Atari Speedy 1050 - part 00.

By Administrator at mája 14, 2017 12:50
Filed Under: Atari

SPEEDY 1050

 

Ahoj ataristi, tak som sa konečne dokopal k tomu že píšem seriál o úprave disketovej jednotky Atari 1050 - a to Speedy 1050. Budem úplne stručný, pretože právom predpokladám že ste niekde už zachytili nejaké šumy na túto tému a teda:

 

- jedná sa o hardvérovú úpravu, kde sa vyberie pôvodný procesor a Eprom (alebo ROM) a založí sa na miesto procesoru malá nová doštička s novými súčiastkami

vlastnosti:

- prepínateľný režim 1050 (original 19.200Bd -Slow) a Speedy1050 (Fast), kedy je prenosová rýchlosť cca 4÷5x vyššia (pri práci 78.000Bd, pri kopírovaní ide až do 96.000Bd)

- dostupné hustoty - Single, Medium a Double (90kB, 128kB, 180kB), pri výmene diskety sa vždy správne načíta hustota

- pri niektorých verziách Speedy 1050 je k dispozícii indikácia buď samostatnými LED, alebo je indikácia riešená na sedemsegmentovej LED

  (môže, ale nemusí byť, zariadenie je urobené tak že toto pripojenie k svojej funkcii nevyžaduje)

- pri niektorých verziách Speedy 1050 je k dispozícii indikácia na ktorej stope sa práve nachádza kombinovaná hlava (TRACK)

  (môže, ale nemusí byť, zariadenie je urobené tak že toto pripojenie k svojej funkcii nevyžaduje)

- buffer 8kB pre čítanie a záznam, vždy sa načíta celá stopa, čo vo výsledku značí že disketa sa môže zastaviť a aj tak prebieha prenos dát

- niektoré verzie Speedy 1050 majú v sebe zabudovaný Bibodos a teda stačí pod týmto zabudovaným DOS-om nafomátovať disketu a uložiť DOS-ové súbory, systém pozná že má túto verziu k dispozícii a na diskete uloží len príznak (disketa potom neobsahuje DOS), následne stačí disketu založiť a nabootovať, Speedy rozpozná túto disketu a následne natiahne Bibodos zo svojej internej Eprom (je to blesková záležitosť). Máte Double disketu na 180kB a všetok priestor je voľný na ukladanie dát ...

- použitý je procesor 65C02, tu sa využívajú jeho nové inštrukcie

- využívajú sa obidve strany diskety


atď, atď, nakoniec všetky vlastnosti budú popísané (teda tie čo ma napadnú).


Asi nie je celkom od veci si  pripomenúť že na prerábku je vhodná skutočne funkčná disketová jednotka Atari 1050, teda taká jednotka ktorá v svojej pôvodnej podobe bez problémov formátuje, číta a zapisuje. (T.j. - má aj v poriadku počet otáčok za minútu - 288.) Možno to vyzerá ako sranda že to tu pripomínam, ale pár userov už predviedlo že nie je všetko tak samozrejmé ako sa zdá na prvý pohľad ... preto tieto "dodatky".


 

Pretože sa v každom prípade jedná o zásah do Vášho zariadenia tak si dobre rozmyslite či do toho idete a teda aj počítate s tým že prestavba sa nemusí podariť - skutočne za niekoho iného prácu sa zaručiť neviem. Dané upozornenie platí pre všetky diely o Atari Speedy 1050:

 

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

 

Ako vždy ak sa jedná o rozsiahlejší materiál, toto je východzia časť do ktorej sa dá vrátiť zo všetkých dielov a pokračovať do ďalších častí, nemusím potom dávať do každej časti odkazy smerom dopredu a dozadu - potom by som v tom začal strácať aj ja ... Niektoré podklady sú trošku "netradičné", ale už som to nechcel všetko nanovo prekresľovať (nakoniec som si to vtedy robil iba pre seba) - aj tak sú podľa mňa schémy zrozumiteľné a nemal by s tým byť problém. Ak by napriek tomu niečo bolo nejasné, napíšte, vysvetlím.


Nekladiem si za cieľ popísať všetko - nakoniec nie ku všetkému som sa dostal, ale budem popisovať to s čím som robil a k čomu som si sám urobil podklady. Ak som niečo zohnal a nerobil som tým - upozorním na to. Nakoniec, ak ma niekto na niečo upozorní, alebo poskytne niečo čo tu nemám budem len a len rád. Pri tej príležitosti chcem upozorniť že existuje nová verzia tzv. Mega Speedy kde si môžete nahrať za jazdy rozličné verzie OS, ale priznám sa toto ma nejako nechytilo za srdce (ani to nevlastním) a tu sa venujem iba tej starej nazvem to "pravej" verzii Speedy 1050.


Celé toto písanie sa vracia k môjmu už skutočne "neverending" story s rozšírením pre disketovú jednotku Atari 1050 pod názvom Atari Speedy 1050. Musíte počítať s tým, že vzhľadom k tomu že som už na túto tému niečo napísal pre pár rokmi tak niektoré informácie sa asi budú v tomto popise čiastočne opakovať, ale s tým už asi veľa nenarobím, tiež som len človek. Po prvýkrát som sa stretol s úpravou Speedy 1050 niekedy začiatkom roku 1992 takže je to už dosť bradaté. Padla mi vtedy sánka, dovtedy som o niečom podobnom ani nechyroval. Samozrejme že ma to poriadne zaujalo. S majiteľom vtedajšej jednotky Atari  Speedy 1050 som sa dohodol na zapožičaní ku mne domov (presne si to už nepamätám či to boli 2 alebo 3 dni) a teda dohodli sme sa aj na tom, že si to môžem otvoriť, vybrať a v kľude aj popozerať. Prvý deň ma iba svrbeli prsty (tiež to nie je celkom pravda, pretože už som si kreslil rozloženie obvodov a ich vývody), no na druhý deň ráno som to už mal otvorené, kreslil som a pípalo sa ostošesť. Zabralo mi to pekných pár hodín než som to celé kompletne prepípal s multimetrom v ruke. Vcelku O.K., akurát pripojenie displeja som mal kvôli miestu nakreslené už na druhom papieri A4 (na jeden mi to nevošlo), ktorý som potom po pár rokoch beznádejne niekde založil a následne už nikdy nenašiel ... stáva sa. Vtip je v tom, že zapojenie samozrejme funguje aj bez pripojeného displeja a jeho ovládacích obvodov displeja, ten displej bol už len takou pomyselnou čerešničkou na dorte, čiže nič strašné to v svojom dôsledku nebolo. Ale ešte sa vrátim do roku 1992, na Vysokej (oproti známemu číslu 44) v BA fungoval v tej dobe obchod RadioBastler, vedúci bol neskutočný chlapík, splašil čokoľvek a kdekoľvek (nakoniec keď odtiaľ odišiel išla pomaly do kolien aj predajňa RadioBastleru ...), proste mal som nakoniec k dispozícii potrebné súčiastky a asi tak za mesiac potom som si to postavil, ako zvyčajne u mňa klasicky na univerzálke a postavil som si to vtedy kompletne aj s displejom (vtedy som ten druhý papier ešte mal). Všetko šlapalo na jednotku. Prešlo asi tak 3/4 roka a ja som celú zostavu kompletne s počítačom predal (marec 1993). Základná schéma ale bola doma stále odložená, hovoril som si - čo ak by som to niekedy náhodou na niečo potreboval ... a po tých rokoch sa mi to naozaj potvrdilo. Jednu dobu som mal túto schému aj uverejnenú, ale mal som tam nejaké bugy a tak som to radšej zase stiahol z obehu. Teraz by to už malo byť bez bugov. Len upozorňujem, že teraz som zase na univerzálke postavil ďalšiu Speedy 1050 s Eprom pamäťou 27512, t.j. sú tam naládované 4 operačné systémy pre Speedy 1050. Čiže postavil som najzložitejšiu verziu aj s displejom, takže tie jednoduchšie fungujú tak isto. Pomohla mi k stavbe displeja mapa pamäte, Martin Číčel rozloženie potvrdil a tak som robil spomínanú displejovú časť. Bežalo to na prvý šup.
Záverom len upozorním že v uverejnených zapojeniach vôbec nepoužívam audio výstup /ten napríklad vie upozorniť ak by sme chceli otvoriť dvierka skôr ako prebehne napríklad zápis - máme predsa buffer ... , ak si audio namontujete tak Vás upozorní že máte okamžite zase zatvoriť dvierka a prevedie sa zápis nanovo/, vždy si v pohode počkám až zhasne LED na prednom paneli disketovej jednotky a až potom vyberám disketu - nakoniec postaviť si ten zvuk je len pár súčiastok navyše. Zvukovú časť som tiež nakreslil, takže pre záujemcu je to kompletné.

 

Pfff,ako pozerám aj napriek úvodu som sa rozkecal, tak nejako je to Atari Speedy 1050 mojou srdcovou záležitosťou, tak sa mi nedivte.

 

 

 

Ako sami vidíte aj priebežne už do napísaného článku dopĺňam infomácie, pretože ani ja nemám vždy všetko na 100% kompletné (kiežby ...) a preto ak na niečo doplňujúce natrafím tak to tam fláknem - priebežne. Toto by vadiť nemalo. Dúfam ...

 

______________________________________________________________________________

Part 01 - Atari Speedy 1050 - základné odkazy na danú tému, tu si môžete prečítať o čom to celé vlastne je:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-01.aspx

____________________________________________________

Part 02 - Atari Speedy 1050 - prvé dve úpravy - možnosť vyradenia (prepínačom) funkcie Write protect (potom vieme zapisovať aj na druhú stranu diskety bez jej akýchkoľvek úprav) a zabudovanie prepínača Slow - Fast pre 2 režimy Atari Speedy 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-02.aspx

____________________________________________________

Part 03 - Úprava základnej dosky disketovej jednotky Atari 1050 aby zvládala vysokú prenosovú rýchlosť - nie je to nič svetoborné, stačí odstrániť z dosky 4 kondenzátory:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-03-High-speed-modification-motherboard.aspx

____________________________________________________

Part 04 - Nasleduje posledná potrebná úprava (nie je nutná, ale veľmi ju odporúčam - teraz síce týmto článkom predbieham - aby ste mali dostatok času sa rozhodnúť ako vlastne ten predný panel nakoniec bude vyzerať) - vyvedenie LED pre indikáciu hustoty založenej diskety:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-04-Front-panel-indicator-Single-Medium-Double-density.aspx

______________________________________________________________________________

Part 05 - Ďalšie pokračovanie seriálu o Atari Speedy 1050 - dnes pár riadkov o jeho najmenšej verzii - Mini Speedy 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-05-Mini-Speedy-1050.aspx

___________________________________________________________

Part 06 - Ďalšie pokračovanie seriálu o Atari Speedy 1050 - doska plošného spoja - Mini Speedy 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-06-Mini-Speedy-1050.aspx

(Časom chcem sem do 6.časti doplniť všetky informácie o Mini Speedy čo ešte kedy  zoženiem.)

___________________________________________________________

Part 07 - Ďalšie pokračovanie seriálu o Atari Speedy 1050 - verzia 1:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-07-Speedy-1050-ver1.aspx

(maximálne zjednodušená verzia, 8kB Eprom, no density indicator, no audio)

___________________________________________________________

Part 08 - Ďalšie pokračovanie seriálu o Atari Speedy 1050 - verzia 2:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-08-Speedy-1050-ver2.aspx

(verzia 8kB Eprom, density indicator, audio out)

____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Add comment


(Will show your Gravatar icon)

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading