Atari Speedy 1050 - part 17. Firmware Speedy 1050 ver.1.2. (8kb).

By Administrator at July 30, 2017 16:20
Filed Under: Atari

 

Atari SPEEDY 1050.

 

(firmware ver.1.2 - 8kB)


Dnes uverejňujem firmware verzie 1.2 pre Atari Speedy 1050 - táto 8kB verzia je vhodná pre uverejnené verzie 1,2 a 4.  Samozrejmosťou je že aj v tejto verziii je už všetko potrebné pre zobrazovanie hustôt a tak isto aj software pre zobrazovanie na sedemsegmentovom displeji s čipmi 74LS273. Zaujímavé je (pamätníci firmy Corel si určite pripomenú) že sa objavujú párne verzie firmware, verzie 1.1 a 1.3 som nikde nevidel a teda ani nebudú uverejnené - pretože ich nemám. Corel mal zase veľmi dobré nepárne verzie programu. Verziu Atari Speedy 1050 ver.1.2 používam - je kvalitná, takže všetko bude bežať tak ako sa patrí. 

 

Na tejto doske Atari Speedy 1050  tiež nie je osadená audio časť. Dal som sem ten obrázok preto lebo je tu použitá verzia 1.2 - čo sa práve hodí. Všimnite si prosím že tu na doske boli dodatočne osadené filtračné kondenzátory, niekto konečne aj rozmýšľal a doplnil tam to čo tam od začiatku chýbalo. Myslím že právom predpokladám že ďalšie filtračné kondenzátory sa skrývajú pod pätičkami procesora, RAM a Eprom. Až na ten elektrolyt - vyzerá ako plastová Tesla, čomu by zodpovedala aj kvalita ... ten by som menil ako prvý, pretože po rokoch z neho bude najskôr sušienka bez kapacity. Za povšimnutie stojí to že doska je pripravená na osadenie 2x 8 odpormi v púzdre čipu, ak nie sú k dispozícii tak sa tam proste založia odpory. Spolu teda 16 odporov + 1 mimo = potrebných 17 odporov pre pripojenie 3x 7segmentového displeja. Šikovne navrhnuté. (To platí aj o doske ktorú som si zobral za základ, je to ten istý návrh.)  Na doštičke je urobený tak isto otvor aby sa mal kde "týčiť" x-tal 4MHz ktorý je na základnej doske Atari 1050.

 

Vlastná binárka:

SPEEDY8_ver1_2.BIN (8,00 kb)


Je to posledná 8kB verzia, potom už mám len 16kB verzie v ktorých je integrovaný Speedy 1050 firmware vo verzii 1.4 a 1.5, ale k tomu sa tak isto postupne dostanem.

V ďalšom pokračovaní už bude firmware ktorý obsahuje aj BiboDOS a je v 16kB Eprom - mám 2.verzie

____________________________________________________________

Návrat do hlavného menu popisu Atari Speedy 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-0.aspx

______________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari Speedy 1050 - part 16. Firmware Speedy 1050 ver.1.00. (8kb).

By Administrator at July 28, 2017 15:55
Filed Under: Atari

Atari SPEEDY 1050.

 

(firmware ver.1.00 - 8kB)


Vytrvalí sa konečne dočkali - dnes predstavujem firmware verzie 1.00 pre Atari Speedy 1050 - táto 8kB verzia je vhodná pre uverejnené verzie 1,2 a 4.  Samozrejmosťou je že aj v tejto verziii je už všetko potrebné pre zobrazovanie hustôt a tak isto aj software pre zobrazovanie na sedemsegmentovom displeji s čipmi 74LS273. Osobne som túto verziu 1.00 nikdy nepoužil - mám vyššie verzie, ale nikomu by nemalo vadiť ak idem postupne od základu - niekde sa začať predsa musí, no nie ?

 

Popis som pred časom našiel na stránkach atariage.com - podrobnejší popis na túto tému už asi neexistuje.

A zase je čo študovať. Aby som ale len nestrašil - Speedy 1050 funguje aj bez naštudovania.

 

A tak teda idem na tie spomínané súbory:

Speedy 1050 v1.0 (16.10.1986) - fixed by Mono.bin (8,00 kb)

Speedy 1050 v1.0 (16.10.1986) - fixed by Mono.asm (87,88 kb)

Speedy 1050 v1.0 (16.10.1986) - fixed by Mono.lst (138,38 kb)


(Nakoniec, Speedy 1050 základný software je vždy umiestnený v 8kB, ak to má viac tak je tam vždy už niečo navyše - napríklad HSS Copy a podobne, čiže len sa vylepšuje základ pridanými programami.)

 

A čože nás čaká v ďalšom pokračovaní?

Firmware Atari Speedy 1050 verzia 1.2 - 8kB.

____________________________________________________________

Návrat do hlavného menu popisu Atari Speedy 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-0.aspx

______________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari Speedy 1050 - part 15. Homemade Speedy 1050 ver.5.

By Administrator at July 23, 2017 17:10
Filed Under: Atari

Atari homemade SPEEDY 1050.

 

(4x 16kB Eprom - ver.5, density + track display, no audio)


Dnes si postavíme Atari Speedy 1050 vo verzii 5, teda bude použitá Eprom 27512 ktorá má kapacitu 64kB, bude k dispozícii pre 3x 7segmentovku displej, akurát ja nepoužijem audio výstup. Na univerzálnej doštičke je dostatok miesta aby sa tam to audio dalo kedykoľvek v budúcnosti doplniť. Považujem to za drobnosť, ostatné je postavené na 100%, jednoducho ak to dobre urobíte tak to audio nepovažujem za potrebné.


Fotografia ktorú som použil ako základ pre túto stavbu:

Atari Speedy 1050 plná verzia.


Na obrázku je použitá 2x odporová sada, ktorá vyzerá ako čip. (Sú to tie dva "čipy" celkom vpravo nad konektorom pre displej, ja používam samostatných 14 odporov.) Procesor 65C02 je na frekvenciu = 1MHz, čo je aj frekvencia hodín ktorú dostáva zo základnej dosky Atari 1050. Mnou použitý procesor je na 4MHz (inú verziu 65C02 doma nemám), čiže tu v tomto zapojení sa mnou použitá verzia procesoru vyslovene "fláka", alebo inak povedané beží na iba na 25% svojho možného výkonu. Ak nie je k dispozícii odporová sada stačí to priamo osadiť 2x 8 odpormi 270Ω (vtedy netreba pätičky) a je to tak isto funkčné. Na doske je pekne vidieť otvor ktorý je na doske plošného spoja urobený pre x-tal 4MHz ktorý je na základnej doske Atari 1050. (Znova pripomeniem - x-tal 4MHz na základnej doske má za sebou deličku :4, teda základná doska Atari 1050 skutočne "fičí" iba na 1MHz.)

Opakuje sa tu na tejto fotografii jedna stará bolesť - chýbajú tu filtračné keramické kondenzátory, vždy jeden ku každému čipu - len jeden elektrolyt je príliš málo na všetky čipy v zapojení, prečo to tak je neviem, opakuje sa stará bolesť - šetrí sa skutočne na nepravom mieste, osobne to riešim celkom inak.


Pri mojom návrhu som sa snažil celkom dôsledne dodržať pôvodné rozmiestnenie súčiastok

(samozrejme nemuselo by to byť tak, je to moja voľba).

Modré "podušky" sú kondenzátory M1, ku každému čipu prináleží jeden.

 

Na základe štúdia dostupných fotografií na webe (stačí zadať vo vyhľadávači: photo Atari Speedy 1050) som dospel k uvedeným rozmerom univerzálnej doštičky použitej pre stavbu Atari Speedy 1050. Snažil som sa čipy rozmiestniť tak ako sú rozmiestnené na dostupných fotografiách, v podstate som rozmiestnenie čipov dodržal. Pri podrobnejšom skúmaní je jasné že čipy 74LS273 by mohli byť umiestnené čo najbližšie odporom pre LED displej a tie by zase mohli byť čo najbližšie konektoru pre displej, tak aby bolo miesto ešte na nejaké tie budúce vychytávky. Mno, toto som tu ale teraz neriešil - miesta na doske je dosť a dosť. Ak Vás prekvapí prečo je nad procesorom smerom doprava použitá ešte jedna lišta s kontaktami - tam mám vyvedenú datovú zbernicu - odtiaľ som to potom pripájal na čipy 74LS273. Jednoducho pri stavbe pri "drátkovaní" prívodov sa mi to ukázalo ako najlepšie pomocné riešenie ktoré mi maximálne vyhovovalo. Samozrejme - len to tu pre istotu píšem - funguje tu aj režim Slow/Fast - teda ak si tento prepínač zabudujete. Ako na stavbu Slow/Fast prepínača bolo popísané v predchádzajúcich dieloch, takže prepínaču (ako na neho a popis funkcií) sa tu už viac venovať nebudem.

___________________________________________________________

Nedá mi aby som znova neupozornil na jednu vec:

Vždy si pri stavbe skontrolujte či máte dosť miesta na umiestnenie doštičky (tejto veľkosti) !

Niekedy sú tie 3 filtračné kondenzátory na základnej doske Atari 1050 naozaj veľké a teda mohli by zavadzať, teda presnejšie iba jeden z nich - ten najbližší - má označenie C68.  Ak pri skúšaní prázdnej univerzálky s nasadeným konektorom pre osadenie do pôvodného čipu 6507 a uvedenými mierkami Vám to nebude možné založiť na svoje miesto máte 2 možnosti:

- posunúť  otvor pre x-tal a tak isto posunúť konektor pre osadenie do pätičky 6507

  o cca 4mm (smerom ku veľkým kondenzátorom), to už by malo stačiť

- alebo urobiť recap (výmenu kondenzátoru C68 za nový, typ 4700uF/35V), nový

   kondenzátor je o poznanie menší a teda aj takto sa dá problém vyriešiť

Mne to síce priamo sedelo, (pretože som si to celé poriadne skontroloval) ale čert nikdy nespí, tak s tým radšej rátajte a premerajte si to dopredu - aby ste potom neboli sklamaní že nakoniec by ste dosku nemohli osadiť pretože by Vám zavadzal pôvodný kondenzátor.

___________________________________________________________

Je skutočne potrebné dodržať maximálnu "stavebnú výšku", inak sa Vám Speedy 1050 nezmestí pod disketovú mechaniku. Nezabúdajte na to, že precízne pätičky sú vyššie ako tie obyčajné a teda čipy sedia vyššie. Na uverejnenom obrázku sa priamo počíta s použitím precíznych pätičiek a teda tých uvádzaných 9mm na doskou plošného spoja je číslo už spolu s osadeným čipom. Tu uvedené údaje sú naozaj hodne dôležité:

 

Na obrázku sú potrebné údaje o výške dosky a tak isto aj o maximálnej dĺžke vývodov konektora ktorý ide do soketu pôvodného procesoru 6507, ak to nedodržíte máte zarobené na problém. Takže radšej vždy merajte, ušetríte si vo výsledku čas a námahu ... potom je medzera medzi mechanikou a doskou zo Speedy 1050 cca 1.5 až 2mm, čo bohate postačuje.

____________________________________________________

Táááák, iné záludnosti to v sebe už naozaj neskrýva a môžem spokojne začať stavať, narežem si univerzálku dosku na uvedenú veľkosť, priložím ju na miesto kde bude osadená a takto si priamo skontrolujem či mi to bude sedieť na mieste kde to potrebujem. Fixkou si označím kde začína konektor pre vloženie do pätičky pôvodnej 6507 a tak isto si vyznačím kde bude vyrezaný otvor aby bolo miesto pre x-tal 4MHz, ktorý tak nádherne trčí zo základnej dosky Atari 1050 - ak nepoužijem otvor na to aby bole pre neho miesto jednoducho sa doska bez tohoto otvoru na svoje miesto osadiť nedá. Zároveň to potom slúži ako bezpečný kľúč ako dosku Speedy 1050 nakoniec správne posadiť na svoje nové miesto - potom to neposadíte na motherboard opačne ani keby ste chceli.


Na snímku je vidieť kde bude vyrezaný otvor (vyznačené fixkou) pre x-tal ktorý trčí zo základnej dosky Atari 1050 - aby si to nezavadzalo. Tak isto malo kvačkou je označené miesto pre 28 pin konektor (teda jeho pin 1), čo bude miesto pre zásuvný konektor do pätičky pôvodného procesoru 6507. Pätičky sú zatiaľ prichytené vždy 4 kvapkami cínu (za najkrajnejšie vývody). Zatiaľ to stačí, postupne ako sa bude doska osádzať tak sa priletujú aj jednotlivé vývody všetkých použitých pätičiek. Tak ako vždy pri mojich stavbách používam výhradne precízne pätičky. V uvedenom zapojení naprosto postačujú aj normálne univerzálne pätičky, ale zase raz je to moje rozhodnutie na začiatku stavby.


Postupné osadzovanie precíznymi pätičkami, to kde kde je ktorý čip je popísané v úvodnom obrázku na začiatku článku, takže s tým už ďalej nebudem obťažovať. Dôležité je len dodržať "kľúč", t.j. aby vždy bol pin č.1 jednotlivých pätičiek orientovaný na doske správne. Samozrejme, nemusíte použiť precízne pätičky, zase mimo toho že z nich čipy samé dobrovoľne "nevyliezajú" sa na ich vývodoch veľmi dobre pájkuje - a "drátkovania" pri tejto stavbe je tu celkom dosť, takže sa hodí ak mámeniečo na čom sadobre spájkuje. Vyložení "sadisti" si všetky čipy môžu osadiť priamo aj bez pätičiek, ja to ale neodporúčam. Ak máte navrhnutú dosku z plošným spojom, prosím, vtedy to priame osadenie nevadí, tu by to ale potom bola naozaj nekonečná robota ak by sa pokazil niektorý čip ...


Než sa to celé "rozbehne" priradím  ku každému čipu jeho filtračný kondenzátor - každý čip má kondenzátor M1 na napájaní, filtrácia je naozaj vec dôležitá. Dobrá filtrácia napájania = bezproblémový chod zariadenia. Jeden je schovaný priamo pod pätičkou procesora 65C02, tak isto by sa pod pätičku dali skryť aj kondenzátory pre RAM a EPROM - miesta je tam dosť. Kto je na "sado-maso" tak kondenzátory nemusí osadiť a môže neskôr bádať a hľadať odkiaľže mu lezú divné veci namiesto správneho chodu jednotky ... Smile Už je v plošáku vyrezaný otvor pre x-tal, je osadený konektor na pripojenie do pôvodnej pätičky čipu 6507 a tak isto je už osadený dvojradový konektor pre displejovú časť (tam bude pripojená 3x 7segmentovka, vpravo dole). Tak isto vľavo v strede je osadený konektor na prepínač 4x 16kB a k nemu sú už v doske osadené aj príslušné 2 odpory. Celá koncepcia je urobená tak, že ak nezapojím do prepínača žiaden switch, tak beží horný, teda najvyšší 16kB priestor Eprom pamäte. Nie je potrebné mať za každú cenu 4 x 16kB priestor, stačí ak osadíte 27128-ku a dáte tam iba jeden obsah, ja som si chcel vyskúšať rozličné OS a teda aby som nemusel ustavične vyťahovať Epromku a meniť za inú. V prípade osadenia iba 27128 treba správne zapojiť prívody pre ňu, pozri schému pre verziu 1x 16kB OS.


Tu už sú osadené všetky odpory - 3x v strede dole sú odpory pre Single, Medium a Double hustotu. Hneď vedľa otvoru pre x-tal je sada 14 odporov od čipov 74LS273. Tmavé škvrny na obrázku sú od pájkovania z kolofónie - doska nie je zatiaľ od nej očistená, pretože z druhej strany nie je ešte pripájkovaná žiadna kabeláž. Teraz bude nasledovať z druhej strany ako prvé prepojenie napájacej "šíny" na všetky čipy,to vždy robím ako prvú akciu pri "drátkovaní". Vtedy prídu na radu už aj spomenuté filtračné kondenzátory ktoré sú tak isto už prepojené v tejto fáze zapájania.


Dtto, ale pohľad zo strany plošného spoja, tu už som začal ťahať napájaciu "šínu", tu na snímku je už napájací rozvod kompletne hotový. Táto časť nie je bohvieako zložitá, ide to celkom jednoducho a v pohode. Rozvod napájania vždy robím ako prvú vec v poradí. Potom nasledujú filtračné kondenzátory, pripojím napätie a skontrolujem či nemám skrat a či mám napájanie na dôležitých pinoch. Ak je všetko O.K. tak pokračujem v stavbe zariadenia ďalej.


Napájanie, teda jeho rozvod na všetky použité čipy v zapojení bol zapojený v minulomobrázku, tu som začal už zapájať vývody na displejovú časť, konkrétne výstupy z čipov 74LS273 smerom na displejový konektor. Ak postupujem systematicky tak s tým nie je žiaden problém, idem podľa schémy a zároveň okamžitou kontrolou ("prepípam" multimetrom po každom zapojení vodiča a aj si to farebne zaznačím do schémy) viem že zapojený vodič je v poriadku. Tu je vidieť že posunutím čipov 74LS273 smerom k rade 14x odporov by sa dala ušetriť celková dĺžka "kabeláže". Teraz už vidím že by som to vedel minimálne o 1/4 veľkosti dosky zmenšiť, no, nevadí, bude to teraz tak veľké ako originál, nakoniec je to to testovací kus takže pohoda, klídek, tabáček ...


Prepojenie na displejový konektor je hotové, začínam zapájať logiku čipov 74LS00, 74LS139 a 2x 74LS74. Je to tam trošku stiesnené, ale pri troške pozornosti - dá sa to. Každý urobený spoj prepískam multimetrom a tak mám istotu že som zapojil podľa schémy to čo som mal zapojiť. Ešte s tým bude robota, najhoršie je aby som si nepomýlil jednotlivé vývody - na to tu je tá okamžitá kontrola každého kroku pri stavbe skutočne potrebná. (Aj tak to na konci stavby pred  zapnutím ešte raz kompletne nanovo prepískam.)


Teraz trošku odbočím, síce to zo stavbou priamo súvisí ale je to celkom iná časť stavby Speedy 1050 - začínam chystať doštičku pre displejovú časť. Jej tvar je preto takýto, pretože sa má potom výsledne zasunúť ako lišta na obidvoch stranách do vyhradeného priestoru pre displejovú časť. A dám displej pekne do pätičiek, zase moje rozhodnutie.


Potrebné súčiastky z ktorých vznikne 3x 10pin pätička pre

3x 7segmentový displej.


Najprv príde k osadeniu 3x 8 pin pätičiek.


Najjednoduchšie je pod pätičky priamo zapájkovať lištu a je po vtákoch.


Pri osadení sedemsegmentovky to potom vyzerá takto. Samozrejme sa to dá osadiť aj bez pätičky, priamo, ale to si už každý upraví sám podľa svojich možností, schopností a priestoru kam to chce zabudovať. Moje riešenie je takéto, len je potom vo výsledku celková vyššia stavebná výška displeja. (Nejako sa mi nechcelo pájkovať priamo na vývody sedemsegmentoviek, síce viem že by to prežili, ale aj tak.) Mne tá vyššia výška displeja nevadí, dostanem to kam chcem aj tak. (Kto vie, vie.)


A idem zase naspäť ku základnej doske Atari Speedy 1050 - na obrázku je vidieť že som dal v miestach konektoru ktorý sa zatlačí na miesto pôvodného procesoru 6507 veľký elektrolytický kondenzátor (filtrácia napájania). Papier na ktorom leží Atari Speedy 1050 je jeho schéma. Zápajam klasicky - vývod ktorý zapojím následne aj okamžite zmeriam. Ak je O.K., obtiahnem zapojený vodič červenou fixkou. Po celom skompletovaní to ešte raz celé kompletne prepískam a skontrolujem či nie sú skraty medzi susednými vývodmi. Pri tejto stavbe som nemal žiaden problém, nebol ani skrat mezi susednými vývodmi - proste bolo to na prvýkrát O.K. (Pár hodín na tú stavbu padlo.)


Na tomto snímku osadená Eprom, ale ešte tam nie je osadený elyt na konektore. Na obrázku ešte chýbajú založené čipy 74LS139 a 65C02. Tmavé fľaky na doske - už spomínaná kolofónia. Umývam to nakoniec v technickom liehu - ale až po celom skompletovaní, dovtedy by to nemalo význam.


Na tomto snímku ešte nie je všetko zapojené, ale napriek tomu vidieť že to nie je až taká "rasovina" ako by sa na prvý pohľad zdalo. Na konektore mám dočasne nastoknutú starú 28 pin pätičku (chýba na nej jeden pin), tu je iba vo funkcii chrániča konektoru pred nežiadúcim ohnutím jeho vývodov pri postupnom zapájaní vodičov (ak otáčame dosku na druhú stranu). A že tých otočení dosky pri stavbe je neúrekom, pájkujem, potom meriam, atď. atď.


Dtto, je tu vidieť že najväčší pozor treba dávať pri prepájaní 74LS00,

74LS139 a 2x 74LS74, tam je to naozaj dosť "stiesnené".

 

Tu už chýba do dosky osadiť len procesor 65C02.

(A umyť dosku v liehu.)


Pohľad zo strany spojov, kompletne prepojené, nad pätičkou procesora je vidieť pomocnú lištu pre dátové vodiče odkiaľ idú ďalej smerom k čipom 74LS273. Nastal čas samotnú dosku okúpať v technickom liehu ... to už je vec príjemná, potom to nechám dôkladne osušiť (všetky čipy sú samozrejme pred kúpeľom z dosky najprv vybraté), najlepšie aspoň dve hodiny (a viac). Ja to najradšej robím večer a nechám to do rána sušiť a potom už fakt nemám čo riešiť či je všetko dokonale vysušené. Potom nastáva čas to celé ešte raz kompletne prepískať multimetrom či niekde nemám problém. Ak je doska O.K., osadím všetky čipy na svoje miesto.


Keď sa dá (a tu sa to dá), je šikovné skryť filtračný kondenzátor priamo

v pätičke mikroprocesora. Tak isto je tu vidieť pomocnú lištu (data).

(Je napravo nad pätičkou pre mikroprocesor.)


A takto to vyzerá po umytí technickým liehom, už žiadne tmavé fleky. Tak isto je už odstránená pomocná pätička čo dovtedy kryla konektor, ktorý sa zasunie na miesto pôvodného procesora 6507. V strede dole je lišta na ktorej mám vyvedenú datovú zbernicu. Áno, dá sa to postaviť aj bez nej, ale je to moje riešenie a prišlo mi to jednoduché, pretože potom nemusím do jedného miesta naraz pripojiť až 4 vodiče - čo sa síce dá, ale robí sa to už dosť blbo. Keď si viem pomôcť, tak to použijem.

Prepískané multimetrom, všetko O.K, môžem osadiť čipy.

 

Dtto.

Tá hotová kompletná kabeláž nevyzerá až tak hrôzostrašne.


A zase skočím na o kúsok ďalej - máme tu 3x 7segmentový displej.

Nevyzerá to zle, nie?


Prepojovací káblik má dĺžku 12cm. Pozor, ide v ňom celých 20 vodičov !


Pripojená displejová časť na dosku Atari Speedy 1050.

Ešte chýba založiť mikroprocesor 65C02.


Kompletne osadená doska 4x16kB Atari Speedy 1050.


A ešte jeden pohľad na displejovú časť.


Detailný pohľad na konektor prepínača 4x 16kB.


Kompletná doska spolu zo zapojeným 2x DIL prepínačom 4x16kB.

(Je binárny, t.j. 2 bity = 4 možnosti)

 

No a toto je popis stavby Atari Speedy 1050 vo verzii 5, kompletne postavené na univerzálke doske. Mne tá univerzálka vyhovuje, pretože robím maximálne iba pár kusov a teda nepotrebujem vyrábať plošný spoj. (ak sa niekto nájde kto urobí plošák dajte vedieť ..., nemám na to čas). Robí to presne to čo má a premení Atari 1050 na fakt pekelnú mašinu. A to som očakával. A asi aj Vy.


Teraz ešte pridám video, aby ste videli ako to vyzerá keď sa nahráva do počítača BiboDOS priamo z Eprom Speedy 1050 (firmware 16kB v.1.4), je to tam za pár sekúnd, stačí ak disketovku zapnete tak že nie je založená disketa a nabootujete, BiboDOS sa "pretlačí" do počítača a môžete ho používať:Atari Speedy 1050 BiboDOS in Eprom.mp4 (9,35 mb)


Je jasné že pred tými rokmi niečo takéto bola absolútna bomba, dnes už máme aj iné systémy, ale aj tak na tú dobu to bolo neuveriteľne dotiahnuté do praktického používania.

____________________

V ďalšom pokračovaní bude verzia 1.0 - 8kB firmware, teda vhodné a použiteľné pre verzie 1, 2 a 4 Atari Speedy 1050. A tým sa dostávam k softwarovej výbave vlastnej dosky. Je to základná verzia ktorá po napálení do Eprom oživí Speedy 1050.

____________________________________________________________

Návrat do hlavného menu popisu Atari Speedy 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-0.aspx

______________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari Speedy 1050 - part 14. Homemade Speedy 1050 ver.3.

By Administrator at July 19, 2017 11:30
Filed Under: Atari

Atari homemade SPEEDY 1050.

 

(16kB Eprom - ver.3, LED density indicator, no audio, no track display)


(Tento článok je kompilát pôvodného článku, ktorý som sem presunul z pôvodného miesta a bol napísaný pred pár rokmi, preto sa niektoré informácie "prekrývajú", t.j. už v tejto séri boli uverejnené. Napriek tomu som článok nechal skoro úplne v pôvodnom znení.)


Tak som si po 22 rokoch povedal že si zase KONEČNE postavím rozšírenie SPEEDY 1050 do disketovej jednotky ATARI 1050.

 

Dôvody ? Výhody ? - Odteraz nielen Single (90kB), Medium (128kB) - už je aj k dispozícii navyše Double density hustota (180kB) - prenosová rýchlosť dosahuje 78.000 Baud, pri kopírovaní cez HSS Copy je to až 96.000 Baud.

 

Pribudla teda Double density a podstatne sa zväčšila prenosová rýchlosť.


Pretože to robím iba pre seba, tak som si za základ zvolil malú univerzálku na ktorú som dostal všetky potrebné súčiastky.

___________________________________________________________

Je skutočne potrebné dodržať maximálnu "stavebnú výšku", inak sa Vám Speedy 1050 nezmestí pod disketovú mechaniku. Nezabúdajte na to, že precízne pätičky sú o niečo vyššie ako tie obyčajné a teda čipy sedia vyššie. Na obrázku sa počíta s precíznymi pätičkami a teda tých uvádzaných 9mm je už spolu s osadeným čipom v uvedenej pätičke.

 

 

Potrebné údaje o výške dosky a tak isto aj o maximálnej dĺžke vývodov konektora ktorý ide do soketu pôvodného procesoru 6507, ak to nedodržíte máte zarobené na problém. Takže radšej vždy merajte, ušetríte si vo výsledku čas a námahu ... potom zostáva medzera medzi vlastnou FD mechanikou a doskou zo Speedy 1050 cca 1.5 až 2mm, čo bohate postačuje.

____________________________________________________

Nasleduje návrh rozloženia súčiastok na doske - treba konektor na pripojenie na miesto pôvodného mikroprocesoru 6507, nový mikroprocesor 65C02, EPROM 27128, RAM 6264 a 4ks TTL pomocných obvodov. Takže najprv pohľad zo spodnej strany doštičky.

 

Upozornenie :

Je veľmi, ale skutočne veľmi dôležité pri návrhu si doštičku najprv zastrčiť na miesto kde bude osadená, pretože na základnej doske je X-tal 4MHz, ktorý by mohol zavadzať a teda doštička by sa potom na svoje budúce miesto nedala "napasovať". Síce by sa možno dala zastrčiť inde - kam, to je už je ale tu na blogu  nepublikovateľné.

Použité pomocné nožičky v rohoch univerzálnej dosky slúžili pri prepájaní vývodov ako ochranné, aby sa nepoškodili prívody určené na pripojenie do pôvodnej pätičky U9. Pri zapájaní jednotlivých vodičov a postupnom meraní sa doska otáča tak často že by som niekde niečo určite "potentoval" a tak je to týmito nožičkami poistené že sa počas stavby nič neurve, neulomí a ani nezohne. Rozmiestnenie súčiastok v tomto zapojení na plošáku je môj vlastný návrh.

 

Dĺžka prívodov 28 pin konektoru do miesta pôvodného mikroprocesoru 6507 je potrebné odmerať priamo na mieste, proste aby ste mali ešte miesto medzi mechanikou a touto novou doštičkou, u mňa je to necelé 2mm, ale bohate to stačí. Treba dať do pätičiek aj súčiastky, inak výšku neodhadnete správne !!!

 

Na skúšku už osadené niektoré obvody, zatiaľ ešte z druhej strany nie sú urobené žiadne prepojenia vývodov. Na doske sú už nachystané kondenzátory na filtráciu napájania 5V. Hodne použitých filtračných kondenzátorov je "skrytých" priamo v pätičkách (šetrí to miesto na plošáku, nakoniec až tak veľa voľného miesta tam už nezostáva).

 

Dtto, ale stále bez osadenia čipmi, konektor na ľavej strane je audio výstup (zatiaľ je nepoužitý, občas na to miesto dávam prepínač - ak teda robím verziu pre prepínateľnú 8kb/16kB Eprom), konektor na pravej strane slúži pre pripojenie informačných LED, ktoré oznamujú momentálnu hustotu založenej diskety:


Yellow - Single - 90kB

Green - Medium - 128kB

Red - Double - 180kB

 

Po pár hodinách zapájania (fakt som ten čas presne nemeral, ale verte nejaký čas na to padne) je zapojenie zadrátkované a funkčné, dodržal som fakticky rovnakú dĺžku prívodných káblikov pre Data a pre Adress, síce asi pri hodnote taktu hodín = 1MHz je to asi jedno, ale nedalo mi, urobil som to tak ako by to malo byť. Všetko na záver som prepískal multimetrom a skontroloval som aj či nie sú náhodou vzájomné skraty medzi jednotlivými pinmi - všetko bolo O.K.

 

Na skúšku osadená doštička SPEEDY 1050, ešte nie je založený mikroprocesor. Mikroprocesor musí byť typu 65C02. Sami vidíte že je miesto - cca 2mm medzi X-talom a touto doštičkou, z druhej strany je zase miesto od filtračného kondenzátoru - cca 3mm. Doštička sa bez problémov zmestila na svoje nové miesto.

Len zdôrazním, že základná doska Atari 1050 je po recape, teda jej 3 veľké kondenzátory sú nahradené novými (menšími), vtedy doska ide na svoje miesto bez problémov. Inak je potrebné z jej zadnej strany odstrániť cca 3÷4mm - inak by sa nevošla na svoje miesto ! Nakoniec - stačil by recap iba jedného kondíku, toho najbližšieho smerom k doske, ostatné nezavadzajú. Má označenie C68, typ 4700uF/35V.


Pozor, spodný konektor  dosky Speedy 1050 sa zapojí do pätice pôvodného U9 !

(teda na 28 pinový konektor)

 

A ešte raz to isté z iného uhla...

 

Dtto.


Takto to vyzerá ak sa nad doštičku "osadí" naspäť na svoje miesto disketová mechanika. Konektor je prívod k LED na prednom paneli - jeden spoločný prívod + 3 farby LED. Medzera medzi doskou Atari Speedy 1050 a disketovou mechanikou je cca 2mm, to skutočne stačí aby všetko bezchybne zapadlo a fungovalo. Tu na tomto konektore stačilo prehodiť vývody na LED aby sa správne zobrazovali hustoty Single, Medium a Double (moja chyba pri stavbe, prehodil som tieto dva drátky medzi sebou - ale nebolo treba vyberať doštičku, stačilo prehodiť vývody na výstupnom konektore).

 

A zase pohľad z iného miesta na to isté.

 

Tu je už doska SPEEDY 1050 kompletne osadená (mikroprocesor je už na

svojom mieste). Tu je vidieť že doska ide "na doraz" na jeden kondenzátor

z celej zdrojovej trojice. (Medzera zostáva tak 1mm.)


Zase len upozorňujem, precízne pätičky sú o poznanie vyššie ako tie jednoduché pätičky, t.j. treba počítať s väčšou stavebnou výškou, zase na druhú stranu z týchto pätičiek integráče nikdy nevyliezajú ako pri tých jednoduchých. Nakoniec - voľba typu pätičiek je na Vás, ako urobíte a čo tam dáte, tak bude. Použité prídavné chladiče veľmi výrazne znižujú výslednú teplotu základného chladiča - to bolo zrealizované v rámci iného projektu, celkove išla teplota chladiča smerom nadol o približne 10°C, čo sa už prejavilo tak že nebolo potrebné jednotku vypínať. (Predtým po niečo ako vyše 1 hodine sa zohriala tak že prišli výpadky, teraz je to v pohode aj pri trvalej prevádzke.)

 

Dtto, doska nie je široká a bez problémov sa usadí na svoje

nové miesto.

 

Dtto, všetko sa zmestí, nič si vzájomne nezavadzia.

 

Disketová mechanika na svojom mieste, vpredu vidieť ešte nepripojený pomocný konektor.

Tú 2mm vysokú medzeru medzi doskou a mechanikou tu až tak dobre nevidieť.


Kompletne poskladané, založená disketa s hustotou Single.

Funkcia prepínačov:

Write Protect ON   Write protect OFF         Slow - ATARI 1050   Fast - SPEEDY 1050

<                  >                                        <                  >

Konkrétne na obrázku vypnutá funkcia Write Protect a je nastavený režim Fast.

Založená disketa s hustotou Medium. Analogicky pri založení Double svieti červená LED.

 

Chodilo to okamžite na prvé zapnutie bez akýchkoľvek problémov - jediná vec bola - chyba bola medzi stoličkou a počítačom - prehodil som prívody na LED medzi zobrazením Single a Medium, už je to opravené, prehodil som vývody na výstupnom konektore pre LED.  Myslím, že na to celé to zase až taký "big error" vo výsledku nebol.

 

Nejaké ďalšie veľké obkecávačky nebudem už robiť, kto bol na Atariáde 2014 a mal záujem, tak som mu to predviedol v chode a na plné pecky. Výhodou je aj to že väčšina chránených programov sa dokáže cez konkrétne softvérové vybavenie pre SPEEDY 1050 nanovo nakopírovať na inú disketu a programy sú plne funkčné. Testy programového vybavenia dokážu priamo na doske otestovať funkčnosť RAM, ROM, displeja, dá sa nastaviť správna rýchlosť otáčania diskety atď, atď.

 

Záverom by som sa chcel poďakovať nasledovným ataristom za to, že ma vyhecovali aby som to konečne postavil - Bob!k, Bohdan Milar, Krupkaj a Zdeněk Burian. Ono totiž ten návrh rozloženia som mal už aj s doskou urobený asi tak pred 9 mesiacmi (sú to tie prvé uverejnené 4 fotografie na začiatku článku), len som sa do toho "ďalšieho" nevedel dokopať (veď som zase robil iné veci a sú tu uverejnené na blogu) - všetko to bolo treba aj skutočne zapojiť, otestovať, prepískať ... Hecovanie na Foreveri 2014 ale spôsobilo že som si povedal - skúsim to do Atariády 2014 rozbehať. Stalo sa, rozbehal som to. Aj zo stavbou asi za 2 týždne popri iných veciach.

 

Dnes to nie je kompletný stavebný návod, má to byť hlavne inšpirácia že sa dá do niečoho pustiť a dá sa to dotiahnuť do víťazného konca ak je dosť chuti, času a znalostí (a potrebných súčiastok ...Laughing).

 

Tu končí pôvodný článok z roku 2014.

 

Nabudúce bude popísaná stavba verzie 5, teda s 4x 16kB Eprom pamäťou, tak isto na univerzálke doske.

____________________________________________________________

Návrat do hlavného menu popisu Atari Speedy 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-0.aspx

______________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari Speedy 1050 - part 13. Track display.

By Administrator at July 17, 2017 11:11
Filed Under: Atari

Atari SPEEDY 1050 - track display

 

+ density

 

(ver.2, 3, 4, 5)

 

 

 

Speedy 1050 v základnej verzii som mal popísanú už dávno, ale ako som spomínal zapotrošil (najprv kvalitne a potom už totálne beznádejne) som po tých rokoch pripojenie displejovej časti - teda ako vieme pozerať na 3x 7segmentovke hustotu (density) a tak isto aj track (stopu) na ktorej je vystavená kombinovaná zápisová a čítacia hlavička Atari Speedy 1050. Pekne dlhú dobu som sa nevedel "dokopať" k tomu aby som si k tomu sadol, pozrel datasheety a pekne postupne dokreslil túto chýbajúcu časť. Pretože viem že Speedy 1050 funguje na jedničku aj bez tejto časti tak prevládala lenivosť a nechával som to nedoriešené ... no nakoniec pretože som napísal že urobím mini seriál na tému Atari Speedy 1050 som sa k tomu predsa len "dotlačil". Len upozorňujem že displejovú časť som postavil a teda je to otestované a funkčné, čiže neočakávajte žiadnu haluz - ak to dobre postavíte.

___________________________________________________________

24.08.2017

V schéme som robil úpravu, preto si to prosím znova skontrolujte ! Úprava sa týka prvej sedemsegmentovky pre zobrazenie hustôt - Single, Medium a Double. Ostatné v schéme zostáva nezmenené.

___________________________________________________________

Táto displejová časť je určená pre Speedy 1050 verzie 2, 3, 4 a 5.

 

Používam tento typ sedemsegmentovky,

ktorý ma spoločnú katódu.

 

Máte tu k dispozícii 3x 7segmentovky - prvá zľava hustota, potom desiatky tracku a jednotky tracku. Celé zapojenie vyžaduje k verziám 2, 3, 4 a 5 pripojenie na uvedené vodiče v obrázku. Displej je funkčný vo všetkých Eprom veľkostiach ! - teda už aj pri 8kB verzii Atari Speedy 1050.


Logické usporiadanie sedemsegmentoviek

na prednom paneli.

 

Bit 7 sa v tomto zapojení vôbec nevyužíva - teda je možné ho nechať "plávať", alebo ho natvrdo na čipoch pripojíte na zem (pin 18 obidvoch čipov 74LS273) alebo ich dáte na +5V, výstup sa aj tak nepoužije. Pre sedemsegmentovku stačí ak použijete 7 bitov (0 až 6) a tak 7 bit je v tomto zapojení skutočne pasé. U mňa je bit 7 v displejovej časti nezapojený a funguje to aj tak. Už som to niekde spomínal že treba vďaka ďalším 2 čipom a použitiu displeja počítať s o niečo väčším odberom v 5V vetve napájania. Ak ste si mašinu prerobili na spínaný zdroj - no problem, inak treba zväčšiť celkovú chladiacu plochu chladiča aby sa nám disketovka po určitom čase "nevarila". Takže tá prerábka zdroja +5V na spínaný bude určite tým najlepším riešením (a popri tom sa určite tak isto "zvezie" aj prerábka 12V vetvy na spínaný zdoj tiež ... a máte potom totálne spoľahlivú a neprehrievajúcu sa disketovú jednotku).


A idem na vlastnú schému, už je tu prekreslená zmena v prvej sedemsegmentovke:


 

Výstup na vlastné sedemsegmentovky je urobený cez konektor J3, zapojenie vývodov som vydedukoval podľa štandartu Atari Speedy 1050, čiže je plne kompatibilné s originálnymi verziami - po slovensky povedané ak máte niekde vrak 1050-ky s vyvedeným displejom a nahodíte tam dosku verzie 2, 3, 4 alebo 5 tak pôvodný displej bude na 100% fungovať. Na ľavej strane J3 je označenie čísla vývodov na doske Speedy 1050, na pravej strane zase čísla jednotlivých pinov displeja. Pres istotu k tomu ešte dám jednu tabuľku, pre tých ktorým sa stále máli (Laughing):Dúfam že je to zrozumiteľné. Tu na záver už len zopakujem:

- zoberiete verziu 2, 3, 4 alebo 5

- k tomu pripojíte túto displejovú časť

a máte zobrazenie density a trackov na sedemsegmentovom displeji. Nie je to síce za každú cenu potrebné, beží to aj bez dispôejovej časti, ale čím viacej informácií o diskete máte tak v prípade problémov si viete určite rýchlejšie poradiť. Je tak isto robota navyše integrovať displej do predného panelu, ale kto je "hačička" tak ten s tým určite problém nemá.

 

Pre väčšiu názornosť:


Ukážka čo sa objaví na displeji ak nemáte v Speedy 1050 založenú Eprom, alebo nie je v nej požadovaný obsah:


Po zapnutí napájania sa rozsvietia všetky zapojené segmenty LED,

t.j. indikuje to poruchu.

 

Ak je všetko v poriadku, po zapnutí napájania FD jednotky a nie je založená disketa

(ak je už predtým zapnutý, alebo je vypnutý počítač):

 

Po zapnutí napájania príde k vystaveniu hlavičky na nultú stopu.

 

Zobrazenie hustoty založenej diskety:

 

Single, Medium alebo Double hustota založenej diskety, hlavička sa vždy

vystaví po založení novej diskety na nultú stopu.

Poznámka:

Použitie konektoru J1 umožňuje namiesto prvej (ľavej) sedemsegmentovky použiť aj 3x LED s farebným rozlíšením hustoty založenej diskety (je to popísané v predchádzajúcich dieloch), takže môžete kombinovať zobrazenie podľa vlastnej predstavy - ako Vám vyhovuje.

Pre väčšiu názornosť sa cykly vypnutia a zapnutia v ukážkach opakujú.

_____________________________________________________________________________

V ďalšom pokračovaní si ukážeme ako si rozmiestniť súčiastky na univerzálke a postavíme si Speedy 1050 v 7 čipovej verzii (teda bez displeja), ale s indikáciou hustoty pomocou 3x LED. Bude to verzia ktorá používa 16kB Eprom.

____________________________________________________________

Návrat do hlavného menu popisu Atari Speedy 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-0.aspx

______________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari Speedy 1050 - part 12. Audio output.

By Administrator at July 12, 2017 07:45
Filed Under: Atari

Atari SPEEDY 1050 - audio output

 

(ver.2, 3, 4, 5)

 

 

 

Audio výstup pre popísané verzie Atari Speedy 1050 a to konkrétne pre verzie typu 2, 3, 4, a 5. Jedná sa o jednoduchý audio výstup ktorý sa nevyznačuje veľkou zložitosťou. Ja tu uvádzam verzie A a B, kde verzia A používa piezo reproduktor a verzia B, ktorá používa normálny mini 50Ω reproduktor. Následne tu máme aj verziu C a D, kde je dosiahnutý stav že nie je možné nechať repro zopnuté (a teda by ním trvale tiekol prúd) ak je náhodou na audio výstupe trvale log.1 - rozdiely v zapojeniach sú minimálne a pribudne nám iba jeden kondenzátor a dióda. Tá je potrebná, aby sa kondenzátor dokázal nabíjať a vybíjať.

 

Nuž poďme na vlastné zapojenia:

 

Odpor 1k je potrebný aby piezo repro

správne fungoval.


Odpor 270Ω nám tu určuje najvyššiu hlasitosť, jeho zmenšovaním hlasitosť stúpa. Tu hlavne určuje maximálny možný odber a teda aj maximálny prúd cez reproduktor 50Ω. V extrémnom prípade je tento odpor  možné aj vynechať - ale následne pozor na uši ... a tak isto potom treba rátať aj zo zvýšeným odberom celého zariadenia.


Dtto ako zapojenie A, ale prechádzajú

tu len  pulzy, jednosmerné napätie nie.

 

Dtto ako zapojenie B, ale prechádzajú

tu len pulzy, jednosmerné napätie nie.

 

Audio výstup je ako sami vidíte jednoduchý a nie je zložitý, čiže dorobenie tejto časti je aj časovo nenáročné. Takže túto fičúrku na svojom zariadení dobastlíte naozaj raz-dva. Ak sa na to celé lepšie pozriete - pri stavbe audio verzie C alebo D stačí skratovať kondenzátor M1 a máte potom verziu A alebo B. Jednoduché riešenie.

________________

Nabudúce bude popis displejovej časti pre Atari Speedy 1050, ktorá zobrazuje tak density, tak aj číslo pre tracky (kde sa práve nachádza univerzálna zapisovacia a čítacia hlavička disketovej jednotky). Zapojenie môže použiť oddelené 3 alebo 5mm LED pre zobrazenie density a extra 2x 7segmentovky pre tracky, alebo sa použije priamo 3x 7segmentový LED displej.  Pretože zase pribudnú 2 čipy - a teda na doske Speedy 1050 bude už  celkove 9 čipov, aj základná doska je o niečo väčšia a teda tu už treba počítať s tým že x-tal na základnej doske už bude zavadzať a teda treba na základnej doske Speedy 1050 počítať s potrebným otvorom. Ale aj k tomu sa v ďalšom popise dostanem.


Zapojenie displejovej časti sa dá použiť pre verzie  Atari Speedy 1050 typu 2, 3, 4 a 5.

____________________________________________________________

Návrat do hlavného menu popisu Atari Speedy 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-0.aspx

______________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari Speedy 1050 - part 11. Speedy 1050 - ver.5. (4x 16kB Eprom)

By Administrator at July 10, 2017 09:33
Filed Under: Atari

Atari SPEEDY 1050 - ver.5

 

Density indicator, no track display, switchable 4x 16kB Eprom, audio out.

 

 

Piata verzia používa Eprom o veľkosti 64kByte (typ 27512). Čiže máme k dispozícii prepínateľných 4x 16kB miesta - a to je čertovsky hodne veľký priestor (aspoň u malého Atari). Dá sa samozrejme urobiť aj verzia s menšou Eprom - teda typu 27256 kedy sa dá prepínať medzi 2x 16kB ale to sa dá odvodiť, takže verzii s 27256 sa venovať nebudem - na to tu máte zapojenie vývodov jednotlivých použitých Eprom a z toho si to môžete odvodiť sami.

 

Existujú verzie Speedy 1050 buď pre 8kB Eprom alebo pre 16kB Eprom, nebýva to ale kombinované s prepínačom (alebo jumperom) na jednej doske Speedy, to bolo popísané minule, takže aj tu  si robím zásluhu na existencii tejto prepínateľnej 5.verzii.


Nasleduje zoznam vecí ktoré charakterizujú túto piatu verziu:

 

- k dispozícii Single (90kByte), Medium (128kByte), Double (180kByte) hustota diskety

- prenosová rýchlosť 78.000Bd, pri kopírovaní až 96.000Bd

- máte možnosť prestaviť  na použitie 4x OS s veľkosťou 16kByte

   (pri 16kB je k dispozícii zabudovaný BiboDOS, ktorý sa spúšťa extrémne rýchlo)

- za každých okolností je vždy po založení novej diskety vždy správne načítaná jej hustota

- pomocou prepínača Slow/Fast vieme 1050-ku prepnúť do pôvodného pomalého režimu

  (dôležité pre programy ktoré kontrolujú rýchlosť prenosu)

- interná cache o veľkosti 8kyte RAM, teda nastávajú situácie že disketa už stojí a pritom stále

  prebieha komunikácia medzi disketovou jednotkou a počítačom

  (na toto si treba zvyknúť, je to nezvyčajné, ale hodne, hodne rýchlo si na to zvyknete ...)

- je tu už indikácia založenej hustoty diskety

- má už možné pripojenie na track display (bude tak isto popis aj zo schémou)

- pribudol audio výstup (tu nie je jeho výstup použitý, ale tak isto ho popíšem)

 

Verzia 2, 3, 4 a 5 - k nim sa dá pripojiť bez najmenších problémov displejová časť, ktorá zobrazuje density + track.


Nasleduje schéma verzie 5 - 4x 16kB Eprom:

Atari_1050_Speedy_4x_16kB_version5.PNG (195,89 kb)


V schéme sú zmeny - je použitý dvojitý jumper (alebo prepínač) na prepínanie 4x 16kB Eprom. Toto zapojenie má výhodu v tom, že si môžeme skúšať rozličné 16kB verzie programového vybavenia a stále to máme iba na jednej doštičke a nemusíme ustavične vymieňať Eprom s jedným potrebným obsahom. No a pamäte Eprom 27512 sú rozšírené a nie je problém ich zohnať.

 

Teraz nasleduje popis jednotlivých vývodov doteraz použitých Eprom pamätí pre jednotlivé verzie:

- 1, 2, 3, 4 a 5:

 

____________________________________________________________

Týmto končí popis 5 verzíí Atari Speedy 1050 a začíname sa venovať jeho ďalším častiam, ktoré sa dajú pripojiť k základným verziám 2, 3, 4 a 5. Nabudúce bude popis a schéma audio časti  pre Speedy 1050 ktorý sa dá použiť pre uverejnené verzie 2, 3, 4 a 5.

____________________________________________________________

Návrat do hlavného menu popisu Atari Speedy 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-0.aspx

______________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari Speedy 1050 - part 10. Speedy 1050 - ver.4. (8kB/16kB Eprom)

By Administrator at July 02, 2017 16:32
Filed Under: Atari

Atari SPEEDY 1050 - ver.4

 

Density indicator, no track display, switchable 8/16kB Eprom, audio out.

 

 

Táto štvrtá verzia používa Eprom o veľkosti 8 alebo 16kByte (typ 2764 alebo 27128) - Speedy zaberá 8kB -ak to stačí použijete Eprom 2764. Ak chcete nejaký komfort navyše použijete pamäť Eprom typu 28128, potom môže byť dostupný z Eprom BiboDOS, je dostupný dvojakým spôsobom - ak sa nezaloží pri štarte žiadna disketa tak nabootuje BiboDOS. Existuje pre neho aj špeciálny verzia diskety na ktorej je iba príznak že bola naformátovaná pod týmto BiboDOSom z Eprom Speedy 1050 a teda nepotrebuje na diskete miesto pre DOS. Proste stačí založiť takúto disketu a natiahne sa do počítača BiboDOS z Epromky.

 

Existujú verzie Speedy 1050 buď pre 8kB Eprom alebo pre 16kB Eprom, nebýva to ale kombinované s prepínačom (alebo jumperom) na jednej doske Speedy, takže tu si robím malú zásluhu na tejto prepínateľnej 4.verzii, pretože neviem o tom že by existovala štandartne. Výhodou je to, že si tam "fláknete" takú verziu čo Vám najlepšie vyhovuje - alebo takú čo práve zoženiete. A verte že aj 8kB verzia je super !


Nasleduje zoznam vecí ktoré charakterizujú túto štvrtú verziu:

 

- k dispozícii Single (90kByte), Medium (128kByte), Double (180kByte) hustota diskety

- prenosová rýchlosť 78.000Bd, pri kopírovaní až 96.000Bd

- máte možnosť prestaviť  na použitie Eprom 8 alebo 16kByte EPROM

   (pri 16kB je k dispozícii zabudovaný BiboDOS, ktorý sa spúšťa extrémne rýchlo)

- za každých okolností je vždy po založení novej diskety vždy správne načítaná jej hustota

- pomocou prepínača Slow/Fast vieme 1050-ku prepnúť do pôvodného pomalého režimu

  (dôležité pre programy ktoré kontrolujú rýchlosť prenosu)

- interná cache o veľkosti 8kyte RAM, teda nastávajú situácie že disketa už stojí a pritom stále

  prebieha komunikácia medzi disketovou jednotkou a počítačom

  (na toto si treba zvyknúť, je to nezvyčajné, ale hodne, hodne rýchlo si na to zvyknete ...)

- je tu už indikácia založenej hustoty diskety

- má už možné pripojenie na track display (bude tak isto popis aj zo schémou)

- pribudol audio výstup (tu nie je jeho výstup použitý, ale tak isto ho popíšem)

 

Verzia 2, 3, 4 a 5 - k nim sa dá pripojiť bez najmenších problémov displejová časť, ktorá zobrazuje density + track.


Nasleduje schéma verzie 4 - 8/16kB Eprom:

Atari_1050_Speedy_8_16kB_version4.PNG (196,57 kb)


V schéme je zmena - je použitý jumper na prepínanie 8/16kB Eprom. Toto zapojenie má výhodu v tom, že môžeme skúšať aj 8kB verzie a aj 16kB verzie programového vybavenia a stále to máme iba na jednej doštičke a nemusíme nič preškrabávať a zložito prestavovať. Tí čo sa vyznajú vedia že vo verzii č.3 stačí napáliť 8kB verziu 2x za sebou (pamäť 27128) a máme k dispozícii 8kB verziu programového vybavenia, ale toto zapojenie ver.4 je určené aj pre tých "menej zdatných". Takže sorry ak tí skúsenejší nad týmto riešením ohrnú nosom, proste dá sa riešiť aj takto.

____________________________________________________________

Nabudúce bude verzia č.5 - ktorá má možnosť prepínať na doske Speedy 1050  pre disketovú jednotku Atari 1050 celých 4x 16kB programového vybavenia  - všetko v pamäti Eprom 27512 = 64kByte.

____________________________________________________________

Návrat do hlavného menu popisu Atari Speedy 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-0.aspx

______________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

07_2017 Blog, Notes.

By Administrator at July 02, 2017 16:18
Filed Under: Blog

02.07.2017

A máme tu chvalabohu prázdiny ... Konečne, zase sú voľnejšie cesty a po meste sa zase autom ide jedna báseň (na 2 mesiace). Počasie s nami cvičí tak ako na manévroch, zase raz môžeme nadávať na toto a nielen na politiku a politikov.

Na bazos.sk ponúka jeden predajca už asi pol roka magnetofón XC12. Preboha, už si to niekto kúpte pretože to tam bude ešte tento rok na Vianoce, kto nedá 30.- € za takú vec ? Iné je že to predáva fakt draho, no ale kto chce zarobiť tak musí čakať, hodne dlho čakať. Takže kto nevie čo s eurami ...

Inak vyhľadávač na na bazos.sk funguje vyslovene naprd. Skúste zadať kľúčové slova atari a PC a uvidíte čo za paskvil na Vás vylezie. Neskutočné hovadiny.

_______________

Dosť bolo rečí, poďme na 4.verziu Speedy 1050 pre disketovú jednotku Atari 1050, kde môžeme vkladať programové vybavenie buď na 8kB Eprom, alebo na 16kB Eprom, podľa toho iba nastavíme jeden jumper:

Časť 10 - Ďalšie pokračovanie seriálu o Atari Speedy 1050 - verzia 4:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-10-Speedy-1050-ver4.aspx

_____________________________________________________

10.07.2017

11-te pokračovanie seriálu o Atari Speedy 1050, dnes je to verzia č.5  -  4x 16kB Eprom:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-11-Speedy-1050-ver5.aspx

____________________________________________________________

12.07.2017

V 12-tej časti sa venujem audiu pre Atari Speedy 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-12-Audio-output.aspx

_____________________________________________________

14.07.2017

Dnešné ranné poznatky na ceste v BA:

Zdravotné stredisko v Petržalke, jednosmerka, v smere oproti mne si to hulí DS, dobrý päťdesiatnik, po upozornení že ide v protismere nasleduje odpoveď:

"Viem, ale potom by som to musel obchádzať !" (cca 50m)

O chvíľu neskôr športová hala na Trnavskej, križovatka. Naskočí červená, zase auto zo značkou DS prefrčí na červenú - už bola aspoň 5 sekúnd.

Blbci zvyčajne majú šťastie.

Presuniem sa na križovatku Vajnorská, Kutuzovova.  Chcem odbočiť vľavo, predo mnou hádajte zase DS. V križovatke sa otočil. No ...

Po vybavení vecí na Vajnorskej som zase na rovnakej križovatke, značka BA. Telefón nalepený na uchu, nejako nezaregistroval že je zelená. Asi by potreboval praštiť po kotrbe.

Na prístavnom moste búračka, smerom von z Petržalky, zase sa niekdo kochal výhľadom na prístavisko.

Aj tak ma udivuje že popri tom množstve strelených vodičov nie je viacej nešťastia na cestách.

_____________________________________________________

17.07.2017

Hlavný dôvod prečo som doteraz o Speedy 1050 nepísal bol ten že som nemal spracovanú displejovú časť, najprv som si k tomu musel sadnúť a pokúsiť sa nakresliť to z dostupných informácií, zapojiť a otestovať. Keďže mi to funguje - asi sa to podarilo a ja som začal chystať mini serál o Speedy 1050:

 

13 diel -Atari Speedy 1050 - density + track display:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-13-Track-display.aspx

___________________________________________________________

19.07.2017

Dnes už 14 pokračovanie  - domáca stavba verzie 3 - Atari Speedy 1050 na univerzálnej doske - 16kB Eprom:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-14-Homemade-Speedy-1050-ver3.aspx

_____________________________________________________

23.07.2017

Pokračovanie č. 15 - Homemade Atari Speedy 1050 ver.5 na univerzálnej doske - 4x 16kB Eprom:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-15-Homemade-Speedy-1050-ver5.aspx

_____________________________________________________

28.07.2017

Pokračovanie č.16 - firmware Atari Speedy 1050 ver.1.00 - 8kB - pre uverejnené verzie 1,2 a 4:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-16-Firmware-Speedy-1050-ver100-(8kb).aspx

_____________________________________________________

30.07.2017

Posledný príspevok v tomto mesiaci na tému Atari Speedy 1050, potom Vám dám na pár dní vydýchnuť než budem pokračovať:

Časť č. 17 - firmware Atari Speedy1050 ver.1.2.- 8kb - pre verzie 1,2 a 4:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-17-Firmware-Speedy-1050-ver12-(8kb).aspx

______________

Zdá sa že ten magnetofón na bazoši sa konečne predal - nech ho kúpil ktokoľvek - ďakujem Ti !

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: