Videovýstup ATARI XL - video out.

By Administrator at May 29, 2015 16:49
Filed Under: Atari

 

Už som síce nejaké tie úpravy videovýstupov na Atari uviedol, ale keď sa mi dostal do rúk tento materiál - prečo ho neuverejniť ? Kto chce skúšať ako si zlepšiť kvalitu videovýstupu má zase o "zábavu" postarané. Pretože som pár sto kilometrov od domu zase nasleduje materiál bez ďalšieho "pokecu". Užite si to ! Materiál je síce v angličtine, ale to nás predsa nezastaví, nie ?


SuperVideo Atari 2.1XL


___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

FD 5.25" jumpers.

By Administrator at May 24, 2015 17:29
Filed Under: Atari

Malý zoznam niektorých najznámejších 5.25" floppy diskových mechaník a zapojenia ich jumperov. Je to dôležité ak chceme nahradiť pôvodnú mechaniku aby sme videli ako zapojiť náhradnú mechaniku a aby vďaka jumperom robila to čo od nej očakávame. Je to tu na jednom mieste:


Panasonic, Toshiba, Canon:

5.25-jumpers.pdf (528,88 kb)

 

Teac:

Jumper Setting _ TEAC.pdf (36,82 kb)


_______________________________________________________________________________

25.05.2015

Doplnenie o ďalšie údaje:

TEAC.zip (2,93 mb)

________________

Link na zoznam vyrábaných disketových jednotiek 3.5" a 5.25":

http://www.mfarris.com/floppy/index.html

_____________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Časovač 555, jeden dotyk - jeden pulz. Timer 555, one touch - one pulse.

By Administrator at May 21, 2015 17:00
Filed Under: Non-Atari

Firma MAX vyrába čip ktorý funguje ako tlačítko - po stlačení dá na výstupe jeden pulz - ale ruku na srdce, že by to bolo rýchlo dostupné ak to potrebujem - to mi teda nehrozí. Spomenul som si na čip 555 ktorý je fakt asi nesmrteľný, ten to tiež v pohode dokáže, síce má ďalšie potrebné bižu okolo seba,ale funguje to.


Takže teraz nasleduje funkčné animované demo:

 

 

Timer 555 síce v tomto zapojení funguje aj bez kondenzátoru 10nF ktorý je pripojený na pin 5, ale šetriť za každú cenu netreba. Dĺžka pulzu v danom zapojení je cca 4 milisekundy - mne to vyhovuje, kto potrebuje inú hodnotu nech hľadá 555 calculator v zapojení monostable. Zapojenie je stabilné a robí to čo od neho očakávam.


 

Verzia B používa na vstupe pomocný filter, takže je o niečo odolnejšie proti rušeniu na vstupe, takže je na Vás čo použijete, ako vravím fungujú obidve zapojenia. Celé je to natoľko jednoduché, že tu nevznikajú žiadne problémy.


__________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Digital "Switcher" D1-D4, ATARI XF551.

By Administrator at May 19, 2015 17:00
Filed Under: Atari

Lenore Underwood mi pred pár dňami poslala svoj nápad na digi prepínač čísla disketovej jednotky - samozrejme to funguje, používa to ale menej dostupné čipy, za druhé je to jej nápad a teda nebudem ho tu zverejňovať, ale napadlo mi - neviem urobiť niečo podobné aj ja a aby som to len blbo neokopíroval? Viem.

 

 

Upozornenie:

Zásahy do zariadenia sú na vlastné riziko majiteľa zariadenia. Autor týchto stránok nenesie žiadnu

zodpovednosť za škody  spôsobené používaním zariadení postavených podľa tu uverejnených

schém alebo zobrazených úprav.A ponúkam dve verzie zapojenia, je to síce silné slovo, pretože sa jedná len o drobné úpravy, ale obidve v konečnom dôsledku pracujú identicky.

 

Takže tieto zapojenia robia to isté, ale na úplne iných čipoch a teda nie je to "opajcnuté", v zapojení nepoužívam ani jeden rovnaký čip. Proste rovnaký cieľ dosiahnutý s použitím iných prostriedkov.

 

Moje zapojenie používa o jeden čip menej, všetko sa dá zohnať bez problémov. Na rozdiel od jej zapojenia je tu automatický reset, t.j. vždy po zapnutí sa nastaví ATARI XF551 ako zariadenie D1:, nezostane "visieť" náhodne na čísle D1 až D4.

 

Po zapojení tejto doštičky je potrebné prepínače čísla disketovej jednotky prepnúť na zadnom paneli do pozície D4 - potom už ovládanie nastavenie prevezme toto zapojenie.

 

Na tvorbu impulzov na preklápanie je použitý R-S klopný obvod (dve hradlá), (preto je na prepínanie použitý mikrospínač s prepínacím kontaktom, čo zabezpečuje vždy správne úrovne potrebné na vstupoch), jedno hradlo z 4093 slúži na tvorbu nulovacieho impulzu pre delič 74LS93 (nastavenie na 0), použitý je druhý vstup - teda idem priamo na deličku 8, tam nemusím už nič nastavovať a teda pulzy spokojne prichádzajú a ja mám na vystupe stále presne to čo potrebujem. 74LS139 je dekodér 1 zo 4 a zobrazuje práve číslo nastavenej jednotky D1 až D4. Zapojenie LED používa rozdielne farby aby sa to ľahšie rozlíšilo.

 

A to je vlastne všetko, nie sú tam žiadne záludnosti. Fajnšmekri si to môžu postaviť v SMD verzii, ja radšej robím s niečím väčším ...

 

Aby sa to dalo dokonale využiť je potrebné,

aby disketová jednotka ATARI XF551

mala zabudovaný Reset.

 

 

Zmeníte číslo jednotky, resetujete motherboard a máte to nastavené na iné číslo.

 

V dnešnej dobe sa veľa už neprepína, má to hlavne zmysel ak potrebujeme prekopírovať diskety medzi sebou, alebo prekopírovať disketu na SD kartu niektorou náhradou disketovej jednotky, vtedy sa to naozaj hodí, pretože nemusíme "šmátrať" kdesi vzadu a prestavovať prepínače na zadnej stene.

 

Celé sa to stručne dá definovať takto: "Lenivosť je matka pokroku."

 

Verzia A je rovnocenná s verziou B.


 

Rozdiel medzi verziami je len v privedení logických úrovní na niektoré vývody.

 

 

Dôležité je použiť binárny čítač, nesmie to byť dekadický čítač (teda v žiadnom prípade nepoužite obvody 74LS90 alebo 74LS390 !), ak použijete 74LS93 je všetko v poriadku.

 

Môžete použiť aj obvod 74LS393 - čo sa zmení v schéme ak ho použijete je nakreslené v nasledovnom obrázku:

 

 

Celé zapojenie je určené pre "hračičkárov", ktorí radi skúšajú niečo nové, v žiadnom prípade sa nejedná o zapojenie bez ktorého by pôvodná disketová jednotka Atari XF551 nefungovala.

___________________________________________________________

21.05.2015

Ešte jedno riešenie, kde teraz ale tlačítko ovláda čip 555 a na výstupe je po stlačení tlačítka jeden cca 4 milisekundy trvajúci pulz, ktorý preklopí čítač o jednu hodnotu vyššie:

 

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

SPARTA DOS 4.41, 4.47 manual.

By Administrator at May 16, 2015 15:41
Filed Under: Atari

 

O operačnom systéme SPARTA DOS  pre ATARI som už písal (na konci prikladám link), ale myslím si že tu ani už nebudem veľmi rozpisovať čo a ako - neznalí nevedia a znalci zase tušia o čo ide  ... takže poďme na to !


Celých 264 strán o tomto operačnom systéme by malo poskytnúť celkom dobrý obraz o tom čo to dokáže.

 

Sparta DOS Manual V4-41.pdf (1,59 mb)

__________________________________

Link na pôvodný článok:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Sparta-DOS-manual.aspx

_____________________________________________________

17.05.2015

Dnes som čítal mail od Honzu (krupkaj) a tak sa podelím o ďalšie informácie, síce som si to mohol dať ako ďalší príspevok, ale zase nebudem to cupovať na drobné ...Smile


Ahoj,

chtel jsem na tvem blogu komentovat prispevek o manualu ke SpartaDosu. ale nezadarilo se. Nevim cim to je, ale vzdycky, kdyz se u tee snazim o komentar, tak se mi to pekne tvari, jako ze komentar byl prijat a ulozen, ale kdyz se na stranku po chvili vratim, komentar je pryc, jako by tam nikdy nebyl.

Nicmene uz je SpartaDos 4.47 a je k nemu i aktualizovana prirucka a dokonce a to je to hlavni, co jsem chtel do komentare pridat je i programatorska prirucka v anglictine, coz je parada, protoze dlouhou dobu byla jen polsky.

 

link:

http://sdx.atari8.info/index.php?show=en_docs

 

mej se fajn
Honza

______________________________

Honzo, ďakujem za túto informáciu, cením si každý príspevok a ostatní ho ocenia určite tak isto.

K tomu že to neukladá - mám odskúšané že beží IE a FF, takže čo robia iné prehliadače fakt neviem, je možné že na spoluprácu s nim sa tento blogovací systém "vybodne".

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

05_2015 Blog, Notes.

By Administrator at May 11, 2015 19:20
Filed Under: Blog

11.05.2015

Už dlhšie tu máme mesiac máj - to ste asi zaregistrovali - na rozdiel odo mňa. Ja mám pocit, že síce predtým som mal málo času - ale teraz je to ešte horšie. A ideme ďalej ... hokej je síce už asi v pr...li, ale že by to prekvapovalo, to zase nie. Len to vyjadruje náladu v spoločnosti.

Pár dní som mal "veselo" zo svojím notebookom, nemal som chuť ho reinštalovať a tak som sa s tým "drbkal" až to nakoniec zase robí všetko to, čo má. Na druhom konci sveta (preháňam) mi zase na ňom nechcelo ísť WiFi pripojenie, všetkým okolo áno a tak isto bez najmenších problémov to fičalo aj na mobiloch. Vliezol som do routera a nastavil si predvolený kanál nie č.1 (nastavovala ho automatika), ale natvrdo číslo 13 (potom že to nie je šťastné číslo, mimochodom - 10-ka už bola obsadená) a bummmm ! všetko fičí ako víno ... jednoducho sa tam niečo cpalo na 1-ku (skener WiFi síce nič na 1-ke nehlásil - bežalo mi to na mojom ntb), doma zase na 1-ke kde je toho veľa to beží dobre a naprosto bez problémov (cca 30 sietí), vyberte si. WiFi cesty sú naozaj nevyspytateľné. Venoval som čas aj nakresleniu si pár obrázkov na môj blog, musím si to dopredu nakresliť ak to chcem niekedy uverejniť, že ?


_______________________
Dnes to bude oprava prepínača OS na novej doske od Lenore Underwood:

http://blog.3b2.sk/igi/post/New-motherboard-ATARI-XF551-by-Dropcheck-4.aspx

Jedná sa o opravu malej doštičky s prepínačom operačných systémov, proste na doske sú studené spoje a vzhľadom ktomu aký je malý prepínač je rozumenješie natiahnuť 3 drátiky nanovo.

_________________________

IT "perla":

Výmena personálu ktorý má na starosti zahraničného zákazníka, nasleduje prvý telefonát nového obslužného personálu.

"Dobrý deň, som tu nový, nahradil som kolegu, mám jednu otázku - pre pol rokom sme Vám na Vašom enviromente robili 4x virtuálny server. A sem aj smeruje moja otázka ..."

Z druhej strany skočí do reči skutočne netrpezlivý zákazník:

"Áno vieme o tom, tie servery odvtedy veľmi intenzívne používame niekoľko hodín denne !"

"Dopoviem otázku: Ja tu ale vidím že cca pred 4 mesiacmi boli tie virtuálky vypnuté a odvtedy ich nikto znova nezapol."
Bác !!! Oooooooopss ...

________________________________________________________________________________

16.05.2015

Pre priaznivcov operačného systému SPARTA DOS pre malé Atari mám manuál pre verziu 4.41:

http://blog.3b2.sk/igi/post/SPARTA-DOS-441manual.aspx

___________________

dodatok 17.05.2015:

Krupkaj mi poslal link na verziu SPARTA DOS ver. 4.47, tak som to pridal priamo do článku, takže skočte o pár riadkov vyššie a máte k dispozícii popisy obidvoch verzií.

Honzo, vďaka !

_____________________________________________________

 

____________________________________________________________

19.05.2015

Čo takto digitálne prepínanie čísla disketovej jednotky Atari XF551 ? Dá sa to, zapojenie čo som navrhol - má automatický reset - nastaví sa po zapnutí napájania vždy na D1:. Preto treba na používanie mať zabudovaný aj Reset základnej dosky. Nastavíte potrebné číslo - D1 až D4, resetujete XF-ku a je to. Až do vypnutia disketovky máte nastavené nové číslo. Výhoda ? Môžete si to vyviesť na predný panel a tak pohodlne vládať nastavenie potrebného čísla.

http://blog.3b2.sk/igi/post/Digital-Switcher-D1-D4-ATARI-XF551.asp

______________________________________________________

21.05.2015

Potreboval som niečo, čo urobí po stlačení tlačítka na výstupe jeden pulz a aby to nepoužívalo mikrospínač s prepínacím kontaktom - ako to dopadlo čítajte tu:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Casovac-555-jeden-dotyk-jeden-pulz-Timer-555-one-touch-one-pulse.aspx

(Nainfikoval som to aj do článku z 19.05.2015, takže je tam zapojenie aj s čipom 555.)

_____________________________________________________________________________

24.05.2015

Niekedy "odíde" do kremíkového a technického neba disketová mechanika 5.25" - a teda nastane otázka čo nasadiť namiesto pôvodnej jednotky. Popisy niektorých mechaník 5.25" spolu s popisom nastavení jednotlivých jumperov sa môžu viac ako hodiť:

http://blog.3b2.sk/igi/post/FD-525-jumpers.aspx
_____________________________________________________________________________

 

Disketka s vírusom ...

_____________________

25.05.2015

Doplnené ďalšie informácie do článku o 5.25" jednotkách.
http://blog.3b2.sk/igi/post/FD-525-jumpers.aspx

__________________________________________________________________________________

26.05.2015
Dnes som sa pobavil - HUAWEI má vraj najmenší OS na svete - zaberá iba 10kB ! No toto, Atari ho malo v tejto veľkosti už v roku 1979 ...

Ale čítajte:

http://pc.zoznam.sk/novinka/huawei-predstavil-najmensi-operacny-system-na-svete-ma-10kb


__________________________________________________________________________________

29.05.2015

Zase raz večná téma - kvalita videovýstupu na Atari. Jeden slušný materiál na túto tému:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Videovystup-ATARI-XL-video-out.aspx

_________

 

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

New motherboard - ATARI XF551 - by Dropcheck - 4.

By Administrator at May 11, 2015 19:18
Filed Under: Atari

Oprava studených spojov.


Žiaden veľký pokec, proste tam kde boli studené spoje (v schéme naznačené červenou farbou) som natiahol náhradný káblik (v schéme modrou farbou). A prepínač funguje. Stáva sa to aj v lepších rodinách. Takže na dnes všetko.


 

A teda ešte som pridal obrázok - jedná sa o túto doštičku kde boli tie studené spoje.

Schéma sa zaoberá len súvisiacou časťou.

 

___________________________________________________________

Vaše hodnotenie, Rate post:

Info o autorovi

Volám sa Igor Gramblička, bydlisko: Bratislava, Slovakia. Môj nick: Igi. Blog je o mojich záujmoch, predtým som pracoval ako IT špecialista na počítačové siete a redakčné systémy pre viaceré denníky - až som pred rokmi nakoniec v jednom z nich zakotvil a kde som to potiahol až do konca mojej profesnej kariéry.

Rok, mesiac, počet článkov: