.

SOFTWARE:

Pre I.S. Plate existuje programové vybavenie určené špeciálne pre použitie u tohoto zariadenia. Všetko je prehľadne uložené v menu priloženej diskety.

Môžete si tiež vybrať emuláciu I.S. doubleru alebo štandardného 1050 disku. Takto sa potom jednotka správa ako by bol "pravá" 1050-ka, teda komerčný software s ochranou ju spoznáva tak ako je treba. To znamená, že môžete takto urobiť I.S. Plate ako kompletne neviditeľný pre komerčný softvér, ktorý by inak nebežal na takto upravenej jednotke.

I.S. menu je založené na špeciálnom DOSe, ktorý pracuje iba s touto doskou a dáva veľmi vysokú rýchlosť prenosu, je to niečo viac ako dvojnásobok rýchlosti MultiBoot XL.
Tiež v ponuke sa nachádza IS Customiser - jedná sa o nástroj, ktorý vám umožní vytvoriť si vlastné formáty diskov so zmesou v rôznych hustotách, chybné sektory, duplikovať sektory atď.

Pokúsim sa zhrnúť vlastnosti I.S. Plate:

- poskytuje inteligentný radič disku + vyrovnávacia pamäť

- číta súbory pekne naraz z disku, tým urýchľuje prístup a znižuje opotrebenie pohonu jednotky

- mimo pôvodnej hustiy Single (90kB) a Medium (128kB) pridáva aj Double hustotu (180kB)

- rýchle čítanie a zápis na jednotke
 
- archivácia a emulácia ISD (teda - s príslušným software)


Poznámka:

Úprava nedáva veľké zvýšenie rýchlosti pri použití s obyčajný DOSom (program na disku formátovaný v SpartaDose je už 2x rýchlejší pretože formát SpartaDosu už lepšie zodpovedá schopnostiam I.S. Plate. Bohužiaľ nie je k dispozícii schéma zapojenia a ani obsah Eprom.

Pre rozšírenie I.S. Plate pre Atari 1050 platí tá istá poznámka ako pri High Speed Board v predchádzajúcom článku:

Zariadenie (tak ako väčšina ostatných prídavných zariadení), nijako neindikuje hustotu práve založenej diskety. Pretože disketová jednotka Atari 1050 má mikrospínač ktorý sa spolu s programovým vybavením jednotky vždy postará o to že pri založení diskety je vždy nanovo správne načítaná hustota diskety. Nejedná sa síce o nejaký veľký problém, ale v určitých situáciách by sa indikácia Single, Medium or Double density pomocnými LED určite hodila, rozhodne by to neboli nejaké ďalšie extra veľké náklady, ale potrebovalo by to ešte nejakú bižutériu okolo a úpravu programového vybavenia.


Nejaké to programové vybavenie pre I.S.Plate ale je predsa len k dispozícii a tak ho tu uvádzam:

IS Plate Disks.zip (88,86 kb)

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: