Atari Speedy 1050 - part 01.

By Administrator at mája 14, 2017 13:00
Filed Under: Atari

SPEEDY 1050


Ešte základný pokec, vlastnosti a hlavne popis od vlastných tvorcov.

________________________________________________________

 

Najprv si treba naštudovať (... teória a popis je celkom dobrá vec) veci okolo tejto úpravy, takže prikladám podklady - skoro všetko je v nemčine, pretože z tejto krajiny aj pochádza uvedená úprava. Celé to začalo v roku 1985.

 

Odkaz asi na najlepší popis na tému Speedy 1050, k celej veci sa vyjadrujú ľudia ktorí v tom od začiatku mali prsty a teda vedia o čom je reč, jedna z vecí ktorá stojí mimo iného za pozornosť je pamäťová mapa zariadenia kde sú popísané pamäťové miesta pre RAM, Eprom, dekodér, indikácia hustoty, mapovanie sedsegmentoviek atď., ale poďme na ten odkaz:

http://www.mia-net.org/speedy.html

 

Zhutnená verzia popisov Speedy 1050 na danú tému:


Speedy_all.zip (7,79 mb)

 

Odkazy na starší článok o Atari Speedy 1050 kde som už pred časom nejaký ten riadok napísal, nevediac že bude nasledovať niekedy neskôr podrobný popis, ale stojí za prečítanie:

Atari Speedy 1050

_______________

Aby ste  vedeli použiť Atari Speedy1050  je potrebný zásah do zariadenia, pretože sa jedná o hardvérovú úpravu - vyberá sa z pätičky pôvodný procesor 6507 a vyberá sa aj pôvodná Eprom (alebo PROM, podľa toho čo je v zariadení). Potom sa vloží doštička zariadenia Speedy 1050 - zastrčí sa do pätičky pôvodného procesoru 6507. (Procesor 6507 je "zmenšená" verzia procesoru 6502. Má iba 28 pinov namiesto 40 a zmenšený adresný rozsah z veľkosti 64kB na púhych 8kB, ostatné vlastnosti a inštrukčná sada sú zachované.) Nová doska Speedy 1050 má na sebe 8kB RAM pamäte ktorá slúži ako cache pri prenose dát a používa sa tu vylepšená verzia procesoru 6502, ktorý poznáme pod označením 65C02. Práve rozšírená inštrukčná sada procesoru 65C02 sa tu dôsledne využíva a pritom k tomu stačí že procesor stále beží na pôvodnom takte hodín =1MHz. 
Dokážeme tiež kopírovať chránené diskety, je tu k dispozícii software, ktorý dokáže takúto disketu okopírovať aj s "chlpmi", čiže vec vcelku kedysi parádna, dnes vec v podstate zbytočná. Kto je náročnejší si môže dorobiť aj displejovú časť a teda bude mať stály prehľad na ktorej stope sa nachádza univerzálna čítacia a zapisovacia hlava. V roku 1992 a okolo tej doby to v našich končinách bolo totálnou a absolútnou bombou, o SIO2SD a SDRIVE vtedy samozrejme nikto ani nechyroval (prečo je jasné), čiže mali ste neskutočné zrýchlenie prenosu dát - a ešte jedna drobnosť - zabudovaná 8kB RAM celá slúži ako cache pamäť, čiže dokázali ste načítať naraz celú stopu - disketa sa zastavila a prenos bežal z cache pamäte, no naozaj na tú dobu vec nevídaná. Viem že majiteľov disketovej jednotky Atari 1050 je čoraz menej, dnes bežia úpravy ála Mega Speedy a podobne, ale bol by som nerád keby sa zabudlo práve na pôvodné zapojenie Speedy 1050. Po mnohých, mnohých rokoch som sa dotlačil k tomu že som si preklepol pôvodné zapojenie a postupne dedukciou spolu s nejakými tými vedomosťami a TTL bookś som aj nakreslil zapojenie displejovej časti. Displejová časť je funkčná - sám som teraz postavil Speedy 1050 s displejom podľa mojej schémy, teda je to v poriadku.

Tu len upozorním že dva zásahy do zariadenia v ďašom sú potrebné, pretože jedna úprava umožňuje zapisovať aj na druhú stranu diskety - takto sa nám zdvojnásobuje dostupná kapacita miesta na diskete (toto sa mimoriadne hodí aj pre doteraz nijako neupravenú disketovú jednotku Atari 1050). Druhá úprava je prepínač Slow - Fast, ktorým riadime rýchlosť prenosu dát pre Speedy 1050. Ale o týchto veciach sa budem baviť inokedy (nech máte čas informácie stráviť).

____________________________________________________________

Návrat do hlavného menu popisu Atari Speedy 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-0.aspx

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Add comment


(Will show your Gravatar icon)

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading