Krabička Atari SIO2SD - SIO2SD case.

By Administrator at januára 15, 2018 17:25
Filed Under: Atari

 

3D tlač preniká všade a občas naozaj pozitívne ovplyvňuje vzhľad zariadení ktoré používame - ako v tomto prípade. Pred pár dňami sa na webe objavila možnosť zakúpiť si krabičku pre zariadenie SIO2SD. Je urobená tak aby "zapadala" svojím vzhľadom do rady počítačov Atari XL (Ale nebojte sa, existuje aj verzia pre radu XE ...). Ak sa pozriete na predný panel tak je tam "vykusnutie" na dobré vybratie alebo založenie SD karty. Na vrchnej strane zase je pripravená možnosť osadenia 5 tlačítok a tak isto je tu miesto pre osadenie LCD displeja 2x 16 znakov.

 

 

Na zadnej stene je miesto pre vývod kabeláže, čo

oceňujem že je myslené aj na takéto maličkosti.


 

Je tu pekne vidieť že celé prevedenie naozaj smeruje

k rade XL a to aj v detailoch, no, niekto sa tu vyhral ...

 

 

No a som u krabičky určenej pre SIO2SD ktorá je k počítačom rady Atari XE. Nuž zase sa niekto vyhral, dokonca je povrchovo zvládnutá naozaj viac ako slušne.

 

 

Celá tlačítková sada je už urobená kvalitnejšie a na vrchnej strane sa našlo miesto aj pre tri LED diódy. Vyzerá to fakt pekne. Nakoniec krabičky sú určené pre Lotharekovu verziu SIO2SD zariadenia.

 

 

Pre toho, kto si staval SIO2SD, alebo ho má priamo od Lothareka je to nazaj viac ako pekná a pritom funkčná periféria, veď sa na to sami pozrite.


 

Rozhodne takéto riešenia dostávajú naše i keď možno doma postavené periférie na vyšší "level" a nemusíme sa hanbiť za to ako naša periféria vo výsledku vyzerá. Alebo máte na to iný názor ?

_______________________________________________________________________________

Už zostáva len link na to kde krabičky môžete zakúpiť a kde je aj cena tejto krabičky:

https://www.ebay.com/itm/173046805306?ul_noapp=true

https://www.ebay.com/itm/173055270522?ul_noapp=true

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari - PremiumCord videoconverter.

By Administrator at januára 14, 2018 17:10
Filed Under: Atari

PremiumCord converter

 

Prvý tohtoročný článok je zameraný na pripojenie VGA LCD monitoru k malému Atari, je pravdepodobné že niekomu to pomôže pri riešení jeho problémov s výstupnou kvalitou obrazu. Pred pár dňami sa mi ozval kamarát - atarista, Stano Havran. Kúpil v Alze videokonvertor pre malé Atari a je s ním spokojný, tak mi poslal pár obrázkov spolu zo zapojením, teda podelil sa s nami o svoje skúsenosti s týmto zariadením. Pretože zlepšenie obrazu je vec zásadná a tak isto aj to že zobrazenie nám pobeží na normálnom LCD monitore cez VGA cez jeho VGA pripojenie je lákavé. Stano, ešte raz vďaka za podklady k dnešnému článku. No, tak sa na to poďme pozrieť !

 

 

Citujem:

Zapojenie kabla mám nakreslené - je to môj originál. Zapojenia podľa mne dostupnych publikovaných návodov sú zlé, všetky sa snažia použiť vstup VideoIN a snažia sa zmiešať FBAS zložku a Color pomocou odporových deličov a kondenzátorov - ja som použil SVideo a prepojenie je čiste bez prídavných pasívnych súčiastok. Je to použiteľné, aj keď chyby v spracovaní videa v ATARI tam sú (samozrejme – výstup je identický). Pokrok vidím iba v tom, že sa dá pripojiť klasický VGA monitor. Posielam Ti aj zapojenie kablika, je to nakreslené len tak rukou. Audio káblik mám ukončený jackom – stacker (mám monitor s reproduktorom). V prípade, že treba pripojit PC reproduktory, je výhodnejšie to ukonciť dutinkou – buchse. Konektor SVideo som získal z káblika k nejakej staršej grafickej karte.

Koniec citátu.


Poznámka:

Použitie SVidea určite pomáha k tomu že obraz je stabilnejší a má podstatne menej rušivých artefaktov, takže v tom vidím veľký prínos tohoto zapojenia. Sám k tomu len dodám, že skutočne sa vždy riešilo pripojenie kompletného normálneho videosignálu cez tento videokonvertor a teda aj oddelenie jednotlivých zložiek obrazového  signálu nebolo zďaleka ideálne a výstup pochopiteľne potom bol taký nejaký nemastný - neslaný. Ja už len dodám že Stano má doma Atari 800XLF, teda s čipom Freddie. Teda všetky mašiny čo majú SVideo výstup priamo v sebe to môžu priamo použiť bez akýchkoľvek ďalších úprav (napr. jedná sa  o celú radu počítačov Atari XE). Je to určené aj tým, ktorí si netrúfajú na nejaký priamy zásah do počítača (nie je to Stanov prípad, môžem potvrdiť) a aj tak sa chú dopracovať k lepšiemu obrazu na výstupe.

 

Vlastné zapojenie prepojovacieho kábliku:

 

No a nech už dlhšie nenapínam, takto vyzerá výstupný obraz na LCD VGA monitore. Pekné je že Stano poslal práve obrázok v tejto farbe, pretože všetci vieme ako je červená farba citlivá na chyby pri je zobrazovaní, tu sa na to fakt dá pozerať:

 

(neveriaci Tomáš si tu na obrázok môže kliknúť na zväčšenie aby videl že je to čisté)

 

Zariadenie nemá veľké rozmery, akurát nám zase pribudne jedna krabička - teda spolu aj s kabelážou a vlastným zdrojom napájania (utešene nám potrebná kabeláž nejako bobtná, že ?) - ale to je už daň za to že môžeme použiť LCD VGA monitor. Práve videokonvertor zabezpečí správne úrovne vstupných signálov pre LCD monitor (ktoré sa nie vždy zhodujú s úrovňami ktoré sa používali pre staré CRT televízory - tie boli podstatne tolerantnejšie na odchýlky od normy signálu ako terajšie LCD TV a monitory).


 

 

A teda ešte nejaké tie parametre vlastného zariadenia a čo je obsahom dodávanej krabičky tohoto videokonvertora:

Zariadenie:  PremiumCord converter, terajšia cena cca 53.-€ (alza.sk)

Rozlíšenie:
640 x 480/800 x 600/1024 x 768/1280 x 1024
TV systém PAL/NTSC

Výstupné konektory:
Analógový video: 1x D-Sub 15-pin

Vstupné konektory:
S-Video: 1x Mini Din 4-pin
Kompozitný: 1x RCA

Ostatné:
Napájanie: 5 V adaptér
Ovládanie tlačidlami Up/Left/Overscan/Underscan/Menu/Zoom
Synchronizačný obrazec na monitore a TV


Parametre a špecifikácia:

Rozlíšenie:
640 x 480/800 x 600/1024 x 768/1280 x 1024
TV systém PAL/NTSC

Výstupné konektory:
Analógový video: 1x D-Sub 15-pin

Vstupné konektory:
S-Video: 1x Mini Din 4-pin
Kompozitný: 1x RCA

Ostatné:
Napájanie: 5 V adaptér
Ovládanie tlačidlami Up/Left/Overscan/Underscan/Menu/Zoom
Synchronizačný obrazec na monitore a TV

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Takže dúfam že aj ďalším ataristom to pomôže, možno že niekto to doma aj má, len sa mu nepodarilo doposiaľ z rôznych príčin z toho vydolovať to čo od toho očakával. Tak to skúste znova !

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

01_2018 Blog, Notes.

By Administrator at januára 01, 2018 16:44
Filed Under: Blog

01.01.2018

Zase sme o rok starší, podaktorí aj múdrejší, podaktorí menej a niektorí zostávajú na jednej úrovni už drahnú dobu. Kto chce kam pomôžme mu tam. Nejaké tie Novoročné priania asi radšej vynechám - hlavne nech slúži zdravie a aby sme sa videli na blogu čo najčastejšie.

Čo sa týka televízie, rozhodol som sa ušetriť si čas a celý Silvester kontujem iba jedinou vetou:

Televízny Silvester v našich končinách nie je odmenou - je to trest za to že sme sa z neznámych dôvodov napriek všetkému šťastlivo dočkali Nového roku.

____________________________________________________________

14.01.2018

Ozval sa mi starý atarista - Stano Havran. Riešil pripojenie Atari cez videokonvertor na LCD monitor. Podarilo sa. Ako na to je predmetom dnešného článku:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-PremiumCord-videoconverter.aspx

______________________________________________________

15.01.2017

Na webe sa objavila možnosť zakúpenia krabičiek pre zariadenie SIO2SD tak vo verzii pre radu XL ako aj pre radu XE:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Krabicka-Atari-SIO2SD-SIO2SD-case.aspx

_____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post: