SBC6502 - 26 - Pretaktovanie SBC6502. Overclocking SBC6502. Clock=4.00MHz ! Part2.

By Administrator at September 29, 2019 20:00
Filed Under: SBC6502

 

WARP SBC6502 - "Laik žasne, odborník je v prdeli."

 

 

Nemôžem si pomôcť ale uvedený citát mi pripadá ako výstižné pomenovanie dosiahnutého pretaktovania SBC6502 na hodnotu = 4MHz. Beží to - a beží to stabilne - teraz už tretí deň bez prestávky. Celkom "neočakávane" po tom predchádzajúcom pretaktovaní u mňa začalo platiť celkom známe a používané porekadlo "s jedlom rastie chuť". A naozaj, mal som to šťastie že mi to jedlo naozaj nič nepokazilo - aj keď prvotné skúsenosti pri stavbe SBC6502 boli práve opačné - o to viac si to teraz cením a viem vychutnať.

 

Na doske pomocnej doštičke oscilátorov pribudol čip 74LS04, ktorý robí oscilátor kde

je možné založiť vlastné x-taly na potrebnú zmenu rýchlosti hodín celého SBC6502.


Kurňa, asi som SBC6502 na tej univerzálke postavil naozaj hóoodne slušne ! Teraz na oscilátorovej doske pribudol ďalší (tretí) oscilátor na ktorom je možné meniť x-taly a teda používať rozdielne rýchlosti clocku pre procesor. Možno to vyzerá zložito, len si treba uvedomiť že na činnosť na vyšších hodnotách ako 1.8432MHz potrebujeme reálne už iba druhý oscilátor. Proste na testovacej doštičke som chcel vyskúšať všetko čo mám k dispozícii a čo sa dá použiť ako oscilátor (preto je to v tomto okamžiku svojím spôsobom už zbytočne zložité, ale zase viem do procesoru posielať 3 rozličné nastavenia taktu hodín). V kútiku duše som tajne dúfal ešte pred pár dňami že mi to podarí rozbehať na hodnotu hodín =2.4576MHz a keď to fungovalo bol som s tým v deň testovania naozaj veľmi spokojný, považoval som to za úspech. (A hlavne som túto hodnotu považoval za konečnú, myslel som si že zo zapojením SBC6502 na univerzálke doske z toho viac nedostanem, ale ako sa ukázalo, mýlil som sa, ide to vyššie.)

 

Prešlo len pár dní kedy som zrealizoval overclocking z 1.8432MHz na 2.4576MHz a ...

 

a vtedy mi už červík pochybností začal vŕtať v hlave, vyspal som sa a po prebudení na druhý deň som si povedal - a čo keď SBC6502 dokáže bežať ešte o niečo rýchlejšie ? (Veď to mám postavené na univerzálke, pôjde to pretaktovať ešte vyššie ? ...) Začal som premýšľať ako na to aby som vyšróboval výkon ešte o niečo nahor (moja predstava bola že budem vysmiaty ako lečo ak to dotiahnem ešte na nejakú drobnú hodnotu smerom nahor, nasledovná méta bola =3.00MHz, tu som už váhal či to bude nakoniec bežať) a preto som postavil ďalší oscilátor kde sa dajú meniť x-taly. Ha, doma bol k dispozícii ďalší v poradí x-tal =3.072MHz - a fičalo to !, po predýchaní (cca 5 minút) som namlsaný skúsil nasadiť x-tal = 3.2768MHz, ten mi tak isto bežal okamžite a to už bolo naozaj hodne ďaleko za mojou predpokladanou métou, naozaj veľmi príjemné a slušné prekvápko ! Tu som už neváhal, okamžite nasledoval ďalší x-tal v poradí ktorá mám a to =3.6864MHz, na moje prekvapenie SBC6502 tak isto okamžite naskočil a to bez najmenších problémov ! - to som fakt už poklesol v kolenách. Pustil som testy na pár hodín - no problem. Medzitým som doma hľadal a našiel (vedel som že ho mám) x-tal =4.00 MHz - jednoducho mi to už nedalo, skúsil som ho s vedomím že ak to nepôjde tak sa nič nestane (pôjdem potom len o jednu hodnotu nadol s použitým x-talom nižšie a basta) - a SBC6502 takisto okamžite naskočil a fičal bez najmenších problémov ! Tak toto ma naozaj dostalo. A má to teraz za sebou test v kuse už asi 72 hodín a je to naprosto v pohodičke aj po tejto dobe a to v nepretržitej prevádzke. Atari používa označenie warpového pohonu (Happy Warp) pre jednotku Atari 1050 a to je necelý 3-násobok pôvodnej rýchlosti. Tu to dosahuje už 4-násobok a teda označenie WARP SBC6502 je tu plne na mieste.

 

Na vlastnom motherboarde SBC6502 som pre dosiahnutie zvýšeného taktu hodín nerobil ani pre jeden tu popísaný overclocking žiadne úpravy - tie sú prevádzané vždy výhradne iba na doske oscilátorov.

 

Tak sa na to pozrime, pribudol ešte jeden obvod 74LS04 kde jeho 1/2 (teda 3 hradlá) slúži ako oscilátor kde sa dajú vymieňať x-taly, ostatné veci zostali, teda teraz sú k dispozícii stále kmitočty 1.8432MHz - ten ide trvale do čipu 68B50  (tiež sa dá bežať na týchto hodinách aj na procesore) potom máme k dispozícii 2.4576MHz a napokon 4.00MHz.

Je zaujímavé skonštatovanie že obvod 68B50 s taktom 4.00MHz na zbernici nemá najmenší problém, pritom oficiálne je tento čip určený do zariadení s max. taktom = 2MHz. Pokiaľ viem v pohode beží v počítačoch kde je na adresnej a datovej zbernici takt viac ako 7.3MHz (Atari ST), nakoniec aj jeho 1MHz verzia s označením čipu 6850 v pohode frčí na 2MHz - to mám overené na SBC6502 osobne.

 

Pretože doska je taká aká je (teda myslím tým tú na ktorej sú oscilátory) tak rozmiestnenie súčiastok na nej nie je celkom ideálne (napokon je to testovacia doska, nie definitívum), tak sú tam niektoré spoje zbytočne dlhé. No, zjavne to nevadí, pretože to beží stabilne - čo ma samozrejme potešilo. Len tak medzi rečou, jeden takt hodín teraz trvá iba 250ns a teda rýchla EPROM a tiež RAM na motherboarde sú naozaj potrebné, tak isto je teraz založený procesor 65C02P4, čo je 4MHz verzia procesoru 6502.

Atari procesor 14806 som pri tomto ďalšom (ak je xtal>2.4576MHz) a vyššom pretaktovaní radšej z motherboardu vybral a odložil, asi právom predpokladám že toto by asi naozaj už na neho bolo priveľa - a ja by som nerád tento procesor prehrial a pritom ho mám odložený ako náhradný do Atari.

Procesor 65C02P4 sa pri takte =4.00MHz vôbec nezohrieva - ani nie je vlažný.

 

Toto je teraz procesor ktorý "tepe" v SBC6502 - R65C02P4.

 

Pretože doska oscilátorov začala byť po plnom osadení všetkými súčiastkami na jednej strane celkom dosť "ťažká", tak ju po včerajšom večernom rozhodnutí už aj realizovane "podopiera" pomocný konektor, jeho vývody sú zaletované, ale nie sú nezapojené, pomáha tu len čiste "mechanicky" s udržaním správnej výšky dosky oscilátorov nad vlastným motherboardom - miesto na základnej doske na osadenie konektoru našťastie bolo, naozaj to pomohlo. Akurát na tomto mieste zboku mal byť zospodu umiestnený výmenný x-tal, teraz som ľahký prístup na toto miesto zablokoval, našťastie to až tak nevadí, zase tie x-taly netreba meniť každý deň.

 

Testovacia doštička kde sa nachádzajú 3x oscilátory.

 

X-tal 4.00MHz nemá zatiaľ skrátené vývody, v tejto neupravenej verzii to nevadí a funguje to na jednotku s hviezdičkou (1*Laughing). Celkom vľavo hore je pomocný (iba mechanicky, nie elektricky) konektor pre udržanie správnej výšky dosky nad motherboardom. Konektor pre x-tal je skrátený konektor (na 3 piny na dĺžku a 2 piny na výšku, používajú sa tie piny ktoré sú ďalej od doštičky) pre HDD (bezvadne v ňom totiž držia x-talové vývody, otestované). Konektor je na dosku prilepený gelovým sekundovým lepidlom. Prečo takto ? Pretože práve na tomto mieste na základnej doske je voľné miesto a nič sa s ničím "netlčie" a nezavadzia. Napríklad tantalový kondenzátor a modrá keramika vedľa neho už musia byť mierne ohnuté, zavadzali by, inak by sa doska oscilátorov nedala osadiť - niekedy nie všetko vyjde tak ako si predstavujem - ale toto sú naozaj drobnosti. Proste nič nesmie "trčať" svojou výškou nad vlastné kovové puzdrá x-talových oscilátorov (v tej oblasti je pod nimi čip 68B50 a čiastočne tam zasahuje už aj procesor) - potom je všetko O.K. Prepojenie jumperov 4-5 avizuje výstup nastavený na =4.00MHz. Prístup k výmene x-talu nie je ideálny, doštičku treba najprv vybrať a až potom v nej vymeniť x-tal, vzhľadom k testovaciemu účelu to ale až tak nevadí /veľmi pomáha použiť pinzetu, potom to ide aj bez rozoberania/. Pár x-talov som takto už vyskúšal a čo z toho vzišlo je v ďalšom popise.

 

Zapojenie testovacej dosky kde môžeme voliť 3 možnosti rýchlosti SBC6502.

Jumper je v pozícii pre aktívny výstup =2.4576MHz

 

Pohľad zo zadnej strany - vidieť prepojenie jumperu 4-5 pre voľbu na 4.00MHz, naľavo od jumperov vidieť na spodnej strane do dosky založený x-tal. Znova pripomínam, že na činnosť stačia iba 2 oscilátory, síce potom nemáme možnosť voľby rýchlosti hodín, ale ak nám to stabilne beží na jednej hodnote tak to asi bude stačiť a nemusíte si vyrábať takúto "strojovňu" ako ja. Na zmenu taktovania hodín stačí prehadzovať jumpre, tie sú zo zadnej strany dobre prístupné. Priamo v schéme je popísané ako sa dajú meniť nastavenia jumprov. To že sú piny 4-5 posunuté o jednu voľnú pozíciu napravo je môj zámer, aby stačilo vždy prehodiť len jeden jumper (vždy je teda zapojený iba jeden jediný jumper !)

 

Dnes to ani nejdem skúšať či to dokáže bežať ešte rýchlejšie, toto mi teraz stačí, po tých peripetiách pri vlastnej stavbe SBC6502 ma to napriek všetkému neprestáva prekvapovať. Síce som si s tým pretaktovaním dal naozaj načas, ale lepšie neskôr ako nikdy. Zjavne tu platí - pomaly ďalej zájdeš.

 

Rozhodne teraz najprv do už uverejnených benchmarkov v sekcii SBC6502 dopíšem výsledné hodnoty testov na takte =4.00MHz - natrhne to "prdélku" celkom slušnému počtu počítačov z obdobia 1977 - 1983. SBC6502 v 4.00MHz verzii - je "trhač asfaltu" - beží to na warpový pohon. Najprv doplním nové údaje do článkov o bechmarkoch a až potom uverejním tento článok (i keď vďaka tomu bude uverejnený o niečo neskôr) ale aj tak som vysmiaty ako lečo ... a teraz už dvojnásobne !

 

 

A poďme na záver trošku počítať - overclocking som dotiahol na hodnotu hodín =4.00MHz, teda oproti originálu s hodnotou hodín = 0.9246MHZ mi to beží 4.32x rýchlejšie a - to stabilne ! (To je 4.32x viac oproti pôvodnej hodnote.) Ak budem počítať s hodnotou =1MHz tak stále som spokojný pretože po tomto pretaktovaní bežím na 4-násobku výkonu pôvodnej mašiny. Je mi teraz skutočne jedno čo si kto o tom myslí,  dnes mám naozaj malý sviatok, neskutočne sa niektoré veci zrýchlili.


No, mojich 15 minút slávy prešlo a idem zase pevne nohami na zem. Počítače v tej dobe sa vyrábali tak aby boli lacné. Preto sú aj plné všelijakých kompromisov a riešení ktoré by sme dnes asi ťažko akceptovali. A kompromisy vždy mali za následok výsledné spomalenie ...

 

Poznámka:


Táto doska oscilátorov je momentálne zbytočne zložitá a teda aj komplikovaná (nechcem tým nikoho vydesiť, ponúknem aj omnoho jednoduchšie zapojenie) v ďalšom pokračovaní uverejním zapojenie 2 oscilátorov, ktoré je podstatne jednoduchšie ako tu dnes uverejnená  schéma. Nezabúdajte že toto je vývojová doska a teda je tam teraz toho "o niečo viacej ako treba", ale pri testovaní sa mi to ohromne hodilo - a táto koncepcia vývoja sa mi potvrdila a to mierou vrchovatou.

Len pripomeniem že doska síce bola od začiatku pripravená na zabudovanie ďalšieho oscilátoru - priznám sa, že som si myslel že clock=2.4576MHz je maximálna možná hranica na ktorej mi to ešte bude fungovať. A teda potom stačia 2 TTL oscilátory a bolo by  hotovo. (A dosku by som už len zmenšil.) Ako sa ukázalo - našťastie som sa mýlil.

Teraz už viem že by som "vyhodil" deličku 74LS90 a TTL oscilátor 2.4576MHz, čiže by tých súčiastok bolo na doske menej. A dá sa to ešte zjednodušiť - a o tom bude nasledujúci článok.

P.S.:

Dnes som ešte vyskúšal niečo čo ma síce trochu už dopredu mierne desilo (x-tal =5.00MHz), ale nedalo mi to - a o tom bude ďalší článok - ale bude to až po jednoduchom dvojitom oscilátore.

____________________________________________________


Nakoniec som hodne dlho používal clock =4.00MHz a to pri použití 2kusov TTL oscilátorov (4.00MHz a 1.8432MHz):


SBC6502 s x-talom 4.00MHz pre clock procesoru. Zapojenie týchto TTL oscilátorov bolo v prevádzke naprosto bezproblémové.

__________________________________________________________

Návrat do všetkých pokračovaní o SBC6502:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-0-UvodIntroduction.aspx

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, rate post:

SBC6502 - 25 - Pretaktovanie SBC6502. Overclocking SBC6502. Clock= 2.4576MHz. Part1.

By Administrator at September 24, 2019 20:20
Filed Under: SBC6502

 

SBC6502 - zakrytované, horná doska pripravená na ďalší projekt.

Celkový rozmer dosky 100 x 160mm.

 

Ako som už pred časom spomínal stále som rozmýšľal skúsiť ísť na vyššiu hodnotu clocku, proste zvedavosť či mi to vôbec na vyššom takte pobeží. A beží ...

Je to síce len "mierne" pretaktovanie (stále v medziach zákona Foot in mouth), ale aj to sa ráta. Pôvodná hodnota bola na takte hodín =1MHz (alebo tesne pod touto hodnotou). Pri mojej prvotnej stavbe som použil x-talový oscilátor =1.8432MHz, čiže išiel som na hodnotu fakticky dvojnásobku originálu (OSI, KIM).

Hodne dlho mi trvalo než sa k overclockingu "rozhúpal", hlavne to bolo dané tým že vždy keď som si už k tomu chcel sadnúť tak sa vždy našlo niečo dôležitejšieho na robotu, teraz som sa už zaťal a uprednostnil to pred všetkým, inak by to asi už nikdy neprišlo na radu.

 

Na vlastnom motherboarde SBC6502 som pre dosiahnutie zvýšeného taktu hodín nerobil ani pre jeden tu ďalej popísaný overclocking žiadne úpravy - tie sú prevádzané vždy výhradne iba na doske oscilátorov.

 

Riešenie?

 

Pretože som to chcel najprv vyskúšať tak som si urobil zapojenie na univerzálke, je to rýchle na testovanie a ak to funguje tak má zmysel robiť definitívu. V zapojení sú použité dva x-talové oscilátory - (obidva trvale bežia) jeden z nich dodáva pôvodných 1.8432MHz do obvodu 68B50 (tak ako doteraz, tým dostávam potrebnú prenosovú rýchlosť =115.200Bd), druhý oscilátor beží na 4.9152MHz. No, iný som nezohnal, kedysi boli dostupné aj oscilátory ktoré dávali priamo pre mňa potrebných 2.4576MHz, ale dnes skôr nájdete živú veľrybu na Sahare ..., preto som "zakotvil" na hodnote x-talu v oscilátore na spomínaných 4.9152MHz. Nedeste sa (zatiaľ idem iba na nízky overclocking), túto hodnotu najprv delím :2, teda hodiny ktoré idú do SBC6502 majú teraz hodnotu = 2.457MHz, zdvihol som takt o presne 614.400kHz, je to presne o 1/3 hodnoty hodín viac ako som mal v SBC6502 doteraz. Delička :2 sa dá realizovať rôzne, najčastejšie sa ňu používa 1/2 obvodu 74LS74. Mne šuplík zo zásobami čipov ako prvý vydal 74LS90 - teraz funguje zapojený iba ako delička 2. Poviete si - na to je ten čip škoda, ale ak budem skúšať použiť iné x-taly (bude tam časom aj oscilátor pre rozsah x-talov niekde v rozmedzí 2÷22 MHz), tak možnosť deliť :2, alebo :4, či :8 čo sa naozaj bude viac ako hodiť (74LS90 dovoľuje na vstupe max. clock =32MHz, dokonca mám otestované že tie čo mám doma "idú" aj na 42MHz). Dá sa použiť aj delička TESLA MH7490A ale potom rátajte s minimálne 3-násobne vyšším príkonom uvedeného čipu a horná hranica vstupného kmitočtu bude nižšia ako u typu LS. Na doske je ešte miesto pre čip 74LS04 (zatiaľ neosadené) pomocou ktorého bude urobený spomínaný tretí oscilátor. Nakoniec, je to experimentálna doska, práve pre možné (a možno aj potrebné) experimentovanie. Vlastné základné zapojenie je teraz zjednodušené (delička teraz napevno delí :10, pretože teraz mi stačí delenie :2, delenie :5 za tým už nevyužívam), prepojiť to inak nie je žiaden problém. Postavené je to celé na univerzálnej doštičke a ako pripojenie slúži pôvodný socket (pätička) kde bol predtým "usídlený" x-talový oscilátor 1.8432MHz, prívod pre hodiny k čipu 68B50 je teraz vyvedený na pin č.13 pôvodného 14 pinového socketu do ktorého je to celé nastoknuté. Tak isto som zvolil netradičné zapojenie - na univerzálke je časť súčiastok zo strany plošného spoja (čip 74LS90), ostatné je osadené zo strany opačnej. Tu sa mi to javilo ako dobré riešenie. 
Voľba rýchlosti vstupných hodín (clock) do procesoru sa robí pomocou jumperov, máme teda možnosť bežať na pôvodných 1.843MHz SBC6502, alebo prepnúť na novú vyššiu hodnotu 2.4576MHz (prepnutie clocku sa robí pri vypnutom napájaní).

 

Vlastné testovacie zapojenie dosky dvoch x-talových oscilátorov + delička :2

pre overclocking SBC6502.

 

Výsledok ?

 

Funguje to na jednotku, a pritom v zapojení mám teraz procesor 14806 od Atari, čo je vlastne procesor 6502C s pridanou funkciou HALT, ktorá sa v zapojení SBC6502 nevyužíva. Procesor v Atari (8bit) beží na 1.79MHz, tu v SBC6502 si teraz spokojne "vrní" na 2.457MHz.  A to značí že oproti atárku je teraz procesor pretaktovaný o viac ako 667kHz, čo je celkom dosť. Čo sa týka teploty tak nemám pocit že by bola vyššia ako pri takte hodín =1.8432MHz. Ak položíte prst na procesor tak cítite že je mierne teplý, rozhodne ale žiadne pálenie prstu nenastáva a nehrozí.

Čo ma teší  - je to už celkom slušné pretaktovanie, hlavne ak zvážim že to mám celé postavené iba na univerzálke (komplet SBC a aj overclocking) a teda o dokonalom ťahaní ciest sa mi môže len zdať. Napriek tomu som asi celkom slušne dodržal isté zákonitosti pri stavbe SBC6502 a teda v konečnom dôsledku sa mi to nevymstilo - ale naopak výsledok potešil.

Tu už len skonštatujem že týmto asi nekončím, pretože mám v šuplíku procesory 65C02 ktoré idú na 4MHz ... snáď sa k tomu niekedy dostanem aby som skúsil ísť ešte na vyššie hodnoty overclockingu, čipy 68B50 frekvenciu 4MHz na zbernici bez problémov zvládajú (takt hodín pre sériovú komunikáciu je pritom stále 1.8432MHz). Procesor od Atari ale na vyššom takte nebudem pokúšať, mám ho ako rezervu a nerád by som ho upiekol ...

 

A  zase trošku matematiky ako to môže vyzerať:


Pri oscilátore 1.0000MHz trvá jedna perióda hodín = 1000ns

Pri oscilátore 1.8432MHz trvá jedna perióda hodín =   543ns
Pri oscilátore 2.0000MHz trvá jedna perióda hodín =   500ns

Pri oscilátore 2.4576MHz trvá jedna perióda hodín =   407ns

Pri oscilátore 3.0000MHz trvá jedna perióda hodín =   333ns

Pri oscilátore 4.0000MHz trvá jedna perióda hodín =   250ns
Pri oscilátore 5.0000MHz trvá jedna perióda hodín =   200ns
Pri oscilátore 6.0000MHz trvá jedna perióda hodín =   166ns

 

Čiže pekne vidieť ako narastajú nároky na rýchlosť použitých súčiastok v zapojení, spomínam to hlavne v súvislosti s použitým typom Eprom (vyhovuje 27256 s dobou prístupu 150ns), t.j. aby stíhala, procesor určite na takt 4MHz, teda ak sa podarí zohnať zodpovedajúco rýchly procesor.

Samozrejme že mi to nedalo a tak som do článkov o benchmarkoch v sekcii SBC6502 doplnil a dopísal nové merania - aby ste mohli porovnať nárast výkonu s pôvodným riešením a aj porovnať s inými počítačmi.

___________________________________________________________

Jedna ukážka koľko trvá vykonanie programu (pred a po):


10 ? CHR$(12):W=1024:Q=1
11 ? "       TINY test RAM 1-32kB"
12 ? "           (c)Igi 2017"
13 ? "       ver.SBC6502-32kB RAM": ?
20 ? "     RAM range:";:? Q;:?"-";:? Q+0.25;:?"kB"
25 FOR F=W TO W+255
30 POKE F,0:IF PEEK(F)<>0 THEN 50
31 POKE F,255:IF PEEK(F)<>255 THEN 50
32 POKE F,85:IF PEEK(F)<>85 THEN 50
33 POKE F,170:IF PEEK(F)<>170 THEN 50
39 NEXT F:Q=Q+0.25:W=W+256:IF W>32767 THEN 55
45 GOTO 20
50 ? "  Problem at adress - data":? F,PEEK(F):END
55 ? "  O.K. - complete !"

 

Taktovanie SBC6502 - 1.8432MHz - doba trvania testu 9min22sec.

Taktovanie SBC6502 - 2.4576MHz - doba trvania testu 7min02sec.

Taktovanie SBC6502 - 4.0000MHz - doba trvania testu 4min20sec.
Taktovanie SBC6502 - 6.0000MHz - doba trvania testu 2min53sec.

 

Takže vidieť že overclocking má výsledky, vidieť ako sa program zrýchlil. Dosť dávno som písal že skúsim urobiť na SBC6502 overclocking, tak teraz som tento svoj dlh mierne splatil. Keď sa to tak vezme - oproti 1MHz je to už 2.5 násobné zrýchlenie (zaokrúhlene, tých necelých 43kHz čo chýba do 2.5MHz som zanedbal) celkom slušné, no nie ?

___________________________________________________________

Nasleduje obrazová galéria:


SBC6502 - testovacia doštička pre oveclocking na svojom mieste.

 

SBC6502 - pre správnu výšku je do pôvodnej precíznej pätičky vložená ešte

jedna, ktorá to celé zdvihla na potrebnú hodnotu.


SBC6502 - pohľad zo strany na umiestnenie pomocnej doštičky.

 

SBC6502 - dtto - ale je to pohľad z druhej strany.

 

Vľavo oscilátor 1.8432MHz, vpravo oscilátor 4.9152MHz. Na spodku obrázku umiestnený jumper umožňuje prepínanie medzi nimi. Napravo dole je ešte miesto na osadenie v článku spomínaného čipu 74LS04 v zapojení ako ďalší oscilátor zo samostatnými výmennými x-talmi. (Teda  -  je možné skúsiť  smerom nahor ďalšie pretaktovanie - ak to teda ešte pôjde ...)

 

SBC6502 - pohľad zo zadnej strany, jumper je dobre prístupný

(aj keď je na vrchu položená ďalšia doska).

__________________________________________________________

Návrat do všetkých pokračovaní o SBC6502:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-0-UvodIntroduction.aspx

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari tape interface.

By Administrator at September 19, 2019 14:00
Filed Under: Atari

 

Pri prechádzaní sa po starých počítačových časopisoch som naďabil na tento článok (Computer & Electronics1/1984), kde sa používa obyčajný kazetový magnetofón ako koncové datové zariadenie pre počítač Atari. Vyšlo to už dávno, neviem či autor, ale skôr grafik trpel utkvelou predstavou farebnej vízie článku - skôr si za ten výsledok zaslúži opekať na ražni ... No, síce teraz po vyše 35 rokoch od uverejnenia je účinnosť takejto nápravy diskutabilná, tobôž ak neviem či dotyčný ešte žije ... Laughing, nuž teda nechám ho žiť (ak ešte žije) a sústredím sa na vlastný článok. (Aj tak ma prekvapuje že pri prechádzaní starými časopismi niečo stále nájdem, teda myslím tým to že to potom stojí za zverejnenie.)


Riešenie je rozhodne dostatočne zaujímavé, vyzerá že je aj stabilné, takže ak niekto túži po periférii ktorú som ja rád už opustil - môžete si to postaviť a používať s pomocou kazeťáku ktorý predtým na to nebol stavaný. Výhodou je to že do kazeťáku netreba robiť žiaden zásah - to sa tak isto ráta. Zapojenie nahrádza pôvodný originálny kazetový magnetofón a teda prenosová a záznamová rýchlosť = 600Bd.

Atari tape interface.pdf (1,26 mb)

 

Poznámka:

Uvedené zapojenie používa napájanie 12V - toto je k dispozícii v modeloch Atari 400 a 800, v novších modeloch je SIO pin (12) na tomto mieste voľný - bez napätia, takže treba voliť iné riešenie napájania 12-timi voltami. Riešením je použiť DC/DC menič 5V/12V a napájanie brať priamo z 5V zo SIO (pin č.5) zbernice. Len dodám - v datasheete je pre čip XR2211 povolené napájanie v rozmedzí 4.5V÷20V, čiže je možné že by tento interface bežal priamo aj na 5V. Dúfam že mi odpustíte že to stavať nebudem, vyskúšať to musí niekto iný na tomto napätí (5V) - aj tak nemám doma k dispozícii kazeťák ... (a nemám ani kazety).

 

Zapojenie pinov - SIO konektor:Doplnok (20.09.2019):


Vzhľadom na možnú nejasnosť - po upozornení Dexa dopĺňam že ako interface slúži schéma č.1 s čipom XR2211 - to je kompletný interface, druhé zapojenie je čiste na kvalitné kopírovanie dát medzi dvomi magnetofónmi. V článku sú popísané dve úplne samostatné oddelené veci.

Môj "problém" bol v tom, že som si neuvedomil že nie každý je "vrták" v zapojeniach ako ja a teda asi som bol v popise zbytočne príliš stručný, bez podrobnejšej špecifikácie.

Dúfam že teraz je to jasnejšie - takže sorry, sorry, sorry. Laughing

____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

09_2019 Blog, Notes.

By Administrator at September 06, 2019 09:22
Filed Under: Blog

06.09.2019

Stále ma prekvapuje, ako sú niektorí jedinci schopní a ochotní zhadzovať iné komunity - len preto že tí druhí nepracujú s jeho miláčkom. Na otázku či by to nešlo bez blbých narážok prišla odpoveď: nešlo. Hovorím tomu oneskorená puberta, riešim to tak že danú stránku som prestal navštevovať. Vlastne s takou osobou ani nemám o čom diskutovať. A poďme na iné.

__________

Nasleduje ďalšie voľné pokračovanie čriepkov a zaujímavostí o Atari:
Atari - čriepky. Atari tidbits. 8.

_____________________________________________________

15.09.2019

Do článku o 3" disketovej jednotke AMDEK pridaný obsah Eprom:

http://blog.3b2.sk/igi/post/AMDEK-AMDISK-AMDCI-AMDCII-3-floppy-drive.aspx

_____________________________________________________

19.09.2019

Iste ste si všimli väčšiu pauzu, momentálne sa na skener neviem ani pozrieť, čiže spravodaje majú teraz stopku (dočasnú, dúfam). Počas čítania starých časopisov som naďabil na niečo, čo zase poteší oko ataristu ... :
Atari tape inteface.

____________________________________________________

24.09.2019

Pretaktovanie SBC6502, z 1.8432MHz na 2.4576MHz:

Overclocking SBC6502.

Ďakujem kolega za ten program, vďaka bohu,

na mojom mieste mu nemusím rozumieť.

____________________________________________________

29.9.2019

Pretaktovanie SBC6502 na 4.00MHz:
Overclocking SBC6502 -clock=4.00MHz

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari - čriepky. Atari tidbits. 8.

By Administrator at September 06, 2019 09:20
Filed Under: Atari

Nepravidelný občasník, alebo občasný nepravidelník ? Sú to čriepky (a aj črepiny) z oblasti Atari. Tak vitajte aj v tejto oblasti, nech vidíte čo sa v danej oblasti vyrobilo, čo sa používalo a čo sa sem-tam aj posr..o, alebo čo sa podarilo a z čoho máme radosť.  Wink

 

_______________________________________________________________________________

 

Atari XF551:

Pri použití firmware Hyper-XF od Stefana Dorndorfa sa veľmi často zabúda na to, že pre jeho dokonalé využitie je nevyhnutné urobiť aj hardvérový zásah, teda treba pripojiť aj mikrospínač !

Práve toto "zanedbanie" spôsobuje velmi veľa negatívnych reakcií, pretože bez neho disketová jednotka má naďalej problémy zo správnym načítaním hustoty práve založenej diskety. Takže na toto bacha, zľahčenie si prerábky (iba púha výmena Eprom) sa v tomto prípade naozaj neoplatí ! Po inštalácii mikrospínača zistíte že máte na stole to pravé orechové ...


Ako na túto úpravu si môžete prečítať tu:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Repasovana-ATARI-XF551-recondition-8.aspx

_____________________________________________________

 

Určite ste už počuli o AtariLAB:

AtariLab

Možno by ste si aj niečo skúsili, lenže ako vyzerá základová krabička, teda presnejšie aký je jej obsah ? Pripája sa na joystickový konektor, neobsahuje žiadne aktívne súčiastky (LED-ku vynechám ...). Najprv ako vyzerá krabička::

 

 

Nasleduje vlastná schéma:


na

Tak teda - celkom nič zložitého - teda myslím tým vlastné zapojenie, na pripojenie sa používajú cinch konektory, čiže vec tak isto dostupná. Takže kto chce experimentovať ...

___________________________________________________________

 

Vec všeobecná, stále predpokladám že je to jasné - ale nejako stále prehliadaná:


Reťazenie zariadení spolu s počítačom robte vždy pri vypnutom napájaní všetkých zariadení v reťazci ! Hja, vyzerá že je to celkom jasné, ale ako čítam po jednotlivých fórach (síce to nikto nezdôrazňuje) práve toto je najčastejším zdrojom zbytočne "zanesených" chýb a problémov pri používaní zariadení. A niekedy je to aj likvidačnou vecou pre počítač.

Ak je niektoré zariadenie zapnuté počas prepájania kabeláže nastávajú rôzne hazardné stavy ktoré nemusia byť vždy korektne ošetrené. Tak isto nezabúdajme na to že v SIO konektore beží priechodné napätie 5V. A ak má niekto amatérsky vyrobený konektor stačí malé "škrtnutie" nekrytým vývodom 5V o datový pin a obvod POKEY je nenávratne poškodený (buď Data In alebo Data Out), prestane fungovať komunikácia medzi počítačom a zariadeniami k nemu pripojenými. Expertov práve na takéto poškodenie je pritom viac ako dosť (pripojenie domáceho Sdrive, SIO2SD a podobne).

Takže ak sa podľa tejto rady neriadite tak nebuďte prekvapení - ak sa tým riadite tak to nemusíte čítať, Vás sa to potom netýka.

____________________________________________________________

 

Dnes a pozireme aj na jeden fenomén - použitá pôvodná skrinka zariadenia a dovnútra vložené iné "vnútornosti". Trochu som pozeral na druhom konci sveta (Chile) a našiel som prerábky ktoré absolútne síce nie sú podľa môjho gusta, ale koho už len zaujíma môj Gusto ... bohužiaľ som presvedčený že s touto formou "tvorivosti" sa budeme stretávať čoraz častejšie. Na druhú stranu - hlavne tomu prvému riešeniu sa istá invencia nedá odoprieť, hlavne využitie predného krytu pôvodnej mechaniky - proste vkladáte CD/DVD cez štrbinu pôvodného predného krytu 5.25" mechaniky.

 

Tak si to poďme pozrieť:

 

Prerábka Atari XF551 - použitý obal, vovnútri PC:

 

No čo, proti gustu ...

 

Ale vošlo sa tam všetko. Obrázky prevzaté z uvedeného odkazu.

 

Podrobný popis + ďalšie obrázky:

PC in Atari XF551

_____________

 

Prerábka Atari 800XL na PC:


Celkom dosť voľného miesta ...


Obrázky prevzaté z uvedeného odkazu.

Kompletný popis prerábky + ďalšie snímky:
PC in Atari 800XL

_____________

 

Prerábka Atari 1050 na CD/DVD player ...


Corte de la placa

Aj takto sa dá narábať zo základnou doskou v A1050 ...

 

Tu som dal len jeden obrázok, stačí ... ostatné + ďalšie foto nájdete v uvedenom odkaze:

CD/DVD in Atari 1050

_____________________________________________________

 

Prerábka Atari XF551  - vložená Gotek mechanika:

 

 

 

Možno by som mal k tomu pristupovať tak že sú to kúsky plastu čo prežili niekde na povale, alebo majú za sebou utopenie zariadenia  (z akýchkoľvek príčin)  - plast sa vyčistiť dá, zachrániť elektroniku ale už nie. Tak budem nakoniec  zhovievavejší k týmto bastl riešeniam.

No, myslím si že tieto ukážky ako prerobiť niečo na niečo iné boli viac ako dostatočné a pokúsim sa vrátiť v ďalšom k niečomu povzbudivšiemu.

_______________________________________________________________________________

 

Tento obrázok som uverejnil v pokračovaní č.3, ale bez nejakých ďalších informácií (vtedy som na webe objavil len foto). Autorom je Fox-1 /mnx z Holandska a slúži ako prídavný hardware pre Atari BBS (bootovanie systému počítača - celá BBS beží na originálnom 8bit počítači Atari). Použitá skrinka z disketovej jednotky Atari XF551. No a vyhrabal som vďaka tomu ešte jeden obrázok s tým súvisiaci:

 

Prevzaté z atariage.com, obidve foto spomínaný autor: Fox-1 /mnx

___________________________________________________________

 

User Bob1200XL má niekoľko tisíc diskiet 5.25", tak sa pozrime na to ako vyzerá naozaj parádne ošetrený archív diskiet pre Atari:

 

Foto: Bob1200XL,

prevzaté z: atariage.com

Skúsme počítať, 5 x 6 = 30 šuplíkov po cca 100÷120 diskiet v jednom (možno je ich tam v šuplíku aj viac) ... ja mám doma iba mierne niečo cez 1000 diskiet, toto asi len tak nedoženiem ... Laughing

____________________________________________________________

 

Ak máte pocit že máte doma starý počítač ktorý je veľký svojimi rozmermi, porovnajte si to napríklad s týmto strojom:


A hneď sa Vám zlepší nálada, toto je už iný kúsok hardvéru (rok 1982, Z80-4MHz, 64kB RAM, grafika extra RAM 16kB), klasický zdroj s transformátorom, 2x FD mechanika dvojnásobnej výšky (2x 180kB), no - je to mierne väčšie ... O.K. a už sme spokojní s tým čo máme doma. Všimnite si to množstvo prepínačov na doskách, ak nemáte manuál tak ste naozaj stratení.

____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: