Velleman K3504 - car burglar alarm.

By Administrator at August 28, 2021 11:15
Filed Under: Non-Atari

 

Táto stavebnica Velleman K3504 sa predáva už dlhé roky. Je vhodná na zabezpečenie automobilu ktoré nemá vlastné poplašné zariadenie. Je jednoduchá na používanie, tak isto to platí aj na vlastnú montáž v aute. Jediná vec ktorá mi tu vadila bola podľa mojej mienkyvysoká vlastná spotreba - je odhadovaná v kľudovom režime na cca 25mA. Tak toto by som známemu v takomto stave do jeho staršieho auta nedal ... pomoc je pritom veľmi jednoduchá, stačí zameniť niekoľko súčiastok a spotrebou v kľudovom stave sa dostávame na hodnotu pod cca 1.7mA čo je myslím si celkom slušný rozdiel - a teda takto v mierne upravenej verzii sa to už oplatí namontovať. Ak to porovnám - čo neupravené zapojenie "spapá" za 1 deň tak to stačí upravenému zapojeniu už na celých 14 dní.


Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.


Stavebnica je ako vždy veľmi prehľadná, stavebný návod dtto - vlastne tak ako všetky stavebnice od Vellemana.

 

Zmeny potrebné na dosiahnutie zmenšeného odberu pri zachovaní funkčnosti celého zariadenia:


1 - zmena IC1, obvod UA741 je nahradený obvodom TL061 v keramickom púzdre (väčší povolený rozsah prevádzkových teplôt + omnoho menší vlastný odber čipu)

2 - zmena odporu R1 z hodnoty 1k na novú hodnotu 3k3 = nastavená väčšia citlivosť, táto úprava neznižuje vlastný odber zariadenia, hodnotu odporu je najlepšie vyskúšať s konkrétnym autom, pozor nezabudnúť mať strešné (stropné) svetlo prepnuté tak aby svietilo pri zopnutí dverných spínačov !

3 - zmena odporu R10 z hodnoty 680Ω na novú hodnotu 8k2

4 - zmena pôvodnej červenej LED 5mm (20mA) za novú supersvietivú 5mm LED (2mA)

 

Nebudem sa tu zaoberať všetkými aspektami, ale je to jednoduché na vlastnú stavbu, minimum zložitosti aj pri inštalácii, veľmi jednoduché používanie - a hlavne veľmi malá vlastná spotreba v kľudovom stave. Zariadenie reaguje na zmenu odberu v automobile, t.j. ak sa otvoria dvere na aute tak zopne dverný spínač a rozsvieti strešnú (stropnú) žiarovku, pritom dôjde k mžikovému poklesu napätia na akumulátore a tento stav je zaregistrovaný a prichádza k vyhláseniu  poplachu v nastavenom čase.

 

 

Z uvedeného vyplýva že je potrebné mať vždy zapnuté strešné (stropné) svetlo tak, aby sa rozsvietilo po otvorení dverí.


Uvedené poplašné zariadenie má tu veľkú výhodu že nereaguje na vlhkosť ani na námrazu na kontaktoch dverných spínačov, t.j. nespúšťa falošné poplachy.

 
Všetky čipy sú priamo pájkované do základnej dosky (čiže pätičky nie sú dobrá voľba) a následne po otestovaní je celá doska nastriekaná nevodivým lakom (dostať v GM, Plastik 70), nezabúdajte na to že celé to pracuje v automobile vo veľmi nepriaznivom prostredí. Celé je to umiestnené v plastovej krabičke kde sú urobené vývody pre pripojenie Kto si po otestovaní a nastavení potrebných časov vie nahradiť aj obidva trimre pevnými odpormi je určite najlepšie riešenie.

 

To že zariadenie pracuje bez najmenších problémov môžem potvrdiť 17 ročnou prevádzkou bez jediného problému v jednom automobile, potom ho majiteľ predal takže potom už info o ňom nemám k dispozícii. Nasadil som takto ešte 3 kusy tejto stavebnice pred hodne dlhým časom a nemal som na to jedinú reklamáciu. (Prvé som inštaloval už v roku 1993 ...)

(Zariadenie bol vždy umiestnené blízko akumulátoru a jeho napájanie tak malo čo najkratšie prívody, plus v ceste bola zaradená samostatná nožová poistka dimenzovaná na odber použitej sirény.) Až teraz po čase som upravoval ďalší "veterán" a pri tej príležitosti som si spomenul na toto šikovné zapojenie a predkladám možnú úpravu na značne menší odber ako originálne zapojenie. Uvedené úpravy neovplyvňujú vlastnú činnosť zariadenia, iba znižujú jeho samotný vlastný odber. Umiestnenie skrytého vypínača alarmu je na fantázii majiteľa vozidla, ale vždy by malo byť v dosahu jeho rúk po sadnutí si do vozidla. Výhodou je aj to, že tento alarm nie je možné odblokovať žiadnym diaľkovým ovládaním - pretože žiadne nemá.

 

V niektorých kusoch som robil aj úpravu pre LED - pomocou 1 odporu a dodatočného tranzistoru po zapnutí alarmu LED trvale svietila a až po prejdení alarmu do sledovacieho stavu sa LED rozblikala. Tak isto som dorobil aj s ďalším tranzistorom stav, keď po prejdení do stavu sledovania siréna kratúčko "štekla" a teda majiteľ po zapnutí alarmu aj po odchode od vozidla týmto kratučkým "šteknutím" dostal zvukovú informáciu o tom že je alarm aktívny ((nastavoval som čas 15 sekúnd (alebo viac podľa želania majteľa) na prejdenie do stavu alarm active)). Úprava sa dala urobiť tak že pridané veci sa nachádzali na pôvodnej doske zariadenia. Mimochodom, úpravy sa museli previesť ešte pred nalakovaním dosky ... Foot in mouth

Tieto dve pridané veci nezvyšovali vlastný odber zariadenia, len ďalej zvyšovali úžitkovú hodnotu zariadenia, pritom ich ďalší popis nie je cieľom tohoto článku. 


Akumulátor má síce vlastné samovybíjanie, ale ak ho zbytočne nezaťažujeme ďalším odberom - tak sa nám za to určite poďakuje dlhšou výdržou.


illustrated_assembly_manual_k3504.pdf (697,29 kb)

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari 1050 - firmware version E.

By Administrator at August 26, 2021 10:00
Filed Under: Atari

Tieto prázdniny máme skutočne veľmi potešujúcu "úrodu" obsahu Eprom pre disketovú jednotku Atari 1050. Uhorková sezóna sa vďaka tomu už zmenila na sezónu celkom zaujímavú. Je k dispozícii už aj asi najstaršia dostupná verzia firmware s označením "E", síce má v sebe asi aj najviac chýb ale na preštudovanie a zaradenie do archívu to na zahodenie určite nie je. Vyzerá to tak že táto verzia sa dodávala s jednotkami ktoré mali v sebe základnú dosku ktorá mala v svojom strede vývody pre výkonový tranzistor a boli tam aj vývody pre stabilizátory napätia. Podľa dostupných informácií sa takýchto disketoviek vyrobilo cca 1700 kusov. Firmware je určený iba pre disketový radič WD2793 a je napálený v Eprom, neskoršie verzie boli najčastejšie už napálené v PROM pamäti. Na nasledovnom obrázku je pekne vidieť nastavenie prepojok pre osadenie pamäťou Eprom.

 

 

Najpríjemnejšou vecou pri tom všetkom je skonštatovanie že púhou výmenou obsahu Eprom 2732 za novší firmware dostaneme k dispozícii disketovú jednotku zbavenú detských nemocí. Najpoužívanejší je firmware verzie J, K alebo L. Rozhodne ak máte takéto niečo (starý firmware) vo svojej jednotke vymeňte si firmware za novší !


1050-revE.bin (4,00 kb)

Týmto sme sa zase o kus posunuli v časovej osi smerom dozadu, sme už niekde na začiatku dodávania disketovej jednotky Atari 1050, to je už celkom slušný výkon. Možno sa časom naďabí aj na verziu F (fakticky len minimum rozdielu oproti verzii H) a tým by bol asi zoznam oficiálne vydaných firmware kompletný.

No, zase si počkáme a uvidíme ...


Koho to zaujíma viac (aj foto dosky motherboardu):

http://blog.3b2.sk/igi/post/Rozne-verzie-different-versions-Atari-1050.aspx

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari 1050 - firmware version H.

By Administrator at August 21, 2021 20:22
Filed Under: Atari

 

Síce tu máme už dávno k dispozícii aj novšie verzie, ale akosi sa patrí mať v domácom archíve aj málo spomínanú (a dostupnú) verziu H ktorá už je dávno zabudnutá a je fakticky nepoužívaná. Veľkosť firmware je stále 4kByte, teda je umiestnená v Eprom typu 2732. Nasledujúce verzie opravovali niektoré chyby a sú na používanie podstatne vhodnejšie, myslím tým dostupné verzie J, K a L. Nemyslím si že to v dnešnej dobe bude niekto reálne v tejto verzii používať, ale napriek všetkému - patrí to k histórii disketovej jednotky Atari 1050 a teda má to právo byť s touto jednotkou spájané. Firmware je určený pre disketový radič WD2793.

1050-revH.bin (4,00 kb)

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari - čriepky. Atari tidbits. 16.

By Administrator at August 01, 2021 11:40
Filed Under: Atari

16-te pokračovanie prázdninového čítania o veciach týkajúcich sa Atari (sem - tam aj odrobinky z inej oblasti). Čo sa zadarilo, čo sa nepodarilo alebo čo iného som ešte našiel na webe. A aj nejaké tie drobotiny.


Viete že:

 

Čip M6821P je plne funkčný a pinovo kompatibilný s Atari PIA (čip 6520), čiže dá sa nasadiť v Atari XL, XE. Pozor, s týmto označením sa ale jedná o verziu určenú pre nasadenie v systémoch s taktom 1MHz. Atari XE, XL vyžaduje jeho 2MHz verziu, tá má označenie M68B21P. Takže na toto pozor.

___________________________________________________________


Chcete si urobiť výpis Eprom (PROM) obsahu disketovej jednotky Atari 1050 ?

(Vhodné na zistenie typu firmware a teda aj vlastné odzálohovanie.) Program ktorý po svojom spustení toto dokáže  je k dispozícii na adrese:
https://github.com/e474/DUMP1050/

___________________________________________________________


Poznáte program XEX Filter - A toolkit to analyze and manipulate Atari binary files ?

Podrobnosti na adrese (a je tam toho viac):

http://www.vitoco.cl/atari/xex-filter/index.html

_____________________________________________________

 

Pekný pohľad na mechaniku disketovej jednotka Atari 810.

_____________________________________________________

 

Poznáte označenie procesorov ?


CMOS procesor - číslice pre R65C02XYZ

X - Typ balenia, C-40pin keramický DIP, P-40pin plastový DIP, J-44pin PLCC

Y - rýchlosť, 1 = 1Mhz, 2 = 2Mhz, 3 = 3Mhz, 4 = 4Mhz (nič vyššie spomenuté)

Z - rozsah teplôt, blind = 0 ° C - + 70 ° C, E = -40 ° C - + 85 ° C, M = -55 ° C - 125 ° C


NMOS procesor - číslice pre R6502XYZ


X - rýchlosť, žiadne písmeno = 1Mhz, B = 2Mhz, C = 3Mhz (nič vyššie spomenuté)

Y - typ balenia, C-40pin keramický DIP, P-40pin plastový DIP

Z - rozsah teplôt, sblind = 0 ° C - + 70 ° C, E = -40 ° C - + 85 ° C

___________________________________________________________

 

Ďalší z dostupných záberov - zadná strana disketovej jednotky VDF-40.

___________________________________________________________

 

Nejaké tie  zvuky ...

Telephone Ring

10 FOR J=1 TO 5
20 SOUND 0,66,10,5
30 SOUND 1,68,10,5
40 SOUND 2,120,2,4
50 FOR K=1 TO 500:NEXT K
60 FOR K=0 TO 3:S0UND K,0,0,0:NEXT,K
70 IF J=D THEN GOTO 90
80 FOR K=1 TO 750:NEXT K
90 NEXT J

Jackhammer

10 FOR BANG=1 TO 45
20 SOUND 0,84+RND(0)*3,2,10
30 FOR PAUSE=1 TO 40+RND(0)*50:NEXT PAUSE
40 NEXT BANG
50 END

Siren

10 FOR NUM=1 TO 12
20 FOR TONE=-60 TO 60 STEP 2
30 SOUND 0,ABS(TONE)+80,10,10
40 FOR WAIT=1 TO 8
50 NEXT WAIT
60 NEXT TONE
70 NEXT NUM
80 END

Fill the Bottle

10 FOR DROP=150 TO 60 STEP-2
20 FOR FADE=30 TO 8 STEP-4
30 SOUND 0,DROP,10,FADE/2
40 NEXT FADE
50 FOR WAIT=1 TO 10:NEXT WAIT
60 SOUND 0,0,0,0
70 NEXT DROP
80 END

Jet Take Off

10 FOR L=1 TO 10
20 FOR J=0 TO 45
30 SOUND 0,J,8,J/3
40 NEXT J
50 FOR J=45 TO 0 STEP-1
60 SOUND 0,J,8,J/6
70 FOR K=1 TO 70+J*3:NEXT K
80 NEXT J:NEXT L:END

___________________________________________________________


Označenie jednotlivých čipov PROM (Eprom) s obsahom Basic:

CO12402: "A" Basic 1 of 2, Atari 400, 800
CO14502: "A" Basic 2 of 2, Atari 400, 800
CO60302A: XL Basic "B", Atari 600XL, 800XL, XE
CO24947A: "C" Basic, Atarai 600XL, 800XL, XE

___________________________________________________________


Pohľad na napaľovačku Eprom pre počítače Atar, auto:r Ralf David

___________________________________________________________


Pomôcka pre majiteľov SIO2SD (základné pokyny):

SETUP (firmware v3.1)

Formátovanie karty SD (súborový systém FAT 12, 16 alebo 32), Sio2sdv35.xex ktorý nájdete na stránke SIO2SD v konfiguračnom súbore, môžete skopírovať a premenovať na sio2sd.xex

Vytvorte priečinok s názvom Atari

Vložte do tohto priečinka svoje súbory ATR alebo XEX

Vložte SD kartu do SIO2SD

Zapnite počítač

Na SIO2SD dvakrát stlačte tlačidlo SHIFT (sivé tlačidlo na SIO2SD Micro / PC Combo)

Na LCD displeji sa zobrazí "CFG TOOL mode"

Stlačte tlačidlo K1 (tlačidlo Drive na SIO2SD Micro) pre vstup do režimu "cfgtool:"

Tlačidlom K2 (tlačidlo File (Súbor) na SIO2SD Micro) vyberte "Every startup"

Stlačte tlačidlo K3 (tlačidlo ESC na SIO2SD Micro)

Stlačte tlačidlo K1 (tlačidlo Drive na SIO2SD Micro), aby ste prešli na režim „topdrive“

Tlačidlom K2 (tlačidlo File (Súbor) na SIO2SD Micro) nastavte na „off“ (Vypnuté)

Vypnite počítač

Zapnite počítač

Týmto spôsobom sa pri každom zapnutí Atari načíta ponuka na obrazovku.

Ak chcete mať súbory s kartou SD zoradené, použite aplikáciu DriveSort, čo je pekná aplikácia systému Windows.

INŠTRUKCIE NA ZÁKLADE OBRAZOVKY (v3.5):

ŠÍPKY / JOYSTICK - takto vyberte súbor .xex alebo obraz disku .atr

KEYS 1-8 pripojí vybraný súbor / obraz do jednotiek 1-8

CTRL + T vám umožňuje prepínať medzi reálnymi diskami / virtuálnymi jednotkami

ESC - stúpanie stromu adresáru


X (dlhé stlačenie) reštartuje počítač s vybranými obrázkami

RETURN / FIRE zadajte obraz adresára / načítania súboru / disku

Počas načítavania programov, ktoré nepotrebujú Basic, podržte na chvíľu stlačené tlačidlo OPTION

Keď odídete z obrazovky, môžete vymeniť obrazy diskov z reálnych diskov na virtuálne disky stlačením tlačidla SHIFT + K3 tlačidla SIO2SD

_____________________________________________________________

 

Videli ste už prototyp počítača Atari 600XL ?:


Atari 600XL prototype, photo:Rybags


Atari 600XL prototype, photo:Rybags


Atari 600XL prototype, photo:Rybags

 

Tak tých prepojok a zmien je na doske neúrekom, ale konečný produkt sa vydaril - teda až na neodstatočnú veľkosť pamäte v základe /16kB RAM/. Tie malé rozmery sú skutočne v dnešnej dobe vyhľadávané.

___________________________________________________________

 

Nemáte originálny zdroj pre jednotku LDW Super 2000 ?

Nevadí, môžete použiť náhradu, je to klasika, viď:

 

New PS LDW Super 2000

 

alebo idete cestou výmeny nezohnateľného originálneho protikusu napájacieho konektoru a priamo do jednotky LDW Super 2000 dodáte potrebných 5V a 12V z duálneho spínaného zdorja , čím dosiahnete to že jednotka sa už zdrojovou časťou vôbec nezohrieva:

 

Autor úpravy + photo: xrbrevin

 

Autor úpravy + photo: xrbrevin

 

Autor úpravy + photo: xrbrevin

 

Mimo iného - je to aj pekná eliminácia zdroja zbytočného tepla.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: