Igiho knižnica 24 - ZAK Praha 1988_06.

By Administrator at May 26, 2019 08:00
Filed Under: Atari

Posledné číslo roku 1988/06. Po tomto čísle nasledujú prílohy z tohoto roku. Ale poďme naspäť k tomuto číslu. Tiež je rozsahom malé, ale čo mňa oslovilo je zase to že sa tu vyskytuje soft a hardvérové doplnky.Tak už nedzržujem, ideme na to:

 

Obsah čísla:

Informácie: Alfigraf. Pre začiatočníkov: Možnosti záznamu programu v jazyku BASIC. Formáty záznamu dát v režime TURBO 2000. Pascal pre Atari. Otázky - odpovede: Ďalšie zaujímavé zavádzacie a kopírovacie programy pre systém TURBO 2000. O programe ATMAS III. Užívateľské programy: FINAL BASIC, INTER LISP G5 V2.1. Kútik techniky: pripojenie obvodu 8255A k Atari XL/XE.

 


ZAK Praha 1988_06.pdf (3,88 mb)

Príjemné čítanie.

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Eprom programmer 2716. (1982)

By Administrator at May 23, 2019 15:00
Filed Under: Non-Atari

A mám tú ešte jednu "starinku" - programátor Eprom typu 2716. Je to fakt hodne, hodne zložité, dávam to tu len na ukážku že aj takto sa to dalo urobiť. Zobrazuje to adresu a aj data (pretože inak by ste nevedeli kde sa práve nachádzate). Ak si predstavíte že step by step programujete 2048 bytov, tak sa orosí čelo ... Kto má dnes programátor typu TL866 alebo niečo podobného od firmy Elnec sa len usmeje - skôr je to dobré na štúdium ako sa to kedysi robilo.  Vyšlo to v Radio Electronics 1982/02. Na také nedeľné poobedie pri káve je to ako stvorené na prečítanie a naštudovanie . Wink

Zaujímavé je riešenie napájanie programovacieho napätia - nie 25V ako sme zvyknutí, ale 28V (na 2 tranzistoroch 2N222 sa predsa len niečo stratí ...). No, ale teraz už vážne - rieši to tam odporový delič R13, R14.

 

E_programmer2716.pdf (1,18 mb)

 

Poznámka:

Už v roku 1984 som si urobil programátor na 2716-ku na domácom počítači SAPI-1 s procesorom 8080, založil som do pätičky naprogramovanú Eprom 2716, prečítal som ju a následne druhú Eprom som týmto obsahom naprogramoval - stačili na to čipy 3212 ktoré sú priamo na procesorovej doske, riešili adresu a aj data (čítanie a aj zápis). Celý software bol napísaný v Basicu, program bol kratučký, chodilo to parádne - a bolo to oproti tomuto riešeniu neuveriteľne rýchle. Samozrejme malo to ešte aj tú výhodu že som si mohol do zálohovanej CMOS RAM postupne naprv "nadlapať" obsah svojej vlastne vytvorenej Epromky predtým než som sa rozhodol to napáliť. Cez klávesnicu sa to robilo dosť pohodlne. ale tá doba než som to tam naťukal ...

____________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Igiho knižnica 23 - ZAK Praha 1988_05.

By Administrator at May 22, 2019 11:28
Filed Under: Atari

Toto číslo 1988/05 je rozsahom krátke, nakoniec sa to bude týkať aj čísla 6. Asi to bolo dané tým, že v tom roku vyšlo veľa príloh a všetky sily vydavateľa boli "vrhnuté" na tvorbu spomínaných príloh. A nakoniec sa pekne postupne časom dostanem aj na tie prílohy. Napriek malému rozsahu sú v tomto čísle zaujímavé informácie.

 

Poďme na obsah:

Pre začiatočníkov: Atari XL/XE a duchovia. Tipy & triky: studený štart pomocou POKE, listovanie pri ladení programu, znova blikajúci kurzor. Otázky a odpovede: Ktorý BASIC je najlepší. Užívateľské programy: výukové programy pre Atari, univerzálny výukový program. Technické novinky: Turbo MOS.ZAK Praha 1988_05.pdf (3,81 mb)

Príjemné čítanie.

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Igiho knižnica 22 - ZAK Praha 1988_04.

By Administrator at May 18, 2019 19:50
Filed Under: Atari

ZAK Praha 1988_04 číslo. Zatiaľ najrozsiahlejšie číslo - celé sa zaoberá interfejsami, srdce hardvéristu zaplesá. Žiadne zbytočné reči, žiadna ideologická, povinná "omáčka", je to čiste vyhradené popisom techniky. Toto číslo mi dalo celkom zabrať než som ho vyčistil. Zdá sa, že niektoré čísla spravodajov vekom začínajú chytať nazvem to "nádych do žltohnedej farby" svojich stránok a skenery s tým potom majú celkom slušný problém (a následne aj ja), vytvorí to v podklade šedý podklad. Kto si pamätá kopírky čo používali chemikálie vie o čom hovorím. Tipujem ešte tak zo 3÷4 roky a niektoré čísla budú cez skener už celkom nečitateľné. A to si človek povie že má to v knižnej podobe a to predsa dlho vydrží ..., nie je to tak. Nuž vypucoval som to následne tak ako sa dalo a dúfam že toto číslo bude aj tak dobre čitateľné. Ešte doplním - niektoré schémy sú dosť nie celkom čitateľné, ale s tým nič neurobím, pretože aj predloha nie je celkom dobrá. (Pozrel som aj druhé číslo čo mám, tiež je to tam zliate už v origináli. Dosť spravodajov mám k dispozíciii "zdvojene", teda mám aj duplikáty, vždy vyberám na skenovanie to čo je v lepšom stave.)

ZAK Praha sa hodne venoval aj hardvéru, čo je vidieť v množstve príspevkov, preto aj takéto čísla boli mimoriadne vyhľadávané - bola to doba DSS - Dorob Si Sám.

 

Obsah:

Popis štandartných rozhraní, rozhranie Centronics, RS232C, CCITT V.24, IEC 652, TEEE48.

Hardvérové možnosti počítača: paralelné porty (joy porty).

Systémové zbernice: sériový port.

Softvérová obsluha: HATABS - tabuľka zariadení, rozhranie CIO - handler, rozhranie handler - CIO.

Aplikácie: Paralelné porty (joy porty), paralelné porty pre tlačiareň (viaceré riešenia).

Sériové rozhranie - pripojenie tlačiarne.

Pripojenie diaľnopisu (viaceré riešenia).

Prídavná klávesnica.

Elektronický krížový ovládač.

Prepojenie počítačov.

Sériový port: - pripojenie tlačiarne, pripojenie páskovej jednotky, sériová komunikačná linka.

Systémová zbernica - programátor pamätí Eprom.ZAK Praha 1988_04.pdf (13,31 mb)

Príjemné čítanie.

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Eprom duplicator - 2708/2716/2732. (1984)

By Administrator at May 17, 2019 19:23
Filed Under: Non-Atari

 

 

A konečne jedna naozaj zaujímavá vecička z hlbín rokov osemdesiatych - Eprom duplikátor. Typy ktoré sa dajú duplikovať sú uvedené v názve článku. Článok vyšiel v časopise Practical Electronics 1984/07. Jedná sa o jednoúčelový kopírovací nástroj ktorý duplikuje jednu Eprom na druhú Eprom, teda vytvára jej kópiu 1:1. Princíp je jasný, všetko ostatné je obsiahnuté v samotnom článku. Bola to zaujímavá vec, hlavne ak ste vtedy potrebovali "klonovať" viacero malých Eprom pamätí, išlo to naozaj bez námahy. Ak sa na to pozriete bližšie - skôr platí že 2708 a 2716 viete klonovať na 2716 a 2732, ale to asi odpustíme, aj tak je to zaujímavé. Hlavnou snahou bolo zbaviť sa "trojnapäťových" Eprom typu 2708 v zariadeniach kde Vám stačilo jedno iba 5V napájanie. A teda teraz už poďme na to:


Duplicator 2708_2716_2732.pdf (538,48 kb)

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Igiho knižnica 21 - ZAK Praha 1988_03.

By Administrator at May 15, 2019 07:15
Filed Under: Atari

ZAK Praha rok 1988 číslo 03 - a máme tu tretie číslo spravodaju v danom ročníku, poďme teda priamo na vec.

 

Obsah:

Pre začiatočníkov: Nebojte sa prerušení, kopírovanie programov uložných na diskete. Tipy & triky: Studený štart počítača, neučesané poznámky k programu Design Master, jednoduchý Ramdisk pre Atari 800XL, vraciame sa k blokom IOCB. Otázky a odpovede: Čo je programovací jazyk C. Užívateľské programy: File Master - návod na použitie programu, STAP - program pre tlač popisky kazety, COPY TSD - návod ku kopírovaciemu programu, TRANSCOPY - program pre kopírovanie programu vo formáte TURBO 2000, Graph IT - návod na použitie.Technické novinky: Nový procesor pre Atari ?, disketová jednotka Atari XF551 a DOS.

 


ZAK Praha 1988_03.pdf (6,77 mb

Príjemné čítanie.

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Atari Speedy 1050 - part 22 - HSS Copy Probleme.

By Administrator at May 11, 2019 12:22
Filed Under: Atari

 

Materiál ktorý sa zaoberá touto problematikou vyšiel v roku 1988/07. Priznám sa že síce som niekoľko SPEEDY 1050 zariadení postavil, ale s uvedeným problémom som sa pri ich nasadení nestretol (našťastie), inak by mi to hodne vŕtalo hlavou (teda čo s tým urobiť aby to bolo O.K.). Lenže ako sa hovorí čert nespí (a práve Vy môžete mať tento problém) a tak teda dnes si pozrime vec ktorá tento problém odstráni. Jedná sa len o zmenu jediného odporu na základnej doske Atari 1050. A - do dnešných dní som o tomto materiáli nevedel ...  Nezabúdajme že HSS kopírka dokáže kopírovať chránené diskety proti kopírovaniu, teda je veľmi zaujímavé aby software fungoval v tomto prípade naozaj na jednotku.

 

 

Pokúsim sa naozaj voľným prekladom originálu objasniť o čo sa jedná:

 

Problémy s kopírkou HSS? Erwin Reuss
Z časopisu Compy Shop Magazine 7-88 (ABBUC-PD 587)

Niektorí vlastníci SPEEDY 1050 tento problém určite poznajú:


Superrýchla HSS kopírka na systémovom disku bohužiaľ nefunguje vždy správne. Aj keď je možné čítať diskety, pri zápise programu sa končí s chybovým hlásením "Chyba zápisu údajov". Pretože toto je len prípad niektorých diskov, bolo podozrenie, že sa jedná o hardvérový problém. Príčina tohto javu spočíva vo vstupnom obvode Atari 1050, teda jeho riadiacej elektroniky. Tu sú dáta zosilnené v IC typu 3086 a potom postúpené do PIO 6532. Pri tomto zosilnení sa bohužiaľ "odstrihnú" dôležité hrany impulzov, ktoré nemajú rušivý účinok pri nízkej prenosovej rýchlosti. Mikroprocesor v zapojení SPEEDY periodicky vzorkuje vstupný port a zostavuje zodpovedajúce bajty z prijatých bitov. Ak sú vstupné impulzy príliš oneskorené, procesor vzorkuje port presne v okamihu, keď signál nemá pevne definovanú úroveň 1 alebo 0. Po niektorých pokusoch sme konečne našli riešenie problému HSS. Je len potrebné nastaviť väčšie zosilnenie vstupného stupňa (zvýši sa citlivosť na vstupe, teda prichádza aj ku skoršiemu zaregistrovaniu nábežnej hrany). Z tohto dôvodu musí byť menší sériový odpor v prívode „DATA IN“. Testy s niekoľkými pohonmi ukázali, že zmena odporu R72 zo 100kΩ na 50k
Ω prináša požadovaný úspech. Originálny odpor môžete nahradiť novým rezistorom 47kΩ alebo jednoducho dať ďalší odpor 100kΩ paralelne s existujúcim R72. Odpor R72 (100kΩ, jeho označenie = hnedo-čierno-žltý) sa ľahko nájde, nachádza sa medzi pravým SIO konektorom a chladičom v zadnej časti pohonu (pri pohľade spredu na odkrytovanú jednotku). Jeho názov je priamo vytlačený na motherboarde a je ľahko rozpoznateľný.

 

Označenie umiestnenia odporu R72 na časti výrezu základnej dosky Atari 1050 , pozor na tomto obrázku ešte nie sú odstránené kondenzátory pre správnu funkciu Speedy 1050. (Obrázok som použil na ilustráciu kde sa nachádza odpor R72.)

 

Dtto vo väčšom rozlíšení, odpor R72 sa nachádza celkom vpravo v strede obrázku (je to priamo pred SIO konektorom), obrázok je oproti predchádzajúcemu pootočený o 90° smerom doprava, sú tu už odstránené 4 kondenzátory (C56, C57, C58 a C61) ktoré treba dať von z dosky aby zapojenie SPEEDY 1050 mohlo fungovať "na plné pecky". Aby bolo na toto miesto dobre vidieť je odstránený (dočasne, iba kvôli tejto fotografii) pôvodný hliníkový chladič. Celkom dobré a nedeštruktívne riešenie je už spomínané pripojenie druhého, paralelného odporu 100kΩ zo spodnej strany motherboardu k odporu R72, pretože potom nemusíme fakticky nič meniť (ani netreba dávať preč chladič !) - akurát musíme vybrať celú základnú dosku z disketovej jednotky úplne von ..., to ale zase nemusí byť pre každého tým najjednoduchším riešením. Nakoniec rozhodnite sa sami ako na to, obidve spomínané riešenia sú vo výsledku rovnako dobré.

___________________________________

A keď som už v ráži - zatiaľ všetky 3 hlavné kondenzátory z napájacej časti (nazvem ich "svätou trojicou"), teda tie najväčšie ktoré sú na základnej doske aj keď ich mením - všetky mašiny čo som mal v ruke tak tieto kondenzátory držali svoju pôvodnú kapacitu a mierne ju aj prekračovali. Výhoda výmeny týchto kondenzátorov za úplne nové je v tom že sa hlavne zmenší ich celková veľkosť a teda vovnútri je potom "tak nejako voľnejšie". Pozor, jeden je na napätie 25V/DC, ďalšie dva sú na napätie 35V/DC, používam ich na rovnakú kapacitu 4700uF. Takže dobre si pozrite kde je čo osadené aby ste dali kondenzátory na správne miesto a aj dodržali polaritu pri novom osadzovaní. Ak ste leniví a kúpite si 3x kapacity na 35V/4700uF/DC tak toto nemusíte riešiť, potom je jedno ktorý kondenzátor kam osadíte. Vyskytujú sa na základných doskách aj "fľaše" ktoré majú kapacitu 6800uF, ale ako spomínam zatiaľ ako náhrada kapacita 4700uF vyhovela všade.

Nakoniec vidíte to sami - prvý obrázok motherboardu má už tieto kondenzátory vymenené za nové, na druhom obrázku sú ešte stále osadené kondenzátory pôvodné, rozdiel v ich veľkosti je myslím si markantný.

Sorry - toto už je zase iná kapitola kam som zablúdil. Laughing

_______________________________________________

 

Nasleduje originál pdf súboru v nemčine ktorý obsahuje aj obrázky k danému problému:

HSSCopyProbleme.pdf (93,22 kb)

 

Môj dodatok:


Prenosová rýchlosť SPEEDY 1050 dosahuje 78.000Bd, t.j. je to  4x viac ako je  pôvodná štandartná rýchlosť prenosu =19.200Bd. HSS kopírka dosahuje rýchlosť 90.000Bd čo atakuje až 4.7x vyššiu rýchlosť ako je pôvodná hodnota. Je jasné že potom do hry vstupujú aj veci, ktoré pri pôvodnej rýchlosti fakticky nehrali žiadnu rolu (tam nastavenie  vyhovovalo, teraz je nastavenie časovania a tvaru hrán vstupného signálu omnoho kritickejšie). Tiež je dobré si uvedomiť, že tu už vstupujú do "hry" aj kapacity ktoré má zavesené na prívodoch Data In a Data Out aj samotný počítač.

Ak odstránite tieto kapacity tak sa situácia dramaticky zlepší a je možné dosiahnuť rýchlosti až 127.000Bd (čo je už 6.6x viac ako je pôvodná rýchlosť prenosu) - ale samozrejme už nie s disketovou jednotkou, ale funguje to potom bez problémov napríklad zo zariadením SIO2SD, SDrive a pod..  A ako vždy pri zásahoch do zariadenia platí:

 

Upozornenie:

Zásahy a stavba  zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.

 

P.S.: dnes som čítal článok (na retropolise - autor pavt) ohľadne FD jednotiek pre Commodore, autor je unesený rýchlosťou prerobených disketoviek. Commodore si pomáha "barličkou" kedy to celé ide nazvem to "bokom" a tlačí sa to paralelne ďalším káblom do počítača. U nás Atari tu v článku spomínané rýchlosti zvláda priamo cez svoju sériovú zbernicu a SIO pripojenie (cez upravenú FD jednotku, netreba vonkajšiu hardvérovú barličku), o tomto ale zjavne autor spomínaného článku (citujem ho) nevie ... Wink

____________________________________________________________

21.04.2020

Tak som si to včera a dnes otestoval (z iných dôvodov som sa "vŕtal" v mašine a keď už to bolo otvorené ...), mne zmena odporu nepriniesla vyššiu stabilitu, bolo to skôr naopak - v režime Slow zapisovalo No problem, v režime Speedy vypadával záznam pri sektorovom kopírovaní diskeit. Ešteže som si tam urobil mini doštičku pre dodatočný paralelný odpor na R72 (dal som tam 100kΩ odpor), ktorý sa dal pripojiť pomocou jumperu. Stačilo vytiahnuť jumper (riešené tak že stačilo dať preč horný plastový kryt a vybral som jumper) a mal som to v pôvodnom stave - a tak som to už aj nechal. Zase sa mi potvrdilo že ak Vám niečo funguje nemá príliš veľký zmysel skúšať "doplnky".

____________________________________________________________

Návrat do hlavného menu popisu Atari Speedy 1050:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Atari-Speedy-1050-part-0.aspx

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Igiho knižnica 20 - ZAK Praha 1988_02.

By Administrator at May 07, 2019 07:00
Filed Under: Atari

ZAK Praha rok 1988 číslo 02 - pokračujem druhým číslom, ktoré teraz oslavuje už viac ako 31 rokov od svojho vydania, letí to. Tieto spravodaje (rátam medzi ne aj tie z Olomouca) patrili medzi tie najzaujímavejšie ktoré boli dostupné vo vtedajšej republike, hlad po informáciách k našemu počítaču bol vtedy naozaj obrovský.

 

Obsah:

Pre začiatočníkov - usporiadanie sektorov na disku operačného systému DOS 2.5, ktorý Basic si vybrať ?

Otázky a odpovede: Dajú sa v rámci Basicu zobraziť znaky znakovej sady aj v iných grafických módoch ako v  textovom režime 0-2 ? 

Tipy & triky:  Reálny čas na Atari XL/XE, nepopísané inštrukcie, ohlas na "ukladanie obrázkov".

Užívateľské programy: Atari Startexter (cz verzia), Minsy, Dito - popisy, 

Kútik techniky: Rozšírenia RAM na 256Kb Atari 800XL, doplnok k rozhraniu pre magnetofón k Atari, zásuvný modul (cartridge) TURBO, Interfacing Atari, doska SUPER TURBO, systémový RESET.

Technické novinky: Minigraf pre Atari, disketová jednotka Atari XF551, čo sme si nestačili povedať o systéme TURBO 2000.

 

 


ZAK Praha 1988_02.pdf (8,24 mb)

Príjemné čítanie.

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Igiho knižnica 19 - ZAK Praha 1988_01.

By Administrator at May 01, 2019 10:40
Filed Under: Atari

ZAK Praha rok 1988 číslo 01 - tu už je priamo v čísle zaradený obsah čísla, takže tu sa už v tom dá celkom slušne vyznať, je to vždy druhá strana. V strede materiálu boli 4 stránky s obsahom celého ročníku 1987 - to som si dovolil presunúť na samý koniec materiálu, proste aby to nemýlilo, na konci to určite nájdete ľahšie ako v strede spravodaju. Laughing

 

Obsah:

Popis DOS 2.5, bloky IOCB a čo s nimi, tipy a triky, pomôcky pri programovaní, náhrada príkazu CSAVE "názov programu", klávesnica počítačov Atari, popis programu SpeedCalc, Basic ZX Spectrum na Atari, Atari Statistics 1, Centronics printer interface, pripojenie magnetofónu a systém TURBO 2000, predĺženie životnosti farbiacej pásky v tlačiarni Atari 1029, studený štart počítača Atari, dierovač diskiet, loader TURBO 2000, COPY 2000 a TBasic XL 2.0 (JR).


 

ZAK Praha 1988_01.pdf (11,44 mb)

Príjemné čítanie.

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

05_2019 Blog, Notes.

By Administrator at May 01, 2019 10:40
Filed Under: Blog

01.05.2019

Nasleduje prvé číslo roku 1988, teraz už tempo zverejňovania mierne znížim (mám aj iné záležitosti). Počasie stále ani ryba, ani rak, ešte sa má ochladiť.

ZAK Praha:

Igiho knižnica 19 - ZAK Praha 1988_01.

 

____________________________________________________________

07.05.2019

ZAK Praha:
Igiho knižnica 20 - ZAK Praha 1988_02.

_____________________________________________________

09.05.2019

Totálne a bezkonkurenčne najdôležitejšia správa:

Dnes sa narodila moja druhá vnučka - Sonička, miery 51cm a 3120g, čas cca 10.20 - mamina a aj bábo sú v poriadku.

Uáááááááá !

_____________________________________________________

11.05.2019

Odstránenie možného problému pri vysokorýchlostnom kopírovaní diskiet:
Atari Speedy 1050 - part 22 - HSS Copy Probleme.

_____________________________________________________

15.05.2019

ZAK Praha:
Igiho knižnica 21 - ZAK Praha 1988_03.


____________________________________________________________

17.05.2019

Milá vecička - duplikátor malých Eprom:
Eprom duplicator - 2708/2716/2732.

_____________________________________________________

18.05.2019

Dnes na oldcompe nazvem to "debata" s jedným gaunerom ktorý škodil Atari komunite na Slovensku (a nielen tu) dlhých 10 rokov. No, ako vždy - ak sa kradne tak je na vine niekto iný - a hlavne ten kto o tom napíše. Drbko, ale tým bol odjakživa. A ešte ma skúša kontaktovať, nedá si pokoj ... to je fakt sila. Nuž osobne ho mám dávno na háku, akurát by ma mrzelo ak by mu niekto z ataristov naletel a tým by si poriadne znechutil svoj koníček. Ja som mal to šťastie že som s ním už hodne dávno rýchlo skoncoval a nevznikla mi škoda. Meno neuvádzam, ale v našej komunite určite viete o koho sa jedná.

_______________

Tak si radšej napravíme chuť niečím iným, príjemnejším, najlepšie ďalším spravodajom z dielne

ZAK Praha:
Igiho knižnica 22 - ZAK Praha 1988_04.

_____________________________________________________

22.05.2019

ZAK Praha:
Igiho knižnica 23 - ZAK Praha 1988_05.

_____________________________________________________

23.05.2019

Niečo pre tých,ktorí radi študujú ako sa to robilo kedysi, teda radi sa vŕtajú v schémach a radi porozumejú tomu čo sa tam "deje":
Eprom programmer 2716.

_____________________________________________________

26.05.2019

ZAK Praha:
Igiho knižnica 24 - ZAK Praha 1988_06.

_________

Drbko sa ma zase pokúša kontaktovať. Niektorí jedinci proste za to že sú vystrčení mimo svoje okolie ani nemôžu, je to dané ich povahou. Teda presnejšie - skúša svoje vrcholne hlúpe komentáre umiestniť na môj web. Nuž ale čo už sa od chudáka dá očakávať. Je to od neho tak úbohé, že to tu už nebudem ďalej komentovať, ja už na tú skrachovanú existenciu reagovať nebudem.
Len dodatok - nick má w1k.

_____________________________________________________

27.05.2019

Tak dnes mám prekvápko - viac ako príjemné ! Už pred časom (zháňal som ju pár mesiacov) som sa rozhodol že si zoženiem ešte jednu disketovú jednotku Atari 1050. Terajšie ceny pritom začínajú desivo stúpať a zohnať ju za rozumnú cenu nie je také ľahké, ale ako to býva - zadarilo sa. Pred niekoľkými týždňami som zohnal disketovú jednotku Atari 1050. Prebehol výmenný obchod, čiže prebehlo to bezhotovostným platobným stykom za iný materiál. Preberal som ju ako nefunkčnú, vraj roztrhnutá remenička, to mi ale nevadilo - náhradné remeničky mám. Teraz teda mám doma spolu Atari 1050 v počte 5ks - a som bol spokojný, s jej uvedením do chodu som sa nijako neponáhľal, predchádzajúce 4 kusy (5-1=4) doma to tak nejako istili, proste som nevidel nejaký dôvod ponáhľať sa uviesť ju do chodu. Dnes som si konečne našiel čas že sa na ňu pozriem - a prekvapenia stíhali jedno za druhým. Remenička tam je a je v poriadku, tu ma žiadna robota nečakal. Na prednom paneli je 5x LED (teda to som si myslel než som otvoril. Jedna vec čo bola jasná bolo to že LED farby zelená, žltá a červená indikujú hustotu (Single, Medium, Double). Fajn, bolo jasné že je tam nejaké hardvérové riešenie na rozšírenie jej pôvodných možností, to naozaj poteší ! Ale čo tie dve ďalšie červené LED ? Jednoduché, po otvorení sa to okamžite vysvetlilo - vovnútri je rozšírenie SPEEDY 1050, ktoré bolo vypadnuté zo základnej dosky a tie červené LED sú v skutočnosti miniatúrne 7-segmentovky. Nasadil som dosku SPEEDY do socketu po procesore 6507 a kompletne to žije a je to funkčné ! Tak takéto prekvápka mám naozaj rád ! /asi nielen ja/ A že mám bez roboty ďalšiu SPEEDY 1050 ktorú mám naozaj v obľube tak to sa len tak nevymyslí ...

Viem že to síce priamo nesúvisí, ale niekedy ak si veci rozbalím až po čase, tak sa objaví poriadne prekvapenie - o to je to potom príjemnejšie.

_______________

V súvislosti s jedným hovaďákom sa budem riadiť Kubíkovým mottom (potvrdzujú to dlhodobé výzkumy):
"Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností."

 

 

No a teraz zase treba rozobrať ďalšie spravodaje a prílohy, rozobrať, naskenovať jednotlivé strany, orezať to na rozmer 800 x 1200, v rámci možností aj vyčistiť ak je to možné od všelijakých drop-outov a to pekne po jednej každú  jednotlivú stranu a potom už bude nasledovať iba maličkosť - vyrobiť pdf súbor. Idem chystať ďalšie veci. Celkom slušne to "papá" čas, ale inak sa to nedá, vždy je niečo za niečo.

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: