"Nové" Atari 800XL do mojej zbierky.

By Administrator at September 14, 2021 10:30
Filed Under: Atari

 

Obdobie posledných 2 mesiacov je u mňa naozaj bohaté čo sa týka presunov a "dodávok" počítačov, asi to bolo u mňa v tomto smere najživšie obdobie za posledných pár rokov. Pred necelými 2 týždňami som si zohnal Atari 800XL, kupované síce s trochou (dosť veľkou dávkou) neistoty či bude fungovať, ale ako sa ukázalo - oplatilo sa. Dokonca doterajší majiteľ bolo ochotný prísť na miesto iba pár metrov od môjho bydliska, dokonalý servis, to len tak každý deň nebýva. Neviem, vyzerá to tak že bol po niekom z rodiny kto to dobre založil a až teraz sa to nanovo objavilo na svete. Počítač nemal zdroj, zato bola k nemu kompletná krabica aj s polystyrénom. Ten zdroj ma netrápil, práve pred niekoľkými týždňami som si ho zohnal (vtedy ešte netušiac čo potom príde o niekoľko dní). Nakoniec, ak by bolo treba a zdroj by som doma voľný nemal - postaviť si ho vždy viem.

 

Doma som to všetko pekne rozložil, pripojil tiež videovýstup a zapol napájanie - a počítač nabehol bez najmenších problémov. Bingo ! Tak som ho potom pekných pár hodín podusil a všetko na ňom (a v ňom) funguje tak ako má. Potešilo to ...

Počítač má na sebe na tlačítkach umiestnených vpravo ešte stále tenkú ochrannú fóliu, celá mašina je vo výbornom stave a je naprosto v poriadku. Čo sa týka zažltnutia plastu - tu niet po ňom ani stopy, je zjavné že počítač bol uložený po celý čas v krabici, tu nezostáva nič iné len za to vzorné skladovanie poďakovať pôvodnému majiteľovi.

(Ak by to malo v sebe zabudované motohodiny tak tipujem že by nenatočili viac ako jednotky hodín, desiatky určite nie. Možno počas môjho testovania to natočilo viac ako počas celého doterajšieho počítačového života.)

Vnútrajšok je úplná (a známa) klasika, takže nedávam foto vnútorností, je v ňom pekne delay linka (teda žiaden obvod Freddie). Čo sa týka testov - pamäť v poriadku, ale týka sa to vlastne celej mašiny.

Keď som to po otvorení zase celé poskladal a zapol tak nefungovali dobre niektoré klávesy. Nasledovalo nové otvorenie a poriadne zasunutie vývodov klávesnice (neboli úplne zasunuté na svojom mieste) a všetko už potom bolo v poriadku. Proste nastala klasická chyba medzi monitorom a klávesnicou (↔), našťastie ľahko vyriešiteľná. Tongue out


Síce tento stroj nemá nič spoločného zo spomínaným balíkom s 3 doskami od rEVERZ-a, ale akosi mi nedalo sa pochváliť takto pekným počítačom ktorý mi nečakane pristál na stole, mám pocit že v dnešnej dobe sa to už akosi len tak nevidí. Síce to bola naozaj tzv. príležitostná kúpa (a za výbornú cenu, preto som tú kúpu aj riskol - i keď vďaka nízkej cene som predpokladal tak 60 na 40 že počítač nebude fungovať), teraz po otestovaní neváham ani na chvíľu - tento stroj tak isto končí v mojej zbierke.


Poznámka:

Keď vidím tie momentálne požadované ceny na bazoši za Atari tak už pomaly dosahujú pôvodnú cenu nákupu nového stroja v Tuzexe v roku 1986. To že to tam tie počítače v inzercii stále visia zase hovorí o tom že za tie ceny sa to akosi nie a nie predať. Proste veľké oči.

______________

No a pretože to doma začínalo naozaj "bobtnať" tak nejaké tie počítače (3) a dosky (4) z domu počas týchto týždňov zase odišli (a ešte jedna doska pôjde). Nastal u mňa taký menší prievan v domácej zbierke ... takže nakoniec oproti pôvodnému stavu mi doma vlastne pribudol iba jeden počítač.

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Comments

9/14/2021 10:49:28 AM #

trackback

09_2021 Blog, Notes.

09_2021 Blog, Notes.

Igi blog | Reply

Add comment


(Will show your Gravatar icon)

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
LoadingInfo o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.