Atari - čriepky. Atari tidbits. 1.

By Administrator at June 23, 2018 07:45
Filed Under: Atari

Povedal som si že že by nebol zlý taký občasník, v ktorom by boli zaujímavosti, výborné veci - a aj hovadiny. Proste čriepky (a aj črepiny) z oblasti Atari. Tak vitajte aj v tejto oblasti, nech vidíte čo sa vyrobilo, čo sa používalo a čo sa aj - posralo. Keď sa pozriete na úvodný obrázok tak je to fakt celkom slušná prerábka na hernú mašinu, proste AllInOne. Vyzerá to na zabudované SIO2SD, stereo POKEY a 7" LCD monitor. Na Ataríádu by to bolo ako stvorené ...

___________________________________________________________

 

Teraz sa presuniem k našim severným susedom - do Poľska. Vyvažovačka pre autá postavená na 8-bite Atari, pracuje to v hodne drsnom prostredí a ako to vyzerá funguje to dodnes. Celý vtip je v tom, že software je kompletne v cartridgi a teda nábeh programového vybavenia je skutočne bleskový - tomu nemôžu konkurovať ani dnešné počítače. 

 

Klávesnicu netreba, riadite sa pokynmi na obrazovke. Ako vidieť stačí Atari ktoré má 64kB RAM. Je tu vidieť napevno "prikurtovaný" cartridge,ktorý má veľkosť 64kB.


No a takto to vyzerá v reáli - vidieť že to tam celé dostáva zabrať, ale aj napriek tomu to stále funguje. Paráda. Ak si niekto chce pozrieť ako vyzerá binárka cartridge tak ju prikladám, ale celé technické riešenie nemám k dispozícii - ak to chcete postaviť asi máte smolu.


Atari_27C512_Uni-Trol_2000.BIN (64,00 kb)

_____________________________________________________


Občas sa objavia aj takéto vraky základnej dosky Atari XF551 - pritom v šikovných rukách sa z toho stále môže stať funkčná disketovka. Je jasné, že to bude potrebovať zvýšenú opateru (chýbajú stabilizátory + chladič, veľké 3 kondenzátory a asi aj ďalšie veci). Ale kto vie, vie.

____________________________________________________________


Celkom zaujímavá úprava disketovej jednotky Atari 1050 (mechanika FD jednotky je typu WST) - v hornom kryte vyrezaný otvor prekrytý priehľadným plexisklom - a my vidíme ako sa otáča disketa a vidíeť aj pohyb hlavičky po celej jej dráhe. Niečo podobného som pred časom videl na Foreveri (2015, 2016?), bola takto upravená disketová jednotka k počítaču Commodore 64 (typ si už nepamätám), na rozdiel od uvedeného riešenia bol výrez v hornom kryte FD jednotky urobený v tvare hviezdy.

Tak isto je to vec zaujímavá ak si niekto potrpí na takýto modding.

___________________________________________________________


No a dostávame sa k domácej tvorivosti - aj takto sa dá urobiť rozšírenie Lazer pre disketovú jednotku Atari 1050. Ja síce robím veľmi často na univerzálku, ale takýto mišmaš už ani mne nevoní. Jasné funguje to, ale kto to má potom opravovať ak sa niečo poserie ... ale aj takto sa to dá.

___________________________________________________________


Ďalšie z možných umiestnení prepínačov na disketovej jednotke Atari 1050 -tentoraz nie na prednom paneli ale na bokoch FD jednotky. Výhoda - nevŕta sa do predného panelu a pri jeho odložení nám neplandá kabeláž k prepínačom. Nevýhoda ? Oproti umiestneniu na prednom paneli nevidíte v akom režime máte zapnuté prepínače. Z môjho pohľadu práve táto nevýhoda prevažuje, ale ako možná inšpirácia to nie je celkom na zahodenie.  

____________________________________________________________


No a tu sa dostávam k vrcholu dnešných čriepkov, aj takto sa dá prerobiť počítač Atari 800XL, pozor je to len pre jedincov silnejšej povahy. (Pripomínam tu ako protiklad rEVERzovu prerábku Atari 130XE). Tu keď toto vidím tak za najväčší úspech považujem že tá mašina aj napriek tomu všetkému čím prešla nejakým zázrakom naďalej funguje.


V tomto stroji sa asi fakt vyzná len jeho majiteľ (i keď možno ani sám už nie ...). tie samolepky ten vzhľad už iba fakt dorazili.

 

Jednoduché prehľadné, máte dojem že sa tu niekde môže nejakým nedopatrením odtrhnúť nejaký prívod ? Ani náhodou ... Wink


Keď sa na to pozerám, predpokladám že mimo iného to dokáže uvariť kávu ... ak Vám to nestačí - porovnajte si to s prvým obrázkom na začiatku článku.

___________________________________________________________

 

Píšem o druhých - teraz jedna fotka z môjho priestoru - pred 1/4 rokom som doma nemal ani jeden kus, teraz mám konečne k dispozícii zopár 5.25" mechaník:

 

Prvé 3 kusy zľava sú PC HD mechaniky, ostatných 5 kusov sú 360kB PC mechaniky. Takže teraz mám konečne materiál s ktorým môžem experimentovať. Priznám sa že som v kútiku dušičky ani nedúfal že vôbec niečo takéto ešte v dnešnej dobe zoženiem, ale ako vidieť našťastie som sa mýlil. Na moje veci mi to teraz postačuje.

____________________________________________________________


Pred časom som na atariage.com čítal príspevok jedného maníka ktorý so do disketovej jednotky Atari 1050 zabudoval do zdrojovej časti ventilátor a pochvaľoval si ako je to po tej prerábke všetko super. Pfff - ventilátor (ktorý zákonite ženie cez jednotku spústu vzduchu - a teda aj prach !) plus disketa v jednom - to spolu fakt nepasuje - takže dal by som od takéhoto riešenia radšej ruky preč. Stačí ak použijeme DC/DC meniče a verte že teplota sa vo vnútri jednotky radikálne zníži (ani vlastný chladič potom nehreje v priestore motherboardu).  Takže ide to aj bez ventilátoru - podľa mňa je jeho použitie v tejto  FD jednotke nie super, ale - hovadina. Ako recesia by to bolo dobré, ale ako funkčná jednotka - hmmmm. Nech mi autor toho príspevku odpustí, ale naozaj stačí použiť zdravý rozum (alebo treba mať úplne oddelenú zdrojovú časť od časti kde je FD jednotka - aj to by bolo riešenie, ale DC/DC meniče sú omnoho jednoduchším riešením problému odvodu tepla).

_______

Na tom istom mieste som čítal ako si jeden maník čistil hlavičku na FD Atari 1050. Použil acetón ... potom písal že po takomto "čistení" mu jednotka prestala čítať a zapisovať, ja už len dodám - definitívne. Nuž komu "nie je zhora dané" tak sa vôbec nedivím že si sám vlastným pričinením jednotku (teda FD časť) totálne odrovnal. Jediná vec ktorá je vhodná na takéto čistenie havičky je použiť čistý technický lieh (v žiadnom prípade sa nedá použiť benzín - naleptáva !). Takže najprv použiť vlastnú hlavu. (V tomto prípade zjavne hlava nehrala žiadnu rolu.) Mňa len občas prekvapuje - napriek všetkému čo za tie roky poznám - že niekto najprv skúsi hovadinu a potom následne vypisuje čo teraz s tým ... hja, iný kraj, iný mrav, alebo u nás sa niečo podobného nedeje ?

...

___________________________________________________________

Na dnes čriepky stačia, zase niekedy inokedy ak nazbieram nejaké podklady tak bude voľné pokračovanie ďalšej časti. Ak niektorá vec je pre Vás inšpiráciou tak ma to teší, ak niektorá vec spôsobila zdesenie - tak je to tak isto v poriadku - tak to má byť.

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

SBC6502 - 16 - literatúra - OSI books.

By Administrator at June 21, 2018 16:57
Filed Under: SBC6502

 

 

Na tému SBC6502 som už fakt dávno nič ďalšieho nepriložil, tak si naprávam renomé. Na tému OSI sa nejako nové veci neobjavujú a tak každá drobnosť na túto tému sa hodí. Ja za seba môžeme povedať len to že SBC6502 ver. Erika0 mi beží bez najmenších problémov po celú dobu, niekedy ho nechám zapnutý v kuse aj niekoľko dní a tak isto to nepadá, je to viac ako slušne spoľahlivé. Fajn, odbočil som, tak zase poďme pekne naspäť na ďalšiu literatúru, kde si treba vyberať pre nás dôležité "drobotiny" ktoré nás v poznaní posunú zase o nejakú tú pomyselnú priečku smerom nahor.

 

basicnotes.pdf (3,60 mb)

OSI_500_General_Purpose_Manual.pdf (1,58 mb)

OSI Comprehnesive Information Package II:

OSI_CIPII

onthe6502.pdf (199,33 kb)

Poznámka: V tomto dokumente si opravte tabuľku s použitým procesorom pre Atari 800XL - patrí tam 6502C procesor, presnejšie Atari varianta známa pod číslom 14809.

____________________________________________________________

Návrat do všetkých pokračovaní o SBC6502:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-0-UvodIntroduction.aspx

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Computer Atari 130XE - ála rEVERz.

By Administrator at June 09, 2018 19:24
Filed Under: Atari

All photo: rEVERz


Dnes to je hodne, hodne zaujímavé - mal som česť pred časom na túto tému osobne hovoriť s rEVERzom a teda poznám túto story celkom podrobne, napriek tomu som požiadal rEVERza aby na túto tému napísal pár riadkov - nakoniec je to jeho robota ... foto a text je zverejnené s jeho láskavým súhlasom. Nepoznám nikoho kto by išiel touto cestou - totálne rozobral základnú dosku Atari 130XE (bola vadná) a zase ho nanovo pekne kompletne poskladal (a opravil !) čím z toho celého zase urobil funkčnú dosku. Osobne si ani netrúfam povedať asi koľko času to zabralo - ale výsledok skutočne za to stojí . Tak isto si myslím že uverejnením aspoň pár fotografií - takáto vec nech len tak ľahko nezmizne bez povšimnutia z povrchu zemského - za tú prácu si to naozaj zaslúži.

 

Takže citujem z mailu (požiadal som o jeho vlastný komentár tejto prerábky):


Ahoj,
není zač, vždyť jsem Ti to slíbil přeci. Co bych to pak byl za člověka a ataristu :-D

Nějaký komentář ? Můžu Ti popsat jak to celé vzniklo.

Tedy:
Projížděl jsem, jako vždy v pravidelných intervalech, bazary na netu. Na bazoši jsem narazil na jednoho človíčka co prodával 800XL s vadnou klávesnicí a samostatnou desku XE. Tak nějak jsem moc zájem neměl, taky jsem měl všecho XL/XE skladem dost, ale přeci jen jsem mu napsal. Něco ve smyslu, že sice moc zájem nemám, ale že jsem takový atari mesiáš který nerad nechává srdcovou platformu na půli cesty do sběrného dvora. Zeptal jsem se zda má pán k Atari vztah a zda má zájem to XL pro vlastní potřebu (ne prodej za vyšší částku) opravit. Že mám vrak klávesnice a pokud bude dobrá fólie opravím mu to. On byl nadšen a domluvili jsme se, že za poštovné a tu XE desku by to byl dobrý kšeft pro oba.
A tak mi přistála na stole za odměnu ta XE deska, klávesnici XL jsem opravil.
Deska nebyla funkční, vadné dram a bohužel i Freddie. Navíc to byla ta čínská kde jsou vadné GTIA.
Tak jsem se rozhodl desku zařadit mezi náhradní díly. Pak, už nevím proč, jsem se k ní vrátil a rozhodl se jí komplet odstrojit. To se ukázalo je velký problém, ne časový ale hlavně ohledně čichání aroma divného tavidla které v číně používali. Taky měli blbý střih součástek a hodně vývodů mělo měděnku. Prostě hnus.
Když jsem vše odpájel desku jsem musel nesčetně-krát umýt v isopropylu a dalších lázních. Vše znova pocínovat a zase odsát abych dostal ten bordel z každé dírky atd.
Peklo.
Na osazování už pak nic zajímavého nebylo. Snad jen že jsem se sekl s jedním koďanem který jsem připájel z jedné strany o dírku vedle a tedy atárko na poprvé nešlo ;-)


Koniec citátu.


Teraz už môžu len nasledovať fotky z tejto neuveriteľnej kompletnej prerábky a z moje strany už iba dodám - už len bez ďalšieho - no comment ...

(teda, nie celkom - je naozaj výborné že máme medzi sebou takto šikovného človeka, čistá precízna práca, bravo !)

 

Atari 130XE - ála rEVERz


Atari 130XE - ála rEVERz


Atari 130XE - ála rEVERz


Atari 130XE - ála rEVERz


Atari 130XE - ála rEVERz


Atari 130XE - ála rEVERz


Atari 130XE - ála rEVERz

Poznámka:

Samozrejme na to aby to fungovalo ako 130-ka treba doplniť ešte čip eMMU a 2x DRAM 4464, tak ako je to teraz je to plnohodnotná 800XE, t.j. počítač má teraz 64kB RAM. A výsledok roboty je parádny !

(Jediná vec ktorá mi tu chýba je podrobná fotografia dosky bez súčiastok, bohužiaľ nie je k dispozícii.)

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari 1050 - ICD US doubler. Part 5.

By Administrator at June 07, 2018 08:00
Filed Under: Atari

 


Ešte sa vrátim pár riadkami k US doubleru - nie preto že by to bola moja zamilovaná téma, ale keď sú niektoré veci ktoré sa oplatí spomenúť tak ich tu uverejním. Pri používaní a následnom otvorení sa mi zdala celá časť dosky US doubleru nejaká "teplejšia", t.j. nie horúca, ale zato dosť teplá. Tak som zobral datasheety čipov, ktoré sú tu použité na motherboarde a v rozšírení US doubler a zvýšená teplota je potom už dosť jasná - niektoré čipy fakt "papajú" miliampére len to tak hvízda. Dosť často sa píše o probléme s čipom RIOT - 6532, že celkom často odchádza. Vážení, ten čip má odber celý 1W ! (A to je naozaj hodne - zvlášť ak mu tam podkuruje "pod deklom" alebo inak povedané "pod nosom" aj vlastný chladič FD jednotky a je to celé ešte kryté perforovaným plechom ktorý tak isto zhoršuje odvod tepla.) No a preto že ja nemám rád len také bla, bla a nič konkrétneho - poďme si to osvetliť na názornom obrázku, kde sú datasheetové odbery najdôležitejších čipov (sú uvedené v milliwattoch). Pritom si treba uvedomiť že tu je pridaný iba jeden čip 6810 a teda že odbery ostatných čipov boli vysoké aj pred modifikáciou - t.j. slušne to hrialo aj pred prerábkou.


Základná doska Atari 1050 spolu už zo založenou doštičkou

- US doubler doska ála Radim Polášek -

 

Ak použijete pôvodné piggy back riešenie, t.j. čipy RAM 6810 nalepené na seba, tak tam sú tepelné pomery zjavne ešte horšie, pretože čipy sa vzájomne zohrievajú. Ak si zoberieme do úvahy že 6810 je RAM o veľkosti 128 byte tak jej príkon je naozaj hodne vysoký. Uznávam že asi to reálne až taký veľký problém nebude - RAM čipy jazdia v pohode aj takto a teda zjavne zvládajú celkom slušný tepelný rozsah pri ktorom stále pracujú bez problémov. Tu je potom možné medzi čipmi nechať cca 5mm medzeru, ktorá zlepší chladenie RAM čipov. To že sa to potom o tých 5mm zvýši na výšku - toho sa netreba báť, miesta na výšku je tam dosť. Pri doštičke od Radima Poláška pre US doubler nič takéto nie je potrebné riešiť. (Bodlo by ak by existovali CMOS verzie jednotlivých čipov.)

Aby bolo jasno - za vysoký príkon čipov Radim fakt nemôže ... Smile


Pôvodné možné zapojenie ktoré nemá

žiadnu medzeru medzi čipmi - sú priamo

položené na seba.

foto: atariage.com

 

Takže to, že naše zariadenie má celkom slušný odber je dané technológiou začiatku 80-tych rokov a nejaké zázraky zo znížením odberu nemôžeme čakať. Ale ak niečo upravujeme tak je dobré snažiť sa to riešiť tak aby nám potom to zariadenie ešte dlho dobre slúžilo a teda že budeme spokojní - a tom to celé vlastne je.

 

P.S: - konečne som si prešiel kompletne atr súbor pre usdoubler tools - no, je tam toho naozaj hodne, fakt to stojí za to !

_____________________________________________________

10.06.2018

Vrátim sa ešte pár slovami k "oplechovaniu" - základná doska disketovej jednotky Atari 1050 je štandartne krytá v mieste ústredných čipov perforovaným pocínovaným plechom, táto krabica tu slúži ako dodatočná ochrana proti rušeniu (vyžarovaniu) do okolia. Samozrejme aj plech zhoršuje chladenie, takže keď sa pozriete okolo seba - všetci ten plech odkladajú a už nepoužívajú - ak si urobíte US doubler (alebo Speedy 1050 či ktorékoľvek iné rozšírenie) - buď by už nebolo na jeho nasadenie miesto alebo pri jeho nasadení by už hrozil skrat. Zase raz niečo za niečo - nedáte plech naspäť = lepšie chladenie čipov. Rozhodne lepšie chladenie ocení najmä čip 6532, pretože ten je tepelne namáhaný najviac. (Mimochodom - práve tento čip sa pri jeho poruche nezháňa práve najľahšie.) Štandartný prejavom ak "odíde čip 6532 do kremíkového neba" je to že disketová jednotka sa po zapnutí roztočí a následne vypína motor floppy disku v intervale 2 sekúnd a toto sa opakuje stále dokola - na 99% je potom potrebné vymeniť tento čip.

 

Takto vyzerá  v originále základná doska Atari 1050

predtým než s ňou začnete čokoľvek robiť.

___________________________________________________________

Part 1 - US doubler:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-1050-ICD-US-doubler.aspx

Part 2 - US doubler:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-1050-ICD-US-doubler-Part-2.aspx

Part 3 - US doubler:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-1050-ICD-US-doubler-Part-3.aspx

Part 4 - US doubler:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-1050-ICD-US-doubler-Part-4.aspx

Part 6 - US doubler:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-1050-ICD-US-doubler-Part-6-Speed-stepping.aspx

Part 7 - US doubler:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-1050-ICD-US-doubler-Part-7-7x-firmware.aspx

Part 8 - US doubler:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-1050-ICD-US-doubler-Part-8-2x-firmware.aspx

Part 9 - US doubler:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-1050-ICD-US-doubler-Part-9-Nezgar-firmware-for-TANDON.aspx

________________________________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

06_2018 Blog, Notes.

By Administrator at June 05, 2018 18:39
Filed Under: Blog

05.06.2018

Teraz som veľmi často celý deň mimo domu a tak nejako sa mi nedostáva času si sadnúť a písať nejaké tie články. MDD je za nami, svetlá budúcnosť pred nami. V poslednej dobe o tom začínam pochybovať, pretože tá svetlá budúcnosť nám nejako uteká medzi prstami.

Dnes večer som po dlhšej dobe pozeral správy - náš nový premiér strašne rád riadi traktor - je ho škoda v čele republiky, mal by radšej sadiť krumple, to mu ide fakt lepšie.

___________________________________________________________

07.06.2018

Ešte mám pár doplňujúcich informácií k US doubler:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-1050-ICD-US-doubler-Part-5.aspx

 

___________________________________________________________

09.06.2018

Atari 130XE + rEVERz - kombinácia čo vo výsledku stojí za vzhliadnutie:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Computer-Atari-130XE-ala-rEVERz.aspx

______________

___________________________________________________________

21.06.2018

Nejaká ďalšia literatúra na tému SBC6502:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-16-literatura-OSI-books.aspx

______________________________________________________________________________

23.06.2018

Pozbieral som nejaké informácie o Atari proste také drobnosti - čriepky, tak dúfam že to bude celkom zaujímavé čítanie:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-criepky-Atari-tidbits-1.aspx

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: