Atari 130XE - extreme modding + refurbishing ála rEVERz, part 2.

By Administrator at September 22, 2021 20:50
Filed Under: Atari

 

A nasleduje posledná, tretia doska ktorá bola v balíku od rEVERz-a, je to najprv totálne vypájkovaná (do poslednej súčiastky !) a potom následne nanovo osadená doska ATARI ktorá má 64kB RAM. Ani sám neviem nakoľko označiť čo je v tomto prípade extrémny modding a kde sa jedná už o extrémny refurbishing, v niektorých fázach sa mi to prekrýva. Počas vzájomných mailov sa vtedajšia komunikácia dostala aj k nezáväznému plkaniu a prekvapujúcim konečným výsledkom toho je fakt že som sa dostal k tejto doske ! Zdôrazňujem, nebolo to tým že by som mal obzvláštny "ukecávací" talent ale jednoducho vzájomnou komunikáciou tak nejako k tomu prišlo. (Jasne že bez jeho ochoty by to išlo asi len ťažko, že.) Bol ochotný mi tam ešte pripraviť aj pätičky pre dodatočné osadenie eMMU a aj pre čipy DRAM 2x 4464, tie 3 čipy doma mám k dispozícii a (aj som predpokladal že ak mi to príde domov tak to dorobím - už som mal nachystanú nažhavenú pájkovačku a potrebné dobové pätičky ...) chcel som aby sa z toho stalo naozaj plnohodnotné Atari 130XE, s väčšou RAM XE stroje mám, takže takýto model model zo 128kB RAM mi celkom chýbal.

 

No, toto som musel fakt hodne zhlboka predýchať pretože som niečo také nečakal ani náhodou a ani som sa na to sám nespýtal, pripadalo mi to príliš odvážne vôbec sám začať niečo na túto tému - nakoniec toto na začiatku vôbec nebolo cieľom mojej komunikácie. Teda neviem, žeby zase platilo: "Lenivá huba - hotové nešťastie ?" Smile

 

Nakoniec sme sa dohodli tak že rEVERz si odloží svoje svoje "veľké" čipy z tejto dosky a z mnou dodanej inej dosky čipy vypájkuje, teda vyberie a osadí do tejto dosky. No, vcelku nevídaný "masaker" (teda rozhodne čo sa týka vzniknutej ďalšej roboty), ale ukazuje sa že rEVERz je skutočne "iná kategória" a zvládol to urobiť naprosto bez problémov. Klobúk dolu !

__________________________________________________________

Odkaz na prvý, pôvodný článok napísaný pred 3 rokmi (trošku uvedie do problematiky danej témy):

Computer-Atari-130XE-ala-rEVERz

____________________________________________________

 

Pre tých ktorým sa prvý článok nechce čítať - len jeden, jediný obrázok ako to vyzeralo:

 

Aj takto vyzerala tu spomínaná doska v istom momente ...

 

Tu je už doska osadená na svoje nové miesto v mojej case. Nie je v nej ešte osadený čip eMMU a tiež

chýba 2x 4464 DRAM. V tejto úprave aby to fungovalo už treba aby bol v doske osadený eMMU čip.

 

V strede obrázku pätička pre čip eMMU, vľavo nahor sa nachádzajú pätičky pre DRAM.

 

Takto vyzerá kompletne prerobená a nanovo osadená časť dosky tohoto počítača.

 

Zopár obrázkov.

 

Rôzne uhly pohľadu.

 

Pretože tie pocínované plechy na modulátore nejako časom predsa len hrdzavejú tak som sem použil

na jeho povrch čiernu samolepiacu pásku - vyzerá to omnoho lepšie.

 

Čip eMMU má na spodnej strane autentifikáciu, doteraz som toto akosi prehliadol, no, človek sa učí celý život.

Mám ho priamo z Best Electronics.

(Čakal doma na túto svoju príležitosť celých 10 rokov.)

 

Už osadená dodatočná DRAM 2x 4464 + osadený eMMU čip, všetko pridané je na svojom mieste.

(Čip nemá pájkované nožičky, jedná sa len o odraz svetla.)

 

Bližší pohľad na osadené čipy 4x 4464 DRAM, t.j. 128kByte v plnom nasadení.

Všetky použité čipy DRAM majú 100ns odozvu.

 

SIO konektor je pekne prichytený k doske pomocou šróbov a matičiek, teda fest pripojenie s ktorým len tak

niečo nepohne. Kondenzátory ktoré spomaľujú možnú maximálnu prenosovú rýchlosť nie sú osadené. 

 

No a tú mám pripravený case ktorý má aj správny popis obsahu počítačovej dosky v ňom.

Toto vyšlo ... teda doska čo je vovnútri  a aj obal !

(Mám k tomu aj kompletné spodné a horné tieniace plechy.)

 

Keď som vložil eMMU čip na svoje miesto tak som už dlhšie nevydržal a priamo som tak isto osadil do dosky do voľných pätíc aj dodatočné DRAM čipy 2x 4464. Pripojil som klávesnicu, zapol som zdroj, stlačil som OPTION+RESET a zapol som nakoniec aj vlastný počítač. Ozvalo sa známe zarapotanie a bol som v SELF TEST-e. Spustil som test RAM (je tam OS ktorý kontroluje celých 128kB RAM, presnejšie testuje sa 48kB základnej RAM a 64kB dodatočnej RAM) a nechal som to bežať celé popoludnie, no problem. Prichytil som sa pri tom že v živote sa mi tak nepáčila obrazovka testu RAM (doteraz to bolo len také nutné zlo) ... a už som sa len kochal. Teda aby to nevyznelo že to bolo všetko čo som skúsil v ten deň, fungujú aj ostatné veci, vyskúšané, no problem.

 

 

Ešte stále to musím mierne predýchať pretože už pri písaní prvého článku sa mi rEVERz-ovo prevedené "spätné inžinierstvo" na tejto doske viac ako pozdávalo. Tento stroj má teraz u mňa naozaj výnimočné postavenie a je jasné že toto nikdy z domu nepôjde. Úžasná, profesionálne odvedená robota, neskutočná piplačka pri spätnom osadzovaní (aj zo zháňaním potrebných súčiastok), výsledok je viac ako parádny - a mám to teraz doma, na svojom stole - a je to pritom už plnohodnotná Atari 130XE !

 

Bravo rEVERz, famózna práca ! ! !


P.S.: Tu som priamo do článku ani nepridal upozornenie na to že zásahy do počítača sú na vlastné riziko. Označenie pre skutočne extrémny modding + refurbishing podľa mňa primerane označujú prevedenú prácu na tejto doske. Priznám sa že neviem o žiadnej ďalšej doske pre Atari kde by niekto takto kompletne odstrojil pôvodnú dosku a nanovo ju osadil a zase zfunkčnil.


Za posledných pár dní (ako sa dá ľahko skontrolovať) som sa dostal ku 4 skvelým Atari počítačom  do mojej zbierky, pritom ešte pred pár týždňami som nemal ani len tušenie že môže prísť k takému "Atari zemetraseniu" v mojom kutlochu. Na druhú stranu ale musím priznať že terajší výsledok tohoto zemetrasenia sa mi ohromne pozdáva ...

Teraz už môžem spokojne skonštatovať (konečne !), mám doma "niečo" (a už nielen jednu vec) od rEVERz-a ... a stojí to za to.

Tento mesiac som fakt spokojný.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Modding Atari 800XE (rEVERz) - Atari 576XE_3xS. (Stereo, SDX128F, SRAM 512kB.)

By Administrator at September 17, 2021 11:17
Filed Under: Atari

Nasleduje druhá doska ktorá mi prišla v balíku od rEVERz-a, jedná sa o Atari 800XE, táto doska vlastne bola prvotným impulzom ku vzájomnej komunikácii, o túto ním upravenú (a osadenú) dosku som mal záujem. A že sa to vďaka tomu nejako rozbehlo je už vec druhá.


Atari 576XE-3xS, modding dosky Atari 800XE.

autor fotografie: rEVERz

 

Táto doska počítača obsahuje 3 nové moduly - je tu stereo modul, potom je tu modul SDX128F a nakoniec aj modul SRAM 512kB, t.j. teraz má počítač k dispozícii 576kB RAM. Týmto údajom o nainštalovanej veľkosti RAM sa začínam nebezpečne blížiť pred časom (a teda myslím tým hodne pred časom) deklarovanej hranici 640kB ktorá mala postačovať každému (i keď to vtedy bolo myslené na úplne iný typ počítača), pritom tu ešte nejaká malá rezerva vo veľkosti RAM stále zostáva - i keď už nie sme ďaleko od spomínanej hodnoty. Foot in mouth


Už u mňa doma. Doska osadená na svojom budúcom pracovisku. Na stereo doske modulu

zatiaľ nie je osadený druhý obvod POKEY.

 

Na vysvetlenie:

Už som vo veku kedy si môžem smelo povedať že si nemusím všetko vyrábať sám a keďže rEVERz dal inzerát že ponúka na výmenu túto dosku za iné dosky tak som neváhal ani sekundu. Prvotným impulzom je známa kvalita toho čo rEVERz robí a teda nemal som žiadne obavy o funkčnosť dosky, druhotne som si uvedomil že doteraz som ešte nič od rEVERz-a nevlastnil ... (Rozhodnúť sa mu odpísať mi trvalo iba okamžik po prečítaní inzerátu, skutočne som sa nemusel dlho rozhodovať, asi som mal šťastie aj v tom že som mu odpovedal prvý - a to som naozaj ešte netušil čo z toho nakoniec bude ... a a teda že to nakoniec stálo za to ! Smile)

 Takto som zabil dve muchy jednou ranou a teraz mám doma parádnu dosku s modulmi a nemusím si to bastliť na univerzálke sám (a že by to bola riadna robota, toho som si vedomý).


Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.


Stereo POKEY modul.

 

Prvý osadený modul je stereo modul, bol dodaný s osadeným jedným obvodom POKEY (ono tých čipov POKEY sa voľne zase nepohybuje až toľko), druhý som mu avizoval že mám doma k dispozícii - tak som ho už len dal do voľnej pätičky (horný obvod). Jedná sa o krupkaj-ovu verziu stereo POKEY dosky. Tiež skutočne pekná a čistá doska, krupkaj odviedol výbornú prácu pri redesigne dosky. Čo sa mňa týka - tak SMD konštrukcie už nie sú pre mňa, nechávam to na niekoho kto to s nimi vie.

 

link:

krupkaj - stereo POKEY

Pôvodný podklad:

http://raster.atariportal.cz/hw/stereo/stereo.htm

 

Modul rozšírenia - 512kB SRAM (Hias). Redesign uvedenej dosky previedol Mr.Gorgos.

 

link:

https://www.horus.com/~hias/atari/#sram512k

 

Sú k dispozícii 4 módy tohoto modulu SRAM, v závislosti od nastavenia 2 jumprov ktoré sú na tomto module na doske. Pokiaľ je mi známe naprostá väčšina majiteľov tento modul prevádzkuje trvale v režime 512kB RAM (mód č.4) - bez akéhokoľvek potrebného prepínania jumprov:


1 - vypnutá dodatočná RAM - 0k / off

2 - 256kB - using PortB bits 2, 3, 5, 6 (compatible with the "Atari Magazin" ramdisk) - 256kB "Compy Shop" (nezávislé bankovanie CPU/ANTIC)
3 - 256kB with separate Antic access - using PortB bits 2, 3, 6, 7 (Rambo/CompyShop compatible)

4 - 512kB - using PortB bits 2, 3, 5, 6, 7

 

Modul int 128SDXFlash _AtariRealClock

 

Popis od Mr.Gorgos-a (prevzaté zo stránok oldcomp.cz):


IntSDX128"FLASH" - je interni hardware zabudovany uvnitr pocitace do ktereho je mozne nahrat operacni system SpartaDOS X. Na desticce je umisten jumper po jehoz prepnuti je mozne pomoci flashovaci utilitky (viz sdx.atari8.info) nahrat zvolenou verzi systemu. Na DPS jsou umisteny hardwarove hodiny (ARC - AtariRealClock) pro SpartaDos X napajene zalozni baterii v pripade vypnuti pocitace. Dalsi funkci je moznost prepinat mezi tremi systemy - OSXE - Qmeq 4.04 - SpartaDos X (dle nahrane verze). Toto vse neni dost dobre mozne provozovat bez rozsirene pameti. Kdo ma pameti dost toto neresi - ostatni maji moznost volby a tou je DPS 512k SRAM extension. Tato pametova desticka se instaluje dovnitr pocitace.


Poznámka:

Popis pamäťových módov je uvedený o odstavec vyššie, Mr. Gorgos - perfektne navrhnutá doska !

 

Ešte niečo od Mr.Gorgos-a:Strucny pruvodce instalaci.pdf (726,06 kb)

Tu som sa nesmierne dobre pobavil na hláške:

"Osazením DPS se zabývat nebudu, protože to zvládne každý."  Wink

 

Ešte doplnkový text k doske od samotného rEVERz-a:


Jediná změna oproti tomu z čeho on (Mr.Gorgos) vycházel je má úprava v galu. RTC je aktivní jen v případě, že je navolen SpartaDos. Jinak u některých věcí nastávala kolize. Třeba při použité atariOs + cart.Ultimate. (Takže ak niekto chce údaje pre túto úpravu GALu - viete kam sa treba obrátiť.)


Len malá ukážka že sú potrebné zásahy do základnej dosky.

 

PB2 až PB7 sú priamo vyhnuté na čipe. Pekne vidieť že obvod 6521 bez problémov nahradil čip 6520.

Tu je na stereo module dobre vidieť jumpre, momentálne sú ešte nastavené na mono režim.

 

Case pre tento stroj k dispozícii mám - a v celkom dobrom stave.

Tu by to ešte chcelo zmeniť jeho označenie na:

Atari 576XE_3xS.

 

A čo na záver ?

Perfektná, veľmi čistá rEVERZ-ova robota, veľmi pekné dosky plošných spojov od Mr.Gorgos-a a krupkaj-a, aj veľmi pekné samotné osadenie všetkých modulov súčiastkami (zase práca rEVERz-a) a aj samotných prepojení zo základnou doskou. V tej práci je viditeľne uložených pekných pár hodín roboty ... Moja ""mini robota"" (hi, preto zdvojené úvodzovky) sa tu naozaj obmedzila iba na nasadenie druhého obvodu POKEY do stereo dosky. Teraz už len rozmýšľam kde na zadnej stene počítača urobím otvory pre výstup sterea a pre prepínanie 3x OS. A ešte uvidím či má zmysel vyviesť prepínanie módov pamäte RAM - i keď o tomto pochybujem že to bude potrebné, asi právom. A možno keď je to už taká "strojovňa" vyvediem von aj prepínač pre mono/stereo. Tu sa otvorom na zadnej stene počítača jednoducho vyhnúť nedá ...

 

No, doposiaľ som dlhodobo (vidím to niekde až tak na rok 1988) razil zásadu že 320kB RAM na Atari 8bit postačuje naozaj na všetko (teda samozrejme nie na 1Mbyte demá, ale to nepovažujem za moju parketu) - tu po tomto stroji asi budem musieť zmeniť svoj doterajší názor. Uvedené moduly posúvajú túto základnú dosku do oblastí kde som sa doteraz osobne nepohyboval, je to také AllInOne riešenie. A aj to bude vyžadovať nejaký čas aby som si naozaj všetko možné vyskúšal.

 

Som veľmi rád že takýto čisto urobený rozšírený stroj mám doma - bez najmenších pochýb má svoje trvalé miesto v mojej zbierke. Teraz teda jednu upravenú základnú dosku priamo od rEVERz-a doma mám.

A teraz sa môžem vytešovať - a pritom to ešte celé neskončilo ... ale o tom čo mi ešte domov prišlo až nabudúce.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

"Nové" Atari 800XL do mojej zbierky.

By Administrator at September 14, 2021 10:30
Filed Under: Atari

 

Obdobie posledných 2 mesiacov je u mňa v oblasti Atari naozaj bohaté čo sa týka presunov a "dodávok" počítačov, asi to bolo u mňa v tomto smere najživšie obdobie za posledných pár rokov. Pred necelými 2 týždňami som si zohnal Atari 800XL, kupované síce s trochou (pritom dosť veľkou dávkou) neistoty či bude fungovať, ale ako sa ukázalo - oplatilo sa, pritom cena bola pre mňa viac ako prijateľná. Dokonca doterajší majiteľ bolo ochotný prísť na miesto iba pár metrov od môjho bydliska, dokonalý servis, to len tak každý deň nebýva. Neviem, vyzerá to tak že bol po niekom z rodiny kto to dobre doma založil a až teraz sa to nanovo objavilo na svete. Počítač nemal zdroj, zato bola k nemu kompletná krabica aj s polystyrénom. Ten zdroj ma netrápil, práve pred niekoľkými týždňami som si jeden práve zohnal (a kvalitný, vtedy ešte netušiac čo potom príde o niekoľko dní). Nakoniec, ak by bolo treba a zdroj by som doma voľný nemal - postaviť si ho vždy viem.

  

Doma som to všetko pekne krásne rozložil, pripojil videovýstup a zapol napájanie - a počítač nabehol bez najmenších problémov. Bingo ! Tak som ho potom pekných pár hodín podusil a všetko na ňom (a v ňom) funguje tak ako má. Potešilo to ...

Počítač má na sebe na tlačítkach umiestnených vpravo ešte stále tenkú ochrannú fóliu, celá mašina je vo výbornom stave a je naprosto v poriadku. Čo sa týka zažltnutia plastu - tu niet po ňom ani stopy, je zjavné že počítač bol uložený po celý čas v krabici, tu nezostáva nič iné len za to vzorné skladovanie poďakovať pôvodnému majiteľovi.

(Ak by to malo v sebe zabudované motohodiny tak tipujem že by nenatočili viac ako jednotky hodín, desiatky určite nie. Možno počas môjho testovania to natočilo viac ako počas celého doterajšieho počítačového života.)

Vnútrajšok je úplná (a známa) klasika, takže nedávam foto vnútorností, je v ňom pekne čip delay linky (teda žiaden obvod Freddie). Čo sa týka testov - pamäť je tiež v poriadku, ale týka sa to vlastne celej mašiny.

Ćo nasledovalo:

Keď som to po otvorení zase celé poskladal a zapol tak nefungovali dobre niektoré klávesy. Takže - nové otvorenie a poriadne zasunutie vývodov klávesnice (neboli úplne zasunuté na svojom mieste) a všetko už potom bolo v poriadku. Proste nastala klasická chyba medzi monitorom a klávesnicou (↔), našťastie ľahko vyriešiteľná. Tongue out


Síce tento stroj nemá nič spoločného zo spomínaným balíkom s 3 doskami od rEVERZ-a, ale akosi mi nedalo sa pochváliť takto pekným počítačom ktorý mi nečakane pristál na stole, mám pocit že v dnešnej dobe sa to už akosi len tak nevidí. Síce to bola naozaj tzv. príležitostná kúpa (a za výbornú cenu, preto som tú kúpu aj riskol - i keď vďaka nízkej cene som predpokladal tak 60% voči 40% že počítač nebude fungovať), teraz po otestovaní neváham ani na chvíľu - tento stroj tak isto končí v mojej zbierke.


Poznámka:

Keď vidím tie momentálne požadované ceny na bazoši za Atari tak už pomaly dosahujú pôvodnú cenu nákupu nového stroja v Tuzexe v roku 1986. To že to tam tie počítače v inzercii stále visia zase hovorí o tom že za tie ceny sa to akosi nie a nie predať. Proste veľké oči, tu to ale neplatilo.

______________

No a pretože to doma začínalo naozaj "bobtnať" tak nejaké tie počítače (3 kusy) a ich dosky (4 kusy) z domu počas týchto týždňov zase odišli (ešte jedna doska dodatočne pôjde). Nastal u mňa taký menší prievan v domácej zbierke - takže nakoniec oproti pôvodnému stavu mi doma vlastne pribudol iba jeden počítač, to sa dá prežiť.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Rekonštrukcia Atari 800XL. Refurbishing Atari 800XL.

By Administrator at September 09, 2021 11:35
Filed Under: Atari


Tento stroj pôvodne už vlastne ani nemal existovať. Nejaké prvky sa pretli v časopriestore a trafili sa tak dobre že nakoniec predsa len vznikol zase funkčný počítač.

Písal som si s rEVERz-om ohľadne jeho dosky Atari, ktorú ponúkal na výmenu za nejaké nefunkčné dosky. Napísali sme si, dohodli sme sa, poslal som moje dosky - a ako to už býva následne (teda až potom, bolo to cca o týždeň neskôr) som zohnal peknú zachovanú case spolu s klávesnicou na Atari 800XL. Smola bola v tom že už som rEVERz-ovi poslal 2 dosky A800XL ktoré boli vcelku na odpis a vlastne som mu už ich tak nejako prenechal.

Skúsil som mu napísať či by mi predsa len jednu už zaslanú, konkrétnu dosku z nich neopravil - a skutočne, rEVERz nesklamal, povedal že sa na to pozrie. Pozrel sa na to tak dokonale že doska je teraz zase funkčná, plus doplnil chýbajúce súčiastky. Ďalšou motiváciou z mojej strany bolo to že som si šetril posledné 2 mesiace oko s ktorým som mal zdravotný problém a tak nejako som sa vôbec do takejto opravy ani nechcel púšťať (preto som dosku aj poslal z domu), občas človek musí zvážiť či v danom okamžiku na to má.

 

Takto vyzeral plošný spoj v oblasti PROM, Basic osadený, OS bol doslovne "vyrvaný".

Jasne vidieť poškodenie cestičiek plošných spojov.

(V tomto stave to išlo z domu.)

 

Doska prišla včera v balíku (od rEVERz-a mi dorazili celkove 3 dosky, o jednotlivých doskách podrobnejšie postupne), sprevádzkovanie Atari 800XL som začal riešiť až dnes. Z mojej strany som tam už len pridal priamo na napájací konektor 5Watt ZD na 5.6V (ochrana proti prípadnému prepätiu zdroja), doma som dokonca našiel prebývajúcu zadnú plastovú krytku pre PBI, čo sa teraz celkom hodí. Do základnej dosky som ešte osadil úplne nový chýbajúci vypínač, robota na chvíľku.

 

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

 

Doska Atari 800XL po celkovej rekonštrukcii, tiež je už pridaná ZD na napájacom konektore.
Obidve PROMky (Basic + OS) sú teraz už umiestnené v pätičkách, je osadený nový vypínač.

 

Počítač už po celkovom vyčistení case, na zadnej stene je pôvodnmý majiteľom už pripravené miesto na prepínač,

akurát mi hlava neberie toto - prečo ten kto tie otvory pre prepínač robil ich pekne nevystredil voči SIO

konektoru  - žeby to bola zbytočná robota navyše ???

 

Pôvodný majiteľ case pre Atari 800XL aj tu urobil  "nadprácu" a nalepil na klapky aj grafické symboly.

Nechal som ich nalepené a ďalej to neriešim.

(Medzi nami - mám doma navyše aj náhradnú klávesnicu pre XL radu ...)


Test RAM zbieha naprosto v pohode.

 

S najväčšou pravdepodobnosťou tento stroj prerobím na rozšírenie 320kB RAM, výhodou je potom to že na strojoch Atari 800XL bez najmenších problémov sa dá používať 320kB RAM pre Rambo a aj Compy Shop rozšírenie, stačí potom použiť jeden prepínač - miesto pre neho  už je urobené - i keď mierne nevycentrované. Z uvedeného je jasné že táto mašina natrvalo zakotví v mojej zbierke.


A medzi nami - ak máte XL mašinu, tak tá klávesnica je predsa len príjemnejšia na písanie ... kto skúsil vie že mám pravdu.

 

Takže rEVERz, ešte raz veľká vďaka za opravu !

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari - switches, switches, switches ...

By Administrator at September 07, 2021 22:10
Filed Under: Atari

V nedeľu som objednal, dnes ráno prišli, sú vhodné do počítačov Atari (trojica napravo), do disketovej jednotky Atari 1050 a Atari XF551 (trojica naľavo dole, tam sa pripojí iba jedna rada namiesto dvoch), tie modré sú ako rezerva ešte síce neviem na čo, ale vyzerajú že sa dajú použiť univerzálne. Ceny sú ale prinajmenšom všetko iné len nie ľudové, ale pre opravy originálov sa to dá vydržať.

 

 

Jeden kus z trojice (napravo) budem potrebovať okamžite do jednej dosky Atari 800XL. Tieto kolískové vypínače majú jednu skutočne "peknú" vlastnosť - ak začnú pri prevádzke (teda pri ich prepínaní) "drhnúť" tak sú zaručene na konci svojej životnosti - a s tým sa naozaj nič nedá robiť, takže použiť nový kus ako náhradu je zaručene najlepším riešením. A priznám sa že som za posledných pár rokov dobu takýchto prepínačov menil celkom dosť, cca 7 kusov - i keď to bol mix z Atari počítačov (rada XE) a disketových jednotiek Atari XF551, zaujímavé je to že na disketovej jednotke Atari 1050 som nemenil doteraz ani jeden (a že som ich mal pár v rukách !). No, je to celkom zaujímavá osobná štatistika. Jedná sa o presnú náhradu 1:1, takže výmena sa dá uskutočniť bez najmenších problémov.

 

______________________________________________________________________________

 

Stretol som sa aj z riešením kedy sa použije náhradné riešenie, ktoré síce nie je bohvieako elegantné ale tiež je zaručene funkčné (mal som to doma na stole):

 

 

Využíva sa pôvodná kovová podložka pod vypínačom (asi sa musí odlomiť z pôvodného spínača) a potom sa na takúto podložku nalepí nový páčkový vypínač. Z jeho prednej časti sú odstránené všetky podložky a matice (aby v otvore po pôvodnom vypínači nezavadzali). Po zaschnutí lepidla sa potom prepoja prívody na mieste pôvodných prívodov. Takéto zapojenie zaručuje vystredenie novo použitého páčkového vypínača pekne v strede otvoru (v plaste) pôvodného vypínača. Výhodou je že páčkový prepínač vyžaduje menšiu silu na prepínanie, poloha nahor priamo indikuje zapnutie, poloha nadol zase jednoznačne indikuje vypnutie. Je to síce inak ako bolo doteraz, ale s tým sa dá žiť. Uvedená úprava bola prevedená na počítači rady Atari XE.

 

 

Je to síce možno na vzhľad menej elegantné, ale ako som spomenul zaručene tak isto funkčné. Ak máte stroj ktorý neopúšťa Váš príbytok tak potom v tejto úprave môže naďalej počítač fungovať bez najmenších problémov a Vy pritom nemusíte nikomu vysvetľovať prečo takto a nie inak. Preto lebo !

(A pritom je to zaručene poriadne lacnejšie riešenie ako niekde zháňať originálny vypínač ...)


Záverom:

V oboch prípadoch platí nasledovné:

Je dobré ak do toho ide len ten čo vie čo treba urobiť, takže ak na to nemáte "gule" - dajte si to urobiť u niekoho kto vie ako na to, bude to vo výsledku lacnejšie.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

 

09_2021 Blog, Notes.

By Administrator at September 03, 2021 12:37
Filed Under: Blog

03.09.2021

Srandistan na všetkých úrovniach pokračuje, vždy keď si myslím že je to už na vrchole absurdity tak sa objaví niečo čo predchádzajúci stav tromfne vo všetkých parametroch, na jednej strane sú naši, na druhej strane sú tiež naši, akurát my sme vaši ... - teda keď sa blížia voľby.

 

rys.:Piotr Kakiet

_____________

Tak mi prišiel pôvodný hodne kvalitný zdroj na Atari, poslal som z domu kazetový magnetofón Atari 1010 do Brna (skôr na súčiastky, ale ktohovie čo s tým nový majiteľ urobí) a jednu dosku A800XE do Prahy - tam som pred časom posielal ďalšie 3 dosky (2x A800XL, 1x A800XE). Celkom slušné transfery.

Na budúci týždeň očakávam z uvedeného mesta balíček ktorý ak príde ma naozaj poteší.

___________________________________________________________

04.09.2021

Dnes som na jednej Atari XF551 vymieňal gumové nožičky. Disketová jednotka je z roku 1988, teda má 33 rokov. Nožičky sa začali rozpadať, nie na suché kúsky ale na akúsi nedefinovateľnú mazľavú hmotu ktorá začierni všetko s čím príde do styku, fakt celkom slušný sajrajt. Našťastie som mal doma rovnaké gumové nožičky. Výmena bola otázkou chvíle. Zaujímavé je že sa to objavilo len na jednej jednotke, druhú čo mám je v tomto smere stále absolútne v poriadku. Len dúfam že to nie je chytľavé ako covid a nepostihne to všetky gumové nožičky mojej zbierky počítačov a disketových jednotiek ... 

___________________________________________________________

07.09.2021

Náhradné nové switche pre počítače Atari rady XL a XE a pre disketové jednotky Atari 1050 a Atari XF551:
Atari - switches, switches, switches ...

(Alebo tiež aj samodomo riešenie ...)

___________________________________________________________

09.09.2021

Včera prišiel balík, v ňom 3x doska pre Atari, dnes doska č.1:
Rekonštrukcia Atari 800XL. Refurbishing Atari 800XL.

Záchrana jedného počítača, naozaj v poslednej možnej chvíli.

___________________________________________________________

14.09.2021

Zohnal som si ďalšie Atari 800XL vo výbornom stave:
"Nové" Atari 800XL do mojej zbierky.

____________________________________________________

17.09.2021

Doska č.2, od rEVERz-a ktorú ponúkol v inzercii na oldcompe skončila v mojej zbierke:
Modding Atari 800XE (rEVERz) - Atari 576XE_3xS. (Stereo, SDX128F, SRAM 512kB.)

 

_______________________________________________________________________________

22.09.2021

 "Pevne verím, že spravodlivosť je silnejšia ako matematika."

(Toto "hebedo" nám robí ministra financií ...)

_________

"Bomba" nakoniec, tretia doska čo mi prišla od rEVERz-a:
Atari 130XE - extreme modding + refurbishing ála rEVERz, part 2.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: